Přerušení studia na VŠ - sociální, zdravotní pojištění

478
22.7.13 12:05

přerušení studia na VŠ a zdrav. a soc. poj.

Ahoj holky, vzhledem ke klidovému režimu v těhotenství jsem podala žádost o přerušení studia na VŠ. Žádost byla podaná zpětně k 1.6. 2013 (podávala jsem asi 8.6.2013), studijní referentka mi řekla, že to mám podat tak, aby to bylo k prvnímu v měsíci, tedy i zpětně. Můj plán byl se hned záhy registrovat, přechodně do porodu na úřad práce kvůli placení zdravotního pojištění.
Háček je v tom, že dokud nemám rozhodnutí ze školy o přerušení, nemohu se tam registrovat, nějak to trvá… :-( popravdě nedošlo mi, že se to může ve škole takhle „zaseknout“. Tvrdili mi, že by neměl být problém, vzhledem k lékařským potvr., které sem doložila.

Jde mi o to, že když se na ten úřad práce zareg. až př. začátkem srpna a přitom škola bude oficiálně přerušena k 1.6. i když rozhodnutí přijde až takhle pozdě ( bude tam datum). Jak je to s tím zdrav. pojištěním, budu ho muset platit za ten červenec ze svého, nebo to lze nějak zařídit ( nějaká ochranná lhůta, žádost?)?
Případně na jaký úřad se obrátit, kde by mi mohli poradit?

Děkuji za pomoc.
H.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

Veronikka
22.7.13 12:07

Já když jsem přerušovala tak mi říkali že stačí zajít na pracák do dvou měsíců, nic jsem zpětně neplatila. být tebou tak zavolám na pracák

• Nahlásit
  • Citovat
colafit
22.7.13 12:15

Zkus se informovat na zdravotní pojišťovně.

• Nahlásit
  • Citovat
633
22.7.13 12:21

@hanula23 jde o lhůtu, kterou má škola na vyřízení tvé žádosti. pokud by to bylo až v srpnu, podle mě bys za červenec zaplatit zdravotní poj. musela. ale kdyby ses zaregistrovala třeba 31. 7., platil by ho za tebe stát.
a na pracák se většinou chodí do 8 prac. dnů (nebo tak nějak) po zjištění nové skutečnosti - v tvém případě ideálně hned, jakmile obdržíš případné kladné rozhodnutí op přerušení studia.
ještě upozorňuji, že pokud bys měla nemocenskou, nebo klidový režim předepsaný lékařem, tak nejsi práceschopná a do evidence uchazečů o práci tě nezaregistrují (musela by ses zaregistrovat dříve, než by nemocenská vznikla). pak by sis asi zdravotní musela platit sama, nebo to nějak řešit přes dávky.
jinak se určitě s tímto typem dotazů obracej na úřad práce místně příslušný dle bydliště.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
478
22.7.13 13:40

Díky všem za odpověď :-) @hapwom jinak oficiálně pracovní neschopnost nemám, do školy sem sice dávala kopie propouštěcích zpráv z nemocnice - místo zkoušek sem tam ležela :-/ kde je doporučen klidový režim, ale ty na úřadu pr. dávat nebudu, tak snad nebude problém

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama