Přestup z 5. ročníku na gymnázium - o kolik je náročnější?

Anonymní
5.4.21 10:36

Přestup z 5. ročníku na gymnázium - o kolik je náročnější?

Dobrý den, máme velmi chytrého syna s nadprůměrným intelektem, na ZŠ se vyloženě nudí. Nezlobí, ale neustále jej obtěžuje, jak se vše probírá pořád dokola, učí se sám dopředu, velmi brzy četl, v první třídě uměl dělit i násobit a používat vzory podstatným i přídavných jmen, shodu podmětu s přísudkem. Pokud ho brzdíme, zjistí si informace sám. Hodně také čte. Učitelka, psycholog ZŠ i ředitelka nám doporučili pokusit se dostat na gymnázium, je premiant třídy a určitě na to podle nich má. Souhlasím, že na to má, ale přesto si nejsem jistá. Momentálně se nemusí vůbec učit, je v páté třídě, umí nad rámec osnov a neučí se, informace prostě ví, má to přečtené z knížek, nebo vyslechne výklad ve škole a pamatuje si to. Škola ho nebaví - nebaví ho se učit, nemá školu rád a nechodí tam rád. Je chytrý, ale škola není jeho priorita, jestli to dobře vysvětluji. Má dost dalších zájmů a koníčků, kterým se věnuje a nechce je omezit. Váhám, zda na gymnázium jít, nebo ne, hlavně kvůli tomu, jestli se učení o hodně více a musel by omezit svoje zájmy a o jak moc je to náročnější. Děkuji. (Prosím anonym, protože rodina ho také tlačí na gymnázium a obě sestry sem chodí, všichni mi říkají, jak je chytrý, ale on není nadšený z toho dělat domácí úkoly a přijít o čas na sport aj.) Jde mi hlavně o to o kolik více času jste museli škola dát po přestupu na gymnázium, jestli vůbec nějaký čas navíc ano?

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
47971
5.4.21 10:45

Mam zkusenosti jako uca i jako matka. Na bagristovi bylo od mala znat, ze na gympl patri. Sel tam z 5. tridy, uplne rozkvetl, za rok maturuje. Ted mam prcka v 5. tride, prihlasku si podal, ale nejsem si jista. Uvidime, jak dopadne na prijimackach.
Ucila jsem nejakou dobu na viceletem gymplu, byla to jina prace s detmi. Stihli jsme vice prave proto, ze nas nebrzdily mene nadane deti, nemusela jsem tam resit spoustu ptakovin mimo vyuku. Nekteri sli na vicelety gympl s tim, ze je to lepsi zakladka a po kvarte zamirili na jine stredni skoly.
Musite si to rozhodnout sami, mas dcery na gymplu, ony vedi, do jakeho prostredi se tvuj syn dostane.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
34539
5.4.21 10:47

Syn zvládá studium na víceletém gymnáziu zaměřeném na jazyky a dokud to nezakazali, tak závodně sportoval, na velmi dobré úrovni, skoro každý víkend nějaké závody.
Gymnázium je dobré v tom, že se naučil připravovat, systematicky a cíleně pracovat. Zakladku by pravděpodobně zvládal s prstem v nose.

Směřovala bych ho tam, z kvarty může přejít na odbornou školu. Nebo chceš, aby byl na ZŠ, nejlíp s někým, kdo je v inkluzi?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
5.4.21 10:51

@matkabagristy Nemám dcery na gymplu, moje sestry chodí se na tyto stránky a já nechci, aby rodina věděla, že zvažuji, že na gympl nepůjde, protože všichni ho tam vidí. On se učí rád nové věci, ale to co sám chce, co si vybere, co ho baví, když má náladu, ale dělat třeba domácí úkol na něco, co už chápe dva měsíce, to je velmi náročné ho donutit a také je zvyklý mít celé odpoledne volno a učit se nebo dělat si, co on chce. Jak je nějaké učení povinné do školy, tak to ho nebaví. A do školy jako takové taky nechodí nadšeně.

• Citovat
  • Nahlásit
47971
5.4.21 10:52
@Anonymní píše:
@matkabagristy Nemám dcery na gymplu, moje sestry chodí se na tyto stránky a já nechci, aby rodina věděla, že zvažuji, že na gympl nepůjde, protože všichni ho tam vidí. On se učí rád nové věci, ale to co sám chce, co si vybere, co ho baví, když má náladu, ale dělat třeba domácí úkol na něco, co už chápe dva měsíce, to je velmi náročné ho donutit a také je zvyklý mít celé odpoledne volno a učit se nebo dělat si, co on chce. Jak je nějaké učení povinné do školy, tak to ho nebaví. A do školy jako takové taky nechodí nadšeně.

Bagrista se doma ucil vyjimecne, teda do lonskeho roku :roll:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
29191
5.4.21 10:57

Počkej, jak dopadnou prijimacky. Udelas si trochu predstavu, jak na tom je v porovnani s ostatnimi. A pak se rozhodnes.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24423
5.4.21 11:01
@Anonymní píše:

No je ze to je prave ono. Nebavi ho to, protoze se ve skole nudi. Na gymplu se nudit nebude a navic bude v kolektivu jemu podobnych. Mozna se nebude muset vic ucit, ale pracovat ano, to tem bobankum neuskodi, zjistit, ze nebude v zivote delat jen to, co ho bavi a ze jiste povinnosti ma, at se mu to libi nebo ne. Sport mozna nebude muset omezit, zas takova hruza to neni, aspon se nauci planovat si cas. Mam na viceletem obe deti a jsem spokojena. Jo a treba u obou deti odesly ty chytrejsi deti na gymply, s temi ostatnimi by se tam nudil jeste vic, protoze cim jsou ty deti starsi, tim vic je ten rozdil mezi nimi videt.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
34539
5.4.21 11:04

I na gymplu jsou výběrové předměty podle zájmu, něco od tercie, něco až od kvinty.
Na názor sester bych tolik nedala, pokud to nejsou učitelky, je to vaše dítě, ale abys nelitovala.
Dcera taky není typ pro gympl, přijímačky nedělala, kdyby se tam nějakou náhodou dostala, byla by tam nešťastná. Jsem ale ráda, že se dostala do sportovní výběrové třídy.

@Anonymní píše:

S tímto přístupem jsi nejsem tak úplně jistá, jestli je gympl vhodný. Pokud nejde o mimořádně nadané dítě, nějaké úsilí ho to stát bude a bude se muset vyrovnat i s věcmi, které ho zrovna nebaví :nevim:
O celém volném odpoledni nemůže být ani řeč. Trénink měl třikrát týdně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5251
5.4.21 11:07

No tak ho tam dej, když ti to všichni doporučují. Když to nebude zvládat, tak půjde zpět na ZŠ, o nic nejde. Ale to si nemyslím, pokud je tak ultra chytrý jak ho popisuješ.
Na gymplu se bude muset učit o něco víc než na ZŠ, ale zas pokud na to má, tak nijak zásadně.
Já mám na osmiletém dva kousky a oba mají teda hodně aktivit i mimo školu a nemuseli omezit vůbec nic, prostě to dávají i se samýma na gymplu. A to si nemyslím, že by byli ultra nadprůměrní. Taková ta klasika, kdy do páté nedělali nic a měli ty známky zadarmo a teď se občas musí na něco podívat, ale že by v tom leželi, to určitě ne.
Podle mě dítě, co musí drtit celé odpoledne a zrušit si všecky kroužky, aby to zvládalo, nemá na gymplu co dělat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24423
5.4.21 11:07
@Pears206 píše:
I na gymplu jsou výběrové předměty podle zájmu, něco od tercie, něco až od kvinty.
Na názor sester bych tolik nedala, pokud to nejsou učitelky, je to vaše dítě, ale abys nelitovala.
Dcera taky není typ pro gympl, přijímačky nedělala, kdyby se tam nějakou náhodou dostala, byla by tam nešťastná. Jsem ale ráda, že se dostala do sportovní výběrové třídy.S tímto přístupem jsi nejsem tak úplně jistá, jestli je gympl vhodný. Pokud nejde o mimořádně nadané dítě, nějaké úsilí ho to stát bude a bude se muset vyrovnat i s věcmi, které ho zrovna nebaví :nevim:
O celém volném odpoledni nemůže být ani řeč. Trénink měl třikrát týdně.

Ale ono ho to nebavi, protoze uz to zna. A nejaky rad bude v zivote potrebovat, cim driv to pochopi, tim lip. Delat si, co chce, nemuze nikdo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
16872
5.4.21 11:09

No čím dřív se naučí, že aby měl nějaké výsledky, tak musí pracovat, tím lépe - v pubertě to nepůjde.

Už jen kvůli tomu aby se naučil nějaké základní sebedisciplíně a zvládat frutraci z toho, že najednou není nejchytřejší ve třídě chcete aby šel na školu kde bude muset používat mozek, ne kde se bude muset flákat.

Jistě že se mu to nebude líbit. Ale teda řešit pro něj nejjednodušší cestu - to je dost cesta do pekel. Ale to je dost klíčový moment výchovy dětí - naučit je zvláat frustraci a nějaké základní schopnosti dělat i to co je nebaví a netěší.

Když se to nenaučí na jednoduchých věcech jako je školní opruz, rozhodně to nebuou zázračně umět při nárocích dospělého života - naopak to vede celkem pravidelně k závažným duševním problmům a zejména u nadaných dětí.

Příspěvek upraven 05.04.21 v 11:15

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
34539
5.4.21 11:10
@mroe píše:
Ale ono ho to nebavi, protoze uz to zna. A nejaky rad bude v zivote potrebovat, cim driv to pochopi, tim lip. Delat si, co chce, nemuze nikdo.

Souhlas. Navíc na gymplu má větší šanci prosadit se. Děti se účastní hodně celorepublikových soutěží různého zaměření, dále spolupracují s Mensou ČR a ještě s univerzitou(VŠ). Gympl má i vlastní pěvecký sbor a divadlo. Výběr je veliký podle zájmu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
69338
5.4.21 11:13
@Pears206 píše:
Dcera taky není typ pro gympl, přijímačky nedělala, kdyby se tam nějakou náhodou dostala, byla by tam nešťastná. Jsem ale ráda, že se dostala do sportovní výběrové třídy.S tímto přístupem jsi nejsem tak úplně jistá, jestli je gympl vhodný. Pokud nejde o mimořádně nadané dítě, nějaké úsilí ho to stát bude a bude se muset vyrovnat i s věcmi, které ho zrovna nebaví :nevim:
O celém volném odpoledni nemůže být ani řeč. Trénink měl třikrát týdně.

Na gymplu jsem měla a měla jsem volná všechna celá odpoledne ( pokud neberu v úvahu odpoledky, kdy jsembyla fyzicky přítomná ve škole- ale to každé dítě). Jestli jsem se učila, tak možná tak půl hodinu hodinu někdy večer.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24423
5.4.21 11:14

Podle me, kdyz zustane na zakladce, jeste se zvysi jeho nechut ke skole a frustrace. Bude to mit jednodussi za cenu mrhani jeho talentem a schopnosmi. V rozjete puberte uz s nim nesvedes nic. Takova medvedi sluzba.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
53760
5.4.21 11:19

Většina to zvládne a jsou spokojení.
Znám dítě, které se vrátilo na ZŠ. Bohužel. Puberta ji semlela a stále jede na té šílené vlně. Původně premiantka třídy a je ráda, že nepropadne a půjde se vyučit. Má úplně jiné zájmy, než je škola. Pak znám jinou. Už dospělou holku. Tam byla ambice rodičů, že půjde na jazykovou. Tak šla. V devítce se začala stavit na zadní, že má dost učení a všeho tempa. Takže je vyučená kuchař-číšník a víc o školách odmítá slyšet. Ale u holky bylo varování od jazykářky. Rodiče to tehdy nezajímalo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat