Reklama

Přesun do Německa během těhotesntví + MD a RP z ČR

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.09.18 18:42
Přesun do Německa během těhotesntví + MD a RP z ČR

Prosím anonymně, jsem ve 13tt a ještě jsme šťastné novinky o těhotenství ani případném přesunu do Německa neoznamovali. :

Situace je taková, že můj muž dostal nabídku na relokaci v rámci firmy z ČR do Bavorska. Ještě jsme na ni nekývli, čekáme na smlouvu, ale asi na ní kývnem. Bude tam standardně zaměstnán na HPP, danit bude v Německu. Já jsem v současné době na rodičovské dovolené s dvouletým synem a částečně pracuji na ŽL (vedlejší činnost). Mám u svého zaměstnavatele stále trvající pracovní poměr a smlouvu na dobu neurčitou. Jsem znovu těhotná a v cca únoru bych měla z RD navázat na mateřskou dovolenou od svého zaměstnavatele a následně opět na dvou/tříletou rodičovskou dovolenou. V Německu pracovat asi nebudu, budu se starat o děti a ideálně bych si nechala aktivní ŽL a pokračovala v částečné práci při mateřské/rodičovské dovolené (takže bych v ČR platila zdravtní a sociální a platila daně).

Chtěla jsem se zeptat, zda je pobyt v Německu překážkou k tomu pobírat mateřský (pokud chápu dobře, tak snad ne) a rodičovský příspěvek (tam už to je asi problém) z ČR, případně vykonávat práci na ŽL pro české subjekty (toto předpokládám, že ne).

Měli bychom ale nárok i na nějakou podporu (Kindergeld?) v Německu, když tam bude můj muž klasicky zaměstnán a bude tam danit? Jaký bude můj status v Německu (nezaměstnaná, na mateřské dovolené, freelancer:)?

Nejsem si jistá, jak se zdravotním pojištěním, ženám na mateřské/rodičovské ho hradí český stát (plus já odvádím zdravotní i sociální v rámci vedlejší činnosti a normálně z toho platím daně), v Něměcku bych ale měla být zdravotně pojištěná pojištěním mého muže (i já, i naše dítě resp. v budoucnu děti v rámci tzv. Familienversiche­rung). Nevím, zda je ale souběh pojištěný možný, nicméně potřebuji být primárně pojištěná tam, vzhledem k tomu, že bych měla v dubnu rodit už v Německu. Přesouvat bychom se měli v prosinci nebo lednu, takže budu potřebovat sehnat i předporodní péči a pediatra pro staršího syna a samozřejmě pak pro novorozence.

Budu moc ráda za jakýkoliv komentář, teprve se začínám v problematice zorientovávat. Díky moc!

Reklama

Reakce:

Uživatel je onlineLenka_Hal
Závislačka 4836 příspěvků 25.09.18 19:51

Uz je to davno, ale byla jsem v podobne situaci. Pojisteni jsem mela taky od manzela, rodila jsem v Nemecku. Krome pojisteni jsem mela Kindergeld. Materskou a rodicovskou jsem mela dal z CR, protoze jsem si nechala trvaly pobyt tam. Jestli se neco zmenilo nevim. :nevim: JO, to pojisteni…v ramci EU nemuzes mit dve pojisteni, musis tohle nahlasit sve pojistovne v CR.

Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

Jak probíhala stavba rodinného domu na klíč pro čtyřčlennou rodinu?

Čtyřčlenná rodina pana Nového toužila vyměnit byt v panelovém domě za vlastní... číst dále >

Do plavek s eMimino.cz: Zdravá budoucnost před námi

Všechno jednou končí... Nebo začíná? V posledním díle naší výzvy Do plavek s... číst dále >

Články z Expres.cz

Socha Špinarové vznikla bez výběrového řízení. Proč její autor tvrdí opak?

Slavnostní odhalení bronzové sochy Věry Špinarové vyvolalo pořádný rozruch, a... číst dále >

Nejslavnější „ubeři“ v Česku: Koho z řad hvězd jako taxikáře můžete potkat i vy?

Exekuce, trestní stíhání nebo dokonce pobyt ve vězení. To jsou hlavní důvody,... číst dále >

Články z Ona Dnes

Po kritice ve StarDance se mi nechtělo na trénink, říká Veronika Arichteva

Život herečky Veroniky Arichtevy momentálně ovládly tréninky na StarDance.... číst dále >

Máš doma tyrana, vypadni od něj, radila vyměněná manželka

V jedné domácnosti z Výměny manželek si tentokrát zkusili spolu deset dnů žít... číst dále >