Prevence alergie - co jíst a dělat v těhotenství

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
1082
18.11.21 04:06

Prevence alergie - co jíst a dělat v těhotenství

Ahoj, mohu se zeptat, zda v těhotenství děláte něco, abyste předešli alergii u miminka (např. alergie na určité druhy jídla, zvířata, atd)? Slyšela jsem, že se prý mají jist oříšky, aby si na to to malé zvyklo a nemělo pak alergii. Nikde jsem o tom ale nic nenašla, tak si říkám, jestli to není fáma.

Jediné, co jsem našla je opak: že když má člověk v těhotenství alergickou reakci, tak je riziko, že se stejná alergie pak projeví i u miminka. Že si jeho obranný systém pamatuje, že se setkal s látkou, která byla hodnocená jako “nebezpečná”.

Máme doma kočky, tak by mne zajímalo konkrétně i to, jestli se dá něco dělat preventivně, ale dítě nemělo alergii na kočky (buď v těhotenství nebo pak po porodu).

Díky za tipy a komentáře ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
18.11.21 04:10

Moje zkušenost je, že s čím dítě v domácnosti vyrůstá, s tím nemá problém (a to i když jinak alergik je - kamarádka má dítě, co se osype z každého chlupaté zvířete, ale jejich psa doma zvládá bez problémů).

A s alergiemi nevim, ale myslím že to bude různé. Jinak by třeba sourozenci měli všichni stejné alergie… je to o imunite.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
136
18.11.21 06:27

Určitě je část i daná geneticky, jedla jsem celkem zdravě a od všeho kousek, dítě je alergické na fůru věci prý dle dispozic od otce…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
27468
18.11.21 06:34

Alergie jsou zcasti dane geneticky. Kdyby ses na hlavu stavela, bude je mit i dite, pokud je ma nektery z rodicu. Nemusi to byt ve stejne mire, ale driv nebo pozdeji se projevi, alespon trochu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
423
18.11.21 07:51

@Thea42

Jedla jsem bez omezení, já sama alergii na nic nemám a nenapadlo mě takhle preventivně se omezovat. Ani během kojení sem se neomezovala. A potkany jsem si záměrně pořídila, když jsem byla těhotná, aby doma byly alergeny „srst“ a aby na to mimco bylo připravené. Jestli to mělo efekt nebo ne, nevím, kluci alergičtí na nic nejsou 😀

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15453
18.11.21 07:51

Manžel je alergik, dcera má alergie po něm. Syn pouze intoleranci laktózy. U obou jsem jedla stejně, měla jsem dietu kvůli cukrovce. Tohle je prostě genetická loterie a člověk to nemůže ovlivnit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1614
18.11.21 08:12

Ja jsem treba zacala byt alergicka na orechy az ve 25 letech… myslim, ze to neovlovnis.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
18749
18.11.21 10:52

Jedním z klíčových hráčů okolo vzniku autoimuntiních onemocnění - včetně alergie je naše mikrobiota.

Ta v trávicím traktu, tak na kůži, ta vaginální.

Pro její co největší diverzitu a stabilitu chceš - nedezifnivkoat se - co se týče mikrobioty na kůži - tedy mít se šetrnými hygienickými prostředky a a minimalizovat množství konzervantů v kospetice, které používáš. Pro vaginální mikrobiout - nedezinfikovat se, žádné výplachy, nenosit prádlo z umělé hmoty a příliš těsné kalhoty a utírat si zadek ve směru ze zdola nahoru, případně používat bidet.

Pro mikrofloru trávicího traktu chceš jíst co nejvíce nejrůznorodější vlánkniny. Je celkem zbytečné cpát do sebe probiotické zázraky s placebo plus přirážkou, když pak své mikrospolubyldící vyhladovíš, protože prostě nejíš dostatek vlákniny.

Doporučená dávka pro dospělého bez zdravotních obtíží je min 20 g denně, lépe 30 g denně. A to z celozrných obolivoivn, luštěnin, ovoce, zeleniny, semen, ořechů, hub a případně mořských řas.

30 g denně jsou 3 polévkové lžíce, tedy jedna tablekta s 500mg inulinu úplně nestačí, ale je to lepší než drátem do oka.

Běžná česká strava v sobě obsahuje zhruba 8-10 g vlákniny za den.

Dítě pak pro zdárný vývoj mikrobioty docela dost potřebuje porod klasickou cestou, císařský řez to může komplikovat, kontakt holé kůže s matkou, kojení a když pak už se hýbe, tak co nejvíce kontaktu s přírodnou - bláto, hlína, tráva, koupání v přírodní vodě (chlor a další dezifnecke v bazénech jsou na tohle docela mor, zejména dkyž se pak dítě vůbec nedostane do rybníka či řeky), kontakt se zvířaty naopak dost pomáhá tomu, aby alergie nevznikla, stejně tak práe na zahradě a okolo hospodářských zvířat.

naopak přílišná městský hygiena výrazně zvyšuje šanci na autoimunitní problémy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
227
18.11.21 13:45

No tak myslim ze tak souhrnne a dobre jako @Ou to uz nikdo okomentovat nemuze :) mozna bych doplnila spravnou hygienu dutiny ustni, mezizubky a nit kazdy den, ptz imunita zacina uz tam. Alergie, autoimunity atd jsou dany predispozicemi z genu, to jo, ale vetsinou musi byt doplneny dalsimi vnejsimi faktory, aby se projevili a tyhle faktory, muzeme ovlivnit (strava, kosmetika, cistici prostredky, sport). Zakladem je podle me predevsim ale pohyb a zdrave strevo se spokojenymi mikroby v nem ;) viz predchozi prispevek

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
227
18.11.21 13:48

..a hlidat si optimalni hladinu vit D!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1082
18.11.21 23:50

Díky moc všem za komentáře. :palec: