Preventivní odstranění prsů a vaječníků, nechaly byste si?

Anonymní
30.11.18 15:49

Preventivní odstranění prsů a vaječníků, nechaly byste si?

Prvávě mi na genetice potvrdili, že jsem zdědila gen, který zvyšuje rizika, 10× i víckrát nad běžný výskyt rakoviny v populaci. V podstatě zjednodušeně, že dostanu rakovinu prsu je 80% šance, vaječníků 90%. O střevech a podobně ani nepíši. Prostě to prý není o tom jestli dostanu, ale kdy dostanu. Je mi 40. A prý absolutně nejúčinnější prevence je odstranění mléčných žláz a vaječníků. Prsa zpraví plastický chirurg. Mám nad tím prý přemýšlet. Mám malé děti a vím, že prostě někdy v budoucnu dostanu rakovinu. Mohu tomu předejít. Ale přijde mi to drastické. Prsa ještě budiž, budu mít nová umělá, ale vaječníky. Budu stará a tlustá. Ale dostanu se na riziko rakoviny stejně velké, jako zbytek populace, nebude to jistota. Co byste dělaly? Jsem z toho špatná, může se mi rozskočit hlava.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Anonymní
30.11.18 15:56

Kamarádka je o deset let mladší, má doma dvě velice malé děti (1 a 4 roky), obě prsa jí sebraly a než jí stihli vzít spodek, znovu ji čeká chemoterapie. Takže za mě, ano a neváhala bych. Máš děti!!!

• Citovat
  • Nahlásit
2234
30.11.18 15:56

Jo, v tomhle případě bych do toho šla. Kvůli dětem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14444
30.11.18 15:57

Tak k vaječníkům je asi zasadni otazka jestli mas deti. jinak ano, ja bych si vajecniky v tvem veku odstranit urcite nechala, u prsou bych treba vahala vic, ale jestli uz ted pocitas s plastikou, tak proc ne ;)
edit: ano, mas deti, takze bych do toho sla ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
51449
30.11.18 16:02

Těžko takhle teoretizovat „od stolu“, když člověk v té situaci není. Ale zažila jsem pár týdnů nekonečného čekání na verdikt, kdy mi sebrali vaječník s „čímsi špatným“. Doma malý dítě a neskutečný strach. Ani ne tak o sebe, jako co bude s dítětem, i s mužem, že je tu takhle nechám opuštěné… Takže jo, velmi pravděpodobně bych do toho s touhle dianózou šla.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17503
30.11.18 16:03

Neváhala bych ani minutu. Nějak nechápu tu scestnou myšlenku, proč by jsi měla být nez vaječníků stará a tlustá. Mě začíná přechod a je mi 39. Mám si snad jít hodit mašli? Vzpamatuj se.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
30.11.18 16:06

Mojí kolegyni sebrali vaječníky, když jí bylo 33 let, nikdy bych to u ni neřekla, byla vždycky štíhlá a plná energie. Ne každý musí přibrat. To je to poslední, nad čím bych přemýšlela.

• Citovat
  • Nahlásit
5989
30.11.18 16:08

Nepremyslela bych a sla bych do toho

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
587
30.11.18 16:10

Tak mě je 31 a doporučení mám stejne. Napiš SZ. Ráda bych si o tom s někým promluvila.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
367
30.11.18 16:14

Šla bych hned do obojího.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
50951
30.11.18 16:15

Ano. Jestli je sance vyhnout se rakovine. Potrebujes zit, mas male deti. Potrebuji te.
Bez prs a vajecniku se da zit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1120
30.11.18 16:41

Hele, ted mam v ordinaci pacientku, 56 let a tady uz neni otazka kdy to dostane, ale kdy umre, ted mela chemu a ceka ji odlehcovaci operace, ale konecny vysledek bude stejny. Ja bych do toho rozhodne sla.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9805
30.11.18 16:45

Ano sla bych do toho, ale to rikam ted, tezko rict, jak bych se v tve situaci doopravdy :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
30.11.18 16:49

Jo, neváhala bych. Mně zemřeli na rakovinu dva prarodiče, jeden od otce velmi mlád, druhý od matky, taky poměrně mladý. Nádor měl i další prarodič, ale tam to naštěstí šlo vyřešit operací. A má ji i jeden můj rodič s poměrně špatnou prognozou. Taky nic moc s tímhle žít. Kdyby šlo to riziko nějak zmenšit neváhala bych. Bohužel v tomto případě to nijak ovlivnit nelze. :nevim: No, zastřelit se nepůjdu.

• Citovat
  • Nahlásit
32435
30.11.18 16:50
@Anonymní píše:
Prvávě mi na genetice potvrdili, že jsem zdědila gen, který zvyšuje rizika, 10× i víckrát nad běžný výskyt rakoviny v populaci. V podstatě zjednodušeně, že dostanu rakovinu prsu je 80% šance, vaječníků 90%. O střevech a podobně ani nepíši. Prostě to prý není o tom jestli dostanu, ale kdy dostanu. Je mi 40. A prý absolutně nejúčinnější prevence je odstranění mléčných žláz a vaječníků. Prsa zpraví plastický chirurg. Mám nad tím prý přemýšlet. Mám malé děti a vím, že prostě někdy v budoucnu dostanu rakovinu. Mohu tomu předejít. Ale přijde mi to drastické. Prsa ještě budiž, budu mít nová umělá, ale vaječníky. Budu stará a tlustá. Ale dostanu se na riziko rakoviny stejně velké, jako zbytek populace, nebude to jistota. Co byste dělaly? Jsem z toho špatná, může se mi rozskočit hlava.

mohu se zeptat, zda jsi šla na gen. vyšetření jen kvůli této rodinné zátěži či z jiných důvodů?.Měla jsi úmrtí v rodině na ca prsu či ženských orgánů? Pokud máš malé děti, šla bych na preventivní odnětí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama