Převod nemovitosti či závěť?

Anonymní
18.3.21 18:57

Převod nemovitosti či závěť

Ahoj,
obracím se na Vás ohledně našeho problému v rodině. Naše vztahy v rodině jsou naprosto otřesné od základu. Já jsem byla od 17let u babičky a dědy, kteří mě vychovali a dali dikybohu úplně jiný pohled na svět, výchovu i vzdělání.
Moji rodiče si usmysleli, že pracovat nemusí. Otec občas někde dělá melouchy a máma tak dlouho běhala po doktorech až si vyběhala příspěvky a důchod. Stydím se za jejich způsob života. A také proto s nimi nejsem v kontaktu. Jsem,,nevděčný parchant, který jim nejezdí uklízet, vařit" a nejlépe odevzdat výplatu.
Před 4 lety mi náhle zemřela babička. A jaké byly jejich reakce? Jen,,co budou dědit" je zajímalo! (nestýkali se cca od mých10let). Podotýkám, že babi i děda měli VŠ jako já. Řádné vzdělání, což se o rodičích říct nedá. I přesto, že táta měl řádnou výchovu nechápu, co z nich je.
Během procesu dědictví bylo i několik sviňáren z jejich strany. Babička měla napsanou závěť, kde mu nechtěla nic nechat. I přesto jsme museli až k soudu. (Mě nechala jednu nemovitost, proto se mě dědictví také týkalo) Neustále napadali odhady nemovitostí. Pak si stál táta, že chce svůj podíl. I přesto, že si to babička nepřála, tak podíl dostal. Chápu, že jako syn nárok holt měl. Ale byla to jen další ukázka toho, jak to v našem státě funguje. Ani poslední přání se nedodrželo!
S dědou jsem stále jediná v kontaktu. Pomáhám mu se vším, co jen mohu. Během dědictví neustále povídal, jak vše přepíše na mě, jak to půjde. Že už toho má dost atd.. roky běží. Dědovi je nyní 71let a tátu začal v sobě omlouvat. Když jsem mu jen v meziřeči připomněla ať kvůli nemovitostem se zařídí kvůli poslední zkušenosti včas, vyletěl. Podnikám, jsem zajištěná v mých letech velmi dobře oproti vrstevníkům a nemám absolutně potřebu mít jeho peníze. Však jsem mu říkala, že ať si nechá své číslo účtu ve smlouvách a jen se přepíše katastr.
Nejde mi o peníze, ale o princip. Úplně se mi příčí, aby jednou zdědil nemovitosti člověk, který čeká, kdy mu něco spadne do klína. Kdyby se aspoň o dědu zajímal. A cožpak já mohu poté jít v pozici vnučky proti jedinému synovi v dědickém řízení? Nemožné..

Vím, že toto je u nás extrém. I přesto by mě zajímalo jak to máte u Vás? Přepsal někdo něco na vás či ne? Bohužel děda poslední dobou má pocit, že ho všichni chtějí okradnout. A to i při placení v obchodě! Buď je to stářím nebo samotou. Babičku 100% nenahradím a k nám bydlet nechce. Už si nevím rady. Přepis - Přijde mi tento způsob jediné rozumné řešení, když vidím, jak se stát staví k závěti. Snad jsem vše popsala dobře.

Děkuji za Vaše názory

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1156
18.3.21 19:07

My to taky udělali zaživa. Vše přepsat na mě, a po smrti měli přížívníci útrum.
Babi s dědou jsem nechala dožít v bytě, udělali jsme věčné břemeno. Oni platili poplatky a udržovali byt.
Nejlepší varianta. Po smrti jsem doplatila nedoplatek na elektrice při vyúčtování, to jediné se nepřepsalo.
A pak ještě poplatek za popelnice, platila se poměrná část.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
75956
18.3.21 19:10

Možná jste si s babičkou mely najmou pravnika a nechat zavet zpracovat jeho, nez tu nadavat na to, jak to v nasem state funguje…
A to jestli děda zavet napíše nebo ne nebo to prevede za zivota, je čistě jeho vec a cim vic na nej budes tlacit, tim je vetsi sance, ze to neudela.

Příspěvek upraven 18.03.21 v 19:12

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
18.3.21 19:11

@FraDeu
Moje řeč. Myslím si, že je to velmi rozumné. Pojistky, elektřina vše může přeci zůstat dál. A v případě bytů, které pronajímá by se jen daň podávala na mě.
Achjo, jak mu mám otevřít oči dokud je čas? :(

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
18.3.21 19:12

@j.a.n.i1

Závěť byla řádně zpracovaná právníkem a zanesená ;)

• Citovat
  • Nahlásit
10995
18.3.21 19:21

Tobě vadí, že tvůj otec něco zdědí po svých rodičích, resp. vadí ti, že děda z té představy nemá osypky a nehodlá před svou smrtí nic řešit?
Děda není žádný nesvéprávný stařeček, je to jeho majetek a on si o něm rozhoduje. Já nějak nechápu, proč se chceš angažovat, vůbec si neumím představit nárokovat si dědictví po prarodičích :think: To ti vadí, že když to zdědí táta, tak to někde propije a na tebe se nedostane? Nebo je to rodinný dům nějaké historické hodnoty, že už tam je 10 generací a ty jsi naštvaná, že by to táta přerušil, protože jsi tam chtěla jít bydlet?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
75956
18.3.21 19:21
@Anonymní píše:
@j.a.n.i1Závěť byla řádně zpracovaná právníkem a zanesená ;)

No, nejspíš zakonne podminky uplne nesplnovala, když soud rozhodl jinak.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2148
18.3.21 19:32

Deti jsou neopominutelni dedicove a nejde je tedy zaveti vyradit, to vi kazdy a nemusi byt pravnik, pravnik to vi tuplem kazdy a babicku by upozornil. Pokud babicka tatu nevydedila, mel pravo na zakonny podil. To jste si mohli soudy usetrit.
A proc te tak zere ze podedi po dedovi? Je to jeho syn. Pokud deda nechce je to jeho vec. Zivot neni takovej jakej ho chces a jak si ty myslis ze je to spravedlive. Predpokladam ze by ses o dedu starala i kdyby nic nemel.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
18.3.21 19:33

@j.a.n.i1 a je to tu, no to brzy..,,nejspíš " :D

Pokud se soudíte proti závěti holt v dnešní době jako dědic,,syn" máte právo i v případě vydědění. Bohužel tomu tak je. I obyčejné, že neprojevil zájem jaký měl atd.. se špatně zpětně dokazuje. A záleží poté co kdo má a absolutně nezáleží na tom jak je napsaná.
Prosím o příspěvky k tématu ze zkušeností, evidentně žádnou nemáte ;)

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
18.3.21 19:46

@tini

Samozřejmě. Starali se o mě i když nemuseli. Beru je za rodiče. Možná právě proto. Byla jsem pokaždé u babi i dědy v době kdy se vždy trápili kvůli našim nebo mě potřebovali. Kolikrát si to vyčítali a hledali, kde udělali chybu. Nespočetně babička brečela. Vždycky si přála, aby nemovitosti dál přešly v rodině a věděla, že u našich jim bude konečná. Proto nechtěla nic odkázat. Nemluvě o chatě, která se generace dědí. Kdyby se naši zajímali (a chovali se) o dědu a babi vůbec nad tím nepřemýšlím. Ale v takové situaci mi to je prostě líto.

• Citovat
  • Nahlásit
2198
18.3.21 19:51
@Anonymní píše:
@j.a.n.i1 a je to tu, no to brzy..,,nejspíš " :D
Prosím o příspěvky k tématu ze zkušeností, evidentně žádnou nemáte ;)

Takže když mně zemřel otec, tak jsme se s bratrem a matkou dohodli, že všechno zdědí matka. Když zemřela matka, tak jsme šli s bráchou napůl. Teď jsem na druhé straně, když to dobře půjde, tak všechno zdědí syn, ale držím si majetek i proto, abych byl nezávislý a mohl si platit třeba pečovatelku (doufám, že k tomu nedojde) a jak mám s majetkem naložit, do toho si nenechám synem mluvit a vnukem už vůbec.

Příspěvek upraven 18.03.21 v 19:57

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
75956
18.3.21 19:57
@Anonymní píše:
@j.a.n.i1 a je to tu, no to brzy..,,nejspíš " :DPokud se soudíte proti závěti holt v dnešní době jako dědic,,syn" máte právo i v případě vydědění. Bohužel tomu tak je. I obyčejné, že neprojevil zájem jaký měl atd.. se špatně zpětně dokazuje. A záleží poté co kdo má a absolutně nezáleží na tom jak je napsaná.
Prosím o příspěvky k tématu ze zkušeností, evidentně žádnou nemáte ;)

Tak to samozřejmě sakra záleží, pokud chces nekoho vydedit, tak to musis mit dobře podlozene…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
18.3.21 19:57

@Luboš P

Jenže to je ono přesně jak píšete. I u manžela v rodině se prostě domluvili, jak to chtěli po úmrtí. Všude v normálních rodinách to takto funguje jak má. :(

• Citovat
  • Nahlásit
2466
18.3.21 20:04
@Anonymní píše:
@Luboš PJenže to je ono přesně jak píšete. I u manžela v rodině se prostě domluvili, jak to chtěli po úmrtí. Všude v normálních rodinách to takto funguje jak má. :(

Ale ty to vidíš jak Hurvínek valku. Ano pokud se neprokáže důvod k vydědění, pak dědic dostane určenou část svého zákonného podílu. To není proti vůli zůstavitele. Je to jediné omezení autonomie vůle v dědickém právu.

Takže buď důvody k vydědění byly nebo nebyly. V případě tvého dědy, očividně má svého syna stále v srdci a nezanevřel na něj úplně. Tak nech pouze závěť, otec získá z dědictví jako nepominutelný dědic 1/3 svého zákonného dědického podílu a většinu dostaneš ty. Chtít po dědovi převod za života je dost neetické.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2198
18.3.21 20:12
@Altavista píše:otec získá z dědictví jako nepominutelný dědic 1/3 svého zákonného dědického podílu

Překlep 1/4.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat