Převod RP z důvodu ošetřovného

Anonymní
13.7.15 20:56

Převod RP z důvodu ošetřovného

Ahoj, pokud matka a otec pracují ve stejné společnosti, matka je tam vedena na RD a otec normálně pracuje. Matka si najde v průběhu RD jiné místo na HPP, kde ale neumožňují (já vím, že zákon hovoří jinak) matce jít na paragraf. Dítě onemocní, otec jít na paragraf může, ale nedostane ho zaplacený protože na něj jiná osoba pobírá RP. Napadlo mne tedy, zda je možné RP převést na otce, když matka v té firmě bude dále vedena na RD (zároveň bude mít HPP jinde) a otec bude pobírat RP a zároveň bude pracovat stále na stejnou smlouvu? Pokud ano, co vše je k tomu potřeba?

  • Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

13.7.15 20:59

Převést RP lze, ale pozor jsou určitá omezení týkající se práce při RD pro jiného zaměstnavatele.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
13.7.15 21:01

@matkabagristy opravdu? A kde to najdu? A pokud to tedy převedu ten RP, tak pak by manžel mohl normálně stále pracovat stejným způsobem a zároveň případně čerpat paragraf pokud dítě onemocní?

  • Nahlásit
  • Citovat
13.7.15 21:05

§ 304

(1) Zaměstnanci mohou vedle svého zaměstnání vykonávaného v pracovněprávním vztahu vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, jen s jeho předchozím písemným souhlasem.
(2) Jestliže zaměstnavatel souhlas podle odstavce 1 odvolá, musí být odvolání písemné; zaměstnavatel je povinen v něm uvést důvody změny svého rozhodnutí. Zaměstnanec je pak povinen bez zbytečného odkladu výdělečnou činnost skončit způsobem vyplývajícím pro její skončení z příslušných právních předpisů.
(3) Omezení stanovené v odstavci 1 se nevztahuje na výkon vědecké, pedagogické, publicistické, literární a umělecké činnosti.

Příjmy toho, kdo pobírá RP nejsou sledovány, může neomezeně pracovat, jen musí být zajištěna péče o dítě a dítě mladší dvou let má omezenou docházku do předškolního zařízení.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
13.7.15 21:07

Takže jestli to chápu dobře, tak pokud jedna firma vyrábí plastové věci a druhá prodává obuv a v obou budu dělat účetní, akto ničemu nevadí?

  • Nahlásit
  • Citovat
13.7.15 21:09
@Anonymní píše:
Takže jestli to chápu dobře, tak pokud jedna firma vyrábí plastové věci a druhá prodává obuv a v obou budu dělat účetní, akto ničemu nevadí?

tak by to mělo být v pořádku

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
13.7.15 21:16

@matkabagristy díky a ještě poslední dotaz může otec pobírat rp a matka být na té?

  • Nahlásit
  • Citovat
13.7.15 21:20
@matkabagristy píše:
tak by to mělo být v pořádku

Jo, RD je volno od zaměstnavatele, RP je sociální dávka. Ty dvě věci vůbec nesouvisí.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama