Převzetí vyživovacích povinností manžela k jeho dítěti

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní  24.02.18 23:50
Převzetí vyživovacích povinností manžela k jeho dítěti

Ahojky, řešíme teď doma jednu věc. Je to sice hudba budoucnosti, nebude to hned. Odhadem časově tak rok, ale o co jde. Manžel má trvalé zdravotní následky z předchozího zaměstnání a dost snížené pracovní uplatnění. Důchod a rentu ale nemá, byl odškodněn jednorázově a co dva roky dle bodů dostane nějaké koruny. Práci si sice našel, ale plat žádná sláva. Jenže tam na něj hází povinnosti, které vůbec nemá v popisu práce a dneska přišel s tím, že dostal další nálož. Dali mu na povel celý úsek, takže kromě své práce musí i kontrolovat práci lidí v tom úseku, starat se o jeho celkový chod atd. A samozřejmě za stejnou mzdu. Takže jsem dala návrh… Chci začít podnikat, rozjezd může být lehký nebo taky pěkně těžký to nedovede nikdo říct, ale přibližný finanční odhad na zisky mám. Každopádně pokud bych se uchytila a dostala bych se alespoň na trojnásobek jeho platu, který není na dnešní dobu nic moc tak jsem mu navrhla, že pokud se to povede může zůstat doma. Trávili bychom spolu více času a mohl by v případě potřeby pohlídat dceru kdybych měla třeba schůzku nebo tak něco. Ale má vyživovací povinnost k prvnímu dítěti. A ono se to ve mě nějak pere. Jako upřímně se mi nechce vydělávat když to řeknu tvrdě na cizí dítě. Jenže kdyby zůstal na mojí žádost doma s tím, že já si budu budovat kariéru tak ho, tedy nás přece nevystavím soudům, exekucím apod. Takže bych to za něj asi určitě platila, navíc ty peníze by byly naše. Jak moje tak jeho, takže by to vlastně bylo placeno právně z jeho peněz. Takže to budiž… A rovněž bych klidně něco platila i jeho dítěti když by bylo třeba, ale zase bych netasila peněženku na každý povel matky dítěte. Nevím, školní výlet, nové boty a oblečení, veškeré dárky… Jenže co mi teď hodně šrotuje hlavou je případné zvýšení. Kdyby ex podala návrh na zvýšení, jakože by to udělala 100% a manžel byl bez příjmu tak to by vypočítávali pouze z toho mého výdělku? To už by se mi upřímně hodně nelíbilo a tam bych se asi šprajcovala. Pořád nad tím přemýšlím. Už se pomalu do všeho pouštím a nevím no. Tak by mě zajímalo co si o tom myslí i někdo cizí, nezaujatý. Jak byste to třeba vyřešili Vy, jestli byste pokud by muž souhlasil se skončením své práce kvůli vaší kariéry plně plnily i výživu vůči jeho dětem. Manžel mi řekl, že to budeme řešit až by to případně nastalo, takže neřekl ano ani ne. Anonym, protože nevím zda sem chodí první žena, mohla by mě třeba dle jiných diskuzí poznat a prozatím o tom co plánuji neví ani nejbližší rodina natož ona. Je dosti přející člověk…

Reklama

Reakce:

MaličkáD
Ukecaná baba ;) 1027 příspěvků 25.02.18 00:23

Určitě bych svůj podnikatelský záměr neodpískala jen kvůli manželovo prvnímu dítěti. Příjem manželů beru jako společný a pokud by muž musel být doma, protože já podnikám tak by samozřejmě vyživovací povinnost šla z vydělaných peněz… Jak dítě roste náklady na něj rostou, je tedy jasné že se výživné bude zvyšovat… Ale nikde přece není psáno, že by muž nemohl pracovat potom jinde…

slavuska1
Vesmírná mluvilka 31577 příspěvků 25.02.18 01:30

A nezvládal by třeba nějaký malý úvazek potom? I on by si asi připadal blbě, kdybys měla platit i alimenty na jeho dítě, třeba čtvrtúvazek, nebo nárazová brigáda, něco jednoduššího, by to nevyřešilo?

Rive
Ukecaná baba ;) 1008 příspěvků 25.02.18 06:31

Páni…a kdyby to bylo naopak? Ty bys byla v domácnosti, starala se o společné dítě a platila alimenty na dítě z předchozího vztahu a současný manžel ti řekl, že nehodlá platit na cizí dítě?
Pokud se nepletu, má dítě právo na stejnou životní úroveň jako rodič a jelikož jsou příjmy v rámci SJM společné…

Jana206
Nadpozemská drbna 26008 příspěvků 25.02.18 06:35

No, manzel má pravdu v tom, že ti resis předčasně, ještě na té pozici ani nejsi. Náklady porostou, nejen na jeho dítě, ale i na vaše dítě. To by se Ti libilo vzít na sebe odpovednost a vse tahnout sama? Pises, ze to bude chvíli trvat. Budes se podílet na výživě jeho ditete treba na stredni skole?
Spíš bych ho smerovala k tomu, at si pozada o důchod, pokud nevyjde, tak o statut osoby zdravotne znevyhodnene. A hledá zaměstnání tomu adekvátní. Jsou firmy, které zaměstnávají pouze tyto lidi na půl uvazku.

vulpes
Závislačka 4784 příspěvků 25.02.18 07:41
@Rive píše:
Páni…a kdyby to bylo naopak? Ty bys byla v domácnosti, starala se o společné dítě a platila alimenty na dítě z předchozího vztahu a současný manžel ti řekl, že nehodlá platit na cizí dítě?
Pokud se nepletu, má dítě právo na stejnou životní úroveň jako rodič a jelikož jsou příjmy v rámci SJM společné…

přesně to mě hned napadlo. Je to vlastně jen genderově otočená typická situace, kdy manžel hodně vydělává a tak trvá na tom, že žena bude doma a hezky se starat o domácnost…ale kasu drží muž a ženě schvaluje, co si může nebo nemůže koupit, jestli už to není moc drahé a co on ze svých peněz platit hodlá a nehodlá…a žena je v situaci, kdy si musí skoro o každou korunu říkat jemu a obhajovat, na co ji použije.
Zakladatelko, do takové situace přece svého muže dostat nechceš, ne? Aby byl na tobě závislý, bez příjmu a ty jsi mu schvalovala, na co smí „tvoje“ peníze použít a na co ne? Ano, klidně ať zůstane doma, ale má i on svojí podporou díl zásluhy na tvém výdělku a finance jsou společné a měl by o nich i on svobodně rozhdovat.

Anonymní  25.02.18 12:41

Děkuji za názory a jiný pohled na věc. Tak prvně bych asi chtěla říct, že by to byla situace kdy by se musel doprošovat o každou korunu. To v žádném případě, k penězům by měl volný přístup a mohl si koupit co by potřeboval. To bych neudělala, že bych vše držela u sebe a on se musel doprošovat o stovku na pivo třeba. Ale třeba jak je výše psáno, jestli bych se podílela i na výživě jeho dítěte jednou i na studiu… To mě upřímně nenapadlo. Když se nad tím zamýšlím, tak to by se mi opravdu nechtělo. A upřímně ani mu dávat kapesné nebo tak. Takže ono to asi nebude tak jednoduché jak jsem myslela, bude to chtít pořádně promyslet co a jak uděláme. Jako platit ty alimenty to bych ještě jo, protože by zůstal doma na mojí žádost. Něco tomu dítěti zaplatit v případě potřeby taky ještě budiž, ale podporovat ho ve studiích nebo platit třeba nějaký dráhy koníček, který by si třeba za dva roky vymyslel to bych asi nechtěla. To by pro mě znamenalo ještě větší zápřah na to docílit ještě větších výdělků na dítě, které není mé a to už by se mi nelíbilo. Nemyslím to zle vůči toho dítěte to ne, ale…snad mi rozumíte jak to myslím. Každopádně děkuji za vaše názory, pomohlo mi to se na to podívat i z jiné strany ať pak nedochází k nějakým nepříjemným situacím.

PaníBovaryová
Závislačka 3503 příspěvků 26.02.18 09:29

Kdyz rikas, ze by manzel byl doma - jako na rodicovske, jako pecujici osoba? Kdo by za nej odvadel zdravotni pojisteni?
Jako teoreticky pokud by otec sel na rodicovskou, alimenty se udajne neplati, protoze rodicak neni prijem, ale socialni davka - v praxi by mu asi vymerili nejake nejnizsi s prihlednutim na tve vydelky. Primo vypocitavat alimenty z tveho osobniho prijmu nemuzou - ty mas vyzivovaci povinnost vuci manzelovi, ne vuci jeho detem, ale prihlizet na tebe mohou. Pokud bys vydelavala nadprumernou mzdu, nejspis by mu alimenty ponechali v plne vysi, i kdyz by teoreticky nemeli. Je to takove hadani z kristalove koule, kdyz kazdemu rozhodnou soudy jinak

Uživatel je onlineMagdaleeena
Kelišová 5563 příspěvků 26.02.18 17:20

Pokud bude doma, tím myslíš v domácnosti či na mateřské?
Každopádně v obou případech se nabízí celkem elegantní.. nechci říci přímo řešení, ale dejme tomu kompenzace. Nepíšeš, kolik péče (krom zmiňovaných financí) věnuje dítěti z prvého manželství.
Jinak je logické, že Tvůj příjem v obou případech (pokud by byl v domácnosti či na mateřské) zohledňovat bude. Stejně jako by to bylo v jeho případě, pokud by si byla doma Ty.
Další možností je, aby hledal práci, při které nebude tolik omezovat jeho zdravotní stav či zapracoval na sobě, na svém vzdělání či dovednostech.
Případně bych kloubila obě možnosti dohromady..

Anonymní  26.02.18 17:31

@PaníBovaryová z počátku by byl pár let doma jako osoba pečující o dítě, tudíž bez jakéhokoliv příjmu. Až by nám šlo dítě do školy by si buď našel třeba brigádu nebo by zůstal doma a třeba mi pomáhal s tím, že bych mu pojištění odváděla. Pokud bychom měli další dítě - což do budoucna chceme tak rodičák bych si nechala normálně na sebe, při OSVČ by to neměl být problém. Navíc velkou část práce bych vykonávala z domu přes PC a mimo domov pouze schůzky s klienty, pracovní schůzky, nějaká pracovní cesta občas apod.

Anonymní  26.02.18 17:44

@Magdaleeena jak jsem psala výše. Z počátku osoba pečující o dítě a později bych za něj platila pojištění. Dítě z prvního manželství má on víkend, momentálně pracuje na směny, takže vždy víkend kdy má ranní a odpoledne už je doma. Občas odpoledne v týdnu přes tu ranní pokud dítě nemá zájmovou činnost nebo tak něco. Tak pokud by byl můj příjem jediný v domácnosti tak počítám s tím, že by se asi operovalo jen s ním. Jak jsem psala, moc by se mi nechtělo platit alimenty na ne moje dítě, ale pokud by zůstal doma na mou žádost tak bych je samozřejmě platila. Cool jiného by mi zbývalo, platit se to musí. Taktéž bych byla ochotná tomu dítěti něco koupit, což by mohl dělat i manžel. K účtu má a bude mít volný přístup. Takže oblečení, školní výlet, dárky k narozeninám nebo Vánocům apod. S tím nemám problém, ale rozhodně bych netasila peněženku kdykoliv by si exka řekla. Zaprvé by ani nevěděla co se u nás děje. Máme společný účet na mé jméno, takže alimenty jí stejně chodí z mého účtu, takže žádnou změnu by nezaregistrovala. Již několikrát se pokoušela z nás dostat finance pod záminkou něčeho pro dítě. Například chtěla peníze na zaplacení něčeho týkající se školy. Jsme se pak zeptali dítěte jaký třeba ten výlet byl tak vyšlo najevo, že na žádném nebyli a ani na nic podobného nejedou.

Lama Lama
Hvězda diskuse 46958 příspěvků 1 inzerát 02.03.18 21:23

No, tak obecně jsem zastánce toho, že o děti se mají starat především vlasní rodiče a to i finančně. ale logicky to předpokládá to, že tedy musí makat. a jestli po dohodě s novou manželkou se dohodnou, že přestane pracovat, tak za něj musí převzít i finanční závazky. a je přecii fuk, jesti je to splátka bance nebo platba alimentů. Jestli se ti to příčí, tak at si sníží úvazek na 0,2, to na alimenty bude stači a zbytek si financujte jak chcete.

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Přijme vláda změny? Týkají se i proplácení rodičovského příspěvku

Poslanec Aleš Juchelka chce vyjádřit úctu všem rodičům, kteří jsou doma s... číst dále >

Zánět dásní v těhotenství? Může za něj špatná péče před početím

V těhotenství trpí na zánět dásní a zvýšenou kazivost 50–70 procent žen.... číst dále >

Články z Expres.cz

Slováček pod tlakem: Milenka Gelemová udělal scénu kvůli dovolené a Dádě

Ač to mezi Felixem Slováčkem (75) a jeho o desítky let mladší milenkou Lucií... číst dále >

Utajená veselka Hrdličky a Plíškové: Luxus, středomořská krmě a odložená svatební cesta!

Sportovní komentátor Michal Hrdlička (29) se řítí na hodně šťastné vlně. Po... číst dále >

Články z Ona Dnes

Pět nenápadných signálů vašeho těla, které byste neměli přehlížet

Možná i vy patříte k lidem, kteří nikdy nemají čas zajít k lékaři na... číst dále >

Velká fotosoutěž: posílejte snímky na téma Léto v plavkách

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u... číst dále >

Reklama