Při čtení se mu zvětšují písmena

14170
10.12.19 23:20

Při čtení se mu zvětšují pismena

Mám neobvyklý dotaz. Syn 9 let mi při čtení řekl, že se mu zvětšují písmena, že je určitě slovo malé a najednou jakoby vyskočí a zvětší se mu. Má problémy se čtením, čte spatne, ale toto mi řekl poprvé, prý mu to dělá už dlouho, ale teď se mu to zvětšuje víc. Prý se mu to stalo i u diktátu. Chodíme do poradny, urcite potíže má, ale diagnózu mu žádnou nestanovili. Samozřejmě se tam na to zeptám, ale nesetkal jste se s tím někdo?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

697
10.12.19 23:26

Oci ma v poradku?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23242
10.12.19 23:30
@Adaneli píše:
Mám neobvyklý dotaz. Syn 9 let mi při čtení řekl, že se mu zvětšují písmena, že je určitě slovo malé a najednou jakoby vyskočí a zvětší se mu. Má problémy se čtením, čte spatne, ale toto mi řekl poprvé, prý mu to dělá už dlouho, ale teď se mu to zvětšuje víc. Prý se mu to stalo i u diktátu. Chodíme do poradny, urcite potíže má, ale diagnózu mu žádnou nestanovili. Samozřejmě se tam na to zeptám, ale nesetkal jste se s tím někdo?
Šla bych s ním na oční :nevim:
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
880
11.12.19 00:06

Pokud nepomůže oční lékař, najdi dobrého optometristu. Me dceři pomohl, když mi lékaři říkali, že vidí dobře a nic ji není. Možná tvůj syn není špatný čtenář, ale má oční vadu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
520
11.12.19 01:01

Jestli ti to nevadí (jestli naopak nechceš, tak plně respektuji), napiš pak prosím, co to bylo. Nikdy jsem o ničem takovém neslyšela, ale zajímám se o neurologii a kognitivní procesy, a tohle vypadá, že může být i z této oblasti.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3742
11.12.19 01:11

Já mam lehkou mozkovou disfunkci s nějakou vadou na zrak. Text mi v dětství splival. Písmenka jsem viděla přeházené… Určitě se porad v poradně a u lékařky. Mám zná by pak pro něj bylo vhodnější jiná forma zkoušení. Nebo psát diktáty kratší.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18112
11.12.19 06:10
@Leviatan píše:
Já mam lehkou mozkovou disfunkci s nějakou vadou na zrak. Text mi v dětství splival. Písmenka jsem viděla přeházené… Určitě se porad v poradně a u lékařky. Mám zná by pak pro něj bylo vhodnější jiná forma zkoušení. Nebo psát diktáty kratší.

Aby mel ve skole ulevy, musi mit „diagnozu“. Ty ulevy mu musi napsat poradna na zaklade neceho.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14170
11.12.19 07:25

Na očním jsme byli před rokem, ale radši s ním zajdu znovu. Do poradny jdeme zítra, tak se na to zeptám. Myslela jsem si, že je to spojeno s nějakou dys-poruchou, ale na netu jsem nic podobného nenašla. Pismena taky zamenuje, domysli si, ma problem s rozkladem slov na hlásky a zpět. Na neurologie chodil do tří let z jiných důvodů, zkusím tam také zavolat. A určitě dám vědět.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14170
11.12.19 07:29

Me o úlevy ve škole ani tak nejde, spíš o pomoc, jak s tím pracovat, máme cviceni, která děláme pravidelně doma a pomáhají. Doporuceni pro školu mu možná dají zítra, pokud usoudí, že je to nutne. Zatím dali výstup z vyšetření jen nám a nic dalsiho krome výše zmiňovaného nenašli.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
697
11.12.19 08:22

Kdyz na ocnim nic nenajdou, tak zkuste zajit i na vyssi pracoviste, treba do nemocnice a taky k dobremu optometristovi, jak uz tu bylo psano. Mam ocni vadu, na kterou muj obvodni ocni lekar (kam jsem leta chodila kazdy rok na kontroly) neprisel :cert:, a to neni zas az tak vzacna. Rekl mi o ni optometrista v optice, kam jsem si prisla pro kontaktni cocky. Urcite resit. Treba ta moje ocni vada, cim driv se odoperuje, tim lepsi videni zustane.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3742
12.12.19 02:09

@vokishka ani přesně. A myslím si že toto diagnózu mít bude.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14170
12.12.19 20:52

Tak máme po poradně, syn paní doktorce řekl, že se mu to se zvětšováním písmen děje od konce listopadu, mě řekl, že dlouho :-). Paní doktorka říkala, že u dyslexie se písmena mění, ale že by se zvětšovaly, o tom neslyšela. Máme zkoušet číst v jinou dobu než večer a zjistit, zda to nedělá únava. Ve škole se mu to totiž stalo jen jednou. Pokud by to neustoupilo, tak máme jít k dětské doktorce a poradit se, kam zajít, zda na oční, nebo na neurologii. Při neurologické příčině by se prý potíže zvětšovaly. Máme si dát teď víc oddych, syn jí přišel ze všeho učení, poradny, čtení atd. unavený, takže cvičení do poradny máme zkusit do konce roku vynechat a potom pokračovat dál.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14170
12.12.19 20:56

A diagnózu žádnou stanovenou nemáme, na další kontrolu jdeme koncem února. Věci, co mu dělaly problémy, se zlepšují, čtení potichu je dobré, čtení nahlas horší. Co mu stále nejde, tak je rozklad slov na hlásky, ani když na tom fakt denně makáme. Máme proto zkusit si dát teď oddych a potom začít znovu, prý to někdy pomůže, když se to nehýbe z místa. Osobně bych spíš trénovala dál, ale umírním se a poslechnu :-).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
249
13.12.19 12:29
@Adaneli píše:
Mám neobvyklý dotaz. Syn 9 let mi při čtení řekl, že se mu zvětšují písmena, že je určitě slovo malé a najednou jakoby vyskočí a zvětší se mu. Má problémy se čtením, čte spatne, ale toto mi řekl poprvé, prý mu to dělá už dlouho, ale teď se mu to zvětšuje víc. Prý se mu to stalo i u diktátu. Chodíme do poradny, urcite potíže má, ale diagnózu mu žádnou nestanovili. Samozřejmě se tam na to zeptám, ale nesetkal jste se s tím někdo?

Je to nějak a oční vada, už jsem o tom někde četla.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14170
19.2.20 11:02

Ozývám se, jak se to u nás vyvíjí. V poradně nám poradili počkat s tím, že uvidíme, jak to celé bude po vánocích a synovi to samo odeznělo. Nakonec z něj vypadlo, že jak tvrdil, že mu to dělá dlouho, tak to bylo asi dva týdny. Takže snad (doufám!) už to bude v pořádku.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama