Při pobíraní rodičovského příspěvku musím sama platit ZP?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Silvie_jehlarova
Nováček 5 příspěvků 05.12.18 17:28
Při pobíraní rodičovského příspěvku musím sama platit ZP?

Ahojky je mi 18 a pritel má 24 chtěla jsem se zeptat zdali nevíte jak to je když nebudu na mateřské ale budu pobírat rodičovský příspěvek tak jak to je se zdravotním pojištěním, jestli ho bude za mě platit stát nebo musím já vůbec netuším ????‍♀️ Dekuji za rady

Reakce:
matkabagristy
Vesmírná mluvilka 33276 příspěvků 05.12.18 17:31

při rodičovském příspěvku platí pojištění stát

rozand
Závislačka 3384 příspěvků 05.12.18 17:31

Na materske nebudes, kdyz nejsi zamestnana. Behem pobirani rodicaku ho za tebe plati stat.

Silvie_jehlarova
Nováček 5 příspěvků 05.12.18 17:33
@matkabagristy píše:
při rodičovském příspěvku platí pojištění stát

Sice pracuji ale pouze na dohodu :? Takže jsem si to chtěla zjistit ???? dekuji

leyllae
Stálice 73 příspěvků 05.12.18 17:41

Čistě hypoteticky bys mohla mít za určitých podmínek nárok na PPM. Záleží na tom, o jakou dohodu se jedná - v případě dohody o pracovní činnosti musíš odpracovat min. 2500,– každý měsíc po dobu 270 dní před odchodem na „mateřskou“ v předcházejících 2 letech, v případě dohody o provedení práce je tato hranice 10.000 kč. V zásadě jde o to, zda za tebe zaměstnavatel hradí zdravotní a sociální pojištění.

rozand
Závislačka 3384 příspěvků 05.12.18 17:43

@Silvie_jehlarova Ano, takze na materske dovolene nebudes, ani na rodicovske. Pouze budes pobirat rodicovsky prispevek.

Lendeš
Kelišová 5579 příspěvků 05.12.18 18:03

@Silvie_jehlarova Pojišťovně musíš pobírání rodičáku doložit, aby věděla, že jsi ve státní kategorii.

tininas
Ukecaná baba ;) 1360 příspěvků 05.12.18 18:52
@Silvie_jehlarova píše:
Ahojky je mi 18 a pritel má 24 chtěla jsem se zeptat zdali nevíte jak to je když nebudu na mateřské ale budu pobírat rodičovský příspěvek tak jak to je se zdravotním pojištěním, jestli ho bude za mě platit stát nebo musím já vůbec netuším ????‍♀️ Dekuji za rady

Ahoj.

Jenom malá technická.

Musíš svou situaci (tzn. že jsi na rodičovské dovolené) nahlásit to na pojišťovně osobně - tzn. přijít tam s rodným listem dítěte.

Tedy aspoň VZP to tak má. :)

Silvie_jehlarova
Nováček 5 příspěvků 05.12.18 18:59

Dělám na DPP a pritel na ŽL co vím určitě je,že budu pobírat rodičovský příspěvek tot vše a proto mě zajímalo jak je to s pojištěním když jsem OBZP a do se jsem ho platila sama

Lendeš
Kelišová 5579 příspěvků 05.12.18 18:59
@tininas píše:
Ahoj.

Jenom malá technická.

Musíš svou situaci (tzn. že jsi na rodičovské dovolené) nahlásit to na pojišťovně osobně - tzn. přijít tam s rodným listem dítěte.

Tedy aspoň VZP to tak má. :)

Nebude hlásit, že je na rodičovské dovolené, ale že je příjemcem rodičovského příspěvku.

tininas
Ukecaná baba ;) 1360 příspěvků 05.12.18 19:10
@Lendeš píše:
Nebude hlásit, že je na rodičovské dovolené, ale že je příjemcem rodičovského příspěvku.

OK. To je jen „slovíčkaření“. Pointa je, že tam musí na pobočku pojišťovny přijít osobně s rodný listem a nahlásit jim změnu. Zaměstnanec si tu informaci už přebere.

rozand
Závislačka 3384 příspěvků 05.12.18 19:39

@tininas Zadne slovickareni to neni.

Lendeš
Kelišová 5579 příspěvků 05.12.18 19:48
@tininas píše:
OK. To je jen „slovíčkaření“. Pointa je, že tam musí na pobočku pojišťovny přijít osobně s rodný listem a nahlásit jim změnu. Zaměstnanec si tu informaci už přebere.

Jsou to rozdílné věci, ne slovíčkaření. A především musí doložit doklad o pobírání rodičáku a z něj by mělo být patrné datum narození dítěte, takže rodný list už třeba ani pojišťovna chtít nemusí (ale nevím jak to mají ostatní, moje nechtěla).

tininas
Ukecaná baba ;) 1360 příspěvků 05.12.18 22:27
@Lendeš píše:
Jsou to rozdílné věci, ne slovíčkaření. A především musí doložit doklad o pobírání rodičáku a z něj by mělo být patrné datum narození dítěte, takže rodný list už třeba ani pojišťovna chtít nemusí (ale nevím jak to mají ostatní, moje nechtěla).

VZP chtěla. :)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.12.18 09:10

Ahoj,

Rodný list se předkládá pouze při přihlášení dítěte do pojišťovny. Tím se přihlašuje dítě, neoznamuje se MD ani RD. Z Rodného listu nikdo nezjistí, zda maminka jedno či druhé pobírá.

Pobírání MD či RP se musí doložit - pokud je maminka zaměstnaná měl by nahlásit zaměstnavatel. Pokud není, hlásí sama.

U MD je to složitější, ČSSZ nevystavuje žádné potvrzení, vesměs ale stačí doklad o přijaté platbě (je tam uveden datum za co a od kdy platí). RP se dokládá Potvrzením o přiznání příspěvku, i tam je uvedeno jméno a datum narození dítěte + od kterého dne je příspěvek přihlášen.

Pokud by nebyl nárok na MD ani RP (či si o něj maminka nežádala), je možné ohlásit státní kategorii péče o dítě, což je do sedmi let věku dítěte. Musí být splněny všechny dané podmínky.

Platí to ve všech pojišťovnách.

Osobně se nikam nemusí. Je možné to zaslat e-mailem, doklad naskenovat, nebo i čitelně vyfotit mobilem a poslat jako fotku.

Inko z VZP

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nová kuchyň potěší celou rodinu

Rčení „láska prochází žaludkem“ platí i pro spokojený rodinný život. K tomu,... číst dále >

Velká fotosoutěž: Fisher-Price je u konce. Kdo se může těšit na výhru?

Milé maminky, od 24. 9. 2018 do 9. 12. 2018 jste mohly přidávat fotografie... číst dále >

Články z Expres.cz

Došly peníze, nebo se mu nechce platit? Rosol žádá o snížení alimentů

Inspiroval se u svého nového kamaráda Tomáše Řepky? Lukáš Rosol měl požádat... číst dále >

Kletba od matky vyšla! Alena z Pošty pro tebe prodává Nový Prostor a je na ubytovně

Byl to bezpochyby ten nejpopulárnější a nejemotivnější díl pořadu Pošta pro... číst dále >

Články z Ona Dnes

Pět chyb, kterými si přiděláváme zbytečné vrásky

Nejsme kouzelníci, abychom zastavili čas. A tak se vrásky dříve či později... číst dále >

Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do... číst dále >