Priezvisko/Příjmení nemanželského dieťata...

70
2.3.07 10:08

Priezvisko/Příjmení nemanželského dieťata...

Ahojte,

Ja by som sa chcela spytat, aky mate nazor, alebo ci tu mate niekto skusenost s tym, ze zijeme spolu s priatelom, teraz v 2.4.2007 to bude presne 10 rokov, a cakame babatko, ma sa nam narodit 15.8.2007. Nie sme manzelia, ja som trochu proti, neuznavam to moc, no ako je to s priezviskom/příjmením dietata? Su s tym v buducnosti problemy? Co by ste poradili?
Pytala som sa na nasich uradoch na zmenu priezviska, ze by sme si dali rovnake aj napriek tomu ze nie sme manzelia, ale neda sa to.
Ako ste to riesili vy, pripadne ma s tym niekto tu skusenost?

dakujem, za akykolvek nazor, odpoved.
Lucia.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

9867
2.3.07 11:01

Ahoj, jak je to v SR sice nevím, ale vím, jak je to u nás - pravděpodobně to bude stejné. Příjmení dítěte můžete zvolit dohodou mezi sebou - takze vlastně máte na výběr. Jen musíte toto spolu s prohlášením o otcovství oznámit na matrice PŘED narozením miminka - abyste se vyhnuli jednání o otcovství po narození, tam je to pak o něco složitější.

U nás je tuším dokonce možné změnit i příjmení, ale myslím, že je to na zvážení matrikářky. Dělá se to hlavně u hanlivých a urážlivých příjmení, u obyčejných je možné, že by byl problém… Kamarád si bral příjmení nevlastního otce hned v osmnácti letech - a povolili mu to. Za sebe mohu říct, že manželství je fajn, ale asi je to tím, že jsme se brali dost brzy, kdybychom to neudělali, tak by se nám do toho asi taky nechtělo… I když se to dá udělat i ve čtyřech na úřadě…

Lesina

PS: Slovenština mi nedělá problémy, málokdy u knihy nebo u filmu zaznamenám zda je v češtině nebo slovenštině - ale teď jsem si naběhla… Priezvisko jsem si před přečtením tvého dotazu rychle přeložila jako přezdívku, ne jako příjmení :) Dobré, že?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Vvv
1364
2.3.07 11:02

Ahoj,
s partnerem máme tříletého syna a nejsme oddaní. Nevím, jak to funguje na Slovensku, ale předpokládám, že to bude stejné jako tady:
Pokud se rozhodnete, že miminko se bude jmenovat po otci, je třeba ještě před porodem zajít na matriku a sepsat jakési prohlášení, že jste se dohodli na příjmení tom a tom. To si s sebou pak vezmeš do porodnice.
Pokud toto prohlášení nesepíšete (my to nestihli, rodila jsem předčasně), narozené miminko dostane příjmení automaticky po tobě. Pak byste si změnu příjmení museli vyřizovat dodatečně - nedoporučuji, to běhání po úřadech bych už podruhé v šestinedělí nechtěla zažít…
Snad jsem pomohla,
Verča

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
208
2.3.07 12:20

Luci, souhlasim s holkama, a taktez ti doporucuji - priznani otcovstvi a popr. jeho prijmeni - dojednat na uradech pred prodem!!! Vse je potom mnohem snadnejsi, nebot prichodem miminka na svet zacina v onen den registrace i na pojistovne, samozrejme rodny list (tak at je v nem tatinek taky uvedeny) apod. - papirovani po porodu - je docela nepohodlne.
Kdyz jsme cekali nasi prvni holcicku, tak jsme vse zarizovali - na doporuceni vsech- pred porodem. Jeste ze tak :D , manzel je i cizinec, takze jsme to meli o neco slozitejsi.. V cervnu cekame dalsi prirustek - asi taky holcatko :D, ale od prosince lonskeho roku jsme svoji - tak jsem stastna, ze se tem ‚procesum‘ vyhnu :D .. S Johankou jsem musela hodne cestovat a diky jejiho ‚jineho‘ prijmeni - jsem mela obcas potize, a co se tyce dalsich ‚uradovin‘ - tak asi se stejnym prijmenim, to mame ulehcenejsi.. Takze v zaveru - jsem stastne vdana :D a tobe - vam preji pohodove tehulkovstvi a spokojene miminko :D ..
pa
ivca

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
473
2.3.07 13:02

Ahoj,

my jsme se brali až po narození dcery a je pravda, že někdy to nebylo moc příjemné, občas se mě ptali, jestli jsem matka, nebo jsme jely se švagrovou na dovolenou, ona se synem a já s dcerou, oni tři se jmenovali stejně, jen já jinak a v hotelu se švagrové ptali: takže vy s dětmi a ta druhá paní bude bydlet kde? Je to k smíchu, ale v tu chvíli nic moc… nebo jsem byla v porodnici, a když volala manžel, tehdy ještě ne manžel, sestra se mě přišla zeptat, jestli mu může podat informace a tvářila se u toho jako … měli jsme dohodu o jménech, přiznání otcovství, všechno předem, ale stejně za mnou přišla sociální pracovnice a bez zjišťování situace mi navrhla, že na „otce dítěte“ zatlačí, aby mi dal peníze… ale je fakt, že to bylo před osmi lety, teď je nesezdancýh rodičů mnohem víc. Každopádně jsem ráda, že jsme svoji :lol: .

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1535
2.3.07 18:03

Přesně jako u Zuzle - hlavně v porodnici to pro mě bylo kolikrát až nepříjemné, když se synek jmenoval jinak než já…s cestováním to samé. Třeba u dětské doktorky jsem byla vždy P.xxx - dle příjmení synka a snoubence, ale to byla výjimka, která mi zrovna nevadila. Takže více méně z organizačních důvodů se za chvilku vdávám :D
Přeji zdravé mimi a na matriku kvůli příjmení opravdu zajít zavčasu!!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama