Přijetí 2letého dítěte do státní mateřské školy mimo pořadí?

23
11.3.16 12:27

Přijetí 2-letého dítěte do státní MŠ mimo pořadí?

Dobrý den, mám následující dotaz. Při přijímacím řízení v MŠ bylo v loňském roce odmítnuto cca 130 dětí kvůli nedostatku kapacity. Mám doma 3,5 letou dcerku - loni ji nevzali (je narozena začátkem října) a ukončila jsem pracovní poměr s tím, že jí snad vezmou ve 4 letech. V lednu 2016 přijala paní ředitelka téměř tajně 2-leté dítě (s maminkou se dobře zná) s tím, že nám chtěli namluvit, že se jedná o tříleté dítě. Domnívala jsem se, že se přednostně musí při uvolnění místa ve školce brát tříleté děti dle pořadí výběrového řízení, ředitelka mi ale sdělila, že je na jejím uvážení, koho mimo termín přijímacího řízení (které trvá cca měsíc) vezme. Sdělila mi, že maminka 2-letého dítěte nejintenzivněji (každý týden) za ní chodila a žádala o přijetí, proto ho vzala, jiný argument samozřejmě ani najít nemohla. Zcela jistě přijala minimálně 2,ne-li 3 děti mimo pořadí v průběhu roku (zřejmě dle známosti maminek), přestože maminky těchto dětí nejsou naprosto sociálně slabé (jedna si dokonce hradí chůvu, uklízečku atd…a šla ve 2 letech do práce dělat kariéru, což prezentuje o sobě sama). Maminky nepřijatých 3-letých dětí to považují za nezákonné jednání, protože nepovažujeme kritérium „intenzivní docházení za paní ředitelkou“ za kritérium. Byly jsme přesvědčené, že se při uvolnění místa automaticky nabízí místo dalšímu dítěti v pořadí. Pokud by byla pravda, že dalších 11 měsíců mimo lhůtu přijímacího řízení si ředitelé MŠ mohou přijmout koho chtějí, pak postrádám smysl přijímacích řízení. Neznáte, prosím, někdo výklad zákona a směrnic v této záležitosti? Děkuji moc předem!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
26341
11.3.16 12:38

@mar06 Asi bych se obrátila na žřizovatele. To co popisuješ opravdu moc čistě a férově nevypadá. Nám teď u zápisu řekli (máme velkou šanci, že ani do jedné ze dvou vybraných školek syna nevezmou), že pokud se uvolní místo v průběhu roku (dítě se odstěhuje, rodiče ho z jakéhokoliv důvodu odhlásí apod.), tak budou volat rodičům dalších dětí z pořadníku, zda mají ještě zájem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
64680
11.3.16 12:39

@mar06 každá školka má jiná kritéria pro přijetí. každopádně bych se obrátila na zřizovatele, zda takový postup považuje za správný :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15530
11.3.16 12:58

U nas je to tak, ze pokud se během roku uvolní místo, tak da školka tuto informaci na web a kdo dřív přijde… Na poradí u původního zápisu se nekouka

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4100
11.3.16 13:06

Tak si prectete kriteria pro prijimani, skolka je musi mit verejne k dispozici. jestlize tam nic takoveho neni (jakoze nejspis neni), bezte za reditelkou s temi kriterii v ruce a pozadujte vysvetleni…
nejspis neuspejete (kdyz jste s ni uz stejne mluvili), tak zajdete primo za zrizovatelem a upozornete na takove jednani reditelky.
zrizovatel by mel na ni dupnout…

nejspis proste dostala „svesticky ze zahradky“

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
94
11.3.16 13:28

To zaleží, odkud jsi, a jaká pravidla má zřizovatel, nikoli na zákonech. Já jsem z Brna. Tady je centrální registr, ale ten platí právě jen ten jeden měsíc. Vloni byl syn pod čarou, ale se šancí se dostat, protože lidi měli více přihlášek. Ředitelka nám ale řekla, že pokud se nad čáru nedostane do konce března, tak si pak máme volat a že ona vezme prostě ty, kteří si zavolají. Žádnou povinnost brát pak děti podle pořadníku nemají. My jsme se pak dostali, ale kdyby ne, tak by to přesně bylo po známostech nebo kdo nejčasti volá nebo dokonce chodí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24964
11.3.16 13:30

No, skoro bych řekla, že má ředitelka pravdu v tom, že jasná kritéria na přijímání dětí (obodování věku, bydliště,…) je opravdu závazné jen v době přijímacích řízení. Pokud někoho vezme extra v průběhu roku, tak se podmínkami přijímacího řízení řídit nemusí, protože žádné přijímací řízení ve stylu výběrového řízení neprobíhá :nevim:

Takže je to sice vůči vám nehezké, ale neřekla bych, že nezákonné.

Příspěvek upraven 11.03.16 v 13:31

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8115
11.3.16 13:31

U nas ve školkách se musíš chodit ptát, jestli se náhodou neuvolnilo místo, proudit tak 1-2× měsíčně a když se uvolní a ty se první zeotas, místo je tvoje, u nas to není tak, že by ředitelka něčí vyvesovala a nebo volala dětem co byli nejdřív pod čarou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4867
11.3.16 13:33

Nechci to tvrdit jistě, ale mám pocit, že u nás taky tak funguje. Když dítě není řádně přijato během elektronického zápisu, tak i když je první pod čarou nemusí ho ředitelka automaticky při uvolnění místa v průběhu roku vzít. Když jsem se ptala při zápisu, tak sama ředitelka řekla, ať jí každý týden píšu mail s důvody proč chci dítko tam umístit a ona tím uvidí, že mám zájem a proč má vzít přímo mého syna. Letos u staršího vzali od ledna chlapečka, který měl 3 roky v prosinci, ale byl to bráška od už chodící holčičky. Takže určitě spousta dětí byla starších a v pořadníku před ním, ale maminka pravidelně chodila do ředitelny a argumentovala, že chce aby sourozenci byli spolu a navíc, že se vrací do práce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
11.3.16 13:46

@mar06 o přijetí dítěte do MŠ rozhoduje ředitelka. Sama jsem to zjišťovala a ptala jsem se ředitelky školky, která je zároveň i ředitelka ve škole kde učím a bylo mi řečeno pokud tě budu potřebovat tak to místo ti dám, i kdybys pořadníkem neprošla, já rozhoduju.
Takže ty kritéria mají na zápis, aby se jim to protřídilo, ale když je třeba přijmou koho si ředitelka usmyslí.

• Citovat
  • Nahlásit
16127
11.3.16 14:12

Jsem z Brna funguje to u nás tak jak píšes. Během přijímacího řízení ktere je cca měsíc někdy konec února a v březnu se jede podle informačního systému. Pořádi deti umístěnych podle bodového systemu, rodice podepisují prijeti ve skolce a zpětvzetí v jiných školkách a ostatní deti se posunují… jakmile přijimaci řízení zkonci tak zadne pořádi jak se deti umístili už nehraje roli. Koncem školního roku, během prázdnin a září a říjen se ještě mista uvolní a je pouze v kompetenci ředitelky koho vezme. Jestli da přednost pracujícím nebo tem kdo více uhání je jen a jen na ni. Stejne tak jestli vezme tři létě čtyř nebo dvou lete dítě.

Znám spoustu maminka jejíchz deti se do školky v radném termínů nedostali a v létě už to neresili a prostě zustali doma ať už s druhym nebo si prodloužili rd. Na druhou stranu znám spoustu maminek ktere v lete obvolavali školky a dostaly dítě do školky i v necelých třech letech. Dokonce do skolky kde primárne přihlášku ani nedávali.

Takže pokud se divam jak to funguje u nás v brne ma Vaše ředitelka pravdu a žádný předpis neporusila.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7343
11.3.16 17:24
@Anonymní píše:
@mar06 o přijetí dítěte do MŠ rozhoduje ředitelka. Sama jsem to zjišťovala a ptala jsem se ředitelky školky, která je zároveň i ředitelka ve škole kde učím a bylo mi řečeno pokud tě budu potřebovat tak to místo ti dám, i kdybys pořadníkem neprošla, já rozhoduju.
Takže ty kritéria mají na zápis, aby se jim to protřídilo, ale když je třeba přijmou koho si ředitelka usmyslí.

Pokud to má napsáno v kritériích přijímání dětí v průběhu roku…tak možná, ale i tak jsem přesvěčená, že kdyby do toho někdo rýpal a dal podnět k inspekci, že si toto neobhájí.
Pokud se v průběhu roku uvolní místo, tak se buď vypisuje dodatečný/nový zápis nebo se berou děti pod čarou.
Mně zase ředitelka řekla (co ředitel to jiné info, Kocourkov, co? ;) ), že správně by měl být nový zápis. Ale většina školek to řeší právě tím dítětem pod čarou, je to spravedlivé. :nevim:
My máme na webovkách toto:
„Děti mohou být do mateřské školy přijímány i v
průběhu školního roku na uvolněné místo dle pořadí, v kterém se umístily při zápisu podle stanovených kritérií.“

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
11.3.16 21:08

A slyšely jste někdo o tom, že by přijetí záviselo na „sponzorském daru“? Mě to známí říkali, že v některých školkách to tak chodí, ne jako že přímo úplatek v obálce ředitelce, ale že jako dají rodiče sponzorský dar školce a jejich dítě je pak přijato po skončení řízení. Já bych ten „sponzorský dar“ klidně i dala, když v soukromé školce dám za rok školného 70 tisíc, tak třeba i klnidně 10-15 tisíc a vyjde mě to pořád nepoměrně levněji. Ale je mi hrozně blbý se na to na přímo zeptat.

• Citovat
  • Nahlásit
8115
11.3.16 22:08
@Anonymní píše:
A slyšely jste někdo o tom, že by přijetí záviselo na „sponzorském daru“? Mě to známí říkali, že v některých školkách to tak chodí, ne jako že přímo úplatek v obálce ředitelce, ale že jako dají rodiče sponzorský dar školce a jejich dítě je pak přijato po skončení řízení. Já bych ten „sponzorský dar“ klidně i dala, když v soukromé školce dám za rok školného 70 tisíc, tak třeba i klnidně 10-15 tisíc a vyjde mě to pořád nepoměrně levněji. Ale je mi hrozně blbý se na to na přímo zeptat.

Také jsem to slyšela a i se loni na ferovku při zápisu ředitelky zeptala a prý to tak u nich nefunguje a každý sponzorský dar se musí řádně vykázat a prý mi to místo ve školce nezajistí :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4156
12.3.16 22:03

U nás tohle funguje naprosto férově. Pokud se uvolní místo, tak ředitelka obvolává postupně rodiče dětí, co zůstaly pod čarou podle pořadí. My byli asi 3. a nakonec se na nás dostalo :) Právě jsem se ředitelky vyloženě ptala, jestli mám volat a ptát se a rovnou mi řekla, že to, že budu volat 3× týdně mi místo nezajistí. Ale pokud se místo uvolní, tak se mi ozve sama.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat