Příjmení miminka po rozvodu

Anonymní
1.4.21 18:54

Příjmení miminka po rozvodu

Přeji hezký den..jdu prosím s dotazem.. rozvádím se s manželem, čekám ale dítě s přítelem (neplánovaně). Přítel mě ale opustil a budu tedy sama. Cca za měsíc bych měla být s manželem rozvedená. Příjmení si nechám exmanžela (kvůli naší společné dceři). Je mi jasné, že jako otec bude po narození miminka braný muj exmanžel a všichni tři budeme muset po porodu podat prohlášení, kdo je biologickým otcem dítěte. Můj dotaz tedy je, zda bude mít automaticky miminko příjmení po biologickém otci nebo může mít příjemní moje, i když ale není mé rodné? Jelikož mě přítel opustil v těhotenství, tak si nepřeji, aby dítě mělo příjmení jeho a čili jiné, než mám já. Je nějaká možnost, aby mělo stejné se mnou? Předem děkuji za odpovědi k tématu.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
589
1.4.21 18:58

Samozřejmě, že dítě může mít tvoje příjmení, ať je jeho otec kdokoli :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1614
1.4.21 18:58

Mozne to je, ale bude s tim muset souhlasit ten pritel. Budete podepisovat prohlaseni o jmene, v pripade, ze bude jako otec uveden on. V pripade, ze dite nechas na hlave exmanzela, tak bude mit vase prijmeni.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
1.4.21 19:04

A když mi přítel neodsouhlasí, aby mělo dítě příjmení moje, tak bude automaticky po něm? Jelikož si nechávám příjmení po exmanželovi, tak pochybuji, že přítel bude s tímto příjmením souhlasit (známé mužské ego :roll: )

• Citovat
  • Nahlásit
75880
1.4.21 19:10
@Anonymní píše:
A když mi přítel neodsouhlasí, aby mělo dítě příjmení moje, tak bude automaticky po něm? Jelikož si nechávám příjmení po exmanželovi, tak pochybuji, že přítel bude s tímto příjmením souhlasit (známé mužské ego :roll: )

Ne, bude rozhodovat soud.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2141
1.4.21 19:10

Pokud jsem to dobře četl, tak zakladatelka bude mít při narození dítěte příjmení (ex)manžela, tedy dítě bude mít příjmení po rodičích. Bude-li potom popřeno a následně určeno otcovství, může se dítěti změnit příjmení po otci. Stále platí - nedohodnou-li se rodiče rozhodne soud.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4128
1.4.21 19:11
@Anonymní píše:
A když mi přítel neodsouhlasí, aby mělo dítě příjmení moje, tak bude automaticky po něm? Jelikož si nechávám příjmení po exmanželovi, tak pochybuji, že přítel bude s tímto příjmením souhlasit (známé mužské ego :roll: )

Ne, když ti to přítel na matrice neodsouhlasí, dítě bude právně manžela, tudíž ponese vaše společné příjmení. A takhle to chceš, jestli to chápu dobře.

Jenom nevím, jestli vám bude stačit prohlášení na matrice. Jestli se nebude podávat žaloba o otcovství.

A myslím, že když se prohlášení nepodepíše ve lhůtě (30 dnů?), má dítě automaticky příjmení po matce a otec v RL není uveden. Což ale nebude váš případ, protože u vás bude ochranná lhůta manžela.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1083
1.4.21 19:15

Dítě bude manžela a bude mít prijemni po vás. Au po porodu musíte na soudě vyřešit, kdo je a není otec. S prijmenim to nesouvisí. Pokud byste ho chtěli pak změnit, museli byste s tím souhlasit oba. Což se nestane. Pokud by přítel trval na svém prijemni, tak by s tím asi musel opět na soud.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4276
1.4.21 19:16

Edit: velký edit, blbě jsem pochopila zadání :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10621
1.4.21 19:25
@Midaku píše:
Dítě bude manžela a bude mít prijemni po vás. Au po porodu musíte na soudě vyřešit, kdo je a není otec. S prijmenim to nesouvisí. Pokud byste ho chtěli pak změnit, museli byste s tím souhlasit oba. Což se nestane. Pokud by přítel trval na svém prijemni, tak by s tím asi musel opět na soud.
Presne. Po rozvodu je určitá doba, kdy je dítě exmanzela. Je zapsaný v RL. A příjmení samozřejmě po něm.
@Anonymní píše:
Přeji hezký den..jdu prosím s dotazem.. rozvádím se s manželem, čekám ale dítě s přítelem (neplánovaně). Přítel mě ale opustil a budu tedy sama. Cca za měsíc bych měla být s manželem rozvedená. Příjmení si nechám exmanžela (kvůli naší společné dceři). Je mi jasné, že jako otec bude po narození miminka braný muj exmanžel a všichni tři budeme muset po porodu podat prohlášení, kdo je biologickým otcem dítěte. Můj dotaz tedy je, zda bude mít automaticky miminko příjmení po biologickém otci nebo může mít příjemní moje, i když ale není mé rodné? Jelikož mě přítel opustil v těhotenství, tak si nepřeji, aby dítě mělo příjmení jeho a čili jiné, než mám já. Je nějaká možnost, aby mělo stejné se mnou? Předem děkuji za odpovědi k tématu.
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2141
1.4.21 19:26

@Whitedog píše:

A myslím, že když se prohlášení nepodepíše ve lhůtě (30 dnů?), má dítě automaticky příjmení po matce a otec v RL není uveden. Což ale nebude váš případ, protože u vás bude ochranná lhůta manžela.

Dítě má příjmení po matce, jen když otec není znám, jinak platí, že když se rodiče na příjmení nedohodnou, tak rozhodne soud. Proč sem vkládáte nějakou lidovou tvořivost.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2141
1.4.21 19:29
@TopSecret píše:
@Midaku píše:
Au po porodu musíte na soudě vyřešit, kdo je a není otec.

Nemusí, proč by museli (dítě otce má)?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4128
1.4.21 19:33

@Luboš P

Protože tohle mi řekli na matrice ;-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
1.4.21 19:35

Děkuji. Ten zbytek vím, že automaticky bude v RL jako otec zapsán můj exmanžel a až po narození musíme s tímto k soudu, kde všichni tři uznáme, že otec dítěte je přítel. Ale šlo mi právě o to příjmení, jak se to pak bude dát vyřešit. Uvidíme, zda se s ním bude dát domluvit nebo to bude chtít opět tahat k soudu. Ale jelikož mě přítel opustil na začátku těhotenství a vlastně mi teď pomáhá více exmanžel (z jeho dobré vůle) než přítel, tak budu doufat, že soud nebude trvat na příjemní biologického otce (přítele).

• Citovat
  • Nahlásit
14172
1.4.21 19:38

https://www.sancedetem.cz/…u-manzelstvi

Tady je to srozumitelne vysvetleno. Zbytek se da vygooglit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat