Příjmení po tatínkovi - žádám na matrice trvalého bydliště?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.01.18 23:51
Příjmení po tatínkovi - trvalé bydliště?

Jak začít? Přítel je ze Strakonic a já z Brna. Čekáme miminko a svatbu nestihneme, takže aby se dítě jmenovalo příjmením po příteli, tak musím zažádat na matrice, ať se jmenuje po něm. Otázkou je, kde žádám? V trvalém místě mém, anebo v trvalém bydlišti u přítele? Druhá otázka je, že si chci dát trvalé bydliště k příteli, ale jsem v 7. měsíci a otázkou je, když mi přestřihnou občanku, změním si trvalé bydliště a budu čekat tak pět týdnů a občanku novou, tak zda s přestřiženou občankou mohu žádat o změnu příjmení nenarozeného dítěte? Snad jsem to vysvětlila dobře. Děkuji.

Reklama

Reakce:

lalaláček
Ukecaná baba ;) 1078 příspěvků 13.01.18 23:57

Já jsem třeba s přestřiženou občankou žádala o řidičák a bylo to OK. Dají ti takový náhradní doklad. Jinak myslím, že automaticky má dítě TP podle matky.

pedigka
Ukecaná baba ;) 1529 příspěvků 14.01.18 00:30
@lalaláček píše:
Já jsem třeba s přestřiženou občankou žádala o řidičák a bylo to OK. Dají ti takový náhradní doklad. Jinak myslím, že automaticky má dítě TP podle matky.

U nas to bylo tak, ze synovi dali automaticky TP podle mne (matky), i prestoze jsme to chteli podle otce ditete.

Vim minimalne o jednom pripadu (na jinem urade), ze TP dali podle otce ditete.

pedigka
Ukecaná baba ;) 1529 příspěvků 14.01.18 00:34
@Anonymní píše:
Jak začít? Přítel je ze Strakonic a já z Brna. Čekáme miminko a svatbu nestihneme, takže aby se dítě jmenovalo příjmením po příteli, tak musím zažádat na matrice, ať se jmenuje po něm. Otázkou je, kde žádám? V trvalém místě mém, anebo v trvalém bydlišti u přítele? Druhá otázka je, že si chci dát trvalé bydliště k příteli, ale jsem v 7. měsíci a otázkou je, když mi přestřihnou občanku, změním si trvalé bydliště a budu čekat tak pět týdnů a občanku novou, tak zda s přestřiženou občankou mohu žádat o změnu příjmení nenarozeného dítěte? Snad jsem to vysvětlila dobře. Děkuji.

Prijmeni ditete jsme zarizovali v miste bydliste = TP otce ditete, ve stejnem meste jsem i rodila.

Uživatel je onlineiwa83
Kelišová 5900 příspěvků 14.01.18 00:35

TP dle otce dávají automaticky v případě že je matka cizinec. Jinak je TP dle matky. U nás to tak bylo, jsem Slovenka, otec Čech, dcera je hlášená na otce i když já trvalý pobyt mám taky tady jen jiný než manžel (zkolaudovali jsme společný barák až teď).

Uživatel je onlineLendeš
Kelišová 5020 příspěvků 14.01.18 00:36

Prohlášení o určení otcovství můžete podepsat na kterékoliv matrice, součástí je volba jména a příjmení. O žádnou změnu příjmení žádat nebudeš, dítě ještě žádné příjmení nemá, když není narozené. To prohlášení podepíšetě ještě před porodem, klidně hned příští týden. Musíte tam jít oba s občankami, rodnými listy a ty s těhotenskou průkazkou.

Jinak občanka s odstřihnutým rohem je pořád platná, při změně bydliště k ní dostaneš ještě papír o změně.

welovefashion
Zasloužilá kecalka 519 příspěvků 94 inzerátů 14.01.18 01:49

A TP diteti můžeš prehlasit na městském nebo obecním úřadě kde ho chceš pro něj mít, podle mě by měl stačit rodný list a asi nájemní smlouva, myslím že souhlas majitele už není nutný, pokud by byl byt přítele pak jen výpis z katastru nemovitostí…

Uživatel je onlinevokishka
Extra třída :D 12017 příspěvků 14.01.18 07:02

Ja mela ted obcanku za tri tydny a to byly Vanoce. Mozna tam byla i driv, datum vydani bylo dva dny po podani zadosti.

Kajak18
Kecalka 203 příspěvků 14.01.18 08:25

Běžte nejprve na matriku udělat prohlášení o otcovství a pak změnit tp. Jím by teda střižená vadit neměla, ale ty budeš klidnější.

Pidulka1991
Závislačka 2625 příspěvků 14.01.18 10:18
@Anonymní píše:

Jen k obcance.. za stovku ti udelaji prechodnou obcanku na miste, plati pouze po dobu nez ti vydaji novou.

Taciras
Extra třída :D 10677 příspěvků 14.01.18 14:12

Pokud svatbu pouze nestihnete, ale stejně na ní dojde, tak bych si s tím nelámala hlavu. Dítěti se automaticky změní příjmení, když se změní tvoje a dostane nový rodný list, jako by tomu bylo odjakživa.

chs.jasmin
Kelišová 7008 příspěvků 15.01.18 19:24
@Anonymní píše:

Ahoj,

je to jedno kde. Já vyřizovala na matrice v bydlište muže, já tehdy měla ještě 100km daleko. :nevim: A i druhorozenou jsem vyřizovala ve městě (krajské) a tam mi paní říkala, že máme matriku i u nas na vesnici, což jsem vůbec nevěděla :mrgreen:

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Aby bylo mateřství jen samá radost!

Objevila jste dvě čárky na těhotenském testu poprvé nebo kolem vás už běhá... číst dále >

Do plavek s eMimino.cz: Tipy na zdravé recepty přímo od výherkyň

Jaká zdravá jídla vedou v domácnostech výherkyň naší soutěže o hubnutí pod... číst dále >

Články z Expres.cz

5 věcí, které jste nevěděli o mihuli potoční: Nejtajemnější tvor vodní říše v Česku!

Mihule potoční je jedním z nejvzácnějších vodních obratlovců v Česku.... číst dále >

Slunce, seno, bikiny a krajka: Ochotská pálí ostrými, kdo bude její cíl?

Je to přesně pět let, co Michaela Ochotská (33) dala výpověď na Nově a... číst dále >

Články z Ona Dnes

Třou se vám stehna o sebe? Pomohou pudry nebo speciální kalhotky

Letní počasí dokáže ženám s plnými křivkami způsobit i nepříjemnosti, o... číst dále >

Módní bible Vogue přichází do Česka, titulní stránka patří Olze Havlové

Poprvé v historii se magazín Vogue objevuje v československé verzi. První... číst dále >

Reklama