Příjmení u nesezdaného páru a otcovství - musí se žádat?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.12.18 23:38
Prijmeni u nesezdaneho paru a otcovstvi-musi se zadat?

Ahoj, prosim jak to je, kdyz nejsme jeste sezdani a cekame dite (pred porodem uz svatba urcite nebude)? Myslela jsem, ze se normalne staci doma domluvit a pak u porodu nahlasit primeni a inicialy otce, ale ted jsem slysela, ze se to musi predem hlasit na matrice- uznani otcovstvi a tim i jeho prijmeni. Takze kdyz si to pred porodem nestihnem obehat budu v rodnem liste jen ja jako matka a primneni bude moje a otce si pak doresime po porodu a pripadne budem muset zmenit jmeno az pak? Jak to prosim tedy je? Vychazim-li z predpokladu, ze jsme normalne domluveny na primeni otce… otcovstvi je take automaticky co nahlasime v porodnici, kdyz to nikdo nehodla rozporovat? Dekuji

Stránka:  1 2 3 4 Další »
Reakce:
Janli
Echt Kelišová 9908 příspěvků 19.12.18 23:42

Musíte na matriku, v porodnici nic nevyřešíte. Pokud to nestihnete před porodem, bude mít dítě v rodném listě jen tebe a tvoje příjmení, otce pak dořešit po porodu s příslušnou matrikou.

bjitka123
Kecalka 303 příspěvků 1 inzerát 19.12.18 23:48

Ano, musíte před porodem na matriku. Rodila jsem předčasně, nestihli jsme to zařídit a miminko dostalo v porodnici moje příjmení. Ale otce dítěte do papíru také zapsali. Dodatečně jsme nahlásili otcovství na matrice a změnili jsme příjmení. Ale je na to nějaká lhůta, myslím že 30 dní, jinak to pak jde přes soud. To nám tehdy řekli. Dnes to může být jinak, je lepší se zeptat přímo na matrice.

neila
Extra třída :D 12729 příspěvků 19.12.18 23:51

Můžete to klidně řešit až po porodu, ale mnohem praktičtější je vyřešit to předtím na matrice. Je to otázka jedné návštěvy, ke které potřebujete jen občanky a ty těhotenskou průkazku. Trvá to asi půl hodinky. Proč byste to nestihli do porodu?

Serpentini
Ukecaná baba ;) 1751 příspěvků 20.12.18 00:03

Zarizovali jsme to v šestém měsíci. Stálo nás to patnáct minut času. Kde je problém?

wewa
Ukecaná baba ;) 2480 příspěvků 20.12.18 00:07

Prostě 9 měsíců je krátká doba,pak budou stepovat na matrice s novorozencem :mrgreen:

flicek18
Zasloužilá kecalka 584 příspěvků 20.12.18 00:08

V těhotenství si spolu zajděte na matriku ( s sebou těhu průkazku, rodné listy obou a občanky) a je to za chvíli vyřízené. Nam říkali jak budeme mít papirovani kvůli tomu. A prdlajs, došli jsme, vzala si od nás ty věci co jsem psala a počkali jsme asi 5 10 minut pak oba podepsali a bylo to.
Jinak upozorňuji, někde úřednice vyžadují i křestní jméno dítěte pro obě pohlaví, ale vůbec to není nutné a hlavne to není vaše povinnost (my tam křestní taky nedavali). ;)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.12.18 00:09

Dekuju moc za prispevky, ja se tolik zamerovala na vybavicku a hlavne ruzna vysetreni, ze papiry jsem vubec neresila :-/ no snad to stihnem, partner je sluzebne na Slovinsku, ale pokud nebude predcastny porod, meli by jsme to stihnout… takze s prijmenim je to jasny… a to otcovstvi tam teda take vubec nebude figurovat, kdyz to nestihnem? Prijmeni cert vem, to by se pak zmenilo, ale mrzelo by me, kdyby nebyl otec v rodnem liste, nebo to by se doplnilo i do toho listu? No kazdopadne by to nebyla prijemna situace, uz takhle nas mrzi, ze se nestihla svatba a pro chlapa by to nebylo zrovna dobre, kdyz jeho prvorozene dite nebude papirove vlastne jeho, ikdyz jen chvilku… jen pro zajimavost- u manzelu se take hlasi otcovstvi ( prijmeni mi je jasny, kdyz jd spolecne) ale otcovstvi je automaticky manzela?

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.12.18 00:14

No 9 mesicu sice je dlouha doba, ale ja mela komplikace dost, byla jsem i na plodovce a v nemocnici na kapacce, tak na tohle nebyli myslenky proste, nevedela jsem, ze se to musi hlasit, otehotnela jsem necekane a zjistila to pozde.. no alespon ze doma to mame poresene :-D

wewa
Ukecaná baba ;) 2480 příspěvků 20.12.18 00:19

V manželství je otec dítěte prostě manžel,v partnerství když není podepsané uznání otcovství prostě otec ,,není "a musí se dopsat na matrice.Přijde rodný list kde v kolonce otec nikdo nebude.Proto se pak musí na matriku s rodným listem miminka,ten vezmou a dají vám nový už s určeným otcem…

srpen89
Ukecaná baba ;) 2067 příspěvků 20.12.18 00:36
@Anonymní píše:
Ahoj, prosim jak to je, kdyz nejsme jeste sezdani a cekame dite (pred porodem uz svatba urcite nebude)? Myslela jsem, ze se normalne staci doma domluvit a pak u porodu nahlasit primeni a inicialy otce, ale ted jsem slysela, ze se to musi predem hlasit na matrice- uznani otcovstvi a tim i jeho prijmeni. Takze kdyz si to pred porodem nestihnem obehat budu v rodnem liste jen ja jako matka a primneni bude moje a otce si pak doresime po porodu a pripadne budem muset zmenit jmeno az pak? Jak to prosim tedy je? Vychazim-li z predpokladu, ze jsme normalne domluveny na primeni otce… otcovstvi je take automaticky co nahlasime v porodnici, kdyz to nikdo nehodla rozporovat? Dekuji

To chces opravdu dat diteti prijmeni chlapa, ktery si te nevzal a udelal z tebe svobodnou matku? Nech ho zapsat do RL, jak na to uz, popsaly holky, ale prijmeni nech zapsat svoje. Pokud si te treba nekdy vezme, prijmeni se pak da zmenit. Nebud naivni a premyslej do budoucna. Predstav si, ze se treba misto svatby rozejdete, pak je rozhodne lepsi a praktictejsi, aby jste se ty a tve dite jmenovali stejne. :nevim: Nechapu, kde se bere touha svobodnych matek davat detem prijmeni po chlapovi, ktery si je ani neni schopny vzit. :think:

lucenka
Hvězda diskuse 37481 příspěvků 20.12.18 00:40
@srpen89 píše:
To chces opravdu dat diteti prijmeni chlapa, ktery si te nevzal a udelal z tebe svobodnou matku? Nech ho zapsat do RL, jak na to uz, popsaly holky, ale prijmeni nech zapsat svoje. Pokud si te treba nekdy vezme, prijmeni se pak da zmenit. Nebud naivni a premyslej do budoucna. Predstav si, ze se treba misto svatby rozejdete, pak je rozhodne lepsi a praktictejsi, aby jste se ty a tve dite jmenovali stejne. :nevim: Nechapu, kde se bere touha svobodnych matek davat detem prijmeni po chlapovi, ktery si je ani neni schopny vzit. :think:

Kluk má příjmení po otci a nevšimla jsem si, že by to bylo nějak nepraktické :nevim:

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.12.18 00:46

@srpen89 jj to s tebou naprosto souhlasim, taky mi absolutne zily netrha, ze by se to prijmeni nestihla, ackoliv ja mam hrozne prijmeni -to je taky jeden duvod :D ale zas kdyz budu delat drsnacku a hazet klacky pod nohy, tak to neni dobrej start do rodicovstvi, jako to otcovstvi tam urcite chci, to bych zas sla proti sobe, proto se prevazne pram, jestli i to otcovstvi se musi hlasit… jen abych to uvedla na pravou miru, nejsme znamost z diskoteky, nekolik let spolu zijem a ja otehotnela pres prasky necekane (coz je v dnesni dobe dost neobvykle)… ale zados o ruku PRY v planu byla a oba nas to ted mrzi jak to je :-( jako obrecela jsem tu situaci, co vam budu povidat holky :-/ ale tohle proste nikdo necekal, zas k tehotenstvi se stavi hezky a stara se o me, takze to otcovstvi na tom trvam, nechci at se treba blokne a pak k diteti nema vztah, nebo ja nevim, ja tem chlapum do hlavy nevidim :nevim:

srpen89
Ukecaná baba ;) 2067 příspěvků 20.12.18 01:12
@Anonymní píše:
@srpen89 jj to s tebou naprosto souhlasim, taky mi absolutne zily netrha, ze by se to prijmeni nestihla, ackoliv ja mam hrozne prijmeni -to je taky jeden duvod :D ale zas kdyz budu delat drsnacku a hazet klacky pod nohy, tak to neni dobrej start do rodicovstvi, jako to otcovstvi tam urcite chci, to bych zas sla proti sobe, proto se prevazne pram, jestli i to otcovstvi se musi hlasit… jen abych to uvedla na pravou miru, nejsme znamost z diskoteky, nekolik let spolu zijem a ja otehotnela pres prasky necekane (coz je v dnesni dobe dost neobvykle)… ale zados o ruku PRY v planu byla a oba nas to ted mrzi jak to je :-( jako obrecela jsem tu situaci, co vam budu povidat holky :-/ ale tohle proste nikdo necekal, zas k tehotenstvi se stavi hezky a stara se o me, takze to otcovstvi na tom trvam, nechci at se treba blokne a pak k diteti nema vztah, nebo ja nevim, ja tem chlapum do hlavy nevidim :nevim:

To urcite, otcovstvi do RL urcite zapsat. Fakt staci dojit pred porodem na matriku, on to tam podepise, ale nech si tam zapsat, ze bude mit prijmeni po tobe. Pokud to klapne a on si te nakonec vezme, nechat zmenit prijmeni diteti, aby jste se jmenovali vsichni stejne, je to nejmensi. Mam znamou, ktera ma 3 deti a kazde s jinym tatínkem. Byla 3× tak naivni, ze si myslela, ze se vezmou. Takze ted zustala sama, 3 deti a 4 ruzna prijmeni. :( Je to hrozne neprakticke ve skole, u doktora, kazdy ji vsude rika prijmenim toho daneho ditete, coz ji je dost neprijemne, kor, kdyz je spojovana vlastně s tema chlapama, kteri ji ublizili a opustili. Ona s nima nechce byt spojovana, byt jen prijmenim a je z toho dost nešťastná. Proto fakt nedavej diteti prijmeni po otci,pokud nejsi vdana,kdyz se to da po svatbe bez problemu zmenit. ;)

lucenka
Hvězda diskuse 37481 příspěvků 20.12.18 01:22
@srpen89 píše:
To urcite, otcovstvi do RL urcite zapsat. Fakt staci dojit pred porodem na matriku, on to tam podepise, ale nech si tam zapsat, ze bude mit prijmeni po tobe. Pokud to klapne a on si te nakonec vezme, nechat zmenit prijmeni diteti, aby jste se jmenovali vsichni stejne, je to nejmensi. Mam znamou, ktera ma 3 deti a kazde s jinym tatínkem. Byla 3× tak naivni, ze si myslela, ze se vezmou. Takze ted zustala sama, 3 deti a 4 ruzna prijmeni. :( Je to hrozne neprakticke ve skole, u doktora, kazdy ji vsude rika prijmenim toho daneho ditete, coz ji je dost neprijemne, kor, kdyz je spojovana vlastně s tema chlapama, kteri ji ublizili a opustili. Ona s nima nechce byt spojovana, byt jen prijmenim a je z toho dost nešťastná. Proto fakt nedavej diteti prijmeni po otci,pokud nejsi vdana,kdyz se to da po svatbe bez problemu zmenit. ;)

A kdyby se 3× vdala a následně rozvedla tak by jí nevadilo, že má každé dítě jiné příjemní? 8o :think:

Stránka:  1 2 3 4 Další »
Váš příspěvek
Reklama