Reklama

Příklady z matematiky na 8G z testu CERMAT, jak řešit?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Kaliopa
Závislačka 3345 příspěvků 19.04.18 08:50
Příklady z matematiky na 8G z testu CERMAT, jak řešit?

Ahoj, viděli jste příklady z testu CERMAT na 8G? Já se na ně jen tak dívala, mé děti nejsou ve věku, kdy by dělaly přijímací zkoušky.
Ty příklady mi přijdou hodně na logické myšlení.
Zkoušela jsem si některé zpočítat, ale nevím, jestli na to existuje nějaký postup, který by to ulehčil, nebo se musí postupovat jen úvahou.

Třeba tento příklad:

Jana si nahrála na několik CD lekce AJ, a to postupně od první po poslední lekce. Jednotlivá CD zaplňovala rovněž v pořadí od prvního do posledního CD. Na každém CD je stejný počet CD. Lekce číslo 49 je na pátém CD. Určete, kolik lekcí může být na jednom CD. Určete všechny možnosti.

Jako úvahou dojdu rychle k počtu nejmenšímu počtu lekcí na jednom CD, a to je 10. 9 být nemůže, protože v posledním pátém CD by bylo jen 45 lekcí. Ale jak rychle získat všechny další možnosti, aniž by to člověk nemusel přepočítávat jednotlivě? Ještě by to mohlo být 11 a 12. Počítala jsem to zkusmo, že jsem si říkala 0-11, 12-21, 21-32, 33-43, 44-54 a 0-12, 13-24, 25-36, 37-48, 49-60 a zjistila, jestli číslo 49 je v pátém řádku. 13 už ne, protože 13×5 už je 65, a 65-13 je 52, takže 49 v 5. řádku není, ale je už ve 4. řádku.

Má se to takhle počítat?

Reklama

Reakce:

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.04.18 08:57

Většina těch testů, co se teď objevily na internetu, je na logické myšlení, jak z ČJ tak z matematiky. Bylo tam, udělejte si test Vy a Vaše děti, zda byste zkoušky udělali. ;) Tak schválně jsem to udělala já i dcera, která je nyní ve čtvrté třídě. A měly jsme dvě otázky z dvanácti špatně. A obě shodou okolností stejné. Ale dcera je na tento typ testů dobrá. Tento test jsem viděla, schválně ho dám dceři udělat, ale já už ho asi dělat nebudu, protože mně to na rozdíl od dcery nebaví. ;) U toho prvního testu jsem se překonala. ;)

Hobitka
Závislačka 3024 příspěvků 19.04.18 08:59

4× je mensi nez 49 plati pro N 1..12, 5× je vetsi rovno 49 plati pro N 10.. nekonecno, prunik mnozin je 10,11,12

Uloha tak na 30s ;)

Příspěvek upraven 19.04.18 v 09:00

Slečna Ferka
Echt Kelišová 9971 příspěvků 19.04.18 08:59

@Kaliopa Na každém CD je stejný počet lekcí myslíš, že?

Kdybys chtěla rovnice, tak je to IMHO takhle (matiku jsem měla naposledy ve třeťáku na gymplu, tak prosím brát s rezervou). Ale ve výsledku by se to asi počítalo „pokusem a omylem“.

4× + y = 49 _________

0 (nejde vložit symbol - má být je menší nebo rovno) y (je menší než) x

makysek
Zasloužilá kecalka 966 příspěvků 19.04.18 09:11
@Hobitka píše:
4× je mensi nez 49 plati pro N 1..12, 5× je vetsi rovno 49 plati pro N 10.. nekonecno, prunik mnozin je 10,11,12

Uloha tak na 30s ;)

Ty brďo vidíš, a mě trvalo 10 minut jen pochopit, co tím myslíš. Nakonec mi to elegantní třicetisekundové řešení došlo, ale potřebovala jsem si to nakreslit a dlouho do toho zírat. Dostat to v testu na přijímačkách, počítám to přesně jako zakladatelka. A v tom je ten rozdíl mezi lidmi s logickým matematickým myšlením a bez. My bez něj se musíme spolehnout na to, že to zvládnem v časovém limitu nějakou trapnou neelegantní oklikou :mrgreen:

marin
Echt Kelišová 9047 příspěvků 19.04.18 09:13
@makysek píše:
Ty brďo vidíš, a mě trvalo 10 minut jen pochopit, co tím myslíš. Nakonec mi to elegantní třicetisekundové řešení došlo, ale potřebovala jsem si to nakreslit a dlouho do toho zírat. Dostat to v testu na přijímačkách, počítám to přesně jako zakladatelka. A v tom je ten rozdíl mezi lidmi s logickým matematickým myšlením a bez. My bez něj se musíme spolehnout na to, že to zvládnem v časovém limitu nějakou trapnou neelegantní oklikou :mrgreen:

Hlavně se musí brát v potaz, že je to test pro paťáky, kteří na to opravdu musí přijít logicky, protože to neelegantní řešení neznají. ;)

Hobitka
Závislačka 3024 příspěvků 19.04.18 09:14

@makysek Snazila jsem se puvodne o korektni matematicky ýzapis, ale emimino to nejak neschroustalo, tak jsem to pak napsala takhle, priznavam, ze ne zcela prehledne :mrgreen:.

Hobitka
Závislačka 3024 příspěvků 19.04.18 09:18

@marin Rovnice o jedne nezname se podle me v pate berou? Nebo mozna ted uz teda ne, kdyz je devitilete? My je pred temi 25 lety u prijimacek na vicelety meli :think: (proste ulohy na sestaveni rovnic, tusim, ze jsme kachlickovali koupelnu a pocitali rozmery dlazdicek, abychom nemuseli rezat).

Kaliopa
Závislačka 3345 příspěvků 19.04.18 09:39
@Hobitka píše:

Uloha tak na 30s ;)

No, jo, když já si už průniky množin nepamatuju, tak jsem to musela dělat takhle.

Melpel
Ukecaná baba ;) 1877 příspěvků 19.04.18 09:40

Taky jsem došla k 10-12.

Melpel
Ukecaná baba ;) 1877 příspěvků 19.04.18 09:43

Přiznám se, že úvahu Hobitky nechápu. Já si řekla, že kdyby ta 49. lekce byla první lekcí na 5. CD, znamenalo by to, že na předchozí 4 CD obsahuje 48 lekcí, tj. 1 CD obsahuje 12 lekcí. Víc než 12 lekcí na CD se tedy nevejde. A podobně na opačnou stranu.

kontramatka
Závislačka 3767 příspěvků 19.04.18 09:53

Včera jsem o tom zrovna přemýšlela. Dcera dělala na 6g. Ale koukali jsme na testy i 8g a 4g. Já musím říct, že mě se ty příklady líbí. Všichni jsou hrozně zpovykaní, co se to po jejich dětech chce, ale prostě nedostanou sloupečky příkladů, ale skutečné úkoly, které jsou aplikovatelné do života. Viz. traktor a tuba s barvou. Bohužel ve škole, teda v té naší, která si zakládá na dobrém jméně se děti s takovými úkoly setkají minimálně. Někdo má tohle praktické a logické myšlení v sobě a nemá problém. Ale někdo je od malička drilován sloupci příkladů a maximálně množinama jablek nebo jedoucími vlaky a to je asi tak celé. Potom se těžko může takovými úlohami prokousat, i když se učí na výbornou. :nevim: Čeština to stejné.

Hobitka
Závislačka 3024 příspěvků 19.04.18 10:15

@Melpel To je prece spravne, ono je jedno, jak k vysledku dojdes. Otazka znela, zda se to da nejak spocitat. ;) Ja u takovychto prikladu treba vidim vysledek automaticky po precteni, pocitat nemusim nic, to se nejak udela v mozku samo behem vteriny :oops:, spoluzaci me kvuli tomu nenavideli :mrgreen:.

Kaliopa
Závislačka 3345 příspěvků 19.04.18 10:22
@Hobitka píše:
@Melpel To je prece spravne, ono je jedno, jak k vysledku dojdes. Otazka znela, zda se to da nejak spocitat. ;) Ja u takovychto prikladu treba vidim vysledek automaticky po precteni, pocitat nemusim nic, to se nejak udela v mozku samo behem vteriny :oops:, spoluzaci me kvuli tomu nenavideli :mrgreen:.

Ty se máš, to já bohužel ne a musím se zamyslet.

Melpel
Ukecaná baba ;) 1877 příspěvků 19.04.18 10:39

@Hobitka Já u některých příkladů taky hned vidím výsledek, mám štěstí, že jsem v matice patřila k té zdatnější půlce, že mi logické myšlení docela šlo. Jen čím jsem starší, tím je ten mozek línější a tím častěji si musím některé věci rozepsat.

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Váháte, zda a kdy nechat děti očkovat? Udělejte si vlastní názor

Neublížím svému miminku očkováním brzy po narození? Otázku, kdy začít s... číst dále >

Co zařídit po porodu: Přehled do konce šestinedělí

Už se miminko klube na svět? Příjemnou novinku je potřeba nahlásit nejen... číst dále >

Články z Expres.cz

Sirotky ze Sýrie bych přijala, potřebují pomoc, říká „miss z děcáku“ Kašáková

Kauza padesáti syrských sirotků hýbe Českem. Europoslankyně Michaela Šojdrová... číst dále >

Tajemství fotky bez cucku odhaleno: Kam se Kristelová vymódila jako Šebestová?

Světlo světa spatřila tajná nahrávka, na níž je slyšet hlas Kateřiny... číst dále >

Články z Ona Dnes

Co s vámi udělala? řvala po Výměně Kristýna na své děti a opustila je

O své minulosti Kristýna (23) z Výměny manželek mluvila málo. A když už, tak... číst dále >

Přehlídka prádla podle Rihanny? Nálepky na bradavky i těhotné modelky

Pětinásobná držitelka Grammy, zpěvačka, herečka a módní návrhářka Rihanna se... číst dále >

Reklama