Příkrmy-prosím o radu

15.12.19 21:38

Příkrmy-prosím o radu

Prosím o radu, mý 8 měsíční mimčo už papá zeleninové a masové příkrmy. Podle doktora jsem ty zeleninové měla dávat dopoledne a masozeleninové odpoledne, vždy v době svačin. Tak jsem to dělala, Jenže ted chci zavést ovoce, ale nevim, jak to jídlo mimču poskládat. Všude čtu že ovoce ke svačině...…. Takže to mám vyměnit a dávat k oběma svačinám ovoce a ty masíkový jen k obědu? A když začínám s ovocem, tak ho mám dávat hned k oběma svačinám nebo zatím třeba jen k jedné svačině? Taky pořád nevim, jestli, když dávám ty masový příkrmy, ještě dokrmovat UM nebo ne… Mimčo mi sní tak 70 g příkrmu najednou, víc ne a já nikdy nevim, jestli ještě k tomu dávat mlíko nebo už nemusim….. Jako prospívá pěkně, ale celkově moc mlíka nevypije, tak se bojim, aby pak nebyla dehydrovaná… Kolik gramů příkrmu se považuje za jednu porci? Aspon cca… děkuju

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
3436
15.12.19 21:49

No já nevím Teda. Ale určitě dopoledne masozeleninu ne. Dává se vždy jako oběd. Dopoledne ovoce a ev. Odpoledne ovoce a klidně keksik. Já dávala odpoledne keksik rozpuštěny v UM. Pokud sní 70gr klidně dej UM 70 gr je malinko. Ale všechno se naučí. Jen dodržovat 2.5-3 hodiny mezi jídly aby vytrávilo. A také dávat pít vodu. Jídlo zapit vodou nebo čajem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
379
15.12.19 21:50

Zajímavý postup, mě doktor jen řekl začít s příkrmy, ale co kdy dávat jsem si rozhodla já - začali jsme zeleninou k obědu a po čase přidali maso, jela jsem podle návodu na kojeni.net i když jsem nekojila, protože mi to doporučila kamarádka :-) http://www.kojeni.net/…prikrmu.html

k dotazu - já bych asi spojila zeleninu s masem dohromady k obědu a ovoce dala na dopolední nebo odpolední sváču (my máme dopoledne). My jely plně UM a jen tu zeleninu k obědu, postupně z toho byla zelenina s masem k obědu (nebo žloutek jednou týdně místo masa) a pak jsme začali zkoušet ovoce k dopolední sváče, a jinak bylo mlíko pořád. to ovoce jsem nejdřív dávala přesnídávkové, vždycky 2-3 dny jeden druh před vyzkoušením dalšího druhu, nejdřív pár lžiček, pak víc. Kupuju dodnes v dm, kde jsou nejlevnější a bez cukru a jiných srágor, mají i dobré masozel obědové skleničky. A pak jsme zaváděli kaši k večeři myslím a jogurt na odpolední sváču, jela jsem fakt podle toho návodu a úspěšně. Jo a když dlabala ty přesnídávky už normálně, zkusila jsem postupně zavádět ovoce syrové.

jo a porce myslím je 100-200g :-) asi jsem dokrmovala tím UM, dokud nesnědla tu aspoň 100g porci, ale jistá si nejsem…ale asi jo, protože nic jiného než UM mi pít nechtěla (žádná voda ani čaj), takže asi tak..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
379
15.12.19 21:53
@mofiz píše:
No já nevím Teda. Ale určitě dopoledne masozeleninu ne. Dává se vždy jako oběd. Dopoledne ovoce a ev. Odpoledne ovoce a klidně keksik. Já dávala odpoledne keksik rozpuštěny v UM. Pokud sní 70gr klidně dej UM 70 gr je malinko. Ale všechno se naučí. Jen dodržovat 2.5-3 hodiny mezi jídly aby vytrávilo. A také dávat pít vodu. Jídlo zapit vodou nebo čajem.

jojo ty alespoň 2,5-3h rozestup jsem dodržovala taky, klidně i 4h když sama chrupala. A zapít vodou nebo čajem bych já zase asi dávala jen kdybych nedokrmovala tím UM, tj. až když by mimčo sluplo těch aspoň 100g příkrmu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1883
15.12.19 21:59

Tady v té tabulce v excelu máš na jedné záložce přímo příklady jídelníčku (ve smyslu typu jídla): http://www.kojeni.net/…prikrmu.html

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
660
15.12.19 22:00

Zajimavej postup ma dr :-O
Dala bych masozeleninu k obedu. Zrovna mi dr rikala, ze idealne by mimco melo snist 150g, aby uz nemuselo k tomu mit mliko.
Ovoce dej na dopo svacinu. Odpo jsem u starsi dcery davala jogurt, ale to az treba kolem 9.mesice, donty doby bylo odpo jen mliko

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3436
15.12.19 22:02
@emimi_zuzka píše:
jojo ty alespoň 2,5-3h rozestup jsem dodržovala taky, klidně i 4h když sama chrupala. A zapít vodou nebo čajem bych já zase asi dávala jen kdybych nedokrmovala tím UM, tj. až když by mimčo sluplo těch aspoň 100g příkrmu.

Musí dostat vodu
Takže jídlo zapit vodou a pak klidně třeba za 15-20 minut um pokud se naučí zapijte UM nebude mít snahu jíst, mléko je snazší

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
660
15.12.19 22:07

@mofiz tak tohle jsem v zivote neslysela :)))))) :lol: a trufam si rict, ze je to pekna blbost 8o

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
379
15.12.19 22:10
@mofiz píše:
Musí dostat vodu
Takže jídlo zapit vodou a pak klidně třeba za 15-20 minut um pokud se naučí zapijte UM nebude mít snahu jíst, mléko je snazší

Nezlob se, ale to je nesmysl, proč by muselo zapíjet jídlo vodou? Neříkám, že se to nesmí, ale rozhodně to není něco, co by se muselo. A podle mě osobně to ani vhodné není tedy. A dál, proč by dítě nemělo snahu jíst, kdyby pak zapíjelo mlékem? Naopak bych to chápala (kdyby mlíko bylo první na řadě), ale takhle to nedává smysl. Moje malá jedla krásně, i když do těch 100 nebo 150g jsem jí hned po jídle dokrmila UM a pak šupajdila do hajan - kdybych jí měla dávat vodu (kterou navíc odmítala cca do roka pít) a pak čekat 20 min než jí dám UM, šla by jen později spát a ještě bych jí mořila žaludek - nacpat jí po jídle vodu a pak do žaludku plného vody a už natráveného jídla jí posílat UM - to je zase podle mě nesmysl.

Takže já osobně bych doporučila tobě nevydávat svůj názor za „nutnost“ ;-)

edit: teď jsem si vzpomněla, že když jsem byla nešťastná z toho, že malá pije jen UM a odmítá vodu i čaje (bylo léto, vedra) tak na mě pediatr koukal jak zjara a říkal, že proč by měla pít vodu nebo čaj, když pije UM, naopak že UM je pro ni (pokud nekojím) mnohem přínosnější a přirozenější. Takže tolik názor odborníka na vodu :-D Byla teda odmala štíhlá, takže je možné, že kdyby byla cvalík, zkoušela bych do ní po jídle nacpat možná spíš tu vodu, ale určitě bych jí pak za 20min poté nedávala UM, to fakt ne…

Příspěvek upraven 15.12.19 v 22:21

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
660
15.12.19 22:12

@emimi-zuzka vyborne napsany! :)
At si teda ma kazdy nazor jaky chce, ale tohle je teda vylozene nesmysl :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
379
15.12.19 22:16
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14447
15.12.19 22:33

@Veverka9897 já jsem dávala na oběd masozeleninu a ovocnou jsem zařadila na odpolední svacu. Po jídle jsem dokojila.

Postupem času jsem dávala:
Snídaně kaše s ovocem
Svačina jogurt bílý
Oběd masozeleninu
Svačina ovoce
Večeře zeleninová polévka

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4543
15.12.19 22:36

Já jsem vždy dávala ovoce dopoledne, masozeleninu na oběd a odpoledne napřed normálně mlíko, později jogurt, jogurt s ovocem, s piskotem.. vyloženě na zapiti jsem nedávala nic, ale od doby prikrmu měly děti vodu k dispozici celodenne. A začínala jsem tak, že po prikrmu jsem nekojila, vždy jsem pockala, až dítě bude mít hlad a o kojení si řekne. Ze zacatku, když prikrmu bylo pár lzicek, jsem kojila skoro hned. Později třeba za půl. hodiny,.za hodinu, za dvě…prostě čím víc dítě potupně jedlo, tím míň se kojilo. Ale u UM to může být jiný, to neporadím.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11474
15.12.19 23:25

Myslím, že to můžeš dávat úplně jak chceš a jak chce dítě :-). Nějaký systém si v tom vytvoří každý sám a jaký bude, to je fakt fuk.
Důležité je nemít hlad a mít dostatek živin (tj. nedávat „prázdné kalorie“, které miminku nic nedají).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2585
16.12.19 08:32

@Lucie_Sx přesně :palec: já si vzala hodně ze zásad BLW. Dcera má 9 m a jí skoro všechno, jen hlídám sůl, cukr… jí se mnou. Nemáme žádný pevný režim kdy co dávat, postupně jsme nezaváděly, alergeny též neřeším. Na stolku má zeleninu, ovoce, to si vezme do ručičky když chce. Ráno často dělám kaše, ale takové z rýžových, cereálních, pohankových vloček, do toho banán. Přes odpoledne žužlí tu zeleninu. Oběd - těstoviny, brambory, zelenina, občas sklenička.. večeře - chleba, někdy mléčná kaše..k tomu hodně kojím. Naučila jsem ji pít z lahvičky s uchama, tak má čaj/vodu kdy chce. Nic nemixuju. Hrozně mi to takhle vyhovuje. Z těch příruček a návodů bych se brzo zbláznila a neřešila nic jiného než jídlo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat