Přílišné navlíkání miminek, čím se opravdu řídit?

479
14.5.21 08:23

Přílišné navlíkání miminek, čím se opravdu řídit?

Ahoj holky! včera jsem zrovna s mamkou a kamarádkou řešila téma „oblékání miminek“ a teda jsem trošku v rozpacích a potřebovala bych poradit.

Ve dvou knihách jsem se dočetla jednoduché pravidlo „o jednu vrstvu více než máte vy sami“ řídíte se tím nebo mimčo oblíkáte více?

Například rodíme s kamarádkou v červenci, kamarádka už má nachystáno na cestu z porodnice aresnál oblečení, kdyby byla miminku zima, ano jasně, může být 30 stupňů a může být jen 20 stupňů, ale při 30 stupních oblíkat miminku 3 vsrstvy se mi zdá extrém. To samé spaní, když jsem řekla, že bude mimčo spát jenom ve slabém pyžámku v létě a v zavinovačce, mamka i kámoška mi říkali, že je to hrozně málo… To samé oblečení „na doma“, chci mít mimčo v jednoduchém overálku a v zavinovačce nebo přes něj dečku… Podotýkám v létě, máme severní byt, takže standartně tu bude kolem 25 stupňů…

Co si o tom myslíte vy? Čím se sami řídíte? Budu moc ráda za nějaké názory coby prvorodička.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
6648
14.5.21 08:25

Oblíkam stejně jako sebe. Nepřeháním to, spíš dávám míň než víc. A mám obě holky prosincový.. Jinak v červenci mít doma dítě v overalu, zavinovacce a ještě přes to deku mi přijde moc… To jsem neměla ani v zimě. :lol: měli jen overal a zavinovačku..

Příspěvek upraven 14.05.21 v 08:28

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9092
14.5.21 08:27

Řídím se podle toho jak má dítě teplý zátylek.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
31852
14.5.21 08:28
@Bajina.P píše:
Ahoj holky! včera jsem zrovna s mamkou a kamarádkou řešila téma „oblékání miminek“ a teda jsem trošku v rozpacích a potřebovala bych poradit.

Ve dvou knihách jsem se dočetla jednoduché pravidlo „o jednu vrstvu více než máte vy sami“ řídíte se tím nebo mimčo oblíkáte více?

Například rodíme s kamarádkou v červenci, kamarádka už má nachystáno na cestu z porodnice aresnál oblečení, kdyby byla miminku zima, ano jasně, může být 30 stupňů a může být jen 20 stupňů, ale při 30 stupních oblíkat miminku 3 vsrstvy se mi zdá extrém. To samé spaní, když jsem řekla, že bude mimčo spát jenom ve slabém pyžámku v létě a v zavinovačce, mamka i kámoška mi říkali, že je to hrozně málo… To samé oblečení „na doma“, chci mít mimčo v jednoduchém overálku a v zavinovačce nebo přes něj dečku… Podotýkám v létě, máme severní byt, takže standartně tu bude kolem 25 stupňů…

Co si o tom myslíte vy? Čím se sami řídíte? Budu moc ráda za nějaké názory coby prvorodička.
Řídila bych se svým rozumem a dítě kontrolovala vzadu na krčku.
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
682
14.5.21 08:30

Davam stejne vrstev jako sobe, nekdy i min, jelikoz v korbe na mimino treba nefouka a jeste ten material trochu hreje. To radsi vezmu deku s sebou, kdyby nahodou, ale deti mam obe zdravý a hlavne nezpoceny. Rid se tim, jakou ma teplotu dite na zatylku, kdyz bude horkej, dalas moc. Podle me jsou nejhorsi prave ti nebozi potici se nabalene kulicky, ktere pak nekde ofoukne.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2587
14.5.21 08:30

Že se novorozenec může podchladit ale i lehce přehřát (a to teď spíš). Já oblíkala a pořád oblíkám dost málo. Ve 25 st stačí body a nějaký gatě. Ale teď asi je doba cibulových (navlečených) dětí :lol: :lol: je přes 15, 20 st. a pořád chodí děti v čepicích. Nebo v úterý.. vyloženě léto, chlapeček, tak dva roky - mikina, čepice, sluneční brýle a..rouška. Na tom mimču poznáš, že mu je chladno, tak přidáš vrstvu nebo deku. Ale je půlka května, takže nemusí mít sto vrstev.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20773
14.5.21 08:33

Celkem záleží i konstituci miminka. Hubeňoura logicky oblečeš více, baculatý mimčo tolik nemusíš. Ze začátku jsem se řídila jednou vrstvou navíc a postupně jsem vypozorovala, jak moc musím konkrétní dítě oblíct, aby mu nebyla zima. V létě je potřeba oblíkat opatrně, protože to dítě přehřeješ, jen to fikne. Na léto jsou lepší bodyčka a leginky nebo polodupačky, protože ve vedru stáhneš kalhoty a necháš mimčo jen v bodyčku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17520
14.5.21 08:36

Dopředu nic nevykoumáš. Některé děti jsou „teplokrevné“, jiné méně. Já vždycky oblékala spíš míň, než víc. Na srpnové miminko jsem žádnou druhou vrstvu (krom zavinovačky) vůbec nevyužila. Prostě jen plenka, bodýčko, polodupky/kaťata. Naopak kamarád má třeba syna, který se narodil do podzimních teplých dnů a ten byl pořád ledový a mramorovaný i ve 3 vrstvách. Uvidíš :mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
53532
14.5.21 08:40

Taky záleží, z čeho ta vrstva je. Pokud já sama se potím v tenoučkým tílku a dítku dám body s dlouhým rukávem a silnější mikinku, tk je to nesmysl. Ale tenké merinovohedvábné body jsem dala i s tím dlouhým rukávem, popř. jsem přes dítko házela tenounkou bambusovou dečku. Ale jinak jsem měla obě děti horkokrevné, takže o vrstvu víc jak já nikdy nedostávali a od té doby, co do toho dokážou kecat, nosí i o vrstvu méně. U miminek je fajn používat funkční materiály, pod ně podložku, na které se tak nezapotí, třeba outlast je pěkně termoregulační. Na druhou stranu nakoupit si výbavičku ve velikosti 56 z outlastu, aby mi z ní dítko za 14 dní vyrosto, tak mě to zruinuje :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1562
14.5.21 08:46

Rodim v červnu a má nachystané na cestu z porodnice body s dlouhým rukávem, k tomu kalhoty, čepičku, mikcu a manžel kdyztak vezme deku. A uvidím jak bude.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4187
14.5.21 08:46

Ja bych to tolik dopředu neřešila. Mam dvě letní děti, první zažil takové vedra, ze byl jen v plince, max body s krátkým rukávem. Druhý jel z porodnice v dupackach, svetříku a pod dekou. Bylo cca 20 stupňů a on byl pořád zmrzly. Starší spal v overalu a pod ním mel bodycko, mladší spal semnou a bez body, zavinovacku jsem nepouzila ani u jednoho. Jinak jsem se teda řídila podle krku, rukou a nosu. Každé dítě je jiné, ale nejuniverzalnejsi pro me bylo oblikat méně a přidat deku, nez navlikat a pak řešit přehřátí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1603
14.5.21 08:58

Neřeš to a vůbec neposlouchej co ti říkají ostatní. Velmi brzo sama vypozoruješ co miminu nejvíc sedí. Nejlepší je kontrolovat, jak moc teplý má mimino zátylek. Nesahat na ruce/nos, ty můžou být studenější ale dítě je v teple. Novorozenec může snadno prochladnout ale taky se i přehřát.
Já mám na cestu z porodnice set s dlouhým rukávem a dupačkama a deku. Ve vajíčku už je tak dost teplo, nepotřebujou tam být úplně zadeklovaní. To samé na spaní, když bude dítě přehřáté, tak ani moc spát nebude.
To cos napsala se zdá úplně v pohodě. Oni ti lidi často zapomínají, že zavinovačky, dečky a podobně, už hřejou samy o sobě, tak když dítě ještě navlečou, tak to vůbec k ničemu není.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6069
14.5.21 08:59

@Bajina.P já jsem se řídila většinou zdravým rozumem ;-)

Aneb, když vidím v IKEA jídelně (zima, totálně přetopeno) dámu, která je tam vysvlečená do tílka se špagetovými ramínky a poklidně si pojídá oběd, zatímco její miminko má na sobě zimní kombinézu, včetně kulicha a rukavic a je ve fusaku… tam ten zdravý rozum asi nebylo kde brát :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11591
14.5.21 09:06
@vulpes píše:
@Bajina.P já jsem se řídila většinou zdravým rozumem ;-)Aneb, když vidím v IKEA jídelně (zima, totálně přetopeno) dámu, která je tam vysvlečená do tílka se špagetovými ramínky a poklidně si pojídá oběd, zatímco její miminko má na sobě zimní kombinézu, včetně kulicha a rukavic a je ve fusaku… tam ten zdravý rozum asi nebylo kde brát :nevim:

Tak nejak…

To pravidlo o vrstve navic je nesmysl. Kazde miminko je jine, je potreba to vypozorovat a hlidat zatylek.
Obecne radsi oblikam min, sjednou vyjimkou - a to tesne po porodu, kdy mimco jeste nema spravnou termoregulaci. Pak po sestinedeli na cim mene obleceni si miminko navykne, tim lip - bude otuzilejsi.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18864
14.5.21 09:06

Mám kolegyni, v létě seděla v kanceláři v mikině a v zimě v zimní bundě, já se v létě potila v tričku. Venku můžu mít tlustou mikinu a manžel nosí zimní bundu, ale on jde v kšiltovce a já i v 15 stupních musím mít čepici. Absolutně systém „jedna vrstva“ navíc nepobírám. Miminko jsem balila, protože mu měřili furt 36 stupňů a pak se mu začaly dělat potnicky, tak jsem ubírala a ubírala. Zrovna převoz z porodnice je řešit blbost, to až s ním půjdeš na dvě hodiny ven, tam je potřeba trochu přemýšlet.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat