Princip moderních látkových plen - prosím o vysvětlení

1939
18.6.12 12:46

Princip moderních látkových plen - prosím o vysvětlení

Poslední dobou sleduji krásné látkové plenky a plenkové kalhotky a vážně uvažuji, že bych případné naše další dítě balila tzv. EKO, jak kvůli odpadu, tak kvůli financím, do klasických látkových plen.
Hodně jsem toho už shlédla na internetu, nabídka je pestrá, ale nějak nerozumím jak se pleny do kalhotek skládají…myslím termíny jako vkládací plena nebo vkládací vložka, separační vložka… Může mi to některá látkující maminka blíže přiblížit, jak se taková látková plena nachystá, kam se co vkládá a kolik čeho potřebuji (myslím těch vložek, kalhotek) a co při přebalování použiji dál a co tzv. hodím do kyblíku na vyprání. Zní to možná celé hloupě, ale já si pamatuju akorát naši mamku, když balila sourozence do plenek, tam se moje info zastavilo :lol: a přitom to od té doby tolik pokročilo :idea:
Díky moc za přiblížení…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

7992
18.6.12 13:32

To by mě taky zajímalo :-) Něco jsem vygůglila, ale moudrá z toho nejsem :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4275
18.6.12 13:38

Já to sama nastudovala a přijde mi, že to chápu, ale na praxi ještě nebyl čas, tedy spíš pokusný objekt :mrgreen: tak se ráda nechám poučit zkušenými :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5230
18.6.12 13:40

No, nachystáš si svrchnáky http://www.plenka-czech.cz/…hni-kalhotky na to si položíš poskládanou čtvercovku http://www.latkovepleny.cz/skladani-plenek pak m§žš přicpat vkládačkou http://www.plenka-czech.cz/…adaci-plenky a na to separačku, která zachytí bobek http://www.plenka-czech.cz/…aracni-pleny pak už jen dítě zabalíš, zapneš svrchnáky a je to :palec: :mrgreen: zní to složitě, ale za chvilku to budeš zvládat levou zadní :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12225
18.6.12 13:45

Znie to komplikovane, sama som si tym presla. Ono sa to totiz velmi neda vysvetlit pokial ti nie je jasne, do coho ides balit. Existuju rozne druhy plienociek:
1. AIO - je to jeden kus, pride ti s navodom a tam uvidis, kde co zahnes a mas plienocku, ktora vyzera ako jednorazovka.
2. kapsovky - plienocka, ktora ma akoby „klokani vacok“, kde das vlozku (vkladaci plenu)

Existuje kopec dalsich druhov, ale nebudem to komplikovat. Ked sme pri „modernych“, tak su to hlavne tieto dve. Rozdiel je v tom, ze AIO je jeden kus, kapsovka dva kusy. Obidve vsak mozno na noc este dovypchat, cize dame dovnutra este jednu vkladaci plenu, alebo poskladanu obycajnu plenu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1939
18.6.12 13:47

Ahaa, takže si dám kalhotky, na to 1 klasickou plenu, na to tu vkládací plenu a na to tu separační? Chápu dobře, že se to dává na sebe a ne nějak do sebe, že by se třeba ta vkládačka dávala mezi tu klasickou plenu… A kolik je potřeba vlastnit těch vkládacích plen?
Takže co přebalování, to 1 klasická plena, to stačí? :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1939
18.6.12 13:50
@albao píše:
Znie to komplikovane, sama som si tym presla. Ono sa to totiz velmi neda vysvetlit pokial ti nie je jasne, do coho ides balit. Existuju rozne druhy plienociek:
1. AIO - je to jeden kus, pride ti s navodom a tam uvidis, kde co zahnes a mas plienocku, ktora vyzera ako jednorazovka.
2. kapsovky - plienocka, ktora ma akoby „klokani vacok“, kde das vlozku (vkladaci plenu)Existuje kopec dalsich druhov, ale nebudem to komplikovat. Ked sme pri „modernych“, tak su to hlavne tieto dve. Rozdiel je v tom, ze AIO je jeden kus, kapsovka dva kusy. Obidve vsak mozno na noc este dovypchat, cize dame dovnutra este jednu vkladaci plenu, alebo poskladanu obycajnu plenu.

To je právě ten můj hokej, viděla jsem plno různých kalhotek, dívala jsem se hlavně na Papilios. cz Tam jsem pochopila, že se do těch plenkových kalhotek něco vsouvá a jako klasická plena se mi to nezdálo, tak to byla asi ta vkládací plena.

A když se zeptám takto, co je praktičtější? A třeba i levnější, když jsme u peněz :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8651
18.6.12 13:50

Ono je víc možností, pokusím se tedy odrážkovitě, aby to bylo jasné.

1. savá část balení – klasická bílá plena jako po nás (tzv. čtvercovka) nebo kalhotková plenka (zapíná se na patentky například) nebo vícevrstvá plenka (vpodstatě tlustší čtvercová plena), savost lze zvyšovat tzv. vkládačkami (bambusové, bavlněné…)
  2. separační plenka – položí se na plenku z bodu 1), usnadní manipulaci s hovínky u starších dětí na příkrmech, u kojených nemá celkem efekt
  3. nepromokavá část balení – svrchní kalhotky (PUL, flís, vlna), zapnou se přes plenku, případně se do nich plenka vloží (v případě vícevrstvé např.) a kalhotky ji drží na místě.

Pak existují plenky, kde je savá část a nepromokavá část součístí jedné komplet pleny, tzv. plenky vše v jednom (AIO).

Kolik čeho – obecně cca 24 kusů těch savých plen z bodu 1) (u čtverců více, jsou méně savé a je potřeba dávat dvě čtvercovky zaráz), dále cca 3 ks svrchních kalhotek z bodu 3). Pokud bys měla AIO, tak cca 24 kusů, svrchní už nepotřebuješ. Ale AIO se moc nehodí na noc, protože bývají méně savé.

Po sundání pleny z dítěte odstraníš hovínko (kojenecké spláchneš sprchou, tuhé vyklepneš do WC spolu se separačkou), hodíš do kyblíku s víkem a skladuješ, dokud není dost na naplnění pračky (cca 2 dny). Dáš do pračky, pustíš máchání (do cca půl roku není nutné), pak normální cyklus na 60, jakýkoliv prášek, nedává se aviváž (snižuje savost). Pověsíš nebo nacpeš do sušičky (dle instrukcí výrobce, něco do sušičky nesmí).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8651
18.6.12 13:52
@stredulinka píše:
To je právě ten můj hokej, viděla jsem plno různých kalhotek, dívala jsem se hlavně na Papilios. cz Tam jsem pochopila, že se do těch plenkových kalhotek něco vsouvá a jako klasická plena se mi to nezdálo, tak to byla asi ta vkládací plena.A když se zeptám takto, co je praktičtější? A třeba i levnější, když jsme u peněz :think:

Nejlevnější jsou klasické čvercovky + PUL svrchňáky + několik bambusových vkládaček na zvýšení savosti. Dá se to, ale třeba na noc to není úplně super co do savosti. Nejdražší varianta jsou pleny vše v jednom.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5230

Na malý mimčo to jedna čtvercovka stačí, oni tolik nečůraj, spíš je potřeba, aby zachytila tu řídkou stolici, což umí látkovka bezvadně.
Ono těch druhů je opravdu hodně, ale jestli chceš používat klasický čtvercovky, tak ti stačí, to co jsem už popsala.
Ale každá stejně nakonec propadne a nakoupí i ty moderní :mrgreen: jsou na některý příležitosti praktičtější, já nedám dopustit na pop in: http://www.plenka-czech.cz/…w-Gen-Bamboo ale každýmu sedí něco jiného, chce to zkoušet.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18016

@stredulinka jeste to nemam vyzkouseno v praxi, ale:
vkladaci davas podle potreby jak ti dite cura, je jich opet x druhu (bambusove, frote, z nouze se daji pouzit zinky ikea a pod)
dava se to na sebe.

Jako zaklad potrebujes ruzne pocty plen, podle toho co budes pouzivat, viz treba tady:
http://www.veselepleny.cz/…VA-VYBAVICKA
http://www.ekopleny.cz/…anka523.html

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
31604
18.6.12 13:53

Vkládací plenka - vkládačka, menší plínka z více vrstev materiálu, která zvyšuje savost celého zábalu (zkrátka když dám jeden čtverec nebo dva, tak ty dva logicky sajou víc jak jeden ;) )

Plenky se dělí na čtvercové (to znáš od maminky), kalhotkové (imitují tvar jednorázových, ale je na ně potřeba ještě nepromokavé kalhotky), AIO (vše v jednom, víc nepotřebuješ nic, maximálně trochu přicpat výše zmíněnou vkládačkou), SIO (snap-in-one, pododrůda aio, máš svrchní kalhotky, v nich patentky, hrst vkládaček s patentky, měníš jen vnitřek, ale manipulace s plínou je stejne jednoduchá jako u aio, protože se ti plínky z kalhotek nevysypou při přebalování energičtějšího dítěte).
Pak ještě existují plínky tvarované (nejznámější jsou haipa daipa pastelky), vázací (sami o sobě nejsou savé, musíš je něčím vycpat, třeba čtverci či vkládačkami a na ně dát svrchní kalhotky) a vícevrstvé (plní stejnou funkci jako čtverce na rovno, jen je přeložíš jen na třetinu, nemusíš se tolik skládat jako u čtvercové plíny).

Svrchní kalhotky jsou buď s PUL zátěrem - silně nepropustné, ale na druhou stranu ne tolik dýchající, flísové - lépe dýchají, ale tekutina se protlačuje krz flís, tudíž na plínu na ždímání to není, vlněné - nejprodyšnější druh svrchních kalhotek, perou se tak 1× za měsíc, pokud na nich neskončí kakanec, údržba je časově nejnáročnější, ale mají tu obrovskou prodyšnost, minimálně na noc jsou velmi vhodné.

Separační plínka odděluje vlhkost od těla, jsou buď pratelné, třeba flísové či z materiálu podobného moiře a jiným funkčním materiálům, nebo vyhazovací viskozové či celulozové, tam navíc je ideální, že při kakoši je chytneš a mrskneš celé do záchoda a máš sice zašpiněnou plínku, ale bez tuhého obsahu.

Nekupuj žádné sady, nekupuj jen jeden druh plínek, každému vyhovuje něco jiného. Kup pár kousků na zkoušku, můžeš i z druhé ruky třeba na mimibazaru.
Nejjednodušší je koupit nějaké svrchní kalhotky, čtverce má doma nějaké snad každý, k tomu ještě tzv. snappi sponku a v případě tekutě kadícího dítěte ještě separačky (doporučuju ty vyhazovací viskozové) a můžeš začít. Plínu můžeš přicpat klidně bavlněnou žínkou, použít malý froté ručníček.
Doporučuju dohledat návod, jak se skladá čtvercová plína na draka a na novorozence (nenech se zmílit, v angličtině je na novorozence nazvaná čínský sklad, takže nic jen pro novoše).
Začla bych jedněmi pul kalhotkami, nějaké univerzální například thirsties, tots bots, bummis. A až tomu přijdeš trochu na chuť, tak uvidíš, co se ti bude líbit.
Ale pozor na „výhodné“ ceny, levná plínka většinou prd saje,
Moje absolutní stálice je bambusová vkládací plenka od baby idea, štíhlá pro novorozence, savá pro batole, s těmihle vkládačkami a čtverci se dá odlátkovat dítě prakticky po celou plenkovou dobu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12225
18.6.12 13:59

@stredulinka no najlacnejsie je plienkovanie do ctvercov ako nase maminy - vrchne kalhotky, pleny a hotovo. Lenze je to pracne a pleny sa zehlia. Druhy extrem som zvolila ja - AIO (vse v jednom). To je prave, ze mam plienocku ktora je ako pamperska, ale je hrubsia. Pri jednom dietati to vyjde cca tolko co jednorazovky. Lenze cakame druhe a to uz budem plienkovat len za cenu prania, co je minimum.
AIO potrebujes cca 16-20 kusov, separacne vlozky nepouzivam vobec, nie su nutne, to je pre pohodlie. Stoji za to investovat do dobreho kosa na plienky, ktory tesni a do neho sietku na pranie, aby si sa s tymi zakanymi plienkami nemusela babrat.
Taky kompromis su kapsove plienky, ale to by som si uz radsej kupila Pop-in plienocky, tie su suprove a su z tych lacnejsich.
Inak plienkovanie so ctvercami vyjde asi tak na stvrtinu ceny ako ked si kupis AIO. Takze ak hladis hlavne na cenu, tak ctverce :palec: ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1939
18.6.12 14:15

Holky díky moc, jste úžasné!! To jsem nečekala tolik trefných info :dance: Tak už tomu začínám rozumět. Tak ty AIO by se mi asi nevyplatily, protože to začnu až u druhého dítěte… No ale lákají mě ty kalhotky s tou kapsou. Na ty teda můžu použít klasické pleny, tu vkládačku a je to, že? plus teda tu separační k tomu.
A pokud odbře chápu, ta separační se vyhazuje i pere (až 3× jsem někde četla) a ta je nejblíž zadečku, čili v přímém kontaktu? Asi jo, když zachytává bobky, atd.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
31604
18.6.12 14:45

Vida, na kapsovky jsem zapomněla, jasně, můžeš do nich nacpat, co chceš. Akorát většina kapsovek má tu vnitřní vrstvu flísovou a já osobně to nerada, nějak mi ty umělé materiály nesedí a z kapsovek s vnitřní vrstvou z přírodní látky znám jen sijemdetem, které jsou dvouvelikostní a ne každému ten střih sedne nebo blueberry, sice jednovelikostní, ale popravdě drahý jak prdel s prominutím.
Pak mám ještě dvě kapsovky airhour, ale zase vnitřní vrstva flís a navíc ještě potřebují svrchňáky.
Docela ráda mám kapsovky vevnitř bambusový velur a zvenku bavlna, po nacpání ti vznikne vlastně kalhotková plína.

Nicméně moje preference jsou dané i tím, že na fleky používám žlučové mýdlo (to ucpává flís, protože se na něm zachytává a flís pak jako vnitřní vrstva negunguje) a tím, že mám sušičku (takže mi nevadí déleschnoucí pleny, ale kdybych měla kaspovky s pul zátěrem a cpala je do sušky, tak bych je odrovnala.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama