Přípojky na spotřebiče

Anonymní
4.9.21 15:49

Přípojky na spotřebiče

Při objednání kuchyně mi bylo řečeno, že na dráty na vývod pro osvětlení a odsavače je třeba zásuvka.
No a pak mi někdo tvrdil, že mají varnou desku v zásuvce. Tak jsem začala hledat informace a našla jsem: pro elektrickou varnou desku je potřeba připravit kabel 400 V včetně vypínače, v některých případech lze i 230V (jištěná 16A jističem),
V domě jsme si nechali celou kuchyň dělat poměrně drahou firmou, takže vše zařídili, navíc dům je náš a byt je nájemní, což znamená, že v domě šlo překopat všechny instalace a v bytě to nejde.
Zvolili jsme hromadnějšího komerčního výrobce nábytku a kuchyní, přesto není úplně z nejlevnějších a tohle je poměrně nepříjemná komplikace, netušila jsem, že za tu cenu jdou až do takových extrémů, že nenapojí varnou desku a nezařídí vše, co je k tomu potřeba.
Vkládám fotku, jak je byt předpřipravený.
Já měla za to, že když je tam drát s nápisem varná deska, tak je to ten správný a varná deska na to půjde napojit, protože já rozlišuji tlustý a tenký(a manžel taky). A co je to proboha ten vypínač k varné desce?
Pokud jde o ten odsavač a osvětlení, tak chtějí mít ty zásuky nad linkou, protože napojení nebude přesně tam, kde je potřeba připojení ke světlu a překopat to nelze. Co vlastně mám chtít po elektrikáři, když jsou tam jen dráty, je to proveditelné?
Přijdu si jako idiot, s těmito problémy jsem nepočítala, protože tyto služby mi byla firma schopna zprostředkovat a já to prostě zaplatila. Faktem ale je, že nehodlám platit 150 tisíc za 2,5 metru kuchyně bez spotřebičů jen kvůli tomu, aby mi někdo udělal vedení elektřiny za pár tisícovek. Tenhle přístup mi přijde absurdní. Umím lecos, ale s elektřinou si neporadím.
Dále když bude lednička sušička v jedné zásuvce, je to problém nebo to bude vyhozovat jistič?
Anonym, nechci tu zveřejňovat další podrobnosti s nickem, pokud bude potřeba ještě něco dodávat.

Příspěvek upraven 04.09.21 v 16:20

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
15219
4.9.21 16:10

Mas to dost chaoticky napsane, kdo co delal a kdo co po kom chce.

Kazdopadne pro osvetleni i digestor mame taky drat ze zdi a svetlo se napojilo pres „cokoladu“, vypinac svetla je normalne bud ve zdi, nebo primo na tom svetle.
Kde bude svetlo dost zalezi, jestli je to zarivka pod linkou, tak se na kabel napoji v konkretnim miste (nektere na konci, nektere uprostred zarivky) a ten kabel do toho mista musis dovest, ja ho mam treba vedeny vnitrkem horni skrinky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
4.9.21 16:19
@Lucie_Sx píše:
Mas to dost chaoticky napsane, kdo co delal a kdo co po kom chce.Kazdopadne pro osvetleni i digestor mame taky drat ze zdi a svetlo se napojilo pres „cokoladu“, vypinac svetla je normalne bud ve zdi, nebo primo na tom svetle.
Kde bude svetlo dost zalezi, jestli je to zarivka pod linkou, tak se na kabel napoji v konkretnim miste (nektere na konci, nektere uprostred zarivky) a ten kabel do toho mista musis dovest, ja ho mam treba vedeny vnitrkem horni skrinky.

Já jakmile slyším něco o vedení elektřiny, tak chaos cítím. Což se určitě proevilo na příspěvku.
Světlo je pod celou linkou. Připojení je pod jinou skříňkou(i pro digestoř), než ten drát je, nicméně ta skříňka je jen vedlejší a ten drát by tam dosáhl a najednou po mě chtějí, aby tam na ty věci byla zásuvka, koukala jsem na ně jak na zjevení, opakoval mi to asi 4×. Žila sjem v tom, že se to prostě dá vést vnitřkem té skříňky.
Vycházej z toho, že ani nevím, co je čokoláda, tudíž vůbec netuším, co je vypínač u varné desky.

• Citovat
  • Nahlásit
15219
4.9.21 16:21
@Anonymní píše:
Já jakmile slyším něco o vedení elektřiny, tak chaos cítím. Což se určitě proevilo na příspěvku.
Světlo je pod celou linkou. Připojení je pod jinou skříňkou(i pro digestoř), než ten drát je, nicméně ta skříňka je jen vedlejší a ten drát by tam dosáhl a najednou po mě chtějí, aby tam na ty věci byla zásuvka, koukala jsem na ně jak na zjevení, opakoval mi to asi 4×. Žila sjem v tom, že se to prostě dá vést vnitřkem té skříňky.
Vycházej z toho, že ani nevím, co je čokoláda, tudíž vůbec netuším, co je vypínač u varné desky.

Cokolada ti propoji jeden drat (ze zdi) s jinym (ze svetla).
Zasuvka je podle me blbost.
KDO presne ji po tobe chce..?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
176
4.9.21 16:51
@Anonymní píše:
Vycházej z toho, že ani nevím, co je čokoláda, tudíž vůbec netuším, co je vypínač u varné desky.

Kdyz se podivas na drat k varne desce, mas tam 4 draty, nebo 3? Spravne by mela byt varna deska na sporakovy vypinac-ve vasem pripade uz to pravdepodobne nepujde dodelat, ale spousta lidi to ma tak, ze to vypina jisticem v rozvadeci. Zalezi, jak se domluvis s elektrikarem. Ja osobne bych tam zasekala krabici 97 a do ni schovala ten kabel.
2. Odsavac byva standardne napojeny na vidlici, takze elektrikar jenom da zasuvku na kabel, co tam mate- to je bez problemu.
3. Osvetleni pod linkou byva vedene za linkou a na lince (nebo nekde vevnitr) byva trafo. Chtela bych presne vedet, kde ma byt vyvod a elektrikar si to podle toho napoji.
Jinak kuchynari opravdu nechteji pripojovat spotrebice-je to pro ne zbytecna zodpovednost a ani na to nemaji opravneni… :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
27348
4.9.21 17:25

Já jsem začala kuchyní, dostala technický výkres od studia, kde byly zakreslené jaké zásuvky kde a podle toho udělali vše potřebné :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
4.9.21 17:34
@Lucie_Sx píše:
Cokolada ti propoji jeden drat (ze zdi) s jinym (ze svetla).
Zasuvka je podle me blbost.
KDO presne ji po tobe chce..?

Ti, co nám budou instalovat kuchyň.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
4.9.21 17:46
@kateka.1 píše:
Kdyz se podivas na drat k varne desce, mas tam 4 draty, nebo 3? Spravne by mela byt varna deska na sporakovy vypinac-ve vasem pripade uz to pravdepodobne nepujde dodelat, ale spousta lidi to ma tak, ze to vypina jisticem v rozvadeci. Zalezi, jak se domluvis s elektrikarem. Ja osobne bych tam zasekala krabici 97 a do ni schovala ten kabel.
2. Odsavac byva standardne napojeny na vidlici, takze elektrikar jenom da zasuvku na kabel, co tam mate- to je bez problemu.
3. Osvetleni pod linkou byva vedene za linkou a na lince (nebo nekde vevnitr) byva trafo. Chtela bych presne vedet, kde ma byt vyvod a elektrikar si to podle toho napoji.
Jinak kuchynari opravdu nechteji pripojovat spotrebice-je to pro ne zbytecna zodpovednost a ani na to nemaji opravneni… :nevim:

Ten drát je zalepený, nicméně vypnu hlavní jistič a podívám se zítra. Zasekat znamená do zdi? To nemůžu. Bohužel.
Koukla jsem se na google na odkaz sporákový vypínač. Musím říct, že toto jsem viděla na naší chatě. Bylo to tam už když při koupi. U nikoho v domě, kdo má nově dělanou kuchyň, jsem to neviděla, volala jsem i přátelům a nikdo z nich to nemá.
připadám si jak v jiříkově vidění.
Já chápu, že kuchyňáři to nepřipojí, ale předpokládala jsem, že mají nějakého živnostníka, kterému přihrají zakázku, dají mu instrukce, co a jak potřebují. Tohle mě šokovalo. Nekupuji žádnou sektorovou kuchyň za 10-15 tisíc. Zas za takovou hubičku to není.

• Citovat
  • Nahlásit
15219
4.9.21 18:37
@Anonymní píše:
Ten drát je zalepený, nicméně vypnu hlavní jistič a podívám se zítra. Zasekat znamená do zdi? To nemůžu. Bohužel.
Koukla jsem se na google na odkaz sporákový vypínač. Musím říct, že toto jsem viděla na naší chatě. Bylo to tam už když při koupi. U nikoho v domě, kdo má nově dělanou kuchyň, jsem to neviděla, volala jsem i přátelům a nikdo z nich to nemá.
připadám si jak v jiříkově vidění.
Já chápu, že kuchyňáři to nepřipojí, ale předpokládala jsem, že mají nějakého živnostníka, kterému přihrají zakázku, dají mu instrukce, co a jak potřebují. Tohle mě šokovalo. Nekupuji žádnou sektorovou kuchyň za 10-15 tisíc. Zas za takovou hubičku to není.

Tak to musis mit ale napsano ve smlouve, ne…,?
Co mas zaplaceno a co ne.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22
4.9.21 19:05

Já si myslím, že pro varnou desku musí být ne vypínač, ale samostatný elektrický okruh s jističem a proudovým chráničem. Tyto dva přístroje jsou normálně namontování v bytové rozvodné skříní.

Varné desky v současnosti se dodávají běžně opatřené vidlicemi do zásuvek byť obyčejnou 230V vidlici nebo „sporakovou“ 400V. Je to daný v návodu výrobce.

Zřejmě ten, kdo připravoval rozvody pro vaši kuchyň ani netušil kde a jaké budete mít spotřebiče, proto nechal takhle dráty ve zdi, a vy si s tím musíte poradit. Odborný elektrikář sice může použít svorkovnici k zapojení elektrických spotřebičů. Dodavatelé kuchyňských linek ale běžně chtějí aby byly v označených místech připravené zásuvky. V nejlepším případě nabídnou dodatečně služby svého elektrikáře.

Na závěr, musíte sehnat elektrikáře, který všechno dodělá podle požadavků dodavatelé kuchyně, anebo naopak dopoji spotřebiče až poté co bude kuchyň namontována. Když to neumíte sami, jinak to nepůjde.

Příspěvek upraven 04.09.21 v 19:16

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
4.9.21 19:14
@Lucie_Sx píše:
Tak to musis mit ale napsano ve smlouve, ne…,?
Co mas zaplaceno a co ne.

To ano, o to nejde. Ale oni nemají vůbec vůli tyto služby poskytnout, já bych to ráda zaplatila, ale oni kašlou na to, aby to nějak řešili. Zařiď si sám. Tam, kde by tyto služby v ceně max pár tisícovek poskytli, bych dala za tutéž kuchyň 3× tolik. To v nájemním bytě neudělám.
Přijde mi to absurdní. To je celé, navíc moc nechápu, proč chtějí dávat světlo do zásuvky.
Určitě by jim vylepšilo renomé, kdyby měli nasmlouvaného nějakého živnostníka, kterému by přihrávali zakázky. Kdybych si chtěla tyto věci zařizovat sama, tak jdu do Ikey nebo si to objednám z Polska přes net a ne, že mi někdo měsíc před dodáním řekne, že mám shánět elektrikáře, kterému vlastně ani pořádně netuším, co po něm mám chtít a proč.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
4.9.21 19:16
@viktr píše:
Já si myslím, že pro varnou desku musí být ne vypínač, ale samostatný elektrický okruh s jističem a proudovým chráničem. Tyto dva přístroje jsou normálně namontování v bytové rozvodné skříní.

Varné desky v současnosti se dodávají běžně opatřené vidlicemi do zásuvek byť obyčejnou 230V vidlici nebo „sporakovou“ 400V. Je to daný v návodu výrobce.

Zřejmě ten, kdo připravoval rozvody pro vaši kuchyň ani netušil kde a jaké budete mít spotřebiče, proto nechal takhle dráty ve zdi, a vy si s tím musíte poradit. Odborný elektrikář sice může použít svorkovnici k zapojení elektrických spotřebičů. Dodavatelé kuchyňských linek ale běžně chtějí aby byly v označených místech připravené zásuvky. V nejlepším případě nabídnou dodatečně služby svého elektrikáře.

Což by mi naprosto vyhovovalo a předpokládala bych to, když nejsou e-shop.

• Citovat
  • Nahlásit
15219
4.9.21 19:28

Ja ti nevim, tak bud do toho chcer rvat penize nebo ne.
Ve druhem pripade si objednam ty skrinky, desku, chlapa co to smontuje k sobe a nasledne elektrikare, ktery poresi ty kabely.

Mit to cely na klic asi fakt stoji dost penez, i kdyz to jsou „blbosti za par tisicovek“.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4733
4.9.21 19:30

Taky jsme teď řešili úplně novou kuchyni + spotřebiče. U nás to bylo tak, že kuchyňské studio dodalo plán, kde má být jaká zásuvka, případně kabel ze zdi a pro varnou desku právě ona zmiňovaná sporáková krabice, která musí mít samostatný jistič. Podle toho to elektrikář dělal. Pokud byly nějaké nejasnosti, tak jsem se doptávala u kuch. studia, protože ti mají představu, co kde bude a co je na to potřeba. Elektrikář by to jinak udělal podle vlastního uvážení a to by prostě asi nesedělo. Za tohle podle mě nese odpovědnost kuch. studio (úplně jsem z toho tvého příspěvku nepochopila, kdo, co, jak, tak se omlouvám, pokud to tam bylo nějak řečeno). V nejhorším se dá sekat i do již udělané omítky a pak to znovu zapravit. Ideál to není, ale když je to tam potřeba, tak se nedá nic dělat. Horší to bude s tím obkladem, tam už toho moc nevymyslíš.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15219
4.9.21 19:33
@BrnackaM píše:
Taky jsme teď řešili úplně novou kuchyni + spotřebiče. U nás to bylo tak, že kuchyňské studio dodalo plán, kde má být jaká zásuvka, případně kabel ze zdi a pro varnou desku právě ona zmiňovaná sporáková krabice, která musí mít samostatný jistič. Podle toho to elektrikář dělal. Pokud byly nějaké nejasnosti, tak jsem se doptávala u kuch. studia, protože ti mají představu, co kde bude a co je na to potřeba. Elektrikář by to jinak udělal podle vlastního uvážení a to by prostě asi nesedělo. Za tohle podle mě nese odpovědnost kuch. studio (úplně jsem z toho tvého příspěvku nepochopila, kdo, co, jak, tak se omlouvám, pokud to tam bylo nějak řečeno). V nejhorším se dá sekat i do již udělané omítky a pak to znovu zapravit. Ideál to není, ale když je to tam potřeba, tak se nedá nic dělat. Horší to bude s tím obkladem, tam už toho moc nevymyslíš.

Jestli ten elektrikar nebyl uplne blbej, tak ten kabel pro varnou desku svuj jistic ma.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat