Příprava na porod a kojení, matrika

1249
15.3.21 19:39

Příprava na porod a kojení, matrika

Ahoj,
máte nějaké tipy pro prvorodičku ohledně porodu a kojení?

Porod mám za tři měsíce. Zatím jsem četla jen sem tam nějaký příspěvek, ale jinak jsem se zatím moc neinformovala a ani neplánuji žádný předporodní kurz. Bojím se trochu něco o porodu číst, abych z toho akorát nebyla vynervovaná :lol:. Třeba vůbec nevím, jak správně dýchat a jak správně tlačit. Ke kojení jsem četla, jak vypadá správná technika. Vypadá to jednoduše, ale předpokládám, že asi nebude.

Máte teda nějaké tipy, co by jste o porodu a kojení měla vědět? Případně co si přečíst? Má to vůbec cenu se nějak připravovat? Cvičili jste třeba nějak a pomohlo to? (Zatím plánuji posilovat jenom pánevní dno.)

Ještě jeden dotaz. Budu určitě volat ještě na matriku, ale jak je to pokud jsme manželé? Musím si do porodnice připravit nějaké papíry nebo stačí vzít oddací list a zbytek se řeší až po porodu?

Děkuji.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
589
15.3.21 19:44

S dovolením si počkám na rady. Taky budu rodit za 3 měsíce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16087
15.3.21 19:48

Najdi si v okolí LP, poradí ti jak na drátě v porodnici, tak za tebou muže přijet domů.

Pokud jste manželé stačí oddací list.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
289
15.3.21 19:53

KDo je připraven není překvapen. Já bych třeba k porodu nešla, dokud si o tom něco nezjistím, a nejen o něm, ale zejména době po. Absolvovala jsem předporodní kurz, přečetla knížky. Zjišťuji kde se dá. Jsem ale teoretický typ člověka, který potřebuje mít přehled, potřebuju vědět na co mám nárok, co je běžné, co ne. Když jsem připravená teoreticky jsem méně nervozní.
Dle mne kojení jednoduché není, kdyby ano, kojila by snad každá, což bohužel tak není. I tady se vzdělávám.
Ale chápu i ty matky, které to vše nechávají tak, na intuici. Třeba budou mít více štěstí než já, připravená. Ale je to o tom co ti více sedí. Asi bych se nenutila do něčeho co ti není přirozené. A číst knížky jen proto, že to dělají ostatní mi přijde blbost.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
K92
869
15.3.21 19:54

Asi takhle, porodí každá. S kojením už to tak jednoduché není 😁, tam doporučuji nějaké samostudium. Správná technika přisátí, jaké jsou kojící polohy, jak lze alternativně dokrmovat. Do porodnice si zabal purelan a hned po prvním přisátí mazat, mazat a mazat. Počítat s tím, že to bude po začátku bolet. Také je důležité vědět, že kojení není omezeno časem ani místem. Je dobré kojit tak, jak miminko potřebuje. Často se stává, že v porodnici dávají ne moc dobré rady. Je fajn jet si svoje. Kojit klidne hodinu je normalni. V šestinedělí je miminko na prsu pořad, jr dobré s tím předem počítat, pro některé maminky to je možná šok a myslí si, že jim to nejde. Jo a je fajn si předem připravit papírek s číslem na nějakou dobrou laktační poradkyni. Jen pro jistotu. A to nejdůležitější. Pro kojení je důležitá psychika, prostě si věř, že to půjde. Je to přirozená věc a většina žen může kojit, tak je fajn na to myslet a hlavně se nestresovat. Do porodnice si zabal také kojící čaj a gravimilk. Hned po porodu to začni pít, moc to pomáhá.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
36
15.3.21 19:57

Ja nechapu jak se pripravuje na porod. Jakoze nekomu zaplatim aby me naucil jak funet a kricet?? To decko y tebe stejne nejak vyndaji.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1735
15.3.21 19:59

@Nicole 1234 za mě byla příprava na houby, stejně bylo všechno jinak. Koukni se na stránky porodnice, tam budou mít vypsané, co s vzít, u nás měli vypsané i požadované dokumenty. Někde mají i formuláře k vyplnění.
Jinak jsem spíš pro praktickou přípravu, tj. projít si špitál, zjistit, kde se zvoní v noci, parkuje, napsat telefonní čísla atd.
A jinak doporučuji nejít do porodnice s nastavením, že všechno a všichni budou špatní. U obou porodů byl personál vstřícný a moc mi pomohl.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
289
15.3.21 20:00

@Mimaspak A to je třeba to, co některé ženy nechtějí, aby z nich to děcko nějak vytáhli.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
36
15.3.21 20:24
@nikive píše:
@Mimaspak A to je třeba to, co některé ženy nechtějí, aby z nich to děcko nějak vytáhli.

Decko z ni stejne nejak vytahnou a vysledek bude stejny jak u tech “nelripravenych” tak i u tech “orgamicko–bio-propojena s dulou a vesmirem” mamin

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
15.3.21 20:43

Já jsem už starší ročník, takže patrně všechny dnešní trendy nedokážu úplně dobře pobrat.
Předesílám, že tady nechci provokovat ani nic zlehčovat.
Mohl by mi ale prosím Vás někdo objasnit, jak to chodí a vypadá v domácnosti, kde je miminko víceméně pernamentně přicuclé na prsu, chlap chodí normálně do práce a jsou tam třeba i /někdy i o něco málo/ starší děti? Prarodiče nefungují, nebo jsou daleko, na výpomoc v domácnosti nejsou peníze-což je myslím úplně běžné???
Fakt nechci vyvolávat nějakou kontroverzi. Opravdu by mě to zajímalo.

• Citovat
  • Nahlásit
395
15.3.21 21:05

@Nicole 1234 Hele já sem se na porod nijak nepřipravovala a jediný info sem měla od kamarádek ať hlavně nezapomenu dýchat :lol: Porodila jsem normálně ale musím říct že jsem měla opravdu skvělou porodní asistentku a doktorku a za všechno mě chválili. A kojení není samozřejmostí ale měla sem štěstí že mi to jednou ukázala sestřička v porodnici a hned mi to s dcerou šlo a nic mě nebolelo ani samotné kojení. Jen sem pila hodně kojící čaj a caro.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7578
15.3.21 21:11
@Mimaspak píše:
Decko z ni stejne nejak vytahnou a vysledek bude stejny jak u tech “nelripravenych” tak i u tech “orgamicko–bio-propojena s dulou a vesmirem” mamin

Hele běž si ty svoje moudra kázat tam kde o to stojí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
K92
869
15.3.21 21:23
@Anonymní píše:
Já jsem už starší ročník, takže patrně všechny dnešní trendy nedokážu úplně dobře pobrat.
Předesílám, že tady nechci provokovat ani nic zlehčovat.
Mohl by mi ale prosím Vás někdo objasnit, jak to chodí a vypadá v domácnosti, kde je miminko víceméně pernamentně přicuclé na prsu, chlap chodí normálně do práce a jsou tam třeba i /někdy i o něco málo/ starší děti? Prarodiče nefungují, nebo jsou daleko, na výpomoc v domácnosti nejsou peníze-což je myslím úplně běžné???
Fakt nechci vyvolávat nějakou kontroverzi. Opravdu by mě to zajímalo.

Tak v šestinedělí je to kojení a péče o miminko prostě priorita. V okolí si to všichni vždycky nějak zařídili, aby se žena mohla po porodu rozkoukat, sžít se s miminkem, rozkojit se. Neznám nikoho, kdo žije ve vzduchoprázdnu bez jakékoliv pomoci. Otec si může vzít otcovskou dovolenou, pak klasickou… U nás to s prvním vypadalo tak, že jsem opravdu jen kojila a studovala jak na to. Manžel se o většinu domácích prací postaral sám a to co neudělal jsem neřešila, bordel neuteče. U druhého dítěte jsme pořídili různé vychytávky. Například hojdavak, pro starší dítě nové hračky, aby se lépe zabavilo, hodně jsem miminko nosila v šátku a tam také často kojila. Jídlo se dá objednat, skvělý pomocník je sušička, robotický vysavač, sle uklízet a vařit se dá krásně s miminkem v šátku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
192
15.3.21 21:30

Pokud jde o porod, měla bys být připravená na toto:
1. Udělej si seznam věcí, co si vzít do porodnice. Pokud možno hned. Může se hodit, pokud najednou začneš rodit a ještě nejsi sbalená.
2. Včas si připrav tašku do porodnice, nepočítej s tím, že porodíš přesně dle termínu, raději to měj nachystané dřív.
3. Počítej s tím, že to bude bolet.
4. Při porodu se snaž zůstat co nejvíc v klidu, uvolnit se, relaxovat. Není to jednoduché, když to bolí, ale když do toho začneš vyšilovat, fňukat apod. je to tím horší. Čím víc se dokážeš zklidnit, tím to bude lepší a bolest přečkáš snáz.
5. Měj na paměti, že porodní bolesti jsou jediné, u nichž znáš přesnou příčinu bolesti a máš jistotu, že dřív nebo později skončí. Navíc na jejich konci tu bude nový malý človíček.
6. Můžeš si dopředu zkusit dýchání jako pejsek.
7. Tlačení je v podstatě to stejné, co znáš z toalety, nic zvláštního :lol:.
8. Pokud to půjde, můžeš jít na prohlídku porodnice, předporodní kurz apod., dle mého názoru to ale není až tak moc nezbytné.
9. Je dobré si ujasnit základní věci ohledně porodu a co z toho bys chtěla a co ne (přirozený porod bez analgetik nebo epidurál atd.), orientovat se v základní terminologii, aby ses dle průběhu porodu mohla rozhodnout a už tak nějak budeš vědět, co ti vlastně nabízí apod.
10. Buď připravená na to, že všechno může být jinak.

Kojení :
Fakt to není taková sranda. Projdi si informace o kojení, dobré jsou třeba na www.kojeni.net. Stejně se to ale budeš muset naučit sama, neboj, praxi v tom získáš rychle. Pomůže ti hlavně to, když miminko bude přiloženo k prsu co nejdříve po porodu. Ale i pokud se tak nestane, kojení není ztraceno. Pro úspěšné kojení je třeba si věřit, že to zvládneš a hlavně vytrvat. V případě potřeby si říct o pomoc, hned v porodnici i poté třeba u laktační poradkyně.

Na podporu tvorby mléka: řecké seno a benedikt lékařský
Kojící čaje
Melta
Všeobecně hodně pít
Případě homeopatika ricinnus communis 5

To je vše, co mě tak nahonem napadlo, tak snad ti to aspoň trošičku pomůže :D.
A neboj, když to šlo dovnitř, musí to jít také ven ;).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
15.3.21 21:40
@K92 píše:
Tak v šestinedělí je to kojení a péče o miminko prostě priorita. V okolí si to všichni vždycky nějak zařídili, aby se žena mohla po porodu rozkoukat, sžít se s miminkem, rozkojit se. Neznám nikoho, kdo žije ve vzduchoprázdnu bez jakékoliv pomoci. Otec si může vzít otcovskou dovolenou, pak klasickou… U nás to s prvním vypadalo tak, že jsem opravdu jen kojila a studovala jak na to. Manžel se o většinu domácích prací postaral sám a to co neudělal jsem neřešila, bordel neuteče. U druhého dítěte jsme pořídili různé vychytávky. Například hojdavak, pro starší dítě nové hračky, aby se lépe zabavilo, hodně jsem miminko nosila v šátku a tam také často kojila. Jídlo se dá objednat, skvělý pomocník je sušička, robotický vysavač, sle uklízet a vařit se dá krásně s miminkem v šátku.

Asi ano…děkuji za odpověď a za téma k zamyšlení :srdce:

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat