Příprava na větší kolektiv (školku)

2140
28.4.16 19:52

Příprava na větší kolektiv (školku)

Ahoj, ráda bych se poradila, jak připravit dítě na větší kolektiv / menší pozornost učitelek ve školce. Do klasické státní školky (tj. 28 dětí na jednu učitelku) nastoupí ve 2 letech a 9 měsících. Ted už chodí do miniškolky na dva celé dny v týdnu, chodí tam ohromně rád, ale tam jsou dvě tety na deset dětí. Je mi jasné, že je potřeba co největší sebeobsluhu - v tom má ještě rezervy, ale v poslední době dělá tak ohromné pokroky a má období „já sám“, že toho se nebojím, že bychom to do září nestihli. Jde mi spíš o přípravu na to, že nebude mít dospělého tolik pro sebe, a taky, aby se v kolektivu nestratil. Pokud mám soudit z chování třeba venku na hřišti, nebo když máme návštěvu, snaží si hrát s jinými dětmi, hračky půjčuje i vlastní bez problémů - max. nechce půjčit jednu konkrténí, ale nebídne jinou - ale zase si neumí moc bránit, když mu někdo vezme něco, co chce, buď jen smutně kouká, nebo jde za mnou, ať to za něj vyřídím. Snažím se ho pobízet, ať si pro tu věc jde sám, ale největší úspěch je, že jde za tím dítětem, ale už mu to nevezme (ne žy bych chtěla, aby se rval o hračky, ale zase aby nebyl otloukánek). Krom toho pobízení k „vyřeš si sám“, nějaké další rady?
Jinak už se do „velké“ školky moc těší, ale samozřejmě neví, co to obnáší :D

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Lizzi
28.4.16 19:58

Nás čeká to samé, jen v září budou synovi 3r a 8m. Je stejný jak popisuješ. V miniškolce to miluje, moc se tam těší, plakal snad jen třikrát na začátku, pak už vůbec, ani po dvouměsíční absenci. Spoléhám na to, že se prostě otrká. Navíc jich v tom kolektivu bude víc mladších, nebude tam sám a ty učitelky se těm novým snad na začátku více věnují. A taky doufám, že ne všichni starší budou ha*zlíci, ale budou tam i hodné děti :-)

 • Citovat
 • Nahlásit
4867
28.4.16 20:27

@selia taky bych ocenila rady. Já budu mít čerstvě tříletého, který dosud nebyl nikdy hlídán ani na jeden den. Možná přes prázdniny bude u babiček, protože se naskytlo lepší místo, ale s nástupem už dříve, ale to se ještě uvidí. Mluvit umí dobře, občas se i prosadí a hračku si zpět vezme. Je trošku vzteklinka. Ale má právě problém, že nechce nic dělat sám, obléct zvládne jen slipy a tepláky, ostatní ne a ani se nechce učit. Z jídla se nakrmí jen bílým jogurtem a zbytek ani rada, raději bude zbytek dne hlady (vyzkoušeno opakovaně) :roll: Jediné plus je, že nastupuje do třídy za starším bráchou, tak snad mu ten pomůže.

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
26339
28.4.16 20:34

@selia Já myslím, že pokud chodí do miniškolky, tak bude mít obrovské plus oproti těm dětem, co jsou 3 roky doma jen s mámou. Byli jsme u zápisu ve 2 školkách a v obou říkali, že s jeslovými/miniškolkovými dětmi obvykle moc starostí není. Že v té samoobsluze (i když není dokonalá), účastnění se organizované činnosti a podobně jsou prostě o level někde jinde.

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
2067
28.4.16 21:23

Syn nastupoval loni ve 2 letech a 10 měsících rovnou do státní školky. Chodí stále jen na dopoledne a chodí tam rád. Připravovala jsem ho na to hlavně tak, aby byl zvyklý i na jiné lidi než na mě. Jel třeba s babičkou a s dědou na několik dní sám na chatu. První tři dny byly těžké, ale pak se to zlomilo a do školky se vždy těší. U nás je tedy výhoda, že máme hodně aktivní učitelky. Pořád někam jezdí, a to synovi vyhovuje. Vždy se ptá, co se ten den bude dít.

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
11750
28.4.16 21:32

My mame ten prechod z miniskolky do statni ted za sebou, pred tremi tydny nastoupil. Myslela jsem, ze to bude pro nej narocne, presne jak pises, uz se bude muset obstarat sam, nebudou na nej mit tolik casu a velky pocet deti ho semele… ale vubec to tak neni. Z miniskolky je naucenej na nejakej rad, ze se jede podle harmonogramu, vsechny takovy zakladni veci proste ty decka uz znaji. Sam je ted v obdobi, ze chce delat vsechno sam, k tomu ho vedli i v male skolce, takze s tim neni problem, jen ma obcas tricko obracene atd. Ty ucitelky mu to nechteji sundavat, podporuji ho at to radsi udela sam a blbe nez nic, jinak ho vychvalili do nebes, ze je sikovnej. Na zacatku mi ucitelka rikala, ze je strasne zmatenej, nevi kam jit na zachod atd, ale ze to je normalni jak je to pro nej vse novy. Zrovna dnes mi rikala, ze se rozkoukal hodne rychle, ze to vetsinou trva i dyl.
Jinak nas kluk je teda na decka natesenej, zadnou jinou pripravu nez ze chodil do miniskolky a chodime mezi lidi na hriste nemel, ve skolce jsou pravidla (hracky si pujcujeme, vsichni jsme kamaradi atd.) a zda se, ze mu nedela problemy se zaclenit. Myslim, ze tuto cast si ucitelky hlidaji dobre, aby tam nevznikaly tahanice o hracky apod. Zalezi taky jaka trida vas ceka, u nas jsou smiseny, takze i predskolaci a ty mladsi decka pekne vedou, takze tam svym zpusobem neni problem v tom, ze by jim chybela ucitelka za prdelkou, protoze se vzdycky nekdo najde :lol:

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
35707
29.4.16 08:30
@Svistice píše:
@selia Já myslím, že pokud chodí do miniškolky, tak bude mít obrovské plus oproti těm dětem, co jsou 3 roky doma jen s mámou. Byli jsme u zápisu ve 2 školkách a v obou říkali, že s jeslovými/miniškolkovými dětmi obvykle moc starostí není. Že v té samoobsluze (i když není dokonalá), účastnění se organizované činnosti a podobně jsou prostě o level někde jinde.

No vidíš, a naše školka je spojená i s jeslemi, jsou to jediné jesle ve městě. Učitelky mi naopak říkaly, že s jeslovými dětmi bývají problémy větší než s těmi, které přicházejí starší(po dosažení 3. roku),z rodiny.
Jeslové děti začínají stagnovat a vracet se o level níž, protože necítily tu jistotu, kterou mají děti doma. Navíc péče v jeslích a ve školce je úplně někde jinde - počet dospělých osob na počet dětí a celkový program.
Na to je potřeba určité dozrání osobnosti, ne fakt, jestli chodilo dítko před 3. rokem do jeslí nebo miniškolky.

Děti dávám do školky později a u prvního jsem taky měla strach, jestli jsem u něho něco nezanedbala, že jsem ho nikam neposlala dřív, učitelky mi říkaly toto :nevim:

To není měřítko, taky záleží na povaze dítěte a na dalších okolnostech. Navíc tříleté dítě ještě nemusí být zralé, bez ohledu na to, jestli prošlo miniškolkou nebo ne.
Moje děti šly do školky kolem 4.roku hozené do vody a v pohodě, chváleny, o rok později se dostaly do výběrové třídy pro „nadané děti“,takže o tom to fakt není. Syn šel do školky, dcera chodila od necelých 3 let do kroužku v mateřském centu - jedno dopoledne v týdnu sama, protože byla ten typ, který potřebuje i jinou činnost než doma.

Třetí dítě půjde do školky v září, budou jí 4 roky a dva měsíce. Nepředpokládám adaptační problémy, jen předpokládám, že bude takový budulínek, který všem ustoupí a všem vše půjčí(jako na hřišti a v kroužku, kam chodí od ledna),ale to je její povahová vlastnost, s tím se dá pracovat jen do určité míry. Nejstarší syn je taky takový, dcera-druhá v pořadí je průbojný drak, stejně tak se mi jeví nejmladší dcerka, patnáctiměsíční.

Snad si to nevezme někdo špatně, nepíšu to proto, aby zakladatelka nechala dítko doma, jen jsem měla potřebu reagovat na toto, protože s tím nesouhlasím a moje zkušenosti se staršími dětmi to dokazují(školy v přírodě, tábor, sportovní soustředění),nikde žádný problém. Podle mě je to jen útěcha maminek, které nechtějí nebo nemohou být s dítkem doma standartní 3 roky. Což jsem taky schopná pochopit, ale to je na jinou diskuzi.

Dcera je plně sebeobslužná, včetně nandání připraveného jídla na talíř atd.To u nás ve školce dovolují až předškolákům.

Zakladatelko, nech to koňovi, moc to řešíš :kytka: Chápu, že to myslíš dobře, ale moc to řešíš. Podle toho, jak dítko popisuješ a je už nějakou dobu zvyklé být v kolektivu, vážnější problémy nebudou. Navíc učitelky budou vědět, že jde o dítko pod 3 roky a podle toho s ním budou pracovat :kytka:

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
2140
29.4.16 12:49

@Jana206 řeším to i trochu s pomyslením na ty učitelky. Jako úpřimně je mi jasné, že já bych jejich práci vydržela dělat tak maximálně týden :D. Ale chápu, jak to myslíš.

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
35707
29.4.16 13:55
@selia píše:
@Jana206 řeším to i trochu s pomyslením na ty učitelky. Jako úpřimně je mi jasné, že já bych jejich práci vydržela dělat tak maximálně týden :D. Ale chápu, jak to myslíš.

Pokud přijímají děti pod tři roky, musí být připraveny s nimi pracovat.Do září je ještě skoro pul roku, do te doby dítě spontánně vyzraje, každý půlrok je znat :kytka:

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
4156
29.4.16 14:50

@selia neřeš to. Podle toho, co píšeš, to zvládne. Co se týče sebeobsluhy. U nás s oblékáním nejmenším pomáhají. Dcera si při nástupu zvládla pouze obléknout tričko a s problémy boty. V tomto jí naopak školka ohromně pomohla.
Co u nás musí bez debat umět - říct a dojít si na záchod. Ale i tam nejmenším pomáhají, některé děti měly problém vylézt i na ten dětský… Sami se najíst lžící a umět pít z obyčejného hrnku.
@Jana206 co jsem u nás viděla jesličkové děti a děti ze soukromých školek, tak nebyl nikde problém jak popisuješ. Spíš třeba docházelo k tomu, že se jim zpočátku stýskalo po jejich tetách a kamarádech. Ale na těch dětech to prostě bylo znát, že jsou zvyklé na školku.
Jinak to dávání později - já nevím. Starší šla ve 3,5 a bylo to pro ní akorát. Mladší šla už ve 2 letech a 4 měsících a bylo to trochu brzy, ale bohužel situace mě donutila, ale teda začátky byly těžké. Zpětně jsem trochu litovala, že jí vzali a že jsem jí nedala do soukromé. Naštěstí se to vyřešilo samo tím, že děti hodně marodily a nakonec jich bylo ve třídě v průměru max 10. Je jasné, že dítě musí dozrát, ale horší je poznat, kdy to nastane. U nás jsem viděla i brečícího čtyřleťáka v dcery třídě i plačící předškoláky, kteří nastupovali nově. A u těch předškoláků to bylo horší než u mrňat. Ani ne tak tím, že by se jim víc stýskalo, ale spíš ten odpor byl takový promyšlenější a vytrvalejší - snaha vyhnout se školce typu, mně je špatně, bolí mě bříško… Jednou to prošlo, tak proč ne podruhé, že? A která učitelka si to vezme na triko, když dítě pláče a řekne bolí mě břicho… Nejsem učitelka, ale učí tam moje vzdálená teta, tak mám informace.
Další věc u těch starších dětí - u nás jsou třídy podle věku, takže je tam docela stabilní kolektiv. A už u dcery jsem zaznamenala, že o tom plačícím klukovi u nich mluví trochu s despektem. Když byla v nižší třídě, tak to brečení bylo „normální“, tady už byli všichni mazáci, v září tam nikdo jiný nebrečel a kluk tam byl za exota. A navíc - byl nový ve školce a byl nový v zajetém kolektivu. To je o to těžší situace. Naštěstí učitelka to zvládla a začlenil se. Ale skoro si myslím, že kdyby šel o rok dřív, možná by to měl lehčí.

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
4156
29.4.16 14:53
@Jana206 píše:
Pokud přijímají děti pod tři roky, musí být připraveny s nimi pracovat.Do září je ještě skoro pul roku, do te doby dítě spontánně vyzraje, každý půlrok je znat :kytka:

no po zkušenosti s dcerou, nebyla bych si tím tak jistá :? Myslím, že první září byl šok víc pro učitelky než pro děti. A vzhledem k počtu předškoláků, to nechci vidět od září… Pokud teda ředitelka nedala věkový strop a nepřijme starší přespolní děti. Ale to trochu pochybuju, protože by z toho bylo velké haló na radnici… Ono třída plná dětí mladších než 3 roky je prostě mazec. Njn, to je tak, že školka nepočítala, že všechny děti nastoupí od září. Na schůzkách doporučovali, aby kdo nemusí tam ty děti nedával hned od září.

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
26339
29.4.16 15:11

@Jana206 Ano, hodně dělá vyspělost dítěte. A je podstatný rozdíl mezi tří letým a čtyřletým dítětem (tvoje děti začali chodit později, tak je jasné, že byly už někde dost jinde, navíc jsou z „velké rodiny“). A jsou jesle a jesle. Umím si představit, že v klasických státních jeslích to bude o něčem jiném, než v soukromé Montessori miniškolce (samozřejmě jsou i soukromá zařízení, která fungují jen jako hlídárna a nic víc).

Nicméně každé září se tu objevují diskuze zoufalých matek, že jim dítě ve školce řve. No, já bych taky řvala. Kdyby mě máma, se kterou jsem byla permanetně, strčila někam, kde to vidím poprvé v životě, mezi dalších minimálně 20 neznámých dětí, měla bych poslouchat nějaké cizí tety, co vidím poprvé v životě. Být tam 8 hodin denně 5 dní v týdnu s tím, že to jinak nejde, protože ona musí do práce. A ještě by po mně chtěli, abych jedla sama, oblíkala se sama, účastnila se nějakých kolektivních činností. To musí být pro to dítě děsnej nápor.

Děti, které navštěvují ty miniškolky obyvkle mají tu adaptaci mnohem pozvolnější, většinou chodí jen pár dní nebo dopolední v týdnu, je tam mnohem rodinnější prostředí, mnohem individuálnější přístup.
S nástupem do „velké školky“ se tak akorát vypořádávají se změnou prostředí a lidí a většími nároky na sebeobsluhu a sebeprosazení. Ale to gro pro ně není nové. Je to jiné, ale není to taková změna, jako když přijdu z domu od mámy do instituce se spousto dětí a tetama.

Tak to teda vidím já.

@selia Ještě mě napadlo, využít každé možnosti, aby dítě mohlo tu školku vidět/osahat si, ještě před nástupem. Takže vzít dítě na den otevřených dveří, k zápisu, pokud půjdeš do školky něco vyřizovat před začátkem školního roku. Aby dítko pak šlo do „známého“.

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
2140
29.4.16 15:45

@Svistice Na DOD i zápise jsme už byli, prto se tam tak těší :D. Taky to máme hned vedle domu (teď chodíme hodinu se dvěma - třema přestupy, jak JÁ se těším :D), a pořád touží po jejich nádherný zahradě :D.

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
4161
29.4.16 23:04

Ahoj, muzu taky dotaz? Omlouvam se zakladatelce, ale nechci zakladat dalsi diskuzi. Je ppravdu miniskolka pro deti tak dulezita? Mam dceru dvouletou, mame tady miniskolku. A ja vaham, jestli ji 1 az 2 dopoledna davat do miniskolky. Kolektivu se nestranime, chodime na cvixeni batolat na plavani od zari na zpivani. Jednou tydne chodim cvicit a dcera je hodinu hlidana vedle. Prvni minuty place, ale zachvilku je dobra. Tak nevim jestli ji od zari prihlasit nebo to takhle nechat a zkusit do az ji bude 3 a pul. Kdyby to bylo ciste na me, tak jsme spolu. Na druhe strane nechci nic podcenit, nechci aby pak mela problemy v kokektivu.

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit
35707
30.4.16 07:55

@scentini Já bych to nehrotila, miniškolka je podle mě důležitá pro matku, která nechce být s dítětem doma nebo potřebuje do práce. Potřeba kolektivu od útlého věku je pozůstatek socialistického myšlení, kdy dítě vychovával stát k obrazu svému, nic víc. Dítě potřebuje dobře fungující rodinu, ne žádnou super vybavenou miniškolku.
Různé kroužky pro malé děti jsou tady dobrý byznys, tahač peněz rodičů.

Nedávala bych ji tam, až později, to bude pravděpodobně situace úplně jiná. Tak, jak to máte, to podle mě bohatě stačí.

 • Citovat
 • Zmínit
 • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat