Připravujeme děti na přijímačky 8G v Praze

30.11.20 00:59

Připravujeme děti na přijímačky 8G v Praze

Ahoj všem,

čeká nás letos kratochvíle přijímaček na osmileté gymnázium. Z okolí vím, že toto období nebývá pro rodiče jednoduché - je potřeba se správně „trefit“ do odpovídající obtížnosti gymnázia, aby tam dítě mělo vůbec šanci, a pak ho co nejlépe připravit na testy. Musím přiznat, že mě to trochu stresuje, neboť přetlak v Praze je velký, a i chytré děti je potřeba „natrénovat“. V mírových dobách se dá dítě přihlásit do placené přípravky, ale to je teď složité, a myslím, že to bude na nás, na rodičích.

Syn na gymnázium velmi chce, na základce se dle svých slov velmi nudí, takže alespoň, že s motivací problém nebude, namotivovaný je dost.

Už máte gymnázium vybrané? My úplně ne, je jich hodně a je těžké vybrat. A jakou máte strategii přípravy?

Pokud se nás tu pár sejde, ráda bych časem překlopila tuto diskusi do uzavřené skupiny.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
65922
30.11.20 08:05

Gympl +- vybraný máme. mně toho moc po vyloučení 8g, bez speciálních jazykových, matematických, církevních a spol, v rozumní dojezdové vzdálenosti moc nezbylo. Víceméně 4. Z toho jedno je prestižní, kde si asi neškrtne. Takže zbývají 3.
přípravné kurzy hromadné jsem ani neuvažovala, zkusíme to individuálně. zas z toho nechci dělat středobod vesmíru, když se nedostane, svět se nezboří. procvičuje matiku, češtinu, semtam zkoušíme přijímačky nanečisto. a je to teda bída. :roll: :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22363
30.11.20 09:46
@FialovaZizala píše:
Ahoj všem,

čeká nás letos kratochvíle přijímaček na osmileté gymnázium. Z okolí vím, že toto období nebývá pro rodiče jednoduché - je potřeba se správně „trefit“ do odpovídající obtížnosti gymnázia, aby tam dítě mělo vůbec šanci, a pak ho co nejlépe připravit na testy. Musím přiznat, že mě to trochu stresuje, neboť přetlak v Praze je velký, a i chytré děti je potřeba „natrénovat“. V mírových dobách se dá dítě přihlásit do placené přípravky, ale to je teď složité, a myslím, že to bude na nás, na rodičích.

Syn na gymnázium velmi chce, na základce se dle svých slov velmi nudí, takže alespoň, že s motivací problém nebude, namotivovaný je dost.

Už máte gymnázium vybrané? My úplně ne, je jich hodně a je těžké vybrat. A jakou máte strategii přípravy?

Pokud se nás tu pár sejde, ráda bych časem překlopila tuto diskusi do uzavřené skupiny.

My absolvovali vloni, taky jsme si uzili. Zaplacene kurzy skoncily v unoru, dal se snaz sama.. Zkousky az v cervnu, jeden termin, celou dobu jsem se bala, aby nam dite vydrzelo zdrave, i ryma mohla byt problem. U zkousek bylo dost videt, ze cast rodicu mela home office ( narozdil od nas) a deti mely delsi cas na pripravu, dosahovaly prumerne vetsiho poctu bodu.
Nastesti se dite pochlapilo a dostalo se.
Materialy jsem uz poslala dal, pevne doufam, ze uz se nas to nebude nikdy tykat, ale muzu mozna poradit, kdybys potrebovala neco konkretne.
Nejdulezitejsi je dobre zvolit gympl ( sance na prijeti se daji odhadnout z drivejsich vysledku, najdes treba na matematicka beruska.cz , event z vyrocnich zprav, tam se zhruba dozvis, kolik berou na odvolani). Materialy taky na berusce.
Jinak dite si doma zkouselo zkousky nanecisto ze Zatlanky, jeli ( a nejspis stale jedou) online. A doporucuju zkusit zkousky nanecisto na vybranem gymplu, nekde maji testy navic, ktere jinde dite nevyzkousi, zrovna vloni mely podle meho dost velky vliv.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
30.11.20 22:47

@mroe Tak to velká gratulace, že to máte za sebou, a že se dostal! Právě, to je mi úplně jasné, že důležité je správně zvolit úroveň. A také celkovou strategii… zvolit dvě lepší gymnázia, nebo jedno „lepší“ a jedno „záchranné“?  Muž říká, že je třeba cílit na ta opravdu dobrá… a když se holt nedostane, tak to zkusí za dva roky na šestileté. Ale já nevím, připadá mi, že na základce mu to opravdu moc nedává, ráda bych, aby se dostal alespoň někam.

@Lama Lama A jaké materiály používáte? Cermatovské testy z webu, nebo něco jiného?

Holky a máte nějaké osobní reference na gymnázia v Praze? Třeba od známých? My máme v dojezdové vzdálenosti např. Budějovickou, a tam se tedy reference dost různí - od velkotovárna a „co tě nezabije to tě posílí“ po naprostou spokojenost… Asi i záleží, co kdo očekává. Za nejlepší jsou často zmiňované PORG a Kepler. Ale PORG se platí, a nevím, jestli do toho chceme dát tolik peněz. Sama nejsem z Prahy, tak se v tom těžko vyznám  a těch referencí nemám moc - většinou máme známé s dětmi mladšími.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7420
30.11.20 22:51

@FialovaZizala ahoj, zajímalo by mě, podle čeho vybíráte více a méně prestižní školy? Žebříčky, pokud vím, nejsou, takže to beru jen z doslechu…

Konkrétně koukám na Prahu 10, 4, možná 8, 9.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
30.11.20 22:58
@kacz píše:
@FialovaZizala ahoj, zajímalo by mě, podle čeho vybíráte více a méně prestižní školy? Žebříčky, pokud vím, nejsou, takže to beru jen z doslechu…Konkrétně koukám na Prahu 10, 4, možná 8, 9.

Perimetr máme podobný :) my se tedy díváme v podstatě po celé Praze (syn je na dojíždění zvyklý a samostatný, není s tím problém).

Prestižní škola se podle mě vlastně pozná podle minulých výsledků přijímaček… kolik bodů má poslední přijatý, jak to psala @mroe. Když má poslední přijatý hodně bodů, indikuje to, že se na tu školu hlásí chytré děti. A ty se typicky hlásí na prestižní školy :) Je to taková trochu nicmoc definice, ale zhruba to funguje.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
65922
30.11.20 23:01
@kacz píše:
@FialovaZizala ahoj, zajímalo by mě, podle čeho vybíráte více a méně prestižní školy? Žebříčky, pokud vím, nejsou, takže to beru jen z doslechu…Konkrétně koukám na Prahu 10, 4, možná 8, 9.

doslech, úspěšnost přijímaček na VŠ. a víceméně o úrovni vypovídá i to, s kolika body se tam děti dostávají ) kde je čára přijat/nepřijat). Někde je to okolo 90%, leckde 70%. Logicky tam budou krapet jiné děti. Tím pádem i úroveň.
Já tedy na ty extra prestižní peču. Asi bych tam dítě ani nechtěla, ikdyby se tam dostal. Kepler by ho zabil, mě taky, nejsme ani jeden spisovatelský typ.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
30.11.20 23:04
@Lama Lama píše:
Kepler by ho zabil, mě taky, nejsme ani jeden spisovatelský typ.

Kepler je spisovatelský? Myslela jsem, že spíš na přírodní vědy, matematika? Nebo mají různá zaměření?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
65922
30.11.20 23:12
@FialovaZizala píše:
Kepler je spisovatelský? Myslela jsem, že spíš na přírodní vědy, matematika? Nebo mají různá zaměření?

Prej se tam furt píšou nějaké eseje, práce. Uááá, jen na to pomyslim, ježí se mi chlupy. Já šla na medicínu, abych nemusela psát diplomku. Pak mi to teda dohnalo s dizertačkou, ale tím to skončilo, už nikdy nenapíšu ani stránku souvislého textu. :cert:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
475
30.11.20 23:16

Dcera se dostala vloni taky. Dostala by se i na druhy na tretim uvazovaně na odvolani… Zatlanka testy, scio testy a samozrejme vsechny testy z Cermatu. Jakjsou pane tak roste obtiznost. Zatlanka ma jeste geometrii a cestinu takove testy online ( myslim Kuryr a Sojce) to bylo taky dobre. Scio ma dobry ten online pripravny kurz na 2 nebo 4 mesice. Ale podstatne jsou testy. Delala od prosince / ledna tak 2 -3 tydne, pak 1 -2tydne v breznu dubnu, jak byl znamy termin jeli jsme test kazdx den + geometrie… Vzdycky udela test zkontriolovala jsem a co mela spatne vysvetlila. Matiku umim tam nebyl problem i me to bavill:), v cetsine jsem nekde neco musela hledat a nebyla si jista s vysvetlenim… Urcite nam korona pomohl, ja pravuji z domova porad i mimo koronac, ale ona byla doma a skola po nich nic moc nechtela takze byl cas… ale pomte prestavce uz se ji moc nechtelo.. Mela 45 matiku a 39 cestinu a byla 42 z 60 prijatych a 350 uchazecu, na druhem gymplu byla 58 z 60 a z 565 uchazecu:). Ale rekla bych, ze matika byla dost lehka.
Ale musim rict, ze opravdu jsem rada, ze jsme tomu dost dali a dostala se, protoze je opravdu nadsena na gxmolu a ja taky ten pristup, naroky… se ze ZS neda srovnat a o to mi slo, aby v dnesni dobe sileneho stavu vzdelani u nas mela lepsi zaklady, naucila se ucit, naucila se, ze mekke dovednosti jsou fajn, ale musi nejdriv mit znalosti a hodne toho umet a ne jen umet mluvit o necem o cem nic nevim:).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
475
30.11.20 23:23
@FialovaZizala píše:
@mroe Tak to velká gratulace, že to máte za sebou, a že se dostal! Právě, to je mi úplně jasné, že důležité je správně zvolit úroveň. A také celkovou strategii… zvolit dvě lepší gymnázia, nebo jedno „lepší“ a jedno „záchranné“?  Muž říká, že je třeba cílit na ta opravdu dobrá… a když se holt nedostane, tak to zkusí za dva roky na šestileté. Ale já nevím, připadá mi, že na základce mu to opravdu moc nedává, ráda bych, aby se dostal alespoň někam.

@Lama Lama A jaké materiály používáte? Cermatovské testy z webu, nebo něco jiného?

Holky a máte nějaké osobní reference na gymnázia v Praze? Třeba od známých? My máme v dojezdové vzdálenosti např. Budějovickou, a tam se tedy reference dost různí - od velkotovárna a „co tě nezabije to tě posílí“ po naprostou spokojenost… Asi i záleží, co kdo očekává. Za nejlepší jsou často zmiňované PORG a Kepler. Ale PORG se platí, a nevím, jestli do toho chceme dát tolik peněz. Sama nejsem z Prahy, tak se v tom těžko vyznám  a těch referencí nemám moc - většinou máme známé s dětmi mladšími.

Tak zalezi na diteti, pokud je opravdu hodne chytry a nadany je fobre zkusit ty extra, Stola, Porg, Kepler… Pokud chces “jen” aby nebyl na spatne zakladce a mel lepsi zaklad, tak je vetsina lepsich nez zakladky. Ja bych dceru na ty extra nedavala, je chytra a sikovna, ale ne nejaky extra nadprumer, nema vyhranene zajmy, jen je spis na matiku nez cestinu jako vestona nasi rodiny :)… takze my jsme volily blizko bydliste a z 4 dostupnych ty, kde se rika, ze jsou mene na cestinu a jazyky :).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
30.11.20 23:32

@Aglája75 Skvělý výsledek, gratulace, to jsi připravila dceru opravdu poctivě! Mně právě přijde, že vůbec netuším, jak to budeme stíhat časově, nechci tomu dávat víkendy, a o všedních dnech to moc nedáváme, sejdeme se doma na večeři a spát, nedokážu si představit psát ještě v sedm večer testy.

Tušíte někdo prosím, jak se ty CERMAT testy přesně bodují? Myslím tím, jaké odpovědi uznávají a jaké ne? Protože musím říct, že mě překvapilo, že ve SCIO návodu na bodování je to popsané poměrně přísně… třeba že vypsaná slova ve kterých se hledají chyby je potřeba napsat přesně v tom tvaru v jakém jsou v textu (např. když je v textu „nebespečím“ a žák napíše opravené „nebezpečí“, tedy nikoliv „nebezpečím“ tak už je to za 0bodů.) Je to pravda že ten test opravují takto přísně? A kde se takové věci dají zjistit? Čekala bych, že na webu CERMATu bude někde nějaká směrnice, podle které při bodování postupují, ale nic takového jsem nenašla.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
475
30.11.20 23:37
@FialovaZizala píše:
@Aglája75 Skvělý výsledek, gratulace, to jsi připravila dceru opravdu poctivě! Mně právě přijde, že vůbec netuším, jak to budeme stíhat časově, nechci tomu dávat víkendy, a o všedních dnech to moc nedáváme, sejdeme se doma na večeři a spát, nedokážu si představit psát ještě v sedm večer testy.Tušíte někdo prosím, jak se ty CERMAT testy přesně bodují? Myslím tím, jaké odpovědi uznávají a jaké ne? Protože musím říct, že mě překvapilo, že ve SCIO návodu na bodování je to popsané poměrně přísně… třeba že vypsaná slova ve kterých se hledají chyby je potřeba napsat přesně v tom tvaru v jakém jsou v textu (např. když je v textu „nebespečím“ a žák napíše opravené „nebezpečí“, tedy nikoliv „nebezpečím“ tak už je to za 0bodů.) Je to pravda že ten test opravují takto přísně? A kde se takové věci dají zjistit? Čekala bych, že na webu CERMATu bude někde nějaká směrnice, podle které při bodování postupují, ale nic takového jsem nenašla.

Na strankach Cermatu jsou u testu i vyslekdy a je tam bodovani… ano je to prisne… pokud ma v cestine napsano, ze ma slovo uvest ve tvaru v jakem je v textu a napise spravne slovo, ale v infinitivu treba je to chyba… stejne tak u vypsani treba pravopisnych chyb se strhavaji body i za slovo, ktere tam byt nema atd, v matice se bere jen spravny vysledek nic mene( ze ma dobre postup a udelal pocetni chybu, tak smula :( ) atd atd, proto je dobre delat zy testy cim vic tim lepe:)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13808
1.12.20 06:13

Dávám si do oblíbených, s dcerou se začínáme připravovat, ale nemáme moc informací. Sehnala jsem na bazaru nějaké testy, tak to musíme projet. My ani po prestižních gymplech nekoukáme, spíš aby nedojížděla někam hodinu a taky by bylo fajn, kdyby měly naše děti stejně jarní prázdniny, ale to už bych chtěla moc, protože bydlíme na P10 a blízko máme samá špatná čísla (P2,3,4).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
65922
1.12.20 19:37
@Aglája75 píše:
Tak zalezi na diteti, pokud je opravdu hodne chytry a nadany je fobre zkusit ty extra, Stola, Porg, Kepler… Pokud chces “jen” aby nebyl na spatne zakladce a mel lepsi zaklad, tak je vetsina lepsich nez zakladky. Ja bych dceru na ty extra nedavala, je chytra a sikovna, ale ne nejaky extra nadprumer, nema vyhranene zajmy, jen je spis na matiku nez cestinu jako vestona nasi rodiny :)… takze my jsme volily blizko bydliste a z 4 dostupnych ty, kde se rika, ze jsou mene na cestinu a jazyky :).
strategie stejná :D Já ještě vyřadila církevní. teď jsem se dozvěděla, že je i hudební gympl. To bych mu udělat nemohla :D :mrgreen:
@Aglája75 píše:
Dcera se dostala vloni taky. Dostala by se i na druhy na tretim uvazovaně na odvolani… Zatlanka testy, scio testy a samozrejme vsechny testy z Cermatu. Jakjsou pane tak roste obtiznost. Zatlanka ma jeste geometrii a cestinu takove testy online ( myslim Kuryr a Sojce) to bylo taky dobre. Scio ma dobry ten online pripravny kurz na 2 nebo 4 mesice. Ale podstatne jsou testy. Delala od prosince / ledna tak 2 -3 tydne, pak 1 -2tydne v breznu dubnu, jak byl znamy termin jeli jsme test kazdx den + geometrie… Vzdycky udela test zkontriolovala jsem a co mela spatne vysvetlila. Matiku umim tam nebyl problem i me to bavill:), v cetsine jsem nekde neco musela hledat a nebyla si jista s vysvetlenim… Urcite nam korona pomohl, ja pravuji z domova porad i mimo koronac, ale ona byla doma a skola po nich nic moc nechtela takze byl cas… ale pomte prestavce uz se ji moc nechtelo.. Mela 45 matiku a 39 cestinu a byla 42 z 60 prijatych a 350 uchazecu, na druhem gymplu byla 58 z 60 a z 565 uchazecu:). Ale rekla bych, ze matika byla dost lehka.
Ale musim rict, ze opravdu jsem rada, ze jsme tomu dost dali a dostala se, protoze je opravdu nadsena na gxmolu a ja taky ten pristup, naroky… se ze ZS neda srovnat a o to mi slo, aby v dnesni dobe sileneho stavu vzdelani u nas mela lepsi zaklady, naucila se ucit, naucila se, ze mekke dovednosti jsou fajn, ale musi nejdriv mit znalosti a hodne toho umet a ne jen umet mluvit o necem o cem nic nevim:).
To přesně potvrzuje to, že nůžky se díky koroně opravdu neuvěřitelně rozevřely. Některým to pomohlo, nemuseli se zajebávat výukou kdečeho a vpodstatě většinu času věnovat přípravě na přijímačky. Homeoffice může být stále překážkou, ale na jaře byli někteří rodiče pátáků dokonce na očr - dítě bez povinnosti účastnit se výuky, rodič doma, na očr, žádné další dítě = optimální výchozí pozice. Naopak pro některé to byl hřebíček do rakve s přípravou - rodič pracující, zejména zdravotník bez možnosti si vzít dovolenou, sližby navíc, k tomu další děti, se kterými musel dodělávat školu - tam se naopak vyhlídky výrazně zhoršily.
@FialovaZizala píše:
@Aglája75 Skvělý výsledek, gratulace, to jsi připravila dceru opravdu poctivě! Mně právě přijde, že vůbec netuším, jak to budeme stíhat časově, nechci tomu dávat víkendy, a o všedních dnech to moc nedáváme, sejdeme se doma na večeři a spát, nedokážu si představit psát ještě v sedm večer testy.

to si moc nedovedu představit. Leda tak po kouskách - dítěti dát instrukce - po škole bude něco dělat samostatně, třeba po kouskách testy, ty to s ním po té večeři min probereš.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat