Přirozený porod - alternativa či standard?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Meggie86
Povídálka 37 příspěvků 02.03.11 17:07
Přirozený porod - alternativa či standard?

Co si myslíte? Je přirozený porod skutečně alternativa? Nemělo by to být naopak?

Reklama

Najdete v encyklopedii: Alternativní porod

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 Další »

Reklama

Reakce:

Agatha
Závislačka 4271 příspěvků 02.03.11 17:31

Nejdříve je důležité si ujasnit pojmy, aby nedocházelo k nesprávným výkladům pojmů.

Přirozený porod = fyziologický porod
Alternativa = další možnost

Přirozený porod je takový porod, který probíhá bez vnějších zásahů. Může k němu dojít jak v domácím prostředí, tak v porodním domě či v porodnici.

Alternativou k němu může být např. císařský řez, vyvolávaný porod, porod s epidurálem .....tzn. každá další možnost

Jak z názvu porodu „přirozený“ vyplývá, že je přirozený sám o sobě.

Otázku bych položila spíš takto: Jaký způsob porodu dnes převažuje? Přirozený či alternativní? A je to tak v pořádku? Jak by chtěly matky rodit a do jaké míry je jim to umožněno? Znají matky všechna svá práva, jsou informované a nakolik se nechají ovlivnit okolím v rozhodování o svém porodu?

Naštěstí se spousta maminek začíná o svůj porod zajímat, protože chápou, že je to jedna z nejdůležitějších událostí v jejich životě a může na celý život ovlivnit i dítě, které se má narodit.

Meggie86
Povídálka 37 příspěvků 02.03.11 17:57

Jsem právě nechtěla moc definovat tyo pojmy, protože je zajímavé sledovat, co vlastně za alternativní je označováno.
Ve většině případů je přirozený porod brán jako alternativa a že by to snad měl být dokonce nadstandard. Tímhle směrem jsem chtěla tuhle debatu vést :-)
Já s názorem, že přirozený porod je alternativní nesouhasím. Já si myslím, že by tohle měl být právě standard. Ale když se podíváme na stránky většiny porodnic - „nabízíme i alternativní porody (bez medikace)“ a jiné variace.

Agatho, souhlasím s tebou, že je dobře, že se stále více maminek o svůj porod zajímá. Určitě je to dobře. Ale stále mám pocit, že je to tak nějak málo. A i když už se rozhodnou, společnost je semele. Jak to myslím? Vyslovit v dnešní společnosti porod a doma v jedné větě, to je jako říct - jsem čarodějnice. A v porodnici, byť by tam žena šla s tím, že chce přirozený porod bez zásahů? :zed: < narazí. Statistiky to jen potvrzují.. :nevim:

Kaspinka
Extra třída :D 10925 příspěvků 1 inzerát 02.03.11 18:04

Proč máte pocit, že je dnes přirozený porod nadstandart?Pokud něco nechcete, máte to v porodnici říct nebo váš doprovod.Nebudou vám dělat nic co byste nechtěli a pokud vím tak o všem dopředu informují.Přirozený porod si myslím že je všude standartem.

rozmary  02.03.11 18:07

Tak to nevim,já jsem třeba v bolestech řvala že nechci píchat oxitocin,PA se jen usmívala,znamená to že mi ho neměla píchat?

Agatha
Závislačka 4271 příspěvků 02.03.11 18:08

Meggie - máš pravdu a já přesně chápu tvůj záměr zjistit, co je považováno dnes za standard a co za alternativu. Ale možná právě proto jsem ty pojmy hned na začátku ujasnila.

Ze zkušeností duly vím, že změna musí jít od matek. Když se začnou o sebe zajímat, zajímat se o možnosti a svá práva, budou je chtít uplatnit, jedině tak se systém může pohnout a změnit. Lékaři a běžné PA jsou spokojeni a nemají potřebu cokoli měnit. Systém je vytvořen pro ně tak, aby jim vycházel vstříc, ne pro matky. A když to matky nepochopí, budou stále vláčeny tímto systémem a děti, naše budoucnost, se budou rodit za takových podmínek, za jakých se bohužel stále rodí. V neosobním prostředí, ve stresu, s chemickými látkami v krvi, bez lásky a pochopení pro tak nádherný a přirozený počin, jako je zrod nové bytosti do tohoto světa. Matky jsou tou hnací silou, která dokáže ve jménu lásky celému procesu vrátit jeho původní smysl.

lleennttiillkkaa
Generální žvanilka 22054 příspěvků 2 inzeráty 02.03.11 18:15

Já nějak nechápu původní dotaz.
Pod pojmem Alternativní porod si představuju třeba porod doma, do vody, na žebřinách a podobně a svým způsobem je alternativním porodem možná i opravdu přirozený porod bez jakéhokoliv zásahu, protože já mám pocit, že ve většině porodnic dělají všechno pro to, aby to hlavně personál ulehčil sobě, je jim jedno jestli se rodičce dobře rodí na klasické koze, vnucují kdejaký léky a podobně.

Meggie86
Povídálka 37 příspěvků 02.03.11 18:19

Kaspinka: Já myslím, že to není jen pocit, že stále ještě není přirozený porod (ten bez zásahů) standardem. Jasně to ukazují čísla. A pochybuji, že by si jen tak z plezíru zvyšovali procenta. Ze zkušeností je to spíš naopak…
Ono už taky jenom z toho, jak je porod prezentován jako nesmírně riziková záležitost, katastrofa, pohroma, která se může odehrát jen s tou nejlepší technikou nevypovídá nic o přirozenosti porodního procesu.
Tak to prostě vidím já.
V této diskuzi nejde o to, proč to někdo řeší. Řeší se to zřejmě proto, že tomu tak není.
Otázkou diskuze je: co pod si pod tím termínem představujeme.

Agatha
Závislačka 4271 příspěvků 02.03.11 18:19
Kaspinka píše:
Proč máte pocit, že je dnes přirozený porod nadstandart?Pokud něco nechcete, máte to v porodnici říct nebo váš doprovod.Nebudou vám dělat nic co byste nechtěli a pokud vím tak o všem dopředu informují.Přirozený porod si myslím že je všude standartem.

Myslím a z vlastní zkušenosti i vím, že tak to všude nefunguje. Možná máš jinou zkušenost, ale přirozený porod bez zásahů, podle přání a potřeb matky je v dnešní době v porodnicích spíš výjimkou. Informovanost matek o tom, co můžou a co ne je také na povážlivé úrovni. Nemyslím, že někde budou čekat někdy i 2 i více hodin, než se samovolně porodí placenta, dotepe pupečník, málokde nechají miminko celou dobu na těle matky bez vyšetření, zvážení a zabalení do zavinovačky, když žena chce informace, je považována za nějakou „alternativku“. Ale svědči to spíš o neinformovanosti žen, než o chybě personálu. Když si to nechají líbit? Kde není žalobce......

Meggie86
Povídálka 37 příspěvků 02.03.11 18:21
lleennttiillkkaa píše:
Pod pojmem Alternativní porod si představuju třeba porod doma, do vody, na žebřinách a podobně a svým způsobem je alternativním porodem možná i opravdu přirozený porod bez jakéhokoliv zásahu, protože já mám pocit, že ve většině porodnic dělají všechno pro to, aby to hlavně personál ulehčil sobě, je jim jedno jestli se rodičce dobře rodí na klasické koze, vnucují kdejaký léky a podobně.

Původní dotaz jsi pochopila přesně tak, jak byl zamýšlen :wink:
A proč si myslíš, že tomu tak je? Že alternativou je to přirozené a ne to „upravené“ (medikalizova­né atd.)

Agatha
Závislačka 4271 příspěvků 02.03.11 18:25
lleennttiillkkaa píše:

To je právě ten omyl v pojmech. Alternativa je jiná možnost. Neznamená zákonitě něco, co se vymyká zavedenému.
První doba porodní na žebřinách, ve vodě, doma, na poli není alternativa k přirozenému porodu. Na všech těch místech může bez problémů probíhat přirozený porod. Přirozený = fyziologický. Alternativní = jiný, než fyziologický. Tak to chápu já a tak nás to učili.

Meggie86
Povídálka 37 příspěvků 02.03.11 18:27
Agatha píše:
když žena chce informace, je považována za nějakou „alternativku“. Ale svědči to spíš o neinformovanosti žen, než o chybě personálu. Když si to nechají líbit? Kde není žalobce......

Tak to je přesné.
Pokud to sem můžu dát, tak právě kvůli té neinformovanosti jsem začala dělat na stránkách, kde dávám překlady nejrůznějších vědeckých studií. (www.smart-web.cz/porodnictvi) Mám totiž pocit, že žádný náš argument neberou porodnici vážně a berou to „zas další alternativka“, jak píšeš. Ale kdybychom řekli - nemáte pravdu, proč by jinak v tamté studii…
Jako by personál nechápal, že v dnešní době není problém dostat se k relevantním informacím. Jakoby snad jen oni měli možnost si načíst něco odbornějšího, než maminkovské servery.
Jenže je tu to ale - pokud ženy nebudou chtít…

Agatha
Závislačka 4271 příspěvků 02.03.11 18:29

Meggie - promiň, já ti to tu furt kazím :oops:

Kaspinka
Extra třída :D 10925 příspěvků 1 inzerát 02.03.11 18:32

Riziková záležitost, katastrofa, pohroma je to proto, že jsme si to tak udělali sami.Je to naším životním stylem a tím že ženy mají pocit že porod je nějaká hrůza kterou prostě musí přežít.A dobře víme že psychika je u porodu hrozně důležitá a když tam jdu s tímhle pocitem tak pak to pohroma být musí. Ženy se musí informovat co je čeká a připravit se na to, pak to žádná katastrofa nebude.
Mimochodem já jsem rodila přirozeně jen pár hodin pak musel být porod ukončen císařem kvůli HELLP syndromu.Ale nikdo nedělal nic o čem bych nevěděla nebo nesouhlasila.

Agatha
Závislačka 4271 příspěvků 02.03.11 18:33
Meggie86 píše:
Agatha píše:
když žena chce informace, je považována za nějakou „alternativku“. Ale svědči to spíš o neinformovanosti žen, než o chybě personálu. Když si to nechají líbit? Kde není žalobce......
Tak to je přesné.
Pokud to sem můžu dát, tak právě kvůli té neinformovanosti jsem začala dělat na stránkách, kde dávám překlady nejrůznějších vědeckých studií. (www.smart-web.cz/porodnictvi) Mám totiž pocit, že žádný náš argument neberou porodnici vážně a berou to „zas další alternativka“, jak píšeš. Ale kdybychom řekli - nemáte pravdu, proč by jinak v tamté studii…
Jako by personál nechápal, že v dnešní době není problém dostat se k relevantním informacím. Jakoby snad jen oni měli možnost si načíst něco odbornějšího, než maminkovské servery.
Jenže je tu to ale - pokud ženy nebudou chtít…

Už mám dávno uloženo :palec:
A přesně, matky musí pochopit, že vše záleží na nich. Mají svá práva a ty jim nikdo nemůže vzít. Stačí se o ně začít zajímat. Zajímat se o to, co porod vlastně je, co se při něm děje, jak ovlivní dítě po zbytek života a jak matku, co udělá ten který zásah a proč a v jakých situacích by se měl udělat. Matkám dnes nezbývá, než se stát skorodoktory, aby uhájily sebe a své dítě před zbytečnými zákroky a manipulací.

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Jsem expertka na zkrácené úvazky, směje se Karolina

Karolina Macúchová působí klidně, jako by se právě vrátila z jógové lekce.... číst dále >

Jak dítě odtrhnout od počítače? Klíčem je jiná zábava

Také byste radši viděli své děti trávit čas jinak než koukáním na videa na... číst dále >

Články z Ona Dnes

Boj těžkého autisty Tomáše. Matce došly síly a skončil v ústavu

Tomáš Sklenář trpí jednou z nejtěžších forem autismu. V záchvatech agrese... číst dále >

Z uprchlického tábora na mola. Modelka v hidžábu okouzlila módní svět

Modelka Halima Adenová (19) si může připsat několik prvenství. Zhruba před... číst dále >

Reklama