Příspěvek na bydlení - vyúčtování

Anonymní
9.4.21 19:52

Příspěvek na bydlení - vyúčtování

Zdravím, chtěla bych poprosit o radu. Žije s přítelem v pronajatém bytě od ledna, kdy se nám narodilo miminko. On je aktuálně nezaměstnaný, jelikož kvůli Covidu má náročnější najít práci někde v okolí našeho bydliště. Bydlíme v malé vesnice. Nicméně bych si ráda zažádala o příspěvek na bydlení a jsem v tady těch věcech nováček a na úřadě moc nápomocní nejsou. Ve smlouvě máme danou cenu nájmu celkem včetně nákladů a majitelka nedělá a nebude dělat vyúčtování za služby. Je v takovém případě o příspěvek žádat? Pokud ne, domluvila bych se ní, že ji přepíšeme, abychom nárok měli. V rámci toho další dotaz… Kdy budu dokládat náklady na bydlení, je potřeba papíry přímo od poskytovatele elektřiny nebo stačí vyúčtování od majitelky? Jak jste vyúčtování řešily vy? Někde jsem dokonce četla, že si to ženy psali a podepisovaly sami :lol: Děkuji za reakce a případné rady, jsem se nějak rozepsala :roll:

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
14303
9.4.21 20:02

Podle mých zkušeností /viděl jsem u svých nájemníků/ by měla stačit nájemní smlouva a stvrzenka o zaplacení nájmu… :nevim: 8) Ale můžou v tom být odlišnosti podle místa/konkrétního úřadu… 8)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
9.4.21 20:28

@bse.pedro jakože jim neděláte žádné vyúčtování a neřešíte energie a podávají to normálně bez toho? 😊 Děkuji za odpověď

• Citovat
  • Nahlásit
14303
9.4.21 20:34
@Anonymní píše:
@bse.pedro jakože jim neděláte žádné vyúčtování a neřešíte energie a podávají to normálně bez toho? 😊 Děkuji za odpověď

Nemám žádnou povinost dělat vyúčtování pro nějaký úřad, to nemůžou požadovat… Vyúčtování energií se má dělat jednou ročně, když přijdou faktury od dodavatelů energií… Nájemníci platí nájem + zálohy na energie a při vyúčtování se vyřídí nedoplatky/přeplatky, vše je uvedeno v nájemní smlouvě… Nebo může být nájem paušálem včetně energií a pak se vyúčtování zpravidla nedělá… 8)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9335
9.4.21 20:50

Dříve bylo možné mít vše dohromady, pak to novelou zákona zpřísnili a je potřeba mít pro příspěvek na bydlení rozepsané zvlášť nájemné a zvlášť jednotlivé zálohy a minimálně 1× ročně doložit vyúčtování. Zákon nespecifikuje jakou podobu by mělo mít vyúčtování, pokud to hradíte majiteli, mělo by stačit pak rozepsané od majitele, ale lepší bude, když se zeptáš na vašem ÚP.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2467
9.4.21 22:28

@bse.pedro nájemníci plti nájem a služby a energie mohou, ale nemusí být součástí nájmu. A je povinnost dělat alespoň jednou ročně vyúčtování služeb.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1
27.4.21 00:08

Příspěvek na bydlení Roční vyúčtování služeb

Zdravim :mavam: mohl by mi někdo poradit (vysvětlit)jak musí vypadat roční vyúčtování služeb aby byl uznán na úřadě k příspěvku na bydlení? Majitel pronajimaneho bytů tvrdí že na úřad stačí napsat papír kde on sám rozepíše podle ev. listu kolik platím za vodu, topení, atd…a k tomu napíše kolik se za dané služby zaplatilo a kolik to dělá rozdíl (přeplatek, nedoplatek).je ochoten dopsat čestné prohlášení že to tak je. že není povinnen dávat jeho originální vyúčtování na nějaký úřad. tak kdyby jste někdo věděl jak je to doopravdy aby mě s tím úřednice nevyhodila že je to nedostačují. :think: omlouvám se za neznalost, nikdy jsem nic podobného neresila :roll: :? Zatím děkuji ;) :mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
448
27.4.21 01:38

Stačí když to sám pronajímatel rozepíše, nájem a poplatky(elektřina, voda studená, voda teplá atd.) a služby - chodby, čestné prohlášení. Originál doklady na vyúčtování není povinen dávat, ale ani ti je dát na úřad nemůže, protože se dávají do účetnictví. Pronajímatel je může na žádost nájemce ukazát, zda to souhlasí k vyúčtování.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat