Příspěvek na péči - žádost a dotazy

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Evulina
Neúnavná pisatelka 16119 příspěvků 10.09.18 21:51
Příspěvek na péči - žádost a dotazy

Ahoj,

prosím poradíte? Již 5. rokem se staráme o jednoho starého pána, bydlíme s ním v domě (on dole, my nahoře v patře). O příspěvek se zatím nežádalo.
Teď už to ale chceme zkusit, jenže není mi jasných více věcí..prosím o radu:

1)
Tomu pánovi je vše jedno, rozhodně by sám od sebe o nic nežádal, on ani v tomto neví jak se říká „která bije“ a když se mu to vysvětlí, tak stejně do 5 minut o tom nic neví..Jak postupovat, když vlastně má žádat on jako pacient?

2)
Přestože je plně na plenách, pleny má tendenci sundávat a rozmazávat hovínka, sám si nenakoupí, neumyje se, nepřevlékne se, tak obvoďák mi tvrdí, že by měl nárok jen na jedničku, že na dvojku by musel mít uznanou třeba demenci nebo být ležák (ležák není, i když chodí se mu špatně). Je to možné? Mám strach, že obvoďák mu napíše posudek, že je defacto zdravý..je fakt, že my tam s pánem jednou za 1/4 roku přijdeme na kontrolu, on doktora a sestru pozdraví, na dotaz jak se má zadrmolí dobrý a to je vše, co na něm obvoďák vidí. Plus samozřejmě ví, že vyzvedávám u něj pleny. Ale ty galeje, které někdy doma máme, když jsou výkaly všude po něm, po nábytku, po zemi atd., to nevidí…Všichni v okolí si z obvoďákova názoru klepají na čelo, prý kecá a rozhodně se tím nemáme nechat odradit..A nám se bohužel jednička nevyplatí, mě by se tím navýšil roční příjem a muž by přišel o slevu na mě jako manželku, která činí kolem 2000,– Kč měsíčně a navíc bych potřebovala, aby mi ten příjem z péče šel do důchodu, poněvadž pokud ne, tak jako samoplátce si ještě platit sociální/důchodové pojištění by byl teda masakr (bude mi končit rodičák a pak, kdyby byla uznána pouze jednička, tak já bych stejně musela se starým pánem zůstat doma a do důchodu by mi to nešlo)..

3)
Ten starý pán má ochrnutou pravou ruku po mrtvici (kterou měl před 5 roky a právě od té doby se o něj staráme) a sám se nepodepíše - co dělat, když všechny ty formuláře musí on podepisovat?

4)
Pravděpodobně budeme absolvovat „kolečka“ odborníků - neurolog, urolog, nově asi psycholog nebo psychiatr k posouzení, zda nemá demenci, poněvadž ohledně toho vylučování je zcela mimo a i třeba chodí a drmolí po sebe nesmysly, bouchá do stolu apod.. - mají se tito odborníci navštívit ještě před podáním žádosti na sociálku nebo až po podání žádosti?

5)
Za kdy asi chodí ta paní ze sociálky domů na šetření - tak za měsíc od podání žádosti? Jak třeba posoudí, že ten pán si drmolí a do všeho bouchá, když před ní to dělat nebude? Jak posoudí, že se třeba sám neumyje - to ho požene nahatého do vany? A to, že rozmazává hovínka - taky to před ní neudělá? Tohle nechápu…Ta paní nám věřit nemusí a přitom ani nemá jak ověřit, že když jí pán odkýve, že se sám umyje a chodí na WC, zda to tak opravdu je či není.. :nevim:

Moc děkuji :kytka: :mavam:

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 Další »
Reakce:
vertunka
Závislačka 4817 příspěvků 10.09.18 22:09

Máme podobně nemocnou tchyni. A máme na ni hodně velkej příspěvek (já přesně nevím co, má to tchan). Ale první co jsme museli udělat-zbavit ji svepravnosti a stanovit opatrovnika. Potom posudky a to většinou jen stačí vyplnit papir, nikdo nekontroluje jestli se sama vykoupe. A samozrejme všechna vyšetření- neurologie, psychiatrie aj.

stinga
Kelišová 5099 příspěvků 3 inzeráty 10.09.18 22:25

@Evulina a chodí nebo teda jezdí ten pán i k jiným lékařům než k obvoďákovi?

Gumidci
Závislačka 4337 příspěvků 10.09.18 22:36

Pokud absolvuje kolečka po odborných lékařích je velmi důležité aby zpravy od nich měl i obvodní lékař.
Pokud se nepodepíše a není zbavený zpusobilosti,tak je nutné mít lékařskou zprávu,že se nezvládne podepsat.

stinga
Kelišová 5099 příspěvků 3 inzeráty 10.09.18 22:45

@Evulina ten postoj obvoďáka je dost průser, na jeho posudku dost záleží
jinak - vyřizuje se to následovně:
1. zajdeš si na úřad práce, oddělení péče pro tiskopisy, tam se zrovna zeptej, jak se postupuje, když pán není schopen se podepsat
2. doma ty tiskopisy vyplníte, ty budeš uvedena jako pečovatel - máte stejný trvalý pobyt jako pán?
3. vyplněné tiskopisy (+ podepsané tebou a pánem? to nevím jak se řeší, fakt se zeptej, pracovnice ÚP jsou normální ženské, žádné harpyje) doneseš zase na Úřad práce, Úřad práce SÁM si zadá posudky k lékařům, které pán navštěvuje a které do tiskopisů uvedete
4. po nějaké době ti sociální pracovnice z ÚP zavolá a domluví si šetření v rodině - tedy u pána, musíš být přítomná i ty, bude se ptát, co vše pán dokáže sám a v čem potřebuje pomoc - tady bývá problém, že někteří nemocní tvrdí, že vše zvládnou sami, musíš to korigovat, nic se nepředvádí, jen je to takový pohovor
5. po dalším čase ti přijde dopis, že se řízení přerušuje - nevyděs se, to je taková formalita, aby úřad získal čas k vyřízení
6. neboj se, že by ti stoupl příjem, pokud bude dávka přiznaná, je to dávka pro pána a počítá se do jeho příjmů, ne do tvých
a tady přijde otázka, jak peníze obdržet - má pán účet? pokud ano, kdo mu chodí peníze vyzvedávat, kdo má kartu? a pokud pravděpodobněji účet nemá, bude mu dávka chodit poštovní složenkou, je buď nutné, aby jste domluvili s doručovatelkou, aby mu to nosila stejně jako důchod - ten snad pobírá, pokud by toto nebylo možné, je možné si na poště vyřídit tzv. průkaz zmocněnce, tam podmínky nevím, u nás to má můj otec, že je zmocněnec dávky mého dědy, na důchod to nejde, ale na tyto dávky ano
a podle toho, co píšeš, by měl pán dostávat asi tak III. stupeň, to je 8800,–- kč,
když už budeš v tom vyřizování, tak též na Úřadě práce, ale v jiných dveřích se dá vyřídit příspěvek na mobilitu - to znamená, že pán není schopen sám jízdy na úřady, nebo k lékaři a musí si někoho zaplatit - je to kč 550,–- za měsíc
pokud pán tyto dávky dostane, tak nárok je, jen když je doma, když by byl v nemocnici nebo v nějakém ústavu, musíš do 8 prac. dní nahlásit do těchto dvou dveří na ÚP, že je v nemocnici a zas když dojde domů též hlásit do 8 dnů,
jinak je hrozná škoda, že jsi to už nevyřídila dávno, možná jste přišli o dost peněz - doufám teda, že ti pán ty peníze dá a nenechá si je pro sebe :nevim:
hodně štěstí a neboj se toho, je to prostě jen určité vyřizování, nic dramatického :hug:
tvé příspěvky do diskusí čtu a moc tě obdivuju, co vše jsi schopná vydržet a jak moc se o pána staráš :srdce:

sirikit
Nadpozemská drbna 27942 příspěvků 10.09.18 22:56

@Evulina A jak podepisuje převzetí důchodu pošťačce? :think:

Ad výše příspěvku.
Pečuju o poměrně dost nemocné rodiče, oba chodící o berlích, oba potíže s krvácivostí - jeden vrozenou, druhý propuknuvší postupem času.
Jejich chorobopisy vypadají jak Ottův slovník naučný, objíždím s nimi dokolečka všechny myslitelné doktory od zubaře přes neurologa po hematologa, o příspěvek jsme žádali (pravda už před několika lety, vyřízení trvá několik měsíců, ale v případě přiznání se vyplácí zpětně ode dne podání žádosti).
Ale! Částka je 880,– na mámu a 4400,– na posledních 40 let plně invalidního tátu + cca 500,– na dopravu.
Takže nějaký ranec určitě nečekej. :?
Navíc příspěvek dostává na péči dotyčná osoba, ne ten, kdo o ni pečuje.
Záleží jenom na ní, jak s penězi naloží - třeba mně chodí rodičů peníze na účet, ale táta si k mému obveselení pečlivě vede účetnictví a má radost, kolik už tam panečku má. :dance: :dance: :dance: :mrgreen:
Je jasné, že ty prachy pravděpodobně stejně jednou dostanu, ale určitě není samozřejmé natáhnout ruku a očekávat je. Tady ale asi víš, jaké máte vztahy a co můžeš od starého pána čekat.
Držím palce. :kytka:

Uživatel je onlineLucie_Sx
Závislačka 3389 příspěvků 10.09.18 22:56

Nutně potřebujete buď jiného obvoďáka, nebo specialistu, který pánovi napíše objektivní zprávy, a ty předá obvoďákovi. Ty pak můžete buď rovnou dodat reviznímu lékaři, pod kterého to spadá (je to rychlejší) - ale ten si vyžádá info především od obvoďáka, takže ten defacto dost rozhoduje.

Paní, co přijde na šetření do domácnosti, můžeš ukázat fotky, videa, popovídat, je to o štěstí, kdo přijde.

sirikit
Nadpozemská drbna 27942 příspěvků 10.09.18 23:00

@stinga Ještě k tomu zastavení dávek, pokud je závislá osoba v nemocnici - musel by tam být celý měsíc od 1. do posledního včetně, jinak se sice dávka pozastaví, ale v dalším měsíci vyplatí zpětně.
Obvykle chtějí na PÚ kopii propouštěcí zprávy.

Leli_83
Ukecaná baba ;) 1635 příspěvků 4 inzeráty 10.09.18 23:07

@Evulina Pokusím se odpovědět - částečně z praxe, částečně (bohužel) z osobní zkušenosti:

Ad 1. a 3. Žádost o příspěvek na péči (PnP) sice podává osoba, která má zdravotní omezení, v praxi to ale většinou vypadá tak, že papíry vypíše rodina, známí apod. (často osoby pečující, co si budeme nalhávat), „žadatel“ je pouze podepíše. Pokud víte, jak s ním komunikovat, tak mu to prostě šoupnout k podpisu a hotovo. Blbé, ale bohužel praktické. :roll:

U vás se to ale bije s tou nehybnou rukou - tady spíše dotaz, jak teda podepisuje jiné papíry? Občas je podpis někam třeba…

Jinak doporučení - pokud tam je nějaký byť jen náznak demence, zkuste zároveň navrhnout omezení svéprávnosti, raději dříve nežli později. Soudně se to strašně vleče, já třeba podala žádost na jaře, v listopadu bylo ještě ticho po pěšině, mezitím dotyčná, které se to týkalo, zemřela. Každopádně se toho nebojte, většinou i úřednice z odboru sociálního, které pro soud dělají místní šetření, bývají v tomhle ohledu fakt lidské, zejména pokud vidí, že osoba, které se to týká, je zjevně mimo.

Ad 2.
Tady vám nikdo jednoznačně dopředu nemůže říct, jaký stupeň posudkář přiklepne. A ano, tušíte správně, že to není jenom o tom posudkáři (kteří jsou ale často za ta rozhodnutí neprávem pranýřováni), ale z velké části výsledek stojí na samotném ošetřujícím lékaři (praktikovi). Ten dává dohromady komplet dokumentaci a píše jakýsi zdravotní posudek. Moje osobní zkušenost - osoba s těžkou demencí, u psychiatra pečující rodina podepsala papír, že je srozuměna, že pacientka musí být 24 hodin pod dohledem, přiklepnut PnP v 1. stupni. 2× jsme se odvolávali a žádali opakovaně, pak mě napadlo nahlédnout do spisu - ošetřující lékařka v odevzdané dokumentaci napsala, že pacientka má mírnou demenci, je orientovaná osobou, místem i časem. :zed: Bojovali jsme s ní i kvůli inkontinenčním pomůckám, tvrdila nám, že může psát pouze pleny, nic navíc. Pak jsem zapátrala v legislativě a zjistila, že samozřejmě máme nárok i na podložky a ještě cosi (už si přesně nepamatuji), ale musíme mít papír od urologa. Doporučení od praktické jsem si musela doslova vydupat. Zkoušeli jsme změnit ošetřujícího lékaře, nikdo nám ale člověka ve věku 80+ do péče nevzal. Ledy se prolomily, až paní skončila na sociálních lůžkách, kde lékařskou zprávu pro posudkáře zpracoval jejich místní ošetřující lékař - výsledkem bylo zvýšení PnP z 1. na 4. (!!!) stupeň.

Takže podtrženo sečteno - doporučuji využít práva nahlížet do dokumentace, podávat námitky, rozporovat. A hlavně informovat se! Je dokonce možné vyžádat si, aby posudkový lékař žadatele o PnP osobně vyšetřil. Většina rozhodnutí se totiž děje od stolu právě na základě dodaných zpráv od praktického lékaře.

Ad 4.
S ohledem na výše napsané určitě mějte co nejvíc papírů od různých lékařů.

Ad 5.
Lhůty jsou region od regionu různé. Třeba u nás (MS kraj) dorazila sociální pracovnice z úřadu práce na místní šetření vždycky už do 14 dnů. Ale vím, že třeba Praha, Středočeský kraj jsou to i týdny… :?

Jinak sociální pracovnice nesbírají důkazy, jde jim prioritně o to, jaké má žadatel zázemí, kdo o něj pečuje, jaké jsou možnosti, prostě taková záchranná sociální síť. Můžete být klidně u toho. Mají už jakési zkušenosti, takže po pár dobře směřovaných dotazech většinou poznají i u člověka, který je zrovna ten den ve formě, že to není jeho standard. ;-) Navíc co se týče toho posuzování zvládání jednotlivých úkonů, tak k zákonu o soc. službách, kterým je PnP upraven, je v rámci jakési vyhlášky výčet diagnóz, dle kterých jsou jednotlivé úkony rozškatulkovány. Tj. zjednodušeně řečeno - posudkář by na základě diagnóz měl vytáhnout z vyhlášky úkony, které osoba je či není schopná zvládat. Chybí tedy často individuální posouzení, na druhou stranu právě toto je důvodem, proč lez rozhodovat bez toho, aniž by posudkář žadatele viděl. Úlet je to bohužel hlavně u těch demencí, kdy každý člověk je na tom jinak.

Osobní zkušenost - my měli na sociální pracovnici vždycky štěstí, dokonce si nás už pak pamatovala a říkala, že ta rozhodnutí o 1. stupni jdou vyloženě proti její práci a praxi. Právě ona nás v první fázi motivovala k odvolání…

Snad to takhle stačí… Držím pěsti, je to běh na dlouhou trať. Přeji pevné nervy a hlavně se nenechte odradit. Ptejte se, dobré jsou v tomto různé poradny pro osoby se zdravotním postižením, případně občanské poradny. Info o poskytovatelích hledejte na iregistr.mpsv.cz

Gumidci
Závislačka 4337 příspěvků 10.09.18 23:10

Myslím si,že Vašem případě může být oříšek v tom že s panem nejste příbuzní,jelikož pak se musíte přihlásit jako asistent sociálních služeb a musíte mít s panem uzavřenou písemnou smlouvu o poskytovani služeb,kopii smlouvy musíte doložit na UP. V tomto případě,se pak PNP počítá jako Vás příjem. Jinak tomu kdo PNP potřebuje se PNP jako příjem nepocita

Markéta80
Hvězda diskuse 42007 příspěvků 10.09.18 23:14

@stinga jen oprava PnP se do ničeho nepočítá. Hlavně napřed mít všechna vyšetření ;)

stinga
Kelišová 5099 příspěvků 3 inzeráty 11.09.18 06:46
@sirikit píše:
@stinga Ještě k tomu zastavení dávek, pokud je závislá osoba v nemocnici - musel by tam být celý měsíc od 1. do posledního včetně, jinak se sice dávka pozastaví, ale v dalším měsíci vyplatí zpětně.
Obvykle chtějí na PÚ kopii propouštěcí zprávy.

u nás kopii propouštěcí zprávy nechtějí, stačí tam osobně zajít nebo poslat písemně vyplněný jejich tiskopis (ÚP)

g.sandova
Závislačka 4012 příspěvků 11.09.18 07:11

g.sandova
Závislačka 4012 příspěvků 11.09.18 07:18

@sirikit podejte návrh na změnu výše přiznaného příspěvku.

g.sandova
Závislačka 4012 příspěvků 11.09.18 07:28

A

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 Další »
Váš příspěvek

Poslední články

Nejčastější chyby při usazování dětí do autasedačky

Téměř denně cestuje většina rodičů se svými dětmi autem. Snad žádný z nich by... číst dále >

Opepřete Valentýn lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se... číst dále >

Články z Expres.cz

Absurdistán jménem Most!: Tohle je reálný Luďan, zatím si vystačí bez dotací

Vidí tvůrci seriálu Most! do budoucnosti? Zdá se, že ano. V seriálem... číst dále >

Dámy, čtěte: Povinných 5 P, bez kterých se žena slavného sportovce neobejde

Těžko říct, co tím manželka Milana Baroše (37) Tereza (32) sledovala, když se... číst dále >

Články z Ona Dnes

Pohádky jsou švindl, říká psychiatr Radkin Honzák

Pohádky a Vánoce k sobě patří jako kapr a šupiny. Radkin Honzák však říká, že... číst dále >

Sedm tipů, jak vyřešit manželské neshody

Pokud spolu lidé umějí komunikovat, nemusí rozpory končit házením talířů nebo... číst dále >