Přísudek slovesný, jmenný se sponou, jmenný

189
16.2.14 15:38

Přísudek slovesný, jmenný se sponou, jmenný

Ahoj holky, prosím někoho, kdyby byl tak hodný a vysvětlil mi jak je to s přísudkem. Mám učebnici a stejně tomu nerozumím. Píšou: 1. Přísudek slovesný - je vyjádřen slovesem v určitém tvaru, shoduje se s podmětem v osobě a čísle. Např. Venku * foukal silný vítr. nebo Žáci byli ke zkouškám dobře * připraveni.
2. Přísudek jmenný se sponou- je vyjádřen jménem (podstatným nebo přídavným) a určitým tvarem sponového slovesa (být, bývat, stát se, stávat se). Např. Bratr je lékař. Město bylo plné turistů.
3. Přísudek jmenný- spojení jména v přísudku s podmětem nemusí být vyjádřeno sponou - takový jmenný přísudek je pak vyjádřen beze spony. Např. Mladost radost. Nebo se shoduje s podmětem v čísle, a pokud možno i v rodě (a životnosti) a i v pádě (1.p.)
Pochopíte z tohoto jaký je přísudek ve větě - Kniha se mi velmi líbila? nebo Liška se mihla a zmizela? Není nějaká lehká pomůcka? Vím, že je to otravné, ale já to potřebuji vysvětlit synovi a stále v tom tápu. Byla bych moc ráda za vysvětlení. Jestli se najde někdo ochotný, tak předem moc děkuji :hug:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
G12
16.2.14 15:49

No nevím, co přesně nechápeš… Podle mě je v obou větách přísudek slovesný. Je tam sloveso bez jména

• Citovat
  • Nahlásit
189
16.2.14 15:54

Díky, ale jak bez jména? Jako bez podstatného jména? Psal písemku a měl větu : V dospělosti budu právníkem. A měl napsáno, že je to přísudek slovesný, ale to je špatně, měl to být jmenný se sponou :nevim:

Příspěvek upraven 16.02.14 v 21:13

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10949
16.2.14 15:54

@Vivana To je normální slovesný. Jakmile je tam „je ***“, tak to je jmenný se sponou. Slovesný je třeba „Chleba je“ ve smyslu že „máme chleba“, jmenný se sponou „chleba je teplý“ (přídavné jméno plus spona „je“).

No a když v tý větě není žádný sloveso, tak je to jmenný.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
G12
16.2.14 15:55
@Vivana píše:
Díky, ale jak bez jména? Jako bez podstatného jména? Psal písemku a měl větu : V dospělosti budu právníkem. A měl napsáno, že je to přívlastek slovesný, ale to je špatně, měl to být jmenný se sponou :nevim:

no ano, spona budu a jméno- právníkem

• Citovat
  • Nahlásit
10949
16.2.14 15:56

@Vivana No tak to je jasný. Protože to „budu“ tam samo o sobě nemá význam, je součástí spojení „budu právníkem“.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4077
16.2.14 15:57

Ahoj tohle je bull shit teorie kterou nikdo nepotrebuje. Kdysi se jazykovedci pouzily pomovi teoroe vyresit strojove preklsdy a vysledek dlouheho zkoumani byl ze je to k nicemu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10949
16.2.14 15:58

@MartinKa36 Ve vší úctě, tohle zakladatelce moc nepomůže, když to mladej do školy musí našprtat ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
189
16.2.14 15:59
@Slečna Ferka píše:
@Vivana To je normální slovesný. Jakmile je tam „je ***“, tak to je jmenný se sponou. Slovesný je třeba „Chleba je“ ve smyslu že „máme chleba“, jmenný se sponou „chleba je teplý“ (přídavné jméno plus spona „je“).No a když v tý větě není žádný sloveso, tak je to jmenný.

Dobře, ale jako příklad přísudku slovesného dávají v učebnici větu: V dospělosti budu právníkem. Přísudek je tedy budu právníkem - podle toho co píšeš ty, je to se sponou, ale v učebnici je to psáno jako vzor věty, kde je použit přívlastek slovesný :think:

Příspěvek upraven 16.02.14 v 21:00

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
189
16.2.14 15:59
@MartinKa36 píše:
Ahoj tohle je bull shit teorie kterou nikdo nepotrebuje. Kdysi se jazykovedci pouzily pomovi teoroe vyresit strojove preklsdy a vysledek dlouheho zkoumani byl ze je to k nicemu.

Chápu, ale ve škole to nikomu říct nemůže, chtějí aby to uměl a rozměl tomu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10949
16.2.14 16:00

@Vivana Aha, tak to pak taky nechápu. (Navíc tedy mi to přijde némlich jako ten příklad z textu „je lékař“.)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Jitka1976
16.2.14 16:02
@MartinKa36 píše:

Kušuj Marťane…při zkoušení tohle asi učitelce říct nemůže, že jo?

• Citovat
  • Nahlásit
189
16.2.14 16:03
@Slečna Ferka píše:
@Vivana Aha, tak to pak taky nechápu. (Navíc tedy mi to přijde némlich jako ten příklad z textu „je lékař“.)

Ano a právě proto tomu nerozumím a nevím jak mu pomoci. Bude z toho vyzkoušený a já sama to neumím vysvětlit. Neznáte holky nějakou učitelku z češtiny, která by poradila?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5768
16.2.14 16:03

Zkusim ti to vysvětlit nějak jednoduše.
1. Slovesný přísudek-musíš mít sloveso v určitém tvaru (tzn. určíš u něj osobu). Pokud máš sloveso být (je, jsem…), tak to může být slovesný přísudek pouze ve smyslu existovat (Např.-Věřící tvrdí, že bůh je. Chleba je ve spižírně apod.)
2. Přísudek jmenný se sponou - ta spona může být jen sloveso být (v různých tvarech) anebo stát se (bývat, stávat se). př.-Obloha je modrá, Honza je můj spolužák, Petra se stala učitelkou.
3. Přísudek jmenný (beze spony)-většinou je to v příslovích, pořekadlech - to sponové sloveso (být) si tam můžeš představit - Sliby-chyby. (můžeš si říct Sliby jsou chyby)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
G12
16.2.14 16:04

I ten právník by měl být jmenný se sponou. Sama píšeš, že to měli v písemce a byl to on

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat