Přítel má dluhy

Anonymní
29.7.13 07:48

Přítel má dluhy

Ahoj, omlouvam se za anonymitu.

Přítel ma dluhy cca 400 tisic z minulosti. Vse ma z doby manželství, bývala mu delala účetnictví a neodváděla zdravotni + pred rozvodem si nabrala půjčky. Na zdravce by mu stačilo zaplatit 100 tisic aby se mu zastavili penale. Ja mu behem 2 let půjčila 80 tisic na vsechny tyto prusery, ale uz ne to nebavi. Ma dite na které samozrejme plati a ta bývala ho jeste jenom tahá po soudech a vysmiva se nam. Podotýkám, ze přítel mel prvni díte v 17 letech, protoze jeho byvala mu vysadila antikoncepci kdyz tusila, ze se s ni chce rozejit, takze díte melo díte a jak to asi mohlo dopadnout..

Ja byla vzdy zodpovědná, mam svuj byt, nasetrene penize, auto. Nyní cekam svoje prvni díte, je mne uz 34..

Je mne jasne, ze na me díte tolik přispívat nikdy nebude (mozna vubec nebude), kvuli dluhum a jeho zpackane minulosti se ted nemůžeme vzit, kvuli dluhum se bojim s nim bydlet. Jinak on pracuje, snazi se, bere brigády atd., ale i kdyz plati, tak porad bezi ty vysoké penale, takze je to běh na dlouhou trať. V dluhove poradne nam řekli, ze ani neni sance bez jednorázového zaplaceni pojistneho se z toho vyhrabat. Ma pobyt na radnici, exekutori neprudi, od toho mame sice pokoj, asi to uz vzdali, ale i tak..

Na jednu stranu mam chut to za nej zaplatit a jit dal, ale na druhou stranu proc bych mela platit za jeho blbost a hlavne za tu jeho bývalou? Navic nam to obcas dost skripe (i tak je to ma nejvetsi zivotni laska) a ja si říkám „nebud blba, kdyz to skonci, neuvidis nic a musis myslet na dite..“. Navic mne to neni příjemný, ze moje díte bude mit zadluzeneho otce.

Nevim co mam delat, bojim se, ze kdyz nam to vyjde, tak se potom budu tlouct do hlavy, ze jsem mu ty penize nepujcila, protoze vim, ze za cca 2 roky se z toho uz nikdy nedostane (penale..).

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

58662
29.7.13 07:51

Není to jednoduché.. nemůže on vyhlásit os. bankrot? to by bylo řešení a za 5 let by měl čistý štít a klidné spaní… jinak osobně - i kdybych ho milovala sebevíc, tak po osobních zkušenostech bych mu peníze nedala, radši bych je schovala pro dítko… :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
29.7.13 08:01

@martina.se

Bohuzel velkou čast dluhu tvoří dluh na zdravce a to osobni bankrot nepovoli.. Ano, neni to jednoduché a bojim se, ze z nej zádné prachy nikdy neuvidim..

• Nahlásit
  • Citovat
58662
29.7.13 08:03
@Anonymní píše:
@martina.seBohuzel velkou čast dluhu tvoří dluh na zdravce a to osobni bankrot nepovoli.. Ano, neni to jednoduché a bojim se, ze z nej zádné prachy nikdy neuvidim..

nepovolí? tak nevím, ex švagr žádal a zdrav. poj. neměla námitek :think: jinak je to tak, já bych se též bála, že prachy už neuvidím, takže bych je radši našupala dítku na spoření, nebo někde bokem, kde na ně budu moct šáhnout.. :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29386
29.7.13 08:18

Já ti nevím… píšeš, že to mezi vámi dost skřípe, že nechceš mít pro své dítě zadluženého otce, že s ním kvůli dluhům nemůžeš ani bydlet… tak tohle mi nepřijde zrovna jako známka zodpovědnosti… a přítel je nějaký mladší?
Teoreticky nebude zadlužený, když mu pomůžeš dluhy zaplatit… když už sis ho vybrala jako otce pro své dítě, tak asi nebude nějaký nezodpovědný charakter, ne? Takže tím pomůžeš vám všem…
Zamyslela bych se nad tím, proč vám to skřípe… jestli je to kvůli finanční situaci, ve které je nebo jsou problémy ještě i jinde… a na tom bych stavěla celou další budoucnost… dluh 400 tisíc (nebo aspoň těch 100 pro zdravotní poj.) není zase tak závratný, aby se nedal zaplatit…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
29.7.13 08:19
@martina.se píše:

Opravdu? Nam v x advokatnich a dluhivych poradnach řekli, ze by stejne musel zaplatit z te zdravky 100%. A to jsme byli cca na 9 mistech.. Kolik mel tvuj ex švagr procent dluhu na zdravce z celkových dluhu? A mel ten dluh z podnikání?

• Nahlásit
  • Citovat
29386
29.7.13 08:21
Opravdu? Nam v x advokatnich a dluhivych poradnach řekli, ze by stejne musel zaplatit z te zdravky 100%. A to jsme byli cca na 9 mistech.. Kolik mel tvuj ex švagr procent dluhu na zdravce z celkových dluhu? A mel ten dluh z podnikání?

Jasně, že zaplatit by musel, ale nebude mu narůstat penále a bude to splácet… osobní bankrot nutně neznamená, že zadluženým lidem smaže dluhy a oni vesele půjdou dál, aby si mohli brát zase další půjčky, které nebudou platit…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
29.7.13 08:22

@Regina Hero

Bojim se s nim bydlet abych nepřišla o majetek. Skripe nam to kvuli dluhum, on si obcas pripada méněcenný, nema penize atd. Ano, ničeho nelituji, ze bude otec mého dítěte, ale kdyz to nevyjde tak mit a nemít 100 tisic pro me díte je rozdíl.. Proste se nemuzu rozhodnout.

• Nahlásit
  • Citovat
58662
29.7.13 08:24
@Regina Hero píše:
Jasně, že zaplatit by musel, ale nebude mu narůstat penále a bude to splácet… osobní bankrot nutně neznamená, že zadluženým lidem smaže dluhy a oni vesele půjdou dál, aby si mohli brát zase další půjčky, které nebudou platit… švagr má přes mega a půl, z toho zdravotka je cca 400-500 tis. Úplně přesně Ti to nepovím. Ale oddlužení schválili. Zůstává mu fakt jen živ. minimum, platí měsíčně cca 25 tis. Vše jde na dluhy. Jinak ano, měl to z podnikání, dělal provozního, prachy na soc a zdrav pro zaměstnance dával majiteli (debil jen na ruku, bez potvrzení), a pak zjistil, že to majitel neplatil. a mmchm, ten bankrot se smí jen jednou za život a člověku o tom zůstane záznam. u solidních společností už si dosmrti neškrtne, tedy s půjčkou..
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29386
29.7.13 08:28
@Anonymní píše:
@Regina HeroBojim se s nim bydlet abych nepřišla o majetek. Skripe nam to kvuli dluhum, on si obcas pripada méněcenný, nema penize atd. Ano, ničeho nelituji, ze bude otec mého dítěte, ale kdyz to nevyjde tak mit a nemít 100 tisic pro me díte je rozdíl.. Proste se nemuzu rozhodnout.

Pro mne by asi nejdůležitější byl jeho postoj k těm dluhům a k tomu, jak se s nimi chce vyrovnat… takže pokud by se zajímal, kolik kde dluží, co by se dalo dělat, snažil by se každou volnou chvilku přivydělat, aby to dřív splatil, našel si třeba brigádu, prostě vykazoval by v té situaci nějakou aktivitu (ne že by se na to vykvákl, když se postará ženská, tak on si hodí leháro a ona vše papírově vyřídí, pošle peníze na splátky a podobně), tak bych mu pomohla… pokud by jen seděl a čekal, že nějaký zázrak jeho situaci vyřeší a nesnažil by se aspoň víc vydělat a nemakal by horem dolem, aby se z toho dostal, pak bych to pustila k vodě… protože zachraňovat někoho, kdo ani moc nechce a kdo za to nestojí, to je cesta do pekel…
On je nějaký mladší nebo už má to dítě z prvního manželství spíš skoro dospělé?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
29.7.13 08:39

@Regina Hero

Je mladší o 3 roky. Díte uz ma 14 let. On maka, snazi se moc, papirum moc nerozumí, tak to dělám ja. No, u nej děla ta zdravka pres 50%, takze proto mu to nepovoli. Vsichni právníci co nam to počítali nas odrazovali, ze by to splaceli normalne.
Mam ho moc rada, chci mu pomoct, ale šestý smysl mne rika, at se brzdim.. Tak nevim:-( Je to těžké rozhodování, ty penize bych videla az bůhví kdy jestli vubec..
Ale jestli nam to vydrží, tak pocit, ze mam zadluzenyho chlapa a ja jsem za vodou je trapný.

• Nahlásit
  • Citovat
29386
29.7.13 08:47
@Anonymní píše:
@Regina HeroJe mladší o 3 roky. Díte uz ma 14 let. On maka, snazi se moc, papirum moc nerozumí, tak to dělám ja. No, u nej děla ta zdravka pres 50%, takze proto mu to nepovoli. Vsichni právníci co nam to počítali nas odrazovali, ze by to splaceli normalne.
Mam ho moc rada, chci mu pomoct, ale šestý smysl mne rika, at se brzdim.. Tak nevim:-( Je to těžké rozhodování, ty penize bych videla az bůhví kdy jestli vubec..
Ale jestli nam to vydrží, tak pocit, ze mam zadluzenyho chlapa a ja jsem za vodou je trapný.

No, tak popravdě, neumím si představit, že když tedy potom budete rodina, tak jakým způsobem by ti měl splácet ty peníze, co bys za něho zaplatila, když teoreticky vaše příjmy budou společné… :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: to jen tak na okraj… takže to by asi byla taková nějaká nevratná investice do vztahu… ne? Nebo máš představu, že by ti teoreticky dával na domácnost a ještě nějak zvlášť splátky na půjčku? Tohle bych neřešila… spíš mi to zavání taky tím, že jsi nejspíš vzdělanější, inteligentnější, rozumnější a bojíš se, aby to nebyl taky problém, ne? Pokud je přítel takový, jak píšeš, tak budeš celý život asi muset stát za ním a myslet za něho, aby se nedostal nějakou blbou náhodou či nemyslením na všechny možné aspekty zase do podobné situace… nemyslím, že bys za něho neplatila, ale aby on náhodou neplatil něco, co by měl, jen z nevědomosti… v každém případě bych na jeho místě šla přímo na tu zdravotní pojišťovnu, jednala o dluhu a splátkovém kalendáři a chtěla z toho jednání zápis s oddůvodněním, proč by mu to neschválili… i pro ně je jistě lepší dostat z něho ty peníze sice po částech, než vůbec… co já vím, tak jedna paní, co taky dlužila, tak se s nimi nakonec nějak dohodla na splátkách…
Nevím, jak si právníci vysvětlují pojem „splácet normálně“… on už má nějaký splátkový kalendář?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29386
29.7.13 08:56

Jinak nezkoušel přítel konsolidaci dluhů, prostě stáhnout všechny ty ostatní mimo zdravotního do jedné splátky a z výplaty pak splácet jednu půjčku v nějaké rozumné míře a co nejrychleji se snažit zaplatit to zdravotní pojištění? Určitě bys mu jídlo a potřebné nutnosti poskytla a on by mohl celou výplatu vrazit do splátek… a když na zdravce uvidí, že má snahu splácet a dělá to pravidelně, tak budou třeba ve zbylém dluhu vstřícnější a nějak se budou chtít domluvit…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
29.7.13 08:58

Ahoj zakladatelko.Tvou situaci ti teda nezávidím :,( Můj přítel, dnes už tedy manžel, má taky dluhy. Dokonce jsou větší než má ten tvůj a má je většinou na kreditních kartách, kde je daleko větší úrok, než je například u banky..Splácet bude ještě tak min.5 let. Každý měsíc mu jde z výplaty minimálně 12 000 jenom na dluhy :roll: Takže je jasné, že kdyby ty dluhy neměl, tak bychom se měli daleko lépe než se máme teď. Taky má dvě děti z 1.manželství, na ty poctivě platí. nAŠIM dětem toho ale popravdě moc nekoupí..občas nějaké tričko, hračku, jinak nic. Samozřejmě ale platí nájem. Za sebe můžu říct, že kdybch ty peníze měla, tak mu ty dluhy zaplatím! Víš, ono to ani pro toho chlapa není příjemné. Vím, jak by si ten můj přál se jich konečně zbavit. Jenže já nemám našetřené žádné peníze, takže mu ty peníze nemůžu dát, i kdybych chtěla :( Určitě vám to časem taky naruší vztah, hlavně až spolu budete mít dítě. Asi mu nebude moct dopřát to, co by chtěl.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
29.7.13 09:00

@Regina Hero

Vcelku jsi to dost vystihla aniž bys nas znala osobně.. No ja nevim jestli mam do toho vztahu vubec investovat, bojim se. Ma vůči mne mindrak, sam to rika, ze si vedle me pripada blbe. Ja se starám o vse, on vydělává na dluhy, ale na bydleni nedal jeste ani korunu a přitom sliboval. Vim, ze nema, žije skromně, ale i tak, obcas je na me hnusny.. On musel kvuli klukovi v 17 letech do prace, skolu nema, byl tehdy zplnoletneny. Je z toho vseho v haji a obcas kolem sebe kope, ale ja mam blok mu potom finančně pomáhat, papiry atd vyridim, ale jinak se mne nic platit na jednu stranu uz nechce.

Jinak právníci počítali automaticky s temi 100 tisíci ode me. Figurovala by tam i odměna správci a kdyz to spočítali, tak bylo nejlepsi zaplacnout tech 100 tisic a zbytek splácet treba 7 let (tam uz nebudou penale, úroky atd.).

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama