Přítelkyně žije v děcáku - můžeme na dovolenou?

16
1.5.17 08:18

Přítelkyně žije v děcáku - můžeme na dovolenou?

Dobrý den,

je mi 20 a už půl roku chodím s 16 letou holkou, která však žije v dětském domově. (Rodiče zemřeli při nehodě a vzdálení příbuzní se odmítli starat).

No jde o to, že s přítelkyní se zatím stýkáme tak nějak potajnu, aby to vychovatelky nevěděly, i když to asi už tuší. Nicméně ona jezdí na SŠ do jiného města, takže to není problém.

Nicméně, rádi bychom se ve vztahu někam posunuli, a tak jsme se s přítelkyní dohodli, že by nebylo špatné, aby občas přespala u nás (nemyslíme sex, ale prostě si jen udělat hezký večer a přespat) a jelikož se blíží léto, chtěli bychom někam vyrazit. Přítelkyně si vždycky přála vidět Florencii a Řím, tak bychom chtěli jet tak na týden do IT.

Chtěl jsem se tedy zeptat - ideálně jestli sem chodím někdo, kdo v DD pracuje nebo nějaká soc. pracovnice - zda je toto možné. Tedy zda nám děcák může povolit, aby u mě občas přespala a později, abychom někam na dýl vyrazili.

Moc díky a hezký 1. Máj!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

3588
1.5.17 08:25

Vzhledem k tomu, že se o přítelkyni nemá kdo starat, tak asi k nikomu nejezdí na dlouhodobější dovolenky, že? Nejsi příbuzný ani pěstoun, tak pochybuji, že by ji pustili do zahraničí. :nevim: Zkus prostudovat vnitřní řád toho DD. Počítám, že by to mělo být na netu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16
1.5.17 08:37

Děkuji za reakci.

No právě, že na netu žádný vnitřní řád nemají, jen výroční zprávy, a tam se mi nechce chodit. Tak s přítelkyní dumáme, zda se zeptat jich, ale pravděpodobně to zatrhnou, nebo zda se jít zeptat ke kurátorce na sociálku, co jí měla na starost…

Jinak samozřejmě, nemusíme jet nutně do ciziny, ale třeba alespoň týden někde po ČR. Jde jen o to, aby se někam podívala, protože k nikomu opravdu nejezdí… jezdí tedy s DD, ale to je spíš takové z donucení, protože musí.

Mluvili jsme i o tom, že by nebylo špatné, aby později začala bydlet u mě doma, neb v děcáku jsou 3 na pokoji, a myslím, že by měla mít nějaké soukromí i klid na učení, ale to do 18 asi nepůjde (byť je ve stejném městě jako já), že?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1.5.17 08:58

No, v 16 prespat u pritele a jezdit s nim na dovoleny, to mi nedovolil ani vlastni tata, takze pochybuju, ze to v DD povoli. Pockala bych do 18, nic vam neutece.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3588
1.5.17 08:58

@schloss Většinou si o dovolenku žádá osoba odpovědná za výchovu nebo nějaká jiná blízká osob (rodiče, plnoletí sourozenci, babičky, dědečkové apod.) a kurátorka ji buď schválí nebo ne. Taky hodně záleží na tom, jestli je chování tvé dívky bezproblémové. Tebe nezná ani DD ani kurátorka, nejsi ani osoba blízká. A tyto organizace musí postupovat podle zákona. A je divné, že nemají zveřejněný ten vnitřní řád.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8202
1.5.17 09:01

@schloss No, píšeš že jí je 16 let, v tomhle věku je přece normální že má kluka :think: není přece důvod aby s tebou chodila na tajno :mrgreen: to že je v DD má jistě jiná pravidla než kdyby žila s rodiči ale snad nemusí být až do 18ti let pod zámkem :nevim: Nevím jak to chodí ale co se tam prostě zkusit zajít a zeptat se jak to je?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
1.5.17 09:04

Netuším, ale zkus se obrátit na nějakou Občanskou poradnu, tam ti řeknou. V některých je to možné i anonymně a po mailu. Nicméně obávám se, že dokud nebude plnoletá, máte trošku smolíka, hlavně s tím zahraničím (musel by spolupracovat zákonný zástupce).

• Nahlásit
  • Citovat
3588
1.5.17 09:05

@schloss Taky bych to viděla tak, že bych začala za přítelkyní oficiálně chodit. A když tě budou znát a vědět, že je na tebe spolehnutí, třeba pak vyjde i to přespání. Prostě postupně.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3502
1.5.17 09:11

@schloss Ja myslim, ze by to jit melo, ale museli by si ji vzit na prazdniny treba tvoji rodice, jako oficialne, na zadost. Pobyty deti se resi pres socialku, tam se to nahlasuje. Ta to pak proveri. Kdysi jsem do jednoho DD dochazela v ramci skolni praxe a takhle nejak to tam resili, je to uz peknych par let zpatky, muze byt i jiny postup :nevim:
Je nezletila a prestoze ti je uz dvacet a jsi plnolety, tak se obavam, ze tobe by ji spise nesverili…

Jinak bych to urcite konzultovala s reditelem DD nebo jeji socialni pracovnici. Reknou Vam jak to je a vsechny moznosti. Hlavne by te meli poznat. Tajit se v tomhle pripade neni nejvhodnejsi postup.

A ne, bydlet s tebou opravdu nemuze. Je ji 16 let. Do 18ti minimalne je proste v ustavni vychove. Nemuze si chodit kam chce a bydlet kde ji napadne, byť jen na prazdniny, bez jejich povoleni. Maji za ni zodpovednost.

Příspěvek upraven 01.05.17 v 09:14

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16
1.5.17 09:12
@Azeretereza píše:
No, v 16 prespat u pritele a jezdit s nim na dovoleny, to mi nedovolil ani vlastni tata, takze pochybuju, ze to v DD povoli. Pockala bych do 18, nic vam neutece.

Tak samozřejmě, že by bylo lepší, počkat do 18. Jenže ono je to něco jiného mít vlastní zázemí, jako jsi měla ty, a být v děcáku s dvěma dalšími holkami na pokoji, kde zkrátka není žádné soukromí…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16
1.5.17 09:14
@Amelie30 píše:
@schloss Většinou si o dovolenku žádá osoba odpovědná za výchovu nebo nějaká jiná blízká osob (rodiče, plnoletí sourozenci, babičky, dědečkové apod.) a kurátorka ji buď schválí nebo ne. Taky hodně záleží na tom, jestli je chování tvé dívky bezproblémové. Tebe nezná ani DD ani kurátorka, nejsi ani osoba blízká. A tyto organizace musí postupovat podle zákona. A je divné, že nemají zveřejněný ten vnitřní řád.

problémy s chování nemá, dobře se učí. Dost často právě chodí k nám domů, kde je třeba 3 - 4 hoďky v době vycházky, aby měla klid na učení.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16
1.5.17 09:19
@Amelie30 píše:
@schloss Taky bych to viděla tak, že bych začala za přítelkyní oficiálně chodit. A když tě budou znát a vědět, že je na tebe spolehnutí, třeba pak vyjde i to přespání. Prostě postupně.

Bohužel za ní oficiálně chodit nejde, člověka tam prostě nepustí, a vždy si najdou výmluvu - večeře, oběd, učí se, má program atd. To už jsme zkoušeli na začátku, od té doby jsem tam nezkoušel jít.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3502
1.5.17 09:19
@schloss píše:
Tak samozřejmě, že by bylo lepší, počkat do 18. Jenže ono je to něco jiného mít vlastní zázemí, jako jsi měla ty, a být v děcáku s dvěma dalšími holkami na pokoji, kde zkrátka není žádné soukromí…

Ona proste do 18ti pockat bude muset. Max u Vas muze travit vikendy, cast prazdnin, pokud to povoli…Zadna jina varianta proste neni. I deti co nejsou v DD a ziji v normalni rodine, nemaji kolikrat uplne soukromi nebo samostatny pokoj. :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3588
1.5.17 09:20

@schloss Tak to bych zlegalizovala ten váš vztah. Prostě začni jezdit na návštěvy do DD, ať tě tam poznají. Třeba by to přespání u vás šlo přes ty tvé rodiče, pokud s tím nemají problém :) A upřímně, i pro ty pracovníky v DD bude lepší to vědět, než když tuší, že holčina někoho má a nevím, co je to za člověka.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1.5.17 09:26

Souhlasím s @Amelie30 - a možná bych se i poradila s právníkem, podle mě je sice nezletilá, ale už jí bylo 15 - má občanský průkaz a má svoje práva.
Ale je pořád pod ochranou DD. Já bych s tím splnoletnováním nespěchala, dala bych jí šanci at si udělá vzdělání a školu, at má lepší vyhlídky do života, už tak to bude mít těžší než deti s rodiči.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama