Přivýdělek a sleva na děti nebo se na to vykašlat?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.10.18 22:50
Přivýdělek a sleva na děti nebo se na to vykašlat?

Mám dotaz. Jsem zaměstnaná na dobu neurčitou, nyní jsem na RD a do práce nechodím. Mám přivýdělek na dohodu, který se mi vejde do ročního limitu (nedaním). Jde mi o to, že takto nedosáhnu na daňovou slevu na děti, tak přemýšlím, co změnit, abych dosáhla.
Mám pár otázek:

• pokud si vydělám těch požadadovaných 73.200, můžu pořád pracovat na dohodu, nebo si musím obnovit živnosťák? Pokud ho obnovím, kolik budu muset platit na zdravotním/so­ciálním?
  • kolik činí daň z příjmu z těch 73.200? Přemýšlím, kolik by mi z toho bonusu zbylo, pokud mám tři děti. Vyplatí se to vůbec?

Nedaří se mi to dohledat :-(, díky.

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:

Uživatel je onlinehistep
Závislačka 3657 příspěvků 09.10.18 22:58

Pokud mas dohodu o provedeni prace DPP, muzes si bez jakychkoliv odvodu a dani vydelat az 10.000 mesicne. Tim padem budes nad limitem pro ziskani danoveho zvyhodneni na deti a nebudes platit zadne dane ani pojistne, za predpokladu ze nemas jine prijmy nez DPP a rodicak.
Rozhodne vyplati.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.10.18 23:04
@histep píše:
Pokud mas dohodu o provedeni prace DPP, muzes si bez jakychkoliv odvodu a dani vydelat az 10.000 mesicne. Tim padem budes nad limitem pro ziskani danoveho zvyhodneni na deti a nebudes platit zadne dane ani pojistne, za predpokladu ze nemas jine prijmy nez DPP a rodicak.
Rozhodne vyplati.

Počkej, takže budu mít tento příjem, jen ho uvedu do daňového přiznání, daně budou nula, zdravotní a sociální za mě bude platit stát, a dostanu vyplacený celý daňový bonus na všechny děti?? To by byla paráda.

Hanula1212
Kelišová 5120 příspěvků 10.10.18 05:38

@histep mluví o měsíčním uplatňování. Pokud budeš chtít děti uplatnit např. v přiznání za celý rok, musíš mít těch požadovaných 73200,– Takže pokud jsi začala pracovat až teď, máš 10000 měsíčně, pak sice neodvedeš nic na pojištění ani na dani, ale z hlediska celého roku na bonus nárok mít nebudeš, jedině dopsat děti do prohlášení a mít je v odměně buď za 3 nebo za 2 měsíce (nevíme kdy jsi nastoupila).

Lama Lama
Hvězda diskuse 49437 příspěvků 4 inzeráty 10.10.18 07:44

Dpp se prece normalne dani,ne?

Uživatel je onlinehistep
Závislačka 3657 příspěvků 10.10.18 08:06

Je jedno jestli mesicni uplatnovani primo u zamestnavatele nebo v ramci celorocniho priznani. Jen je otazka, jestli si jeste letos stihnes vydelat nad 73.200 celkem. Ale do budoucna muzes takto.

Příspěvek upraven 10.10.18 v 08:11

Uživatel je onlinehistep
Závislačka 3657 příspěvků 10.10.18 08:10
@Lama Lama píše:
Dpp se prece normalne dani,ne?

Pokud u zamestnavatele podepise „ruzove“ prohlaseni, prechazi DPP z rezimu srazkove dane do rezimu zalohove dane a uplatni se proti zaloze zakladni sleva na poplatnika, pak je z 10.000 zaloha 0.
Muze ale zustat i u srazky a tu srazenou dan si v ramci rocniho priznani uplatnit jako zaplacene zalohy.
V obou pripadech pak lze i prijmy z DPP pouzit na limit pro danove zvyhodneni na deti.

Lama Lama
Hvězda diskuse 49437 příspěvků 4 inzeráty 10.10.18 08:13
@histep píše:
Pokud u zamestnavatele podepise „ruzove“ prohlaseni, prechazi DPP z rezimu srazkove dane do rezimu zalohove dane a uplatni se proti zaloze zakladni sleva na poplatnika, pak je z 10.000 zaloha 0.
Muze ale zustat i u srazky a tu srazenou dan si v ramci rocniho priznani uplatnit jako zaplacene zalohy.
V obou pripadech pak lze i prijmy z DPP pouzit na limit pro danove zvyhodneni na deti.

jo takle, jako že se dan pokreje bonusem na poplatníka. To jo.

Hanula1212
Kelišová 5120 příspěvků 10.10.18 09:15
@histep píše:
Je jedno jestli mesicni uplatnovani primo u zamestnavatele nebo v ramci celorocniho priznani. Jen je otazka, jestli si jeste letos stihnes vydelat nad 73.200 celkem. Ale do budoucna muzes takto.Příspěvek upraven 10.10.18 v 08:11

To není jedno. Pokud si uvede děti do prohlášení teď měsíčně do konce roku, dostane bonus na děti měsíčně ve výplatě aspoň za měsíce do konce roku, i když si nevydělá těch 73200! P

Uživatel je onlinehistep
Závislačka 3657 příspěvků 10.10.18 09:31

Tak ja sve prispevky do diskuse psala obecne, protoze nevime detailni aktualni situaci zakladatelky.

Ale pokud hledame reseni jeste letosniho roku co nejvyhodneji, tak uplne nejlepsi by bylo, aby si zakladatelka vydelala letos tech 73.200 i kdyby nyni musela na DPP mit vic nez 10.000. Odvedlo by se z toho sice jiz pojistne zdr. a soc., ale dan by byla pokryta v ramci celoroku plne zakladni slevou a celorocni bonus na deti by rozhodne prevysil castku odvedeneho pojistneho.

!!!

Hanula1212
Kelišová 5120 příspěvků 10.10.18 09:35

@histep jasně. Úplně nejleší by bylo, kdyby si těch 73200 vydělala. To bez pochyby. Jen pokud by se cokoli stalo a na ten příjem by nedosáhla, je lepší si děti dát už měsíčně. Dostala by aspoň něco.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.10.18 12:41

Prosím vysvětlete mi to úplně polopatě, já měla na škole účetnictví napotřetí za tři a na tohle prostě nemám buňky :-(.

Vysvětlím situaci: vypadá to, že si do konce roku těch 73.200 můžu vydělat (že bych tu hranici překročila), pokud budu chtít.

Netuším, jak je myšleno teď to měsíční uplatňování? Jak si „můžu dát děti měsíčně“, když na HPP nejsem…? Nerozumím tomu.

Vidím to tak, že bych někdy v únoru řekla zaměstnavateli, že si daňové přiznání sepíšu sama, oni mi dají potvrzení, že můj příjem z HPP je nula, já udělám daňové přiznání, napíšu tam příjmy z dohod o provedení práce 74.000 (třeba) - a co dál? Jak se vypočte daň a bude fakt nula? Dostanu celý bonus za děti?

A ještě technická - můj měsíční příjem z DPP nesmí přesáhnout 10.000, jinak bych platila zdravotní a sociální? Zatím se mi to nestalo, ale toto jsem ani nevěděla, tak se radši ptám. Díky moc, jsem vděčná za odpovědi. A klidně mi to napište jako pro blbečka :-).

Hanula1212
Kelišová 5120 příspěvků 10.10.18 12:52

Děti můžeš uplatňovat buď měsíčně ve výplatě nebo jednou za rok v ročním zúčtování nebo daňovém přiznání. Je úplně jedno, zda máš pracovní poměr (na HPP a VPP se už nehraje), nebo nějakou z dohod. Důležité je splnit podmínky. Pokud máš měsíčně aspoň polovinu minimální mzdy, pak děti dopíšeš do prohlášení, doložíš RL a potvrzení že otec neuplatňuje a bonus dostaneš každý měsíc ve výplatě.
Nebo můžeš uplatnit děti jednou ročně, např. v daňovém přiznání. Pak musíš splnit podmínku minimálního příjmu šestinásobku minimální mzdy za rok.
Takže pokud jsi nastoupila do práce v říjnu, podepsala prohlášení a uplatníš 3 děti, dostaneš měsíčně 4901,– Kč navíc. Pokud příjem do konce roku nedosáhne 73200,– pak ti zůstane bonus aspoň za ty 3 měsíce = 3×4901,–
Pokud bys chtěla uplatňovat děti jednou ročně, pak buď v ročním zúčtování nebo daŃovém přiznání - buď budeš mít příjem vyšší než 73200,– uplatníš děti za celý rok
nebo budeš mít příjem nižší než 73200,– a máš smůlu.

Uživatel je onlinehistep
Závislačka 3657 příspěvků 10.10.18 13:01

Dokud jsi na RD, vynech původního zaměstnavatele z uvažování úplně.

I při DPP můžeš u tohoto zaměstnavatele podepsat takovéto „růžové“ prohlášení, na jehož základě ti bude ve výplatě z DPP zohledňovat daňové úlevy - tj. základní slevu na poplatníka (2070 měsíčně) a daňové zvýhodnění/bonus na děti. Tu základní slevu jsem si domyslela, že již uplatňuješ (píšeš, že nedaníš).

Příjem z DPP do 10.000 nepodlého placení zdr. a soc. poj.

Jedna varianta daňových úlev je, že ti vše bude zohledňovat zaměstnavatel (z DPP) každý měsíc a ty dostaneš nejen svůj výdělek se zohledněním základní slevy, ale i bonus na děti - tj. dostaneš více, než si vyděláš.
Příklad - příjem bude 9.000, do limitu žádný odvod pojistného, daň po odečtu základní slevy je 0, na první dítě dostaneš bonus 1267, na druhé 1617, na třetí 2017, tj. čistý příjem bude 13.901

Druhá varianta je nechat si uplatnění dětí až na vyúčtování celoroku. V průběhu tedy budeš dostávat jen to co si vyděláš a bonus dostaneš až v dubnu následující roku.
Příklad - příjem bude 9.000, do limitu žádný odvod pojistného, daň po odečtu základní slevy je 0, čistý příjem bude tedy 9.000. V rámci ročního vyúčtování daně či daňového přiznání si uplatníš všechny 3 děti za celý rok najednou a dostaneš těch 58.812 jako finanční injekci.

vulpes
Kelišová 5050 příspěvků 10.10.18 14:10

ještě taková technická - jestli správně rozumím tomu výše uváděnému, tak uplatňování toho bonusu na děti v rámci ročního zúčtování je vlastně reálné jen s hodinovou sazbou od cca 250Kč/h výše, že? Je to tak? Když budu mít menší hodinovou sazbu, tak buď nedosáhnu toho limitu 73,200Kč, nebo překročím limit 300h za rok na DPP.
Pak už je řešením jen DPČ.

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Velká fotosoutěž: Fisher-Price je u konce. Kdo se může těšit na výhru?

Milé maminky, od 24. 9. 2018 do 9. 12. 2018 jste mohly přidávat fotografie... číst dále >

Konec ftalátům i salmonele. Co přináší Evropa vašemu miminku?

Slýcháte kolem sebe občas lamentování, že přivést děti do dnešního světa je... číst dále >

Články z Expres.cz

Svoboda ze StarDance má tajemství. Proč nechce mluvit o přítelkyni?

Od poroty získal nejvíc bodů a vyslechl si jen slova chvály. Přesto nakonec... číst dále >

Další oběť Me Too hysterie: V rádiu zakázali oscarovou vánoční píseň, je závadná

Vánoční klasika, která neomrzí. Tou je jistě pro velkou část Američanů téměř... číst dále >

Články z Ona Dnes

Rodinu trápí rakovina tříleté dcery i plesnivý dům. Teď mají nové bydlení

Aby šestičlenná rodina neměla málo starostí se zchátralým domem plným plísní,... číst dále >

O 10 let mladší: Tragédie v dospívání Petru zničila, chce nový restart

Petra je matkou dvou dětí, které vychovává sama. Hodně pracuje a ještě k tomu... číst dále >