Reklama

Přivýdělek na úřadu práce, nevím jestli dostanu podporu...

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.09.18 21:55
Přivýdělek na úřadu práce, nevím jestli dostanu podporu...

Ahoj maminky, jsem teď čerstvě po rodičovské dovolené (po 8 letech)zare­gistrována na úřadu práce, jde o to, že nevím, jestli budu mít podporu. Dostala jsem teď nabídku na jednodenní brigádu a já nevím, jestli si můžu přivydělat nebo ne. Děkuji.

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:
 
lootseek
Stálice 62 příspěvků 02.09.18 21:58

Pouze na DPČ do 4,950,– hrubého s tím, že jste povinna to úřadu nahlásit nejpozději v den podpisu dohody. Po dobu platnosti dohody se výplata podpory (je-li přiznána) pozastavuje.

 
Sněženka25
Závislačka 3899 příspěvků 36 inzerátů 02.09.18 22:09

Taky pro mě aktuální téma, zítra jsem se chtěla jít zeptat na pracák a registrovat se…
takže jako ženský na rodičovský, který pečujou o miminko, si přivydělat můžou.....důchodci, pobírající důchod si přivydělat můžou..... ale lidi registrovaní na pracáku, aktivně hledající práci, si nemohou přivydělat, pokud to nebude HPP? :think:

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.09.18 22:10

@lootseek to by šlo jen o jednodenní brigádu ,natáčení pro tv.

 
Celeana
Stálice 81 příspěvků 02.09.18 22:26

Přivydělat můžeš na DPČ nebo prac.smlouvu do 1/2 min.mzdy,tj.do 6100 hrubého. Nahlásit nejpozději v den uzavření dohody.po dobu trvání je pozastavena podpora.

 
Celeana
Stálice 81 příspěvků 02.09.18 22:27

Ad lootseek: už 6100 :roll:

 
j.a.n.i1
Hvězda diskuse 62927 příspěvků 3 inzeráty 02.09.18 23:47

@Sněženka25 Mohou i na DPČ, zakazana je pouze DPP, protoze se to proste zneuzivalo.

 
lootseek
Stálice 62 příspěvků 03.09.18 01:10

Ájo, ona stoupla minimální mzda a už je to delší dobu. Já mám furt zafixováno to, co platilo před mojí mateřskou :zed: Jinak kromě zneužívání DPP za tím prostě stojí ta idea, že je člověk uchazeč o zaměstnání ne uchazeč o „přivýdělek“, který nijak nevede k uplatnění…

 
lootseek
Stálice 62 příspěvků 03.09.18 01:15

Chtělo by to ale zjistit, jakou smlouvu je jištěna ta spolupráce s televizí. Některých smluv, které se řídí občanským zákoníkem se to netyká a vždycky se to posuzuje individuálně, zda s takovou smlouvou může být člověk v evidenci nebo pobírat podporu. S uměleckou činností, která byla mimo pracovně-právní vztah to svého času skloubit za určitých podmínek šlo. Konzultovala bych to přímo s daným UP.

 
eumedon
Extra třída :D 13537 příspěvků 03.09.18 09:10

Dá se taky požádat o ukončení vedení v evidenci uchazečů, udělat jednodenní brigádu a pak se zase registrovat.

@lootseek píše:
Chtělo by to ale zjistit, jakou smlouvu je jištěna ta spolupráce s televizí.

No - to by bylo taky zajímavé, jak se to řeší: Autorské honoráře a registrace v evidenci uchazečů ÚP.

 
Celeana
Stálice 81 příspěvků 03.09.18 20:20

Osoby s příjmem dle autor. zákona jsou §9 dle zák. o důchodovém pojištění OSVČ, S VÝJIMKOU příjmů daněných zvláštní sazbou daně- §7 odst.6 zák. o daních z příjmů (Příjem autora za příspěvek do novin, časopisu, rozhlasu nebo televize plynoucí ze zdrojů na území České republiky** je samostatným základem daně pro daň vybíranou srážkou podle zvláštní sazby daně za předpokladu, že úhrn těchto příjmů od téhož plátce daně nepřesáhne v kalendářním měsíci 10 000 Kč a jde o příjem uvedený v odstavci 2 písm. a).
kromě této výjimky jakožto osvč v době výkonu činnosti nemohou být na ÚP- §25 zák.o zaměstnanosti

 
eumedon
Extra třída :D 13537 příspěvků 03.09.18 20:32
@Celeana píše:
Osoby s příjmem dle autor. zákona jsou §9 dle zák. o důchodovém pojištění OSVČ, S VÝJIMKOU příjmů daněných zvláštní sazbou daně- §7 odst.6 zák. o daních z příjmů (Příjem autora za příspěvek do novin, časopisu, rozhlasu nebo televize plynoucí ze zdrojů na území České republiky** je samostatným základem daně pro daň vybíranou srážkou podle zvláštní sazby daně za předpokladu, že úhrn těchto příjmů od téhož plátce daně nepřesáhne v kalendářním měsíci 10 000 Kč a jde o příjem uvedený v odstavci 2 písm. a).
kromě této výjimky jakožto osvč v době výkonu činnosti nemohou být na ÚP- §25 zák.o zaměstna­nosti

A co když už činnost nevykonávají, ale mají příjem z autorských práv? Tedy z činnosti, kterou vykonávali předtím. To je přece typická situace (kromě výkonných umělců, kteří žijí z ruky do huby, tedy inkasují za vystoupení).

Příklad: Autor složí písničku, ta se hraje, má za to nějaké penízky. Činnost nevykonává, penízky mu jdou za to, že se hraje jeho písnička, kterou složil předtím. Ty mu ale nestačí na živobytí. Na úřad práce ho nevezmou, protože částka, kterou za svůj hřích dostává, přesahuje polovinu minimální mzdy? Ale na živobytí mu to nestačí. Co s ním?

 
Celeana
Stálice 81 příspěvků 03.09.18 20:43

To je dobrá otázka. ZŘEJMĚ od faktického výkonu, bez ohledu na příjmy, i podnikatel s nulovým či záporným ziskem je OSVČ a do evidence nepatří. Případně se můžou zkusit odvolat proti vyřazení/nezařazení k MPSV.
No a často se o tom ÚP ani nedozví- pokud umělec není všeobecně znám…

 
eumedon
Extra třída :D 13537 příspěvků 03.09.18 20:48
@Celeana píše:
To je dobrá otázka. ZŘEJMĚ od faktického výkonu, bez ohledu na příjmy, i podnikatel s nulovým či záporným ziskem je OSVČ a do evidence nepatří. Případně se můžou zkusit odvolat proti vyřazení/nezařazení k MPSV.
No a často se o tom ÚP ani nedozví- pokud umělec není všeobecně znám…

Teď se mne to netýká, ale představte si programátora, který napíše program a pak udílí souhlas s jeho užitím. Díru do světa s tím neudělal, jeho příjmy jsou nahodilé, někdy více, někdy méně.

 
Celeana
Stálice 81 příspěvků 03.09.18 20:51

Jinak se bude posuzovat dle konkrétní situace, úředník musí postupovat v mezích zákona a svůj postup řádně odůvodnit.

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

 Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum

Jak před pár dny informoval portál iDNES.cz, porodnice by podle UNICEF a... číst dále >

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem... číst dále >

Články z Expres.cz

„Církev a LGBT? Prohraná bitva, snad gayové povstanou,“ říká církevní teolog

O Istanbulské úmluvě veřejně nikdo moc nemluvil, téměř bez povšimnutí zůstalo... číst dále >

Před rozlučkou Radka Štěpánka si Novak Djokovič prošel Prahu, nešlo ho přehlédnout

Ještě předtím než si ve čtvrtek večer užil společně s Radkem Štěpánkem jeho... číst dále >

Články z Ona Dnes

Příběh Jaroslava: Svatba, nebo rozchod. Nedokážu se rozhodnout

V životě by mě nenapadlo, že se dostanu do situace, kdy si nebudu vědět rady... číst dále >

Husákovy manželky: první mu byla nevěrná, druhá nepřežila pád vrtulníku

Poslední komunistický prezident Gustáv Husák byl chladným mužem, který... číst dále >