Reklama

Přiznání k dani z nemovitých věcí 2017

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Puntanella
Povídálka 26 příspěvků 22.01.17 21:40
Přiznání k dani z nemovitých věcí 2017

Zdravím,
snažím se vyplnit daňové přiznání a jsem z toho krapet zoufalá…
Najde se tu někdo, kdo daním rozumí, prosím?
V minulém roce na manžela přepsal jeho otec dům a pozemky. Loňská složenka byla na cca 2 000 Kč. Já jsem se však dopočítala k částce zhruba dvojnásobné. Kde může být chyba? Když se přiznáme k vyšší částce, bude po nás někdo vymáhat doplatky za předcházející období? Jak je to kontrolováno?
Manžel vlastní i pozemky, které pronajímá soukromému zemědělci. Podáváme přiznání i za tyto pozemky nebo je to na nájemci?
Předem děkuji za pomoc :-)

Reklama

Reakce:

Petronka
Zasloužilá kecalka 538 příspěvků 22.01.17 21:46

Za pronajaté pozemky platí daň buď manžel, nebo zemědělec (záleží na dohodě, dle nájemní smlouvy - u soupisu bývá vyčíslený nájem + případná dan)
za propachtované pozemky platí daň manžel
za dům je to krapet složitější, záleží jestli třeba vaše obec nezvyšovala místní koeficient, zda jde o dům patrový…, lze využít kalkulačku na internetu, nebo vyplnit na formuláři MFCR, tam to vyplní podle kódu obce ty sazby samo ve správné výši
nepředpokládám, že byste dopláceli za předchozí období, správce daně ty data kontroluje podle LV v katastru a sami upravují výši daně každý rok, ale stát se může všechno, promlčecí lhůta jsou 3 roky

Puntanella
Povídálka 26 příspěvků 22.01.17 21:48

Děkuji moc! Asi hloupá otázka, ale jaký je rozdíl mezi pronajatými a propachtovanými pozemky?

Puntanella
Povídálka 26 příspěvků 22.01.17 21:48

Děkuji moc! Asi hloupá otázka, ale jaký je rozdíl mezi pronajatými a propachtovanými pozemky?

Petronka
Zasloužilá kecalka 538 příspěvků 22.01.17 21:53

Záleží co máte ve smlouvě, pokud je staršího data (před účinností NOZ tj. rok 2014) pak je to smlouva nájemní
pachtovní smlouvy se uzavírají podle nového obč. zákoníku od r 2014 - tam je poplatníkem daně z nemovitých věcí jedině vlastník
(pachtovní = nájem pozemku včetně užitků a výpěstků)

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.01.17 22:48

@Puntanella u nás byly taky loni „škatulata hejbejte se“ s pozemky atd. a brácha to vyřešil tak, že zašel na finančák v místě, kde jsou ty pozemky a spolu s úřednicí všechna DP vyplnil. Pak mi to jen poslal k podpisu a doplnění hlavičky. Podávalo se to se na financak, kde se to vyplňovali. ( Prý je to tak lepší) Dokonce tam k tomu byl rovnou připočítán majetek, co jsem už předtím měla ( stejný FÚ). A snad i říkala, že kdybychom přišli až letos, tak by to vše bylo jednodušší, ale my to chtěli mít z krku ještě než tam budou chodit všichni… ;)

Puntanella
Povídálka 26 příspěvků 23.01.17 09:39

A pokud jde o pozemky, které spadají do různých katastrálních území, můžu podat přiznání v jednom mstě nebo to musím oběhat vše?

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.01.17 20:39

Určitě v jednom místě. Včera jsem psala z mobilu, tak jsem byla stručná. ;-)
V mém případě to bylo z více katastrálních území, ale všechny jsou pod jedním finančákem (+ další nemovitost zase jinde, ale tu už mám delší dobu, taktéž pod tím FÚ), takže se to psalo na jedno daňové přiznání.
Takže já bych to udělala tak, že ty pozemnky, co jsou „spádový“ pod jeden FÚ bych napsala na jedno daňové přiznání a ty co spadají pod další FÚ bych psala na další daňové přiznání. Podat to můžeš na jednom FÚ.
Mimochodem, nevím, v čem to zpracováváš, ale mně se osvědčily tyto stránky: https://adisepo.mfcr.cz/…/vstup.faces

Zpracovávám tam daně už několik let. A vyšlo mi to stejně jako tý z FÚ. :lol: a že těch pozemků bylo. :lol: (2 LV, různé typy, asi podobné jako teď děláš ty- celkem cca za 5 tisíc daň)

korena
Závislačka 4472 příspěvků 26.01.17 16:26
@Anonymní píše:
Určitě v jednom místě. Včera jsem psala z mobilu, tak jsem byla stručná. ;-)
V mém případě to bylo z více katastrálních území, ale všechny jsou pod jedním finančákem (+ další nemovitost zase jinde, ale tu už mám delší dobu, taktéž pod tím FÚ), takže se to psalo na jedno daňové přiznání.
Takže já bych to udělala tak, že ty pozemnky, co jsou „spádový“ pod jeden FÚ bych napsala na jedno daňové přiznání a ty co spadají pod další FÚ bych psala na další daňové přiznání. Podat to můžeš na jednom FÚ.
Mimochodem, nevím, v čem to zpracováváš, ale mně se osvědčily tyto stránky: https://adisepo.mfcr.cz/…/vstup.facesZpracovávám tam daně už několik let. A vyšlo mi to stejně jako tý z FÚ. :lol: a že těch pozemků bylo. :lol: (2 LV, různé typy, asi podobné jako teď děláš ty- celkem cca za 5 tisíc daň)

Jestli mohu navázat na diskuzi…momentálně řeším situaci, kdy přítel loni nabyl pozemek, který je v jiném k. ú. jiného kraje, než bydlí a než má další nemovitosti. Chtěla bych se optat, zda jsem se správně dopídila toho, že tedy bude muset podat daňové přiznání centrálnímu FÚ toho kraje, ve kterém se nachází k. ú. nově nabyté nemovitosti a nebude to pouze dílčí přiznání nového pozemku a daně z něho, tak jak by to mohlo být, byl-li by nový pozemek z téhož kraje, jako má přítel ostatní nemovitosti…tj. podá se na nový pozemek řádné daňové přiznání a to pouze tedy z nového pozemku. Daně tedy bude platit z nemovitosti dvě a ne jednu sumu dohromady?

Hanula1212
Kelišová 5024 příspěvků 26.01.17 17:03

Přesně tak. Pokud v daném kraji nemá zatím žádnou jinou nemovitost, podá řádné přiznání a v květnu přijdou složenky dvě, z každého kraje jedna.

korena
Závislačka 4472 příspěvků 26.01.17 17:43

@Hanula1212 Moc díky, dost složitě se ty informace dohledávají - ta vyhláška/pokyn o určení místa pro spis poplatníka, ve které jsem to nakonec dohledala je taky značně zmatečně napsána (www.financnisprava.cz/…GFR_D-23.PDF) a to jsem s legislativou vcelku zvyklá pracovat, jen na jiném úřadě… :zed:

Hanula1212
Kelišová 5024 příspěvků 26.01.17 18:36

Já si taky myslím, že se vyznám a občas mám taky problém. Firma nakupuje pozemky po celé republice a každý rok nad tím sedím a nadávám. Ale FU si to mezi sebou stejně přepošlou.

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Váháte, zda a kdy nechat děti očkovat? Udělejte si vlastní názor

Neublížím svému miminku očkováním brzy po narození? Otázku, kdy začít s... číst dále >

Co zařídit po porodu: Přehled do konce šestinedělí

Už se miminko klube na svět? Příjemnou novinku je potřeba nahlásit nejen... číst dále >

Články z Expres.cz

Sirotky ze Sýrie bych přijala, potřebují pomoc, říká „miss z děcáku“ Kašáková

Kauza padesáti syrských sirotků hýbe Českem. Europoslankyně Michaela Šojdrová... číst dále >

Býval za andílka i hubu nevymáchanou. Proč je Zelenka další průšvihář?

Další fotbalový svéráz, další bývalý sparťan má oplétačky. Po Tomáši Řepkovi... číst dále >

Články z Ona Dnes

Co s úrodou jablek? Oslaďte si babí léto skvělým koláčem nebo štrúdlem

Jablek se letos urodilo požehnaně. Možná i vy přemýšlíte, co s kulatými... číst dále >

Příběh Soni: Syn s vnoučaty nás odmítá navštěvovat, vadí mu švagr

S manželem jsme již v důchodu, na který jsme se těšili. Nejen na klid a... číst dále >

Reklama