Pro zajímavost, jak se žilo ke konci války

6520
3.1.20 17:44

pro zajímavost, jak se žilo ke konci války

Holky diskuze pro zajímavost, v jiných diskuzích jsem viděla, že tu hodně z vás ví spoustu věcí od předků. Ani nevím proč jsem to otevřela, ale viděla jsem díl záhad JK. Ve zkratce, Čech zastřelil před několika svědky dvě ženy uprostřed vesnice za bílého dne. Donášel Němcům a kradl a ty dvě to věděly. V deníku, který ukazují na konci je jasně vidět, že ostatní vesničané znali celé jméno vraha, přesto, nebyl nikdy potrestán a ty dvě mrtvé šoupnuli do neoznačeného hrobu. Malé děti co po jedné z žen zbyly se dozvěděly motiv i jméno vraha vlastně až díky reportáži. Doba to byla divoká, ale to to bylo až tak strašný, že týpek mohl uprostřed vesnice odstřelit dvě ženy a všichni to nechali být? A proč se jim ani neudělal normální hrob? Jinak pardon za odkaz, z nějakého důvodu mi prostě nefunguje hyperlink :zed: https://www.seznamzpravy.cz/…zemrit-85370 máte třeba i nějaké vlastní rodinné příběhy?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Reakce:

8001
3.1.20 17:50

Tchán mi vyprávěl, jak sousedi vzali a oběsili dalšího, který byl práskač. Taky to bylo koncem války, byl kluk. A tchyně zase vyprávěla, jak ruským vojákům při osvobozování museli prát onuce a jak se jich všichni báli, když táhli jejich vesnicí. Z toho co vyprávěli, tak to bylo hodně divoký, hlavně na konci.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6520
3.1.20 17:53

@Šáruší jo tohle tchýně vyprávěla taky, žili u hranic a všichni se strašlivě báli ruských vojáků. Často se prý dělo, že se rusové ožrali a začali kolem sebe střílet. Jednou takhle zloudilá kulka vletěla otevřeným oknem do baráku a zabila dítě co sedělo u stolu. Nemohli jim vůbec nic :( taky prý chlapi neustále upláceli vojáky, aby jejich rodiny nechali na pokoji, hlavně chlastem. Ale tenhle případ mě šokoval tím, že vyhlášený udavač prostě zastřelí dvě ženy a celá vesnice to nechá plavat. To i na tu dobu mě zarazilo.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
3.1.20 17:55

Babičku které bylo 16 dost dlouhou dobu schovávaly ve sklepě když tu byli Rusové jinak by ji pravděpodobně znásilnili.
Za války ji zemřel muž na relativné banální onemocnění ale podcenil to a nakonec zemřel na sepsi. Byla s 2 dětmi a další na cestě a protože byly zakázané potraty šla k andělíčkářce.. bohužel byly to dvojčata a paní svou „práci“ odflákla a tak na sepsi a zánět zemřela i prababička.
Jeden příbuzný skončil v lágru protože na nádraží zahrozil projíždějícímu vlaku a někdo si ho všiml. Přežil to jen se vrátila troska.

• Nahlásit
  • Citovat
11717
3.1.20 17:59

Ruští vojáci znásilňovali ženy a kradli vše, co bylo cenné, lidé se jich báli úplně stejně jako německých vojáků, babička byla dospívající dívka, když jejich vesnicí táhli, vesnici obsadili a lidé jim museli vařit, zlato a peníze domácí zakopali v hrnci na zahradě, rusové jim ukradli plemenného koně, po válce to můj pradědeček někam oznámil, koně hledal, byl to nějaký drahý plnokrevník - největší bohatství rodiny, pradědeček dostal náhradou nějakou ubohou herku téměř před smrtí

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8518
3.1.20 18:00

Věřím, strašná doba.
U nás v rodině byl děda totálně nasazený (r. 1925). Podařilo se mu utéct a prý se schovával doma na půdě. Naše vesnice leží na hranici dvou okrsků. Jedni četníci, ti hodní o něm věděli, ti druzí se nesměli dozvědět. Naštěstí ho nikdo neudal (i když ve vsi se asi o něm vědělo).
Moje známá mi zas vyprávěla o roku 1968. Bydlí v domku v Praze, tenkrát to byla periferie. Rusáci parkovali tanky kousek od nich. Ona rusky umí velmi dobře, chodili je potají poslouchat do křoví. Prý pochopili, že oni vůbec nevěděli, kde jsou, o Praze ani ponětí, Rusi (prý to byli mladí a ne moc chytří chlapci) si mysleli, že jsou v Německu. Dost agresivní - když se jim pokoušeli vysvětlit, kde jsou a že je tu nechceme, sahali hned po zbraních

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13722
3.1.20 18:02

Mí prarodiče vyrůstali v horách v Rumunsku, takže mi babička vyprávěla, jak chodila v létě zimě bez bot, musela chodit pást krávy, starala se o ostatní sourozence atd. V jejím vyprávění válka úplně nefiguruje, až po přestěhování na Moravu vypráví počátky osidlování opuštěných baráků po odsunutých Němcích.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
287
3.1.20 18:07

Můj děda bojoval (nedobrovolně) na Hitlerově straně. Jeho lidi položili hlaveň k babičce a řekli, že buď bude bojovat, nebo ji zastřelí.
Ke konci války byl rusama zajat a převezen někam na Sibiř. Tam ho prý následně mučili.
Zajat byl na 8 let a pak ho pustili domů s tím, že do Německa si musí dojít pěšky.
Zvládl přijít domů za svou ženou. a rok na to se narodil otec.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
501
3.1.20 18:18

Babička pochází z Valašska a tam to ke konci války bylo všechno dohromady. Němci, Rusové, partyzání. Bojovali na opačných stranách, ale všecko to byla jedna sebranka. Prý bylo normální, že běžel partyzán s pytlem na zádech, proti němu šel druhej, toho prvního zastřelil, sebral mu ten pytel a šel dál. Vrcholem všeho bylo, když se v té vesnici asi měsíc po válce objevil osamělej maďarskej voják, kterej se vracel pěšky z války konečně zpátky domů. Asi se chtěl zeptat na cestu, jenže mu nikdo nerozuměl. Navíc s Maďarskem to za války nebylo úplně jednoznačný a tak ho místní bývalí partyzáni vyvedli na kopec, tam ho donutili si vykopat hrob a pak ho zezadu zastřelili.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11717
3.1.20 18:28

@fera21 jo moje historka s ukradeným koněm a znásilňováním je také z Valašska, a ano, to ještě babička říkala, že partyzáni byli úplně stejná sebranka jako Rusové i Němci, byli to prý něco jako dnes bezdomovci, bývalí kriminálníci a tak - babičce část rodiny upálili na Ploštině, bylo to kvůli partyzánům, partyzáni ničili prý majetek a kradli úplně stejně jako Rusové, jejich „partyzánské akce“ byly prý naprosto nesmyslné, cizím vojákům nijak nevadily, ale místním to velmi komplikovalo běžný život

• takže učebnice dějepisu jsou dost podvod, nevím tedy, jak se učí dnes, dcera je ještě malá
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6520
3.1.20 18:43

@stinga tak to je síla. Obecně výuka druhé světové války bývala ještě ne tak dávno fakt špatná. Velice rozšířené bylo, že válku na základce probrat ani nestihli. O existenci partyzánů jsme třeba ještě my na základní škole neměli vůbec nic a to jsem byla na vyhlášené výběrovce. Jinak samozřejmě jsme na základní škole ruské vojáky měli jako naprosté hrdiny a osvoboditele, o kterých nepadlo křivé slovo. Když mi pak tchýně a její matka začaly vyprávět historky z pohraničí a co tam ruští vojáci napáchali, dělalo se mi vyloženě zle. Pár let zpátky byla špatná úroveň výuky ohledně 2 sv války na ZŠ docela téma, takže já doufám, že se to už změnilo k lepšímu.

Příspěvek upraven 03.01.20 v 18:44

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Waterfall
3.1.20 18:44

Ono toho v učebnicích je jen velmi málo. Čumím,

• Nahlásit
  • Citovat
11717
3.1.20 18:47

@Waterfall no asi tvůrci učebnic vlastně neví, jak to uchopit, protože pravda je nepřijatelná, tak se to možná popíše tak nějak neurčitě

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3526
3.1.20 18:49

Už jsem to tady nedávno psala do jiné diskuse, tak kopíruju: Moje babi mi kdysi vyprávěla takovou (tehdy jsem podle stylu vyprávění myslela, že mlhavou) vzpomínku na válku, jak coby cca patnáctiletá dívčina šla se svou kamarádkou kamsi přes les, žila v té době v pohraničí, takže celkem divoká oblast a v lesích se pohyboval leckdo, hlavně na konci války - mluvila o tom, že bylo jaro, už dost teplo. Nad vesnicí, na kraji lesa, seděl na kameni muž - pochopila jsem, že asi voják, ona mluvila jen v takových náznacích, nepodstatné věci ale velice do detailu (počasí, krajina, co měla na sobě ona i ten muž, co nesla v tašce…) Prý na ně začal mluvit, ptal se, kolik jim je, kam a odkud jdou a ony vyděšené utekly do vesnice. Takový banální příběh, řeklo by se… Jenže v pozdější době, kdy už babičce bohužel hlava moc dobře nesloužila, ve chvílích, kdy byla rozrušená, často opakovala „tam na kameni u lesa sedí čert, chce se mnou mluvit, chce mě odnést, já nechci, čerte nech mě být…“ Kolikrát jsem si říkala, co se tam na kraji lesa v té pohnuté době vlastně doopravdy stalo :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
975
3.1.20 19:17

To je hustý.., mám z toho úplně husinu jak to čtu.. :roll: Jsem tak strašně ráda a vděčná za to, že mě tahle příšerná doba minula.. :andel: :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama