Problém s jídlem a hubnutím

Anonymní
31.10.19 17:34

Problém s jídlem a hubnutím

Zdravím, potřebuji se asi jen vypsat. Je mi 17 let a asi před půl rokem jsem začala dost zdravě jíst a ještě více cvičit. Nebylo to za účelem hubnutí, jen jsem chtěla hlavně zpevnit postavu, na výšku 177 cm jsem měla cca 66 kg (míry 85-66-92) jinak už od mala sportuji, měla jsem podle ostatních normálně štíhlou postavu, jednalo se jen o zpevnění. Jakmile jsem začala jíst zdravě a začala více cvičit, kila šla pomalu dolů a lidi si toho začali všímat. Hrozně se mi to líbilo a tak jsem začala méně a méně jíst s tím, že už to nebylo za účelem zpevnění, ale hubnutí. Momentálně vážím 60 kg (85-63-89) a i když jsem v normě, tak jsem všude propadlá, mám zkrátka mohutnější stavbu kostry. Přátelé a rodina si dělá hrozné starosti, mají o mě hrozný strach, podle nich vypadám až moc hubeně, nezdravě a pořád kontrolují, co jím a už i mě to v určitých směrech trápí. Je mi neustále zima, ztratila jsem menstruaci a když si dám občas něco nezdravého, mám hrozné výčitky. Hrozně bych chtěla jíst, jak předtím, ale nejde to, hlava mi to nedovolí, mám v hlavě prostě vsugerované, že jsem byla tlustá, i když mi to nikdo nikdy neřekl, nevím, co to se mnou je. Jídlo mi ovládá hrozně život, pořád jenom myslím na jídlo a na to, co si dám, mám neustále hlad, ale i tak si nic nevezmu a jdu spát s kručícím žaludkem. Chci zkrátka, aby vše bylo jak při starém, ale hlava mi to nedovolí, nedovolí mi se pořádně najíst, vzít si nějakou sladkost bez výčitek.. Chtěla jsem se zeptat, jestli nemá některá z vás s tímhle zkušenosti a jak to řešily. Moc vám děkuji za jakoukoliv radu

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
15252
31.10.19 17:42

Najdi si odbornou pomoc, tohle sama nejspíš nezvladnes

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
15405
31.10.19 17:43

Z běžné nejistoty a obav sis vypěstovala sis poruchu příjmu potravy.

Výhodou je, že ji vidíš jako problém a vnímáš, že ti ubližuje. To je dobrej základ na to se přes to dostat.

Ale - potřebuješ vstoupit do psychoterapie a pročistit vztah k sobě samé, sebepřijetí, získat pocit že máš nad věcmi více kontroly, než jen jeslti se najíš a nebo ne.

Především nesmíš té mrše anorexii věřit, že to musíš zvládnout sama a nesmíš o tom nikomu říct. To je základní mechanismus, kterým se udržuje u vlády nad tvým živote, který víc a víc redukuje jen na jídlo, které ti navíc zakazuje a čím dál tím víc tě zaplavuje pocitem viny a selhání.

Úplně ideální by bylo kdyby ses domluvila s rodičema a všichni co žijete v jedné domácnosti byste začali chodit do rodinné psychoterapie - na problémy s jídlem u mladých lidí to bývá to nejúčinnější řešení. Ona ta nejistota se sebou samotnou totiž nevzniká jen tak sama od sebe, ale díky tomu, že některé věci v rodině jsou složitější, než by měli.

Adresář lidí co to umí najdeš tady

http://www.soft-zs.cz/terapeuti

A nebo, pokud tohle neprojde, tak bude potřeba najít si individuální terapeutku (bude to s ní jednodušší, než s terpeutem mužem) a zvládnout to holt sama v individuální terapii. Myslím že klidně může být mladší než tvoje máma - aby ti ji moc nepřipomínala. To situaci trošku může komplikvat.

Držím palce a najdi odvahu nezůstávat na to sama. Tím se to celé jen udržuje v běhu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
265
31.10.19 17:53

Jojo.. takhle to prichazelo pomaloucku polehoucku i na me. Vyklubala se z toho anorexie/bulimie. Zacni to resit driv, nez bude pozde. Ja mam taky 177 cm a mela 73kg, nebyla jsem tlusta, ale jednoho dne jsem si rekla, ze chci zhubnout. Bylo to tezky ale slo to. Libilo se mi to vic a vic az najednou jsem se dostala na 39kg. Slo mi o zivot. Zachranili me za 5 min 12. Muj příběh je na dlouho. Kazdopadne dostat se z toho ven nebylo vubec jednoduchy, malem me to zabilo. Ted uz jsem v pohode, ale ne na 100%. Tak na 85%. Jdi, a nekomu to rekni a res to, nez te ta nemoc zacne brat sebou! Vim o cem mluvim.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
35461
31.10.19 18:17

Jestli máš zdravotní problémy, znamená to, že stav už je dost vážný. Řekni rodině a přátelům, jaký má problém, že si dělají starosti, to je jasné, ale snaží se pro tebe něco udělat? Určitě zajdi co nejdřív ke svému (ještě zatím dětskému) lékaři, aby tě poslal někam k psychologovi. Nestyď se za to, jde o tvoje zdraví. Tvůj postoj k tělu a jídlu ti přerostl přes hlavu, je samozřejmě v pořádku dbát na svůj vzhled a kontrolovat si konzumaci, ale u tebe už se to zvrtlo někam, kam nemělo. Tak držím palce, věř, že to jde mít pěknou štíhlou postavu, ale nehazardovat se svým zdravím. Dělala jsi sport, takže máš dobrý základ z dětství, nezahoď to!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
31.10.19 18:23

Určitě se svěř rodině, ta ti pomůže. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
31.10.19 22:40

Problem s jídlem a hubnutím

Moc děkuji, zkusim si o tom promluvit s rodiči a uvidim, co bude dál

• Citovat
  • Nahlásit
2.1.20 16:42

Ahoj,

je super, že si uvědomuješ, že je něco v nepořádku a chceš to řešit. Sama jsem si prošla poruchami příjmu potravy a vím, co to všechno obnáší a jak těžko se z toho dostává, když to člověk neřeší hned od začátku. Psala jsi, že si o tom promluvíš s rodiči. Kdyby ti jejich podpora nestačila, můžeš se zkusit buď sama nebo společně s rodiči obrátit na Centrum Anabell, které se na pomoc lidem s PPP zaměřuje a spoustu služeb poskytuje zdarma :)

Moc ti držím palce,
Tereza

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat