Problém s komunikací - vyhledání pomoci - kouč, terapeut

49
10.5.21 08:51

Problém s komunikací - vyhledání pomoci - kouč, terapeut

Zdravím, máme s manželem poslední dobou ( nebo možná už déle, ale teď je asi víc stresových faktorů najednou) problém v komunikaci. Pocházíme z dost odlišných rodin, máme na spoustu situací jiný názor, což je ale podle mě normální, život je o kompromisech. Problém bude, že když mluvíme o tom, co komu nevyhovuje, dopadne to tak, že se druhý urazí, neboť to bere jako útok. Takže se problém nevyřeší, maximálně jsme se pohádali a věc se,, přechodí,,. Což je podle mě ale časovaná bomba. Jen už si moc nevím rady, jak mluvit o svých nenaplněných potřebách ve vztahu aby reakce manžela nebyla vždy:,, Nj zase jsem nejhorší,, nebo NJ tak já už nebudu dělat nic, aby to nebylo špatně,, apod.
Můj dotaz zní.. Vyhledali jste někdy v podobných případech pomoc nějakého kouče nebo terapeuta, který by vám pomohl spolu nějak líp komunikovat aby jste byli ve vztahu oba spokojení?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Anonymní
10.5.21 10:13

Anonymně-je to pro mě těžké.
Také v něčem podobném žiju, už víc jak 30 let. Manžel neumí komunikovat o problémech, neumí a nechce je řešit. Vždy to bylo tak, že když byl jakýkoli problém, tak to nechtěl řešit. Tvářil se tak, že mu ubližuji, že po něm chci názor, řešení, návrh, vyjádření…Když jsem to zkusila za pár dní otevřít znova, tak reakce stejná. Spíše překvapení-jako bych četla myšlenky: Jejda, já myslel, že už se TO vyřešilo.
Takže kdykoli byl jakýkoli problém, tak jsem to musela skousnout, vyrovnat se s tím. A po těch letech už mě to hrozně ubíjí. Pořád se to ve mě kupí a je to pro mě vnitřně horší a horší.
Například i v sexu-nikdy nemluvil o tom, co by chtěl, jak by to chtěl…a když jsem řekla já, co se mě nelíbí, tak se k tomu postavil-Když ne takto, tak nic.
A stejné rekace, když jsem cokoli řekla, že bych to chtěla jinak, nebo že by bylo jednodušší to udělat jinak-Tak já už nic dělat nebudu. Když jsem pro rodinu dělala nadstandartně, padala jsem na hubu, doslova a do písmene / těžká nemoc v rodině, pomáhala jsem vyřizovat, vozila jsem na kontroly, pomáhala se vším / tak místo toho, aby řekl děkuji, že si toho váží, tak nic neřekl. Když jsem už nevydržela a říkám, že jsem čekala alespoň slůvko děkuji, tak se utrhnul se slovy-A já jako nedělám nic???
Nyní jsem ve stadiu, že nevím jak dál. Mám ho ráda. On odejít nechce, vyhovuje mu žít v klidu. Nechce nic řešit-na všechno říká nevím. Na jednu stranu nás spojuje rodina, jezdíme na výlety, dovolené. Mám odejít, zkusit začít znova s někým jiným? Nebudu litovat toho, že jsem opustila manžela, který mě jinak neubližuje, snaží se, je pracovitý. Jsem schopná najít v padesáti letech někoho, kdo bude stejně trhlý-kola, lyže, cestování…
Manžel to řešit nechce, neche nikam jít. Vždy řekne, že pořád přemýšlí, co s tím a že neví. Tváří se, že mu tím hrozně ubližuji, když chci jakékoli řešení.
Takže si i já ráda počkám na nějaké rady.

• Citovat
  • Nahlásit
49
10.5.21 10:37
@Anonymní píše:
Také v něčem podobném žiju, už víc jak 30 let. Manžel neumí komunikovat o problémech, neumí a nechce je řešit. Vždy to bylo tak, že když byl jakýkoli problém, tak to nechtěl řešit. Tvářil se tak, že mu ubližuji, že po něm chci názor, řešení, návrh, vyjádření…Když jsem to zkusila za pár dní otevřít znova, tak reakce stejná. Spíše překvapení-jako bych četla myšlenky: Jejda, já myslel, že už se TO vyřešilo.
Takže kdykoli byl jakýkoli problém, tak jsem to musela skousnout, vyrovnat se s tím. A po těch letech už mě to hrozně ubíjí. Pořád se to ve mě kupí a je to pro mě vnitřně horší a horší.
Například i v sexu-nikdy nemluvil o tom, co by chtěl, jak by to chtěl…a když jsem řekla já, co se mě nelíbí, tak se k tomu postavil-Když ne takto, tak nic.
A stejné rekace, když jsem cokoli řekla, že bych to chtěla jinak, nebo že by bylo jednodušší to udělat jinak-Tak já už nic dělat nebudu. Když jsem pro rodinu dělala nadstandartně, padala jsem na hubu, doslova a do písmene / těžká nemoc v rodině, pomáhala jsem vyřizovat, vozila jsem na kontroly, pomáhala se vším / tak místo toho, aby řekl děkuji, že si toho váží, tak nic neřekl. Když jsem už nevydržela a říkám, že jsem čekala alespoň slůvko děkuji, tak se utrhnul se slovy-A já jako nedělám nic???
Nyní jsem ve stadiu, že nevím jak dál. Mám ho ráda. On odejít nechce, vyhovuje mu žít v klidu. Nechce nic řešit-na všechno říká nevím. Na jednu stranu nás spojuje rodina, jezdíme na výlety, dovolené. Mám odejít, zkusit začít znova s někým jiným? Nebudu litovat toho, že jsem opustila manžela, který mě jinak neubližuje, snaží se, je pracovitý. Jsem schopná najít v padesáti letech někoho, kdo bude stejně trhlý-kola, lyže, cestování…
Manžel to řešit nechce, neche nikam jít. Vždy řekne, že pořád přemýšlí, co s tím a že neví. Tváří se, že mu tím hrozně ubližuji, když chci jakékoli řešení.
Takže si i já ráda počkám na nějaké rady.

Tak my v tom žijeme kratší dobu, ale nerada bych dopadla stejně, jenže to k tomu směřuje. Nezkusila jste pro řadu zajít sama? Já o tom docela uvažuji.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
17004
10.5.21 10:41

No pokud říkáš co má dělat a co dělá blbě, tak jasně že je v odporu a pasivní rezistenci…

Výhodou je, že se nemusíte domluvit na tom, že musíte oba někam jít, to spíš neklapne.

Ale v okamžiku kdy ty začneš měnit způsob, jak vnímáš sveho muže a vzorce, kterými se snažíš něco sdělovat, tak i on začně reagovat jinak, než obvykle. A v tom jinak než obvykle je vaše šacne, že se zase najdete a budete chtít být spolu, ne se přetahovat o to, kdo vyhraje a donutí toho druheho dělat to co chce.

Mrkni na tuhle knihu

https://www.knihydobrovsky.cz/…-ucta-535116

a na koncept tzv. nenásilne komunikace

tady je k tomu dokument

https://vltava.rozhlas.cz/…kace-6249993

tady kniha
https://www.kosmas.cz/…ace-v-praxi/

a tady případně semináře
https://nenasilnakomunikace.org/

kdyby ses ty sama chtěla jít někam poradit, tak nevyhazuj prachy za kouče a normálně zajdi do rodinne poradny na konzultaci, Jsou zřízeny právě pro takovéhle případy a hradí to město. A když o to budete mít zájem, většinou tam pak nabízí i párovou terapii.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
493
10.5.21 11:08
@Anonymní píše:
Takže si i já ráda počkám na nějaké rady.

No po 50 hledat partnera, jako jo zkusit to muzes, ale nespolehal bych na to. To spis je o tom, zda si dovedes predstavit radsi zivot sama nez s nim.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
493
10.5.21 11:23
@Mamanova93 píše:
Zdravím, máme s manželem poslední dobou ( nebo možná už déle, ale teď je asi víc stresových faktorů najednou) problém v komunikaci. Pocházíme z dost odlišných rodin, máme na spoustu situací jiný názor, což je ale podle mě normální, život je o kompromisech. Problém bude, že když mluvíme o tom, co komu nevyhovuje, dopadne to tak, že se druhý urazí, neboť to bere jako útok. Takže se problém nevyřeší, maximálně jsme se pohádali a věc se,, přechodí,,. Což je podle mě ale časovaná bomba. Jen už si moc nevím rady, jak mluvit o svých nenaplněných potřebách ve vztahu aby reakce manžela nebyla vždy:,, Nj zase jsem nejhorší,, nebo NJ tak já už nebudu dělat nic, aby to nebylo špatně,, apod.
Můj dotaz zní.. Vyhledali jste někdy v podobných případech pomoc nějakého kouče nebo terapeuta, který by vám pomohl spolu nějak líp komunikovat aby jste byli ve vztahu oba spokojení?

Vis ono komunikaci opravdu vse nevyresis. To je to nejvetsi klise, proc jsou pak vsude valky a USA se nikdy nedomluvi s Ruskem apod. :nevim: Proste on ma na radu veci odlisne nazory a proste nevidi duvod proc to porad rozebirat, jeho stanovisko je dany a nechce ustoupit a ani to resit. :nevim: Skoda, ze nezminujes o co presne vlastne hlavne jde.

Mozna to proste zadny jiny reseni nez rozchod nema, pokud trvas na svem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
10.5.21 11:36
@Sandokanouc píše:
No po 50 hledat partnera, jako jo zkusit to muzes, ale nespolehal bych na to. To spis je o tom, zda si dovedes predstavit radsi zivot sama nez s nim.

Radši s manželem, než bez něj.
Ale prostě se to na mě tak nějak nakupilo, že právě cítím, že je to všechno hrozně těžké. A věkem se to horší-vyvstávají i jiné neduhy, které před lety neměl.
Chtěla bych manžela takového, jako býval. Ta komunikace je horší a horší.
Jinak jsme dosti sehraný-je oslava, každý připravíme něco. Jede se na dovolenou, umíme se sbalit, odjet, domluvit. Napadne nás cokoli-jé, jedeme na večerní lyžování. A za 15 minut už sedíme v autě a jedeme. Takže na druhou stranu vím, že sehnat podobně smýšlejícího parťáka je asi jako hledat v kupce sena. Navíc v tomto věku. Chlapi bývají už dosti pohodlný a mít mladšího partnera si neumím představit.
A nechce se mě zahodit všechno to krásné, co bylo.

• Citovat
  • Nahlásit
3903
10.5.21 11:58
@Anonymní píše:
Radši s manželem, než bez něj.
Ale prostě se to na mě tak nějak nakupilo, že právě cítím, že je to všechno hrozně těžké. A věkem se to horší-vyvstávají i jiné neduhy, které před lety neměl.
Chtěla bych manžela takového, jako býval. Ta komunikace je horší a horší.
Jinak jsme dosti sehraný-je oslava, každý připravíme něco. Jede se na dovolenou, umíme se sbalit, odjet, domluvit. Napadne nás cokoli-jé, jedeme na večerní lyžování. A za 15 minut už sedíme v autě a jedeme. Takže na druhou stranu vím, že sehnat podobně smýšlejícího parťáka je asi jako hledat v kupce sena. Navíc v tomto věku. Chlapi bývají už dosti pohodlný a mít mladšího partnera si neumím představit.
A nechce se mě zahodit všechno to krásné, co bylo.

Napíšu to opačně - občas ho pěkně vyprudíš a od přijal nějakou pasivní taktiku jak se s tím srovnat.

Co ti nedochází jsou tři věci:

• jako ty bude občas uvažovat i on, nemluví o tom, protože nechce vyvolávat konflikty, ale to neznamená, že o tom nepřemýšlí.
  • není ti dvacet, kdy jsi nápadníky přehazovala vidlemi. Seznamování znamená prohrabovat se hromadou „blbců“ - srovnatelní partneři co je opustí manželka z nudy jsou rychle rozebráni. Pozor, milenec a trvalý partner jsou úplně odlišné kategorie.
  • není to jeho krize „děti vylétly z hnízda“, ale tvoje. Nikdo nepíše o citech k němu a rovnou o novém vztahu. Kdyby si toto přečetl, tak je dost pravděpodobné, že to takto pochopí. ( a v klidu se zařídí podle toho)
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat