Problém se zamotanou nití kolem člunku

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
ake
Kecalka 150 příspěvků 12.08.19 15:45
Problém se zamotanou nití kolem člunku

Ahoj potřebuju poradit. Už asi dva roky používám stroj Singer. Nedávno jsem na něm bezproblému šil triko s jehlou stretch 80. Teď jsem vyměnil niť a jehlu za univerzal 100 a jeans 100 (na dva pokusy), také jsem měnil spodní niť - 3× různou cívku (ta poslední byla navinutá ve výrobě). Jehla by měla být úplně nová, protože jeany šiju poprvé, z toho balení jsem ještě nebral. Taky to dělám s citem.

Symptomy jsou následující. Otočím pomalu kolem 1× - začíná to drhnout. Při druhém otočením cítím větší odpor a při třetím otočení už to nejde vysunout nebo jen větší silou. Zkoušel jsem naklonit stroj a podívat se co se děje. Jehla už při tom prvním zajetí někam zajede, ale horní (černá) niť se jakoby sekne nebo uvázne v takovém tom kovovém záhybu co se pohybuje kolem člunku. To vede k tomu, že se to otočí kolem člunku vnějšku, takže černá niť najednou překrývá záklapku člunku zezhora dolů. Tedy je ta niť úplně jinde. Singers má utahování horní nitě 4-9 a já mám nastaveno 4 což mi připadá zdravá norma. Brzda spodní nitě je taky nastavená běžně, ani moc ani málo.

Abychom si rozuměli, niť se na látce vůbec nezachytí. Myslím, že dolní niť nevylézá, nikde ji tam nevidím.

Nevíte čím to je, že se ta horní omotá kolem člunku?

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
sinapis.alba
Ukecaná baba ;) 1306 příspěvků 12.08.19 16:12

Nějak si to moc nedokážu představit, ale když mě potká něco takového, vdycky vydám zadám jehlu, patku, pevlíknu nitě, koukám, jestli někde za něčím není zasukovaná nit, a když to nepomůže, nadávám a pláču a odnesu stroj do opravy, protože je to bezpečnější než abych se v něm rýpala… ale já jsem všeobecně dost levá a rozbiju, co se dá 8)
edit: mám kafe v klávesnici, chybějící písmena si domysli :D

Lifka
Kecalka 380 příspěvků 12.08.19 16:20

Singer je celkove haklivejsi na zacházení. Já by jsem převlékla nit a dala novou jehlu. Důležitý je také mít stejnou nit v člunku jako na stroji. Koukala by jsem se i pod stehovou desku a vyčistila od nití a prachu seridila napeti. Pokud to nepomůže tak asi opravář. Omlouvám se píšu z mobilu

ake
Kecalka 150 příspěvků 12.08.19 16:47

To vše jsem právě udělal. Vyčistil od prachu. Pod desku koukám furt. Ty nitě jsou všechny od stejného výrobce, protože to mám vše cívky do člunku i cívky horní nitě v jednom balení. Doufám že se to nemohlo rozbít. Jelikož jsem se všude díval tak už nevím kam. Stalo se vám někdy že horní niť se vytáhne přes člunek? Když se díváš na člunek:

Modrá šipka ukazuje kudy se horní niť pohybovala během prvního kroku. A červená čára představuje tu horní niť jak skončila. Ta modrá je uvnitř, není moc vidět, ale ta červená je normálně navrchu toho člunku.

sinapis.alba
Ukecaná baba ;) 1306 příspěvků 12.08.19 18:20

Je fakt stoprocentně dobře daná ta spodní? a správně zasazené to pouzdro? jinak obzvlášť jestli je to nový singer, tak bude asi hodně poruchový, já mám singer ještě z doby, kdy to nebyly samé šunty, a stejně už se mi asi čtyřikrát přetočil člunek :zed:

inkakřivák
Generální žvanilka 20689 příspěvků 12.08.19 18:24

@ake není moc velké napětí spodní nitě? Když dáš do člunku cívku navleces nit, a vezmeš to za nit do ruky a rychle cuknes rukou nahoru, odvíjí se nit z cívky? Pokud ne, je člunek moc utažený. Pokud by ti nit volne jela, je volný. Riflova nit je hodně silná

ake
Kecalka 150 příspěvků 12.08.19 18:56

Určitě se odvíjí. Minimálně 2 cm. 2-4 cm podle toho jakou vezmu cívku.

Zakládat člunek umím dobře, učil jsem to i mamku. Tyhle věci nemám problém si zapamatovat. I to nasazování nitě do brzdy člunku mi přijde jednoduché. Dělám to vždy tak, že to protáhnu a zatlačím o páčku, takže niť sama pod brzdu zajede. Tohle umím asi jako zavazování tkaniček :lol:

Nejlepší by bylo natočit video, ale ten mobil má špatné rozlišení, nebyla by vidět niť…

Lifka
Kecalka 380 příspěvků 12.08.19 19:25

Stalo se mi to u singeru také a sama jsem si s tím neporadila. Je celkove Singer ráda nemám pořád mi cívka vyskakovala a ja pořád opravují a nesiju. Teď mám Brother a je to to samé. Snad ještě pořádně zkontrolovat umístění člunku v pouzdře stačí kousek a už to nesije. Také záleží na umístění cívky jestli je horizontální nebo vertikální chapac. Horizontální může vyskakovat je tam taková pacička aby cívka nevyskakovala pak to nesije.

inkakřivák
Generální žvanilka 20689 příspěvků 13.08.19 14:25

@ake Tak potom jedině zajít do servisu se poptat. V návodu není tahle chyba popsaná?
Bohužel já mám pfaffku, už dobře 25 let a pořád šije dobře. Takže jsem ted objednávala overlock taky pfaffku.

ake
Kecalka 150 příspěvků 15.08.19 11:10

Posílám video. Možná je tam málo světla. Ten odpor cítím už když zasouvám jehlu tuším že je to 1/4 nebo 1/5 otočky kolečkem.

https://youtu.be/i9XUH7Ll1Ck

ještě pomaleji:
https://youtu.be/oZFoZmvQ8HI

sinapis.alba
Ukecaná baba ;) 1306 příspěvků 15.08.19 11:59

Tak moc toho není vidět a stroj s vertikálním člunkem jsem už dlouho nepoužívala, ale přijde mi, že ta niť jde správně, spíš bych tipla něco s člunkem… měls to všechno vyndané? u těch vertikálních jde vymontovat poměrně hodně, ne? jakože se dostaneš celkem v pohodě až dozadu za člunek, jestli tam není nějaký bordel o který to drhne… jinak to vidím spíš na servis, když to nejede a není vidět proč :nevim:

ake
Kecalka 150 příspěvků 15.08.19 12:16

Teď se dívám na video jak pracuje rotační chapač. Ale je to jen kreslené
https://www.youtube.com/watch?…
Podle toho ta černá horní niť jede správně. Má se pohybovat po vnější straně člunku. A já si myslel, že to je špatně, že to má být někde uvnitř. Ještě jsem našel ukázku jak to funguje na skutečném stroji, ale jiný typ točí se na opačnou stranu: https://youtu.be/5OsKyG65SUk?…

Vlastně je problém už v tom že nejde vyndat spodní niť.

sinapis.alba
Ukecaná baba ;) 1306 příspěvků 15.08.19 13:04

Takže se to nedotočí tak daleko, aby horní zachytila spodní a dala se vytáhnout? chapač evidentně fuguje správně, což je fajn, ale nenapadá mě nic :,( jestli to jde ztuha a prostě se to zasekne, tak buď nějaký ten zacuchaný bordel (ale asi by sis všimnul, že se ti narvala nit nebo látka dovnit), nebo holt něco v mechanice, co bude chtít opraváře :(

ake
Kecalka 150 příspěvků 15.08.19 13:21

Já si myslím, že to není rotační chapač, ale kyvadlový. Proto se to nedotočí tak daleko. Teď zkouším najít návody na netu jen abych zjistil jak ta věc funguje.

sinapis.alba
Ukecaná baba ;) 1306 příspěvků 15.08.19 13:30

Tojo, ty svislé jsou kyvné, myslím tím, že to jakoby nedodělá ten krok.. ta spodní nit by měla mít nějakou vodící drážku nebo tak něco (a možná taky ne :D ), jestli není nějaký problém tam

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama