Problémy s odpoledním usínáním (miminko 5 měsíců)

459
31.7.13 20:25

Problémy s odpoledním usínáním (miminko 5 měsíců)

Ahoj,

nemáte někdo podobnou zkušenost?

Máme pětiměsíční dceru a má strašné problémy s usínáním později odpoledne, cca po 16. hodině.

V bdělém stavu vydrží max. 2 hodiny, pak ji dávám spát (respektuji samozřejmě i to, jak je unavená). Dopoledne a po obědě usíná krásně a je jedno, jestli v postýlce nebo v kočárku. Krásně usíná na noční spaní. Po 16. hodině se ale absolutně nedokáže zklidnit a odpočinout si. Někdy se mi ji podaří uspat, ale trvá to třeba hodinu i déle a většinou v kočáru.

Např. dnes se vyspala ve 14:15. Znovu jsem ji dávala spát po 16. hodině do postýlky. Když jsem ji položila do postýlky, tak byla v pohodě, neprotestovala… Nemohla ale vůbec zabrat, pak začala poplakávat. Bylo vidět, jak je červená, že má malá očička, ale ne a ne usnout. Na chvilku třeba očička přivřela, ale hned začala natahovat. Do večerního koupání v 18:15 neusnula a pak už ječela nevyspáním. Večer se ani nedokázala přisát, jak byla urvaná a jak plakala. Usla tedy bez jídla únavou. Takhle extrémní to není každý večer (hladová šla dnes spát poprvé), ale tím, že si pozdě odpoledne nedokáže odpočinout, tak už je večer taková ukňouraná, fňuká, je protivná.

Přijde mi ale hloupé dávat ji na noční spánek spát např. už v 17:00, zvlášť teď v létě. V tu dobu nejsme někdy ani doma a někde jsem četla, že noční spánek trvá 11 hodin, to by znamenalo vstávat s ní ve čtyři ráno. :-)

Od narození chodíme koupat v 18:15 a spát cca v 18:45. Už jsme zkoušeli koupání posunout na 18:30 nebo 18:45, ale jak nedokáže usnout, tak už je v tu dobu úplně hotová.

Párkrát se nám taky podařilo, že jsme ji spávali tak dlouho, že usnula až v 17:30 a vzbudila se 18:30, tak jsme čekali ještě hodinu, aby nešla hned spát na noc. Ale ona zase byla rozhozená z toho posunu. :-(

Asi se to vyřeší časem, až vydrží bdít déle než ty dvě hodiny. Ale třeba někdo máte podobnou zkušenost a poradíte…

Jinak naše dcera byla v prvních třech měsících strašně neklidná, dráždivá a uplakaná. Podařilo se nám to eliminovat zavinováním, dudlíkem a podobnými opatřeními a na štěstí přes poledne spala asi 5 hodin v kuse, takže nebylo tolik příležitostí ke řvaní. Nejvíce v těch prvních třech měsících plakala právě po 17. hodině - nedokázala se takhle navečer zklidnit. V prvních třech měsících v 17 hodin spustila a řvala až do večera. Teď už takhle nevyvádí (až na dnešek), ale zůstaly jí ty problémy s usnutím v tuto hodinu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

8071
31.7.13 20:30

No, my to máme podobně, malej bude mít tři měsíce. Večer bývá neklidný, problém je, že je ochoten se najíst jen po spánku, a to dost dlouhém. Takže večer většinou usne bez jídla, pokud se mi ho nepodaří nakojit v lepší náladě ještě před koupáním. Většinou se ale tak do hodiny vzbudí a nají se. Dneska mi venku neusnul, nakonec usnul v posteli bez kojení, pusu na zámek.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8071
31.7.13 20:31

Večer prostě řve a jediné, co ho baví, je nosit se. Ale tak, aby viděl přes moje rameno. Bolí mě z něj záda.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
48757
31.7.13 20:44

No tak ji dávej spát na noční spánek už právě v těch 17h. pokud jí to tak bude vyhovovat, není na tom nic hloupého, když to bude dítěti sedět.
Nebo změň režim tak, aby usla dřív odpoledne už třeba někdy kolem 15h. tím pádem se probudí kolem 17h. tak si chvilku pohrajete, zabavíte se koupáním, večeří a pak spát.
Zkusla bych změnit čas toho odpoledního spánku.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3607
31.7.13 20:44

Náš malý má přes den problém s jakýmkoliv spánkem. Neumí usnout, takze bud ho uhoupu anebo jsem zla matka a necham ho vymrucet a on se nakonec unavi a usne sam, ale to jen v pripade, ze nebreci, jakmile totiz zacne extremne jecet, tak to beru do svych rukou. Venku v kocarku taky nechce moc spat, to je vzdy rev. Nastesti vecerni usinani je v klidu ;-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5271
31.7.13 20:56

My s dcerkou měli trochu podobný případ. Souhlasím s Kelsey, dej ji spát klidně v těch 17 hodin, uvidíš, jak dlouho vydrží spávat ráno a podle toho si budete upravovat celý denní režim. Naše dcerka taky vydrží nespat dvě hodinky, pak 20 minut si dáchne a pak dvě hodinky je zase vzhůru. Když budeš potřebovat upravovat časy, tak postupně. My to teď taky zkoušíme, aby chodila spát později, jak je starší, zkracuje si noční spánek a dnes vstávala 4.15 8o. Spát ji dáváme asi o půl sedmé. Takže dnes se nám podařilo čas posunout jen o 15 minut, už je prostě navyklá. Zítra zase posuneme, jestli to ustojí a tak dále…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
854
31.7.13 21:08

A kdybys ji nechala v tech pet dachnout? Nasi je 9 mesicu a pravidelne spi od 17-17,30 pak dostane kasi, pohrajeme si a v 19 hodin jdeme koupat a v pul osmy spi… ja nevim, ale myslim, ze Ti do rana stejne nevydrzi od 17 hodin… Taky jsem to zkoumala a docela to dopadlo dobre, tuk, tuk, tuk… A vecer jsou vsechny deti uz mrzuty, to je normalni… :pankac:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
854
31.7.13 21:10

Jeste k tomu spani v postylce - to se nam povedlo dopoledne a po obede fakt az tak v 7.-8. mesici, jinak vetsinou jen v kocaru a ted i ten podvecerni spanek je pouze v kocaru… Proste „utlouct“ v kocaru.. :mrgreen: :P

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1416
31.7.13 21:12

@Yarisek měli jsme podobný problém, ale jen s tím večerním ječením před jídlem únavou atd..jinak usíná v pohodě..ale k věci, malý chodil spát kolem 19h ( tak do 4m) od 14h nechtěl už přes den vůbec zabrat, takže večer už prostě ječel únavou ( celé koupání, jídlo-taky šel spát několikrát hladový atd), po několika týdenním boji jsem mu prostě přesunula ten režim už na 17:30, kdy ho okoupu a nejpozději v 18:00 je v postýlce. Od té doby je vše super, malýho položím v 18h do postýlky, pohladím, odcházím a do 5 min chrní a spí do 6:30 vkuse. Takto už to má od 4m do teď ( je nám 6m )..klepu na dřevo aby to tak vydrželo co nejdéle. :potlesk: :potlesk: držím palce ať se ti to brzy upraví a najdete klidné večery :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
459
31.7.13 21:40

@Kelsey Teď jsme se o tom bavili s manželem a asi ji zkusíme ukládat dříve, když bude unavená.

Ale zeptám se k tomu: Do teď jsem chtěla, aby malá chodila spát každý den přibližně ve stejnou dobu, cca 18:15 - 18:45. Myslíte, že bude vadit, když se to budu snažit zachovat, ale pokud bude malá hodně unavená dříve (jako např. dnes), tak ji dám na noc spát třeba už v 17:15. Nechci ji každý den dávat spát v 17 právě kvůli tomu, že manžel někdy ještě není v tuto dobu doma z práce (napouští nám a přinese vaničku a dost mi pomáhá, ne že bych to sama nezvládla, ale je to s ním snazší a aspoň si ho malá při koupání taky užije). V 17 hodin jsme také dost často ještě pryč (např. na návštěvě).

Kelsey, s tím posunem režimu bych to samozřejmě také ráda udělala, ale my žádný režim nemáme. Od narození jsem se ho malé snažila nastavit, ale už jsem to vzdala. Ona si totiž spí jak chce. Jednou má spánek 30 minut, jindy 60, 90, přes 2,5 hodiny… (a je jedno, jestli je to spánek dopoledne nebo odpoledne). Zkoušela jsem i různé striktní dodržování, ale malá se prostě nepřizpůsobila a spíš to dopadlo tak, že jsem ji dávala spát přetaženou nebo naopak neunavenou. Teď ji dávám spát, když je unavená, mezi spánky má mezeru 1,5 - 2 hodiny a funguje to dobře až na to pozdní odpoledne.

@baumgi Já bych ji hrozně ráda nechala v pět dáchnout, ale ona prostě neusne. Přijde mi, že ji odpoledne chytá nějaký záchvat. Když ji dám do postýlky, tak šíleně kope nožičkama, mlátí ručičkama, jak nějakej nerváček. Myslím, že ji krásně zklidní to koupání (koupeme každý den) a pak krásně usne na noc. Jinak ona mi v noci spí v jiné postýlce než přes den.

@Novaska Asi to budeme muset tak nějak udělat. A v kolik se Ti ráno probouzí?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1416
31.7.13 21:54

@Yarisek v 6:30, napapá se a usíná ještě do 8h

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
854
1.8.13 07:11

@Yarisek hele, nase mala taky spi v jiny postylce pres den a v noci, ale ja na to vecerni kratky spinkani ji davam fakt do kocarku a to si drimne jen pul hodky a to vi, ze se tam do rana nespi, takze se probudi..
U nas je to s koupanim to same, pac manzel je to stejne jako u Vas, taky si ji chce trochu uzit a pomaha mi s vanickou, taky koupeme kazdy den.
Je to jen navrh, jak to delame my, kazdy mimi je samozrejme jine. A vis co, treba to bude trvat jen chvilku a zase se to zlepci. A zase treba prijde nespinkani dopoledne.. :P S tim mlacenim rucickama a nozickama - to je normalni, zadny zachvat to neni, neboj se nic, to vsechno bude dobry, oni jsou totiz vecer vic fakt unaveny.. Ja ji dam plinecku do kocaru a fakt s ni drkotam, nebo jezdim a usne a pak ji plinecku vezmu a spinka pul hodky, pak je zase trochu fit, ze sni kasi (jinak by rvala) a pak koupeme a pak uz dostane jen mlicko, s tim se zklidni a pak jde spinkat. Samozrejme, ze kdyz to prehlednu a spi dyl, nebo usne treba v 18 hodin, tak strasi i o to dele, usina pak misto v 19,30 ve 20,30 hodin.
Je to jen moje rada, treba trochu muze pomoci…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1.8.13 10:19

Ahojky, my jsme taky od porodnice usínali v 17:00. Pak jsem mu to postupne protahla a usina v roce v19:00 - 20:00. A problém s usínáním máme kdekoliv jinde než ve svojí postýlce a autě. Kočár, když nejede, tak je hned vzhůru :-( @Yarisek

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
459
1.8.13 19:47

@Kopretinkaobecna Já bych ji po narození musela dávat spát snad v 16. :-) Taky mě napadlo, že má nějaký vnitřní biorytmus nastavený tak, že noc začíná cca v 17 a vstává se v 5. Ráno se probouzí brzo, ale já ji nakrmím, dám jí dudlík a ona ještě zabere cca do 6:30 - 7:30. Jenže já ji nemůžu dávat každý den spát v 17. Zrovna dneska jsme museli jet navečer našim zalít zahradu a přijeli jsme v 17:30. V úterý jsme byli na výletě a přijeli v 18:15. Už jsem zmiňovala i to, že manžel chodí někdy z práce po 18. hodině… a těch situací, kdy ji nemůžeme dát spát v 17, je hodně. A po té 18. ji koupeme od narození, tak si říkám, že už by si mohla zvyknout??? Teď vydrží bdít 2 hodiny, tak doufám, že se ten čas bdění bude prodlužovat. Pak už třeba od 15 do 18 vydrží.

Zrovna dneska, jak jsme byli u našich, tak před tím se vzbudila v 15. U našich jsem se jí snažila uspat v kočáru, neusnula. V 17:15 jsme jeli domů autem, neusla ani v autě, kde je to většinou nejmíň problematické. Doma jsme ji dali do kočáru, usla s pláčem a vyčerpáním v 17:30, ale strašně sebou mlátila. Spala asi půl hoďky, ale nebyla vůbec vyspalá, byla pak protivná a kňourala. V 18:45 šla spát a skoro hodinu se tam třískala, až teď usla. :-(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1.8.13 21:10

@Yarisek některé děti asi potřebují stálou pravidelnost. My už ve většině případů nikam po 17:00 nikam nechodíme :-D. Ten řev mi za to nestojí. Když chodí starší do školky, tak oba už spí v sedm :andel:. Asi jí ten den začni ty sama organizovat, aby to měĺa každý den stejné. My ráno vstáváme 6-7, pak jde o půl 9 a to spí hodinu, pak jde ve 2 a to spí další hoďku, večer v 18:45 koupeme, mlíčko a chrníme až dy rána :-).
Uvidíš, že už to bude malinko lepší s věkem, ale osobně si myslím, že tvá malá chce jen řád j jistotu :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama