Proč nejsou důchodci schopní se ozvat svým blízkým?

16073
13.3.21 19:54

Proč nejsou důchodci schopní se ozvat svým blízkým?

Zajímalo by mě jestli to je fenomén jen v mým okolí nebo i jinde. Teď z toho vynechte covid, píšu i o době před covid.

Je důchodce, který má rodinu (děti, vnoučata mající svůj vlastní mobil) nebydlí spolu, ale vídají se (oslavy, vánoce, atp…) a tento důchodce nikdy sám nezvedne telefon, aby zavolal jak se dceři/synovi/vnoučeti daří, vždy čeká až se ozvou jemu. Ale je zvědavý jak se jim daří, když přijde na návštěvu někdo, kdo by potencionálně mohl něco vědět, tak ho podrobí výslechu.
Je to schopný důchodce, používá internety, mobil, whatsapp, email…zároveň neřeší peníze, tj má kredit/paušál, to taky problém není. Ani nemá strach že by příbuzné svým hovorem rušil - na to konkrétně jsem se ptala.
Situace (příklad):
Na návštěvě u důchodce: A co, neviděla jsi se s X, už má vysvědčení? A nevíš jaký měl známky? A co Y, už byla na tom vyšetření?… Jo, má. Nevím. Tak X zavolej, bude mít radost. Ticho. Oni jsou teď doma na chatě byli minulý víkend, tak zavoláš? Ticho. Proč mu nechceš zavolat? Pokrčení rameny, žádná odpověď.

Já teď nemyslím, že by děti, vnouče neměli volat, měli, ale proč ten kontakt není oboustranný? Proč ten důchodce čeká, že mu všichni budou volat a když se o něco zajímá, sám nezavolá? :nevim:

Je tu nějaký důchodce, co mi to může vysvětlit? Nebo někdo jiný? My tomu prostě nerozumíme.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
30172
13.3.21 19:58
@debra.morgan píše:
Zajímalo by mě jestli to je fenomén jen v mým okolí nebo i jinde. Teď z toho vynechte covid, píšu i o době před covid.

Je důchodce, který má rodinu (děti, vnoučata mající svůj vlastní mobil) nebydlí spolu, ale vídají se (oslavy, vánoce, atp…) a tento důchodce nikdy sám nezvedne telefon, aby zavolal jak se dceři/synovi/vnoučeti daří, vždy čeká až se ozvou jemu. Ale je zvědavý jak se jim daří, když přijde na návštěvu někdo, kdo by potencionálně mohl něco vědět, tak ho podrobí výslechu.
Je to schopný důchodce, používá internety, mobil, whatsapp, email…zároveň neřeší peníze, tj má kredit/paušál, to taky problém není. Ani nemá strach že by příbuzné svým hovorem rušil - na to konkrétně jsem se ptala.
Situace (příklad):
Na návštěvě u důchodce: A co, neviděla jsi se s X, už má vysvědčení? A nevíš jaký měl známky? A co Y, už byla na tom vyšetření?… Jo, má. Nevím. Tak X zavolej, bude mít radost. Ticho. Oni jsou teď doma na chatě byli minulý víkend, tak zavoláš? Ticho. Proč mu nechceš zavolat? Pokrčení rameny, žádná odpověď.

Já teď nemyslím, že by děti, vnouče neměli volat, měli, ale proč ten kontakt není oboustranný? Proč ten důchodce čeká, že mu všichni budou volat a když se o něco zajímá, sám nezavolá? :nevim:

Je tu nějaký důchodce, co mi to může vysvětlit? Nebo někdo jiný? My tomu prostě nerozumíme.

Moje babička je opačný případ. Obvolává všechny. Kdykoliv. Občas je to dost vysilující, když si povídáme skoro hodinu, vše musím zřetelně vyslovovat, protože se pak ptá „čeho“?
Podle mě spoří, ač má kredit a paušál. Někdo to tak má. Nebo nechce „obtěžovat“. Zeptá se toho, koho má zrovna na drátě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8078
13.3.21 20:00

Aby mohli vycitat, ze nezavolaji, prece. :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16073
13.3.21 20:02
@PaníBovaryová píše:
Aby mohli vycitat, ze nezavolaji, prece. :)

To je bohužel jediná odpověď, co mě napadla.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1801
13.3.21 20:05

Asi si myslí, že by třeba otravoval, rušil :nevim:. Moje babička zase zásadně mobil nebere, volám jí celé dopoledne…nic. Tak se tam vypravim, mám strach jestli se jí něco nestalo. Babička otevře se slovy…že ten mobil vůbec neslyšela…byt 1+ 1 :roll: :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
13.3.21 20:05

Je to pro mě teda velice osobní téma, ale mám to úplně stejně - zajímá mě, jak se mají ostatní, ale prostě je sama nekontaktuju. Nikdy jsem nepochopila telefonování jenom kvůli zjišťování, jak se někdo má/co je novýho a opravdu upřímně nerozumím tomu, proč to někdo dělá. :nevim:

• Citovat
  • Nahlásit
30775
13.3.21 20:06

Zajímavá otázka. Zeptám se mámy. Nikdy nezavolá, nebo nenapíše jen tak. Vždycky říká, ať se zas ozveme :lol:
Je jí 55, myslím tuší, že telefon funguje obousměrně :lol:
Ale máme to asi v rodině, prarodiče taky nikdy nevolali, když jsem byla malá :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7404
13.3.21 20:08

@debra.morgan dobrý dotaz, u nás je to úplně stejný

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
15995
13.3.21 20:09

Nechtějí být na obtíž, bojí se že by obtěžoali a nebo byli odmítnutí.

A teda tohe není vázané jen na pokročilý věk.

Plus spoustu lidí prostě nerado volá - protože protě nevíš v jaké náladě je ten druhý - slabší sociální fobie.

upřímně je nejjedoduší si domluvit pevný termín - každou druhou středu v sedm si zavoláme…

Příspěvek upraven 13.03.21 v 20:09

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
30172
13.3.21 20:09
@Fiducia píše:
Zajímavá otázka. Zeptám se mámy. Nikdy nezavolá, nebo nenapíše jen tak. Vždycky říká, ať se zas ozveme :lol:
Je jí 55, myslím tuší, že telefon funguje obousměrně :lol:
Ale máme to asi v rodině, prarodiče taky nikdy nevolali, když jsem byla malá :lol:

Ono to je dobou a mobilem. Já jako malá nezažila telefonáty, telefon prostě nebyl. Domluvili se vždy při předchozím setkání, kdy se uvidí zas. Psaly se dopisy, pohleda z dovolených a táborů. Teď má každý pocit, že musí být 24 hodin k zastižení a pořád každému sdělovat, jak se má a co dělá.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2372
13.3.21 20:11

Zajímavý dotaz. Ano máme v rodině mnoho takovýchto důchodců se stejným chováním.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16073
13.3.21 20:11

Psala jsem, že o obtěžování to není. to bylo první co mě napadlo, zjištovala jsem u více exemplářů. Zároveň mají mobil u sebe, pokud jim někdo volá zvednou v podstatě vždy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
15995
13.3.21 20:14

@debra.morgan jasně- protože sociální fobik ti řekne že nechce obtěžovat, když na něj tlačíš aby telefonoval.

To že ti nedal/a jasnou odpověď, protože se cítil/a zahnaný dotazy do kouta a zahanbovaý/á je celkem výmluvné.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5640
13.3.21 20:15

Moje babička nikdy nezavola, nikdy nepřijede a kdyz dorazime my, tak jenom vyčítá. Když odpovím, že ma taky telefon. Do města kam jezdi za doktory, tak tam bydlíme, můžeme za ni dojit nebo naopak ona k nám (nemocnice je cca 5 minut pěšky). Řekne, že je to starost nás mladých. Jenže nikdy to neřešila ani když jsme byli s brachou maly. Podotykam, ze to není žádná stará baba, kdyz se narodil můj brácha (její 1. Vnouce) bylo ji 34. Dnes je ji 70…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
582
13.3.21 20:23

Zajímavý. Máme to tak taky, pokud nezavoláme, tak se neozvou a vyčítají že se neozveme.

Asi, že dřív ta možnost nebyla, tak to nemají tak zažité jako my. :roll:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat