Proč se ženy v islámu zahalují

670
6.5.16 12:42

Proč se ženy v islámu zahalují

Prosím ás, mám dotaz na ty, které se orientují v islámu lepe než já. Proč si ženy muslimky zahalují hlavy, tuším od 1. menstruace, zatímco muži tak činit nemusí. Dosud jsem měla za to, že je to jistý druh podřízenosti ženy mužům - asi tak jako „to je moje samice, tu mi okukovat nebudeš.“ Právě jsem ale viděla, jak kolem nás šla pravděpodobně muslimka s cca 12ti-letou dcerou, obě zahalené, zřejmě šly z blízké ZŠ. Pokud by ale žena byla zahalená, aby byla demonstrována její podřízenost muži, není to v rozporu s naší ústavou, která zajišťuje rovnoprávnost? A patří to do našeho sekularizovaného školství? Prosím seriózní odpovědi těch, kteří o tom něco vědí, ne výpady zanícených vítačů.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1670
6.5.16 12:46
@eva333 píše:
Prosím ás, mám dotaz na ty, které se orientují v islámu lepe než já. Proč si ženy muslimky zahalují hlavy, tuším od 1. menstruace, zatímco muži tak činit nemusí. Dosud jsem měla za to, že je to jistý druh podřízenosti ženy mužům - asi tak jako „to je moje samice, tu mi okukovat nebudeš.“ Právě jsem ale viděla, jak kolem nás šla pravděpodobně muslimka s cca 12ti-letou dcerou, obě zahalené, zřejmě šly z blízké ZŠ. Pokud by ale žena byla zahalená, aby byla demonstrována její podřízenost muži, není to v rozporu s naší ústavou, která zajišťuje rovnoprávnost? A patří to do našeho sekularizovaného školství? Prosím seriózní odpovědi těch, kteří o tom něco vědí, ne výpady zanícených vítačů.

Jeto jejich vira v ustave je svoboda nabozenstvi

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11131
6.5.16 12:48

Proste je to zvykova forma oblekani - nekde v africe je normalni, ze zeny chodi s odhalenymi prsy, u nas by to na ulici vyvolalo poprask, ale na plazi zas se to toleruje. jeste v 50.letech bylo v Italii nebo Spanelsku v reseni policie pokud si zena vzala dvoudilne plavky, kdezto u nas se nosily uz ve 30.letech.
u nich proste je soucasti odevu a formy zahaleni zahalit i vlasy, nekde i oblicej. tak jako u nas se nikdo nepohorsuje, ze je ponizujici, ze chlap muze jit bez tricka a zena ne. tak u nich se drive zeny nepohorsovaly, ze se musi zahalovat - proste zvyk a norma.

dneska je to trochu jinak, kultury se misi a kde jsou spravne hranice toho, co je normalni se meni.

Příspěvek upraven 06.05.16 v 12:49

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
670
6.5.16 12:49
@Lucie66 píše:
Jeto jejich vira v ustave je svoboda nabozenstvi

Ale jejich víru jim nikdo nebere. ať si klidně věří v Marťany, ale proč by kvůli víře měla být demonstrována podřízenost mužům. Navíc zahalování bylo ještě daleko před Mohamedem, jak jsem našla, konec konců se zahalovali i ve starověkém řecku

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7314
6.5.16 12:50

@eva333 Přečti si tohle, třeba leccos pochopíš, nejsou to žádné chudinky, které k tomu někdo nutí
http://www.hrebenar.eu/…ubsi-duvody/

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11131
6.5.16 12:51
@eva333 píše:
Ale jejich víru jim nikdo nebere. ať si klidně věří v Marťany, ale proč by kvůli víře měla být demonstrována podřízenost mužům. Navíc zahalování bylo ještě daleko před Mohamedem, jak jsem našla, konec konců se zahalovali i ve starověkém řecku

ono to nema demonstrovat podrizenost muzi. podrizenost je pokud by ji to muz nakazoval a ona se zaholovat nechtela.

nebo ty se podrizujes muzi tim, ze si na bazen vemes vrsek od plavek a on. ne?

cimz to neobhajuju, ale je to o necem jinem nez podrizenosti. respektive islam ma problemy s podrizenosti hlavne jinde.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
670
6.5.16 12:53
@Ali-Ali píše:
ono to nema demonstrovat podrizenost muzi. podrizenost je pokud by ji to muz nakazoval a ona se zaholovat nechtela.

nebo ty se podrizujes muzi tim, ze si na bazen vemes vrsek od plavek a on. ne?

cimz to neobhajuju, ale je to o necem jinem nez podrizenosti. respektive islam ma problemy s podrizenosti hlavne jinde.

Jenže když si podprsenku k bazénu nevezmu, nečeká mne žádná sankce ani ze strany státu, ani ze strany manžela, resp. manžel nemá právo mne za to trestat, pokud tak učiní, chová se protiprávně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9949
6.5.16 12:54

Ne není to v rozporu s Ústavou ani Listinou základní práv a svobod, neboť člověk má právo, na svobodný názor ohledně náboženství a tedy nošení ať už burky, hidžábu či třeba čádoru je jejich svobodná volba.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11131
6.5.16 12:56
@eva333 píše:
Jenže když si podprsenku k bazénu nevezmu, nečeká mne žádná sankce ani ze strany státu, ani ze strany manžela, resp. manžel nemá právo mne za to trestat, pokud tak učiní, chová se protiprávně.

vsak ji taky nehrozi zadna sankce od statu (pokud teda nejsme v Saudske Arabii) :nevim: a manzel ji taky nema pravo trestat. mluvila jsi o muslimech v evrope.

A jinak i u nas jsou chlapi, co jsou schopni zenske vynadat, ze ma moc kratkou sukni nebo prilis velky vystrih. a jak pisu - vse je o dobe a ruznych zemich. jeste v 60.etech ve Francii cetnici nahaneli zenske, co si sundaly na plazi vrsek - bylo to trestne :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9949
6.5.16 12:57
@eva333 píše:

Ano, máš pravdu, jenže uvědom si, že podle Koránu je muž ženě nadřazen, musí se o ni postarat a ona mu musí být poslušna a ano, Korán umožňuje fyzické tresty - bití ženy mužem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
44
6.5.16 13:00

Jsem muslimka, Ceska. Zahalovani je ciste osobni vec a neni to povinnosti. Zahalena nejsem-nenosim satek, ani burku.Je to o respektu a ucte, ne o nejake podrazenosti muzum…Jde o to, ze zahalena zena nevzbudi v jinem muzi chtic☺. Ja chodim normalne oblekana, chodim do prace, do kavarek, s kamaradkami ven, nevidim nic, co by me omezovalo.Nez jsem konvertovala k islamu, veprove jsem nejedla nikdy moc takze pro me to nebyl problem. Nepiju, nekourim. Jedine co bych nrmela nosit jsou kratke sukne a vystihy az po pas, nic kde ukazujes „prednosti“ ale tohle je ciste osobni, kazdy pro sebe.Muj muz je cizinec muslim, jsme spolu 4roky, za dva mesice cekame miminko. neznam pozornejsiho muze…Dulezite je i neplest si tradice a viru

Příspěvek upraven 06.05.16 v 13:07

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
670
6.5.16 13:01
@Kotatko03 píše:
Ne není to v rozporu s Ústavou ani Listinou základní práv a svobod, neboť člověk má právo, na svobodný názor ohledně náboženství a tedy nošení ať už burky, hidžábu či třeba čádoru je jejich svobodná volba.
@Kotatko03 píše:
Ne není to v rozporu s Ústavou ani Listinou základní práv a svobod, neboť člověk má právo, na svobodný názor ohledně náboženství a tedy nošení ať už burky, hidžábu či třeba čádoru je jejich svobodná volba.

Je to jejich svobodná volba? Já to vnímám jako pravidla jejich společnosti, které nám nejsou vlastní, protože jsme rovnoprávné. Ďlouhodobě týrané ženy jsou také týrané proto, že je jejich svobodné rozhodnutí s tyranem zůstat, ale to tyrana ještě neospravedlňuje a nesnímá z jeho jednání trestněprávní rovinu (vím, že je to extrémní případ).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7314
6.5.16 13:01

@Kotatko03 Naše zákony to neumožňují a přesto každá druhá dostane občas přes držku, tak kde to jsme?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4113
6.5.16 13:02

@LucieLulu a kdyby ses s manželem odstěhovala do jeho země, tam bys taky mohla chodit bez burky? ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9949
6.5.16 13:04
@renap píše:
@Kotatko03 Naše zákony to neumožňují a přesto každá druhá dostane občas přes držku, tak kde to jsme?

V České republice…ano máš pravdu, nevím sice, jestli každá druhá, ale to není důležitá, každá z těch žen má ale právo podat například trestní oznámení a má šanci případný soud vyhrát.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat