Proč soudci vrací děti do biologických rodin?

4841
5.1.20 11:01

Proč soudci vrací děti do biologických rodin?

Prosím, je tu nějaký soudce nebo pracovník OSPODu? Dokáže mi někdo vysvětlit, proč je kolikrát dítě vráceno do rodiny, která mu ubližovala? To čeká soudce, že se z rodiče, který dítě týral a zanedbával, stane milující a pečující rodič? To je tak naivní? A je řada případů opakovaného odebrání a zase vrácení do rodiny. Vždyť to musí tomu dítěti hrozně ublížit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

928
5.1.20 11:06

Na takovou otázku bych ráda znala odpověď taky. Tyrani se nemění. Je to hodně naivní představa. Možná je to proto, že by byly u nás klokánky a děcáky přeplněné. Jinak takovým rodičům bych nařídila léčbu u psychologa nebo psychiatra. Pak by možná mohli vidět své děti.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3331
5.1.20 11:12

Těžko říct. Sama jsem se nestačila divit když nám soud příklepl střídavou péči, kterou jsem absolutně nechtěla, protože otec dcery byl agresivní, nebezpečný. Opakovaně dceru nechával samotnou doma když jsem byla v práci a jel mě kontrolovat, - dceři byly 3 roky a cesta do města půl hodiny a zpět také půl hodiny. Když jsem řekla že se chci rozvést vyhrožoval zabitím mě i dcery. A hlavní kdo se o střídavou péči zasadil byl právě Ospod nikoho nic nezajímalo. :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
138
5.1.20 11:12

To by me taky hrozne zajimalo, jak je mozne, ze to tak funguje. Ve vesnici kousek od nas je rodina, kde stryc zneuzival sveho synovce. Vim, ze byl zavreny, ale ted tam s nimi znovu zije 8o
Z toho mi je uplne spatne a nechapu, jak je tohle mozny. Vzdyt prece jeho i chlapecka musi nekdo kontrolovat, tak jaktoze tohle dopusti?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8100
5.1.20 11:15

Protože je na ně tlačeno nadřízenými orgány, aby to dělali a plnili statistiky a navíc je jich málo, takže jsou vyhořelí a přepracovaní.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23393
5.1.20 11:17

@Enmamma

Tohle taky nechápu a je mi z toho smutno… :?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1004
5.1.20 11:20
@free333 píše:
@EnmammaTohle taky nechápu a je mi z toho smutno… :?

Cítím to samé :cert:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4841
5.1.20 11:27
@free333 píše:
@EnmammaTohle taky nechápu a je mi z toho smutno… :?

Také je mi z toho smutno. Přítelkyně říká, že chceme před Evropskou unií vypadat hezky, že nemáme moc dětí v dětských domovech. Myslím, že problém je v tom, že nejsou pěstouni, ale ti za stávajících podmínek nebudou. Ale to jsou jen naše úvahy, ráda bych slyšela důvod od těch, co rozhodují.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5.1.20 16:20

Milá Enmammo, mne, která měla chladnou a krutou matku (víš ode mne z jedné diskuse), tohle přímo se. e. Zde je link na diskusi, že pak častokrát zničeným dětským duším už není pomoci: https://www.emimino.cz/…pece-369074/. A myslím, že do téhle diskuse napsala jedna z USA, že její sousedi mají také dítě v pěstounské péči a je to v pohodě (ač dokonce pěstouni a dítě měli rozdílnou barvu pleti, co je samo osebe nápadné a v okolí to může vyvolat spoustu otázek). A dodala, že v pohodě je to proto, protože v USA nečekají, až vlastní rodiče dítě úplně zničí a pak - když už je všechno v trapu - se stát dítěti (jakože) snaží pomoci. Tak se to totiž dělá v ČR, kde se razí teorie, že ač týrané dítě má být za každou cenu s biologickými rodiči. Proto loni bylo u nás zabito vlastními rodiči téměř 10 dětí.

Dovětek: dneska mne vytočila zpráva, že v Karlovarském kraji chybí pěstouni, že děti jsou zbytečně v domovech. Hm, a co tak najít pro dítě náhradní rodiče z jiného kraje? Protože já jsem přesvědčena, že dost lidí by si vzalo dítě z děcáku, ale ne dítě, kterému už nelze pomoci.
A dovětek č. 2: všimněte si v té diskuzi, jakým způsobem ta paní přišla k té zničené holčicce: byla jí dodaná jako zboží!!! Stejným způsobem byl mé kolegyni dán jeden chlapec (ne adopce ani pěst. péče, nevím co to bylo): „Tak si po něj přijeďte!!“ Byla jsem šokována: myslela jsem, že nejdřív je kontakt v děcáku a „rodiče“ a dítě se najdou sami, jak si padnou do oka na nějakých společných akcích děcáku a lidí hledajících dítko. Také mi je z toho moc špatně.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
57477
5.1.20 18:05

Protože se ukázalo, že cesta - vzít těmto dětem biologického rodiče a dát mu náhradního, není taky ta optimální a výsledky ( respektive jejich následné zařazení do normálního života) nejsou zrovna optimální. ( viz finský model, kde dětem nevyhovujících rodičů prostě najdou lepší rodiče, profesionální pěstouny). Zdá se, že vazby na biologické rodiče jsou důležité, ikdyž jsou rodiče mišuge. No a bohužel, najít tu vyváženou variantu není snadné, je to jako vše, zpočátku se jde ode zdi ke zdi, než se kyvadlo ustálí v nějaké optimální rovnováze.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19190
5.1.20 19:27

Co vím od jedné paní, tak která má v oblasti pěstounství dost přeled a zkušenosti, tak prostě situace není ideální na všech frontách. Když bio-rodina nefunguje, lze dát dítě do ústavní péče (problém instutucionální výchovy, málo individuální péče, dítě vyrůstá mimo realitu normálního života, citová deprivace atd.) nebo k pěstounům. Pěstounů je málo a ne všichni jsou kvalitní. Něktří si z toho udělli prostě živnost a dítě sice má co jíst, střechu nad hlavou a nikdo ho nemlátí, ale už s ním nikdo nějak dál nepracuje a nerozvíjí ho (a že to tyhle děti extra potřebují). Často se prý jedná o lidi, ktěří z těch dětí v péči v podstatě „žijí“, takže nechodí do práce - dítě ani zde nedostane moc vzor normálně fungující rodiny. Nehledě na to, že u těch dočasných pěstounů mohou být děti jen omezenou dobu a pak putují dál, jak překážející krabice. Co to udělá s psychikou dítěte, které si i bojí utvářet si nějaké vazby, netřeba hovořit. Sociálních pracovníků a odborníků, kteří by pracovali intenzivně s těmi nefunkčními bio-rodinami a poskytovali podporu pěstounským rodinám a dětem v jejich péči je opět málo, je to špatně placené, kolikrát nevděčné povolání s vysokým výskytem vyhořelých osob.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4841
5.1.20 22:39
@bea landová píše:
Milá Enmammo, mne, která měla chladnou a krutou matku (víš ode mne z jedné diskuse), tohle přímo se. e. Zde je link na diskusi, že pak častokrát zničeným dětským duším už není pomoci: https://www.emimino.cz/…pece-369074/. A myslím, že do téhle diskuse napsala jedna z USA, že její sousedi mají také dítě v pěstounské péči a je to v pohodě (ač dokonce pěstouni a dítě měli rozdílnou barvu pleti, co je samo osebe nápadné a v okolí to může vyvolat spoustu otázek). A dodala, že v pohodě je to proto, protože v USA nečekají, až vlastní rodiče dítě úplně zničí a pak - když už je všechno v trapu - se stát dítěti (jakože) snaží pomoci. Tak se to totiž dělá v ČR, kde se razí teorie, že ač týrané dítě má být za každou cenu s biologickými rodiči. Proto loni bylo u nás zabito vlastními rodiči téměř 10 dětí.Dovětek: dneska mne vytočila zpráva, že v Karlovarském kraji chybí pěstouni, že děti jsou zbytečně v domovech. Hm, a co tak najít pro dítě náhradní rodiče z jiného kraje? Protože já jsem přesvědčena, že dost lidí by si vzalo dítě z děcáku, ale ne dítě, kterému už nelze pomoci.
A dovětek č. 2: všimněte si v té diskuzi, jakým způsobem ta paní přišla k té zničené holčicce: byla jí dodaná jako zboží!!! Stejným způsobem byl mé kolegyni dán jeden chlapec (ne adopce ani pěst. péče, nevím co to bylo): „Tak si po něj přijeďte!!“ Byla jsem šokována: myslela jsem, že nejdřív je kontakt v děcáku a „rodiče“ a dítě se najdou sami, jak si padnou do oka na nějakých společných akcích děcáku a lidí hledajících dítko. Také mi je z toho moc špatně.

My si jedno dítě vybrali a bylo z toho strašné halóóó a jednu holku ze sociálky za to sankcionovali tak, že z práce musela utéct. Byla to moje kolegyně. Chlapce nikdo v republice nechtěl a ona tušila, že když nám o něm předá informace, že si ho vezmeme. Kdyby nám to neřekla, nikdy bychom se o něm nedozvěděli. Už ho máme 4 roky. Druhého chlapce nám „přidělili“ tak, jak o tom píšeš. Ze dne na den chtěli, abychom si ho odvedli z kojeňáku, že nám dají dlouhodobou propustku do doby než rozhodne soud. Znali jsme ho jeden den. Ale pochopili jsme, že kloučka také nikdo nechce, tak jsme si ho také vzali, už ho máme skoro dva roky. Praxe je opravdu taková, jak píšeš. To, jak jsme přišli k našemu prvnímu kloučkovi není běžné. Bojovali jsme o něj přes půl roku a pak půl roku museli chodit do kojeňáku. Bojkotovali to, protože jsme si dovolili dítě vybrat sami. :zed:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4841
6.1.20 09:49
@Svistice píše:
Co vím od jedné paní, tak která má v oblasti pěstounství dost přeled a zkušenosti, tak prostě situace není ideální na všech frontách. Když bio-rodina nefunguje, lze dát dítě do ústavní péče (problém instutucionální výchovy, málo individuální péče, dítě vyrůstá mimo realitu normálního života, citová deprivace atd.) nebo k pěstounům. Pěstounů je málo a ne všichni jsou kvalitní. Něktří si z toho udělli prostě živnost a dítě sice má co jíst, střechu nad hlavou a nikdo ho nemlátí, ale už s ním nikdo nějak dál nepracuje a nerozvíjí ho (a že to tyhle děti extra potřebují). Často se prý jedná o lidi, ktěří z těch dětí v péči v podstatě „žijí“, takže nechodí do práce - dítě ani zde nedostane moc vzor normálně fungující rodiny. Nehledě na to, že u těch dočasných pěstounů mohou být děti jen omezenou dobu a pak putují dál, jak překážející krabice. Co to udělá s psychikou dítěte, které si i bojí utvářet si nějaké vazby, netřeba hovořit. Sociálních pracovníků a odborníků, kteří by pracovali intenzivně s těmi nefunkčními bio-rodinami a poskytovali podporu pěstounským rodinám a dětem v jejich péči je opět málo, je to špatně placené, kolikrát nevděčné povolání s vysokým výskytem vyhořelých osob.
Šíříš zažitý společenský blud. Z posledních statistik vyplynulo, že 80 až 90 % pěstounů má v péči 1 až 2 děti. Ty děti jsou ve své většině postižené a deprivované. Podívej se na nabídku dětí na www.pestouni.cz. Téměř žádné není v pořádku. Vyžadují celodenní péči. Chodit do práce se tak stává nemožným. Protože jsem v oboru vzdělaná a zároveň jsem už 4 roky pěstounkou, vím, že u řady dětí není laickým okem postižené poznatelné. Náš starší klouček je společností hodnocen jako naprosto zdravé dítě. Bohužel, opak je pravdou. Má FASD, které není viditelné a v republice ho neumí diagnostikovat. Odborníci na toto postižení neexistují. V zoufalství jsme začali hledat odborníky po celém světě. Naštěstí jsme nemuseli až na konec světa. Nejbližší diagnostické a terapeutické centrum je v Bratislavě. Výjezd nás přišel na skoro 8 tisíc. Bylo nám řečeno, že kluk to bude mít v životě těžké, budou ho brát všude jako zdravého (protože to na čele napsané nemá, morfologické změny v obličeji jsou pro laiky nerozpoznatelné, pozná to pouze člověk, který s těmi dětmi pracuje), on však život bude zvládat obtížně, nebo ho zvládat nebude a může to skončit tragicky. Momentálně se chystáme na psychiatrii a neurologii, bohužel, o této diagnóze neví nic a nikdy se s tím nesetkali. Bodejď by jo, u nás se to diagnostikovat neumí, matky chlastačky dítě vodit na léčbu postižení, které samy způsobily, nebudou a u ostatních dětí dochází k záměně za řadu jiných diagnóz - ADHD, Asperger, autismus, nebo nejsou diagnostikovány vůbec a lípnou jim max. poruchy chování. Takže já jsem také doma a přítelkyně také. Já to sama nezvládnu, pomoc potřebuji, takže to řešíme občasnými brigádami. Kariéru jsem pověsila na hřebík. A přivydělávat musím. Žít se z těch dávek nedá. Je to omyl společnosti, že je za to peněz jako želez. Nikdo nám nic na děti neproplatí, nikdo nás nepodpoří. Od pomáhající organizace máme akorát tak nabídku dát děti na 14 dní v roce na tábor. :zed: Jednomu je 6 let a je na nás silně fixován, plakal by tam. A druhému jsou 4 roky, je opožděný a je na plínkách. Byl v životě tolikrát odkopnut, že ho dát na tábor a zmizet z jeho dosahu by mohlo vyvolat pořádný regres, když teď máme radost, že se citově konečně navázal. A tyhle řeči o vyžírkovství pěstounů, pěstounům akorát podráží nohy. Stát šetří, společnost se na nás dívá skrz prsty a ostatní ničemu nerozumí. To opravdu žádného lákat stát se pěstounem nebude.
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
7.1.20 21:17

Proč to dělají soudci to nevím ale byla jsem na praxi na OSPODu před pár lety a ten za rozhodnutí soudce opravdu nemůže. Kolikrát se i opakovaně dávají podněty k odebrání dítěte, pracovník ospodu byl přímo v ty domácnosti, viděl co se tam děje, popsal to do zprávy pro soudce a pak soudce přijde podívá se na pár papírů, naživo situaci neviděl a rozhoduje.

Z tohoto důvodu vznikají i průtahy v odebrání a dítě je dále a dále tyrano. Sociálka nemůže dítě vzít na vlastní pěst potřebuje soudní rozhodnutí ale lidi vždycky pak jen vidí jak sociálka nezasáhla :( krom toho jsou vázáni mlčenlivostí takže se ani nemůžou hájit že oni podněty dávali a opakovaně ale soudce to od stolu zamítl.

Praxe tam mi stačila, abych si práci našla jinde.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
10.1.20 23:19

Sama jsem byla pěstounkou a jediné co můžu říct je to, co mi řekl jeden psycholog. Stát nezajímá zájmy dítěte, ale práva rodičů - čí je supermie / vajíčko toho je dítě.
Práce s těmito dětmi je strašně náročná, nesou si většinou zdravotní problémy a také psychické. Vyřešíte 1 a máte 2 další.
Peníze které dostáváte od státu jsou fakt směšné. Pokud s dítětem chcete/musíte zůstat doma, tak vás musí živit manžel.
Ve zkratce : matce feťačce odeberou dítě, zjistí se, že dítě bylo sexuálně zneužito. Jde do pěstounské péče ke vzdálené Tetě, která po roce řekne, že na to nemá (obdivuji, že to někdo dokáže přiznat). Najdou se další pěstouni, dítě si vezmou, dokáží zázrak, že dítě vše dožene, dokáže se zařadit mezi ostatní děti a nastoupit do klasické základní školy. Matka se probudí, že chce dítě zpět. Všude strčí nové dítě s novým tatínkem a OSPOD a doprovodná organizace vás hodí přes palubu. Dítě získá zpět a do měsíce uteče od otce druhého dítěte k bývalému dealerovi drog, který mimo jiné seděl za to, že vyhrožoval a praktikoval násilí na podnikatelích

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama