Prodej na Fleru a živnostenský list

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
478
13.8.13 13:44

Prodej na fleru a živnostenský list

Ahoj, už jsem z toho zmatená. Prodávala jsem na Fleru s klidným svědomím, že si vydělám jen pár korun (rozhodně pod 20 tis.), proto nepotřebuji živnostenský list. Teď jsem ale zjistila, že vystavování v eshopu je soustavná podnikatelská činnost, proto je třeba živnosťák. Mě se ale nevyplatí si ho zakládat, fakt tam prodám pár kousků za rok a navíc bych to měla jako hlavní činnost, takže bych platila hrozně moc (nebo jedině, jestli neplatí pro studenty jiná pravidla? Nevíte?) Tak mě napadlo, že když přítel má živnosťák, tak bych to mohla napsat na něho. Jak by to ale fungovalo? Mohlo by tam být třeba jen uvedené jeho jméno a IČO jakožto prodávajícího, ale jinak bych si to nechala založené normálně na své jméno (tj. jako vyrábějící)? Nebo bych to musela změnit a figurovalo by tam jen přítelovo jméno (což zase se mi nechce, přeci jen už mám nějakou reklamu :) ) A ještě jedna informace, nevím jestli je to podstatné- bydlíme spolu, ale nemám u něj nahlášené trvalé bydliště..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1175
13.8.13 13:53

Co se týče živnostenského listu, tak to netuším, chtělo by se to zeptat na příslušných úřadech. Myslím si, že fakturační údaje by mohly být na přítele-tzn. oficiálně na vystavených fakturách. A pod jakým jménem-nickem se bude prodávat je jedno. Bydliště je nejspíš jedno.
A za studenty platí zdravotní a sociální stát ne?
To je téma :think: jsem na mateřské a tak si říkám že po mě by snad živnostňák nechtěli!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7995
13.8.13 13:55

Taky myslím, že prodávat to můžeš pod svým nickem, ale fakturovat pod údaji tvého přítele.
K placení soc. a zdrav. jsem našla toto:

Jako student v rámci denního studia nemusíte v prvním roce platit ani minimální částku zdravotního pojištění. Pro jistotu se ale do 8 dnů od přijetí žádosti na živnostenském úřadě informujte, že o vašem studiu i podnikání vaše pojišťovna ví. Jinak byste museli platit pojistné, které je každý rok vyšší, i v moment, kdy jste ve ztrátě, bez ohledu na studium. V druhém roce platíte zálohy na zdravotní pojištění podle příjmů, kterých jste dosáhli v předchozím roce.

Vzhledem k tomu, že stát vnímá studium jako hlavní výdělečnou činnost a vaše podnikání se tak stane vedlejší výdělečnou činností, nemusíte hradit ani sociální pojištění, které za vás opět platí stát. Jedinou hranicí je zde zisk 56 900 Kč (pro rok 2010), kterou pokud překročíte jisté sociální pojištění platíte - podobně jako u pojištění zdravotního. I zde si raději ověřte, že úřad sociálního zabezpečení nepochopil vaše podnikání jako ukončení studia. Pro jistotu sebou vezměte potvrzení o studiu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7995
13.8.13 13:56

Ale je to teda z roku 2010.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9089
13.8.13 13:59
@Vesna006 píše:
To je téma :think: jsem na mateřské a tak si říkám že po mě by snad živnostňák nechtěli!

já živnost mám, ale jelikož jsem na rodičáku, tak to mám jako vedlejší činnost a neplatím teď nic, paní na úřadě mi řekla, že dokud budu na rodičáku, tak nic platit nebudu, samozřejmě pokud bych neměla vysoké příjmy a to nemám. Ale ŽL být musí, pokud si chceš přivydělávat, vyřízené je to hned, tak co… ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13904
13.8.13 14:26

Tak zrovna na Fleru to lze klasifikovat jako autorskou činnost http://www.handicraft.cz/…tensky-list/

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1175
13.8.13 17:01

@Verca1989 aha, tak to jsem netušila. To bude celkem zajímavé, háčkuji čepičky a budu mít na to živnostňák :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
478
18.8.13 15:32

Děkuji všem za informace a omlouvám se, že odpovídám až teď, úplně mi to vypadlo, že jsem sem ten dotaz napsala :) :oops:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
478
18.8.13 15:35
@mooch píše:
Tak zrovna na Fleru to lze klasifikovat jako autorskou činnost http://www.handicraft.cz/…tensky-list/

Děkuji za zaslání odkazu. To mě velice zaujalo, ale nějak o tom nemůžu najít víc informací, nejsem si jistá, jestli to chápu dobře. Víte o tom ještě něco dalšího? Na co bych se měla při hledání zaměřit? Mě přijde, že všude je o tomhle jenom zmínka jaksi mimochodem a žádné pořádné info.. Znamená to, že když si vydělám do 7000,– měsíčně, nemusím platit sociální zdravotní a jen potom odvedu jedenkrát za rok daně (a pokud si vydělám do 20 000, tak ani to?)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
29366
18.8.13 16:07

@Elinečkaaa
www.jakpodnikat.cz

Tam je to tak hezky a srozumitelně rozepsáno, že to musí pochopit každý…
Jinak nevím, co chceš na Fleru prodávat, ale ono to umění a umělecká tvorba v takovém stylu, abys nepotřebovala živnostenský list, to taky není jen tak něco… například když budeš dělat šperky, tak třeba i záleží na tom, jaké… běžná dostupná bižuterie to asi nebude, pokud budeš dělat nějaké opravdu originální, jaké nikdo jiné nedělá, pak by se to za umění dalo považovat… a pak je další věc, nebo spíš jak budeš dobrá a obhájíš si to před případnou kontrolou ze živnostenského úřadu… jestli pak ta tisícovka, kterou zaplatíš jednou a budeš mít živnostenské oprávnění už na celý život, za to nestojí…
Na přítelův živnosťák prodávat můžeš, ale musí v tom při fakturaci a pak samozřejmě hlavně v daňovém přiznání figurovat on… fyzicky asi nikdo nebude kontrolovat, jestli to tak je nebo není, ale bude to na něho… takže se mu to bude přičítat k jeho příjmům a případně z toho bude platit pojištění a daně…
Pokud chceš mít podnikání jako vedlejší činnost, musíš se vejít do 62 tisíc za rok, jinak je to pak specifikováno jako hlavní činnost a tam se platí minimální sazby sociálního a zdravotního pojištění…
Výše případné daně závisí taky na ostatních příjmech… čili nebude se posuzovat jen příjem z podnikání, ale taky i ostatní příjmy, které ta prodávající osoba bude mít… takže se nedá říct, že by daň neplatila nebo platila…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
29366
18.8.13 16:09
@Vesna006 píše:
Co se týče živnostenského listu, tak to netuším, chtělo by se to zeptat na příslušných úřadech. Myslím si, že fakturační údaje by mohly být na přítele-tzn. oficiálně na vystavených fakturách. A pod jakým jménem-nickem se bude prodávat je jedno. Bydliště je nejspíš jedno.
A za studenty platí zdravotní a sociální stát ne?
živnosťák po tobě můžou chtít v okamžiku, kdy prodáš druhý a každý další výrobek nebo budeš své výrobky nabízet někde v obchodě, internetovém obchodě, prodejním portálu a podobně… mateřská nemateřská, s tím to nesouvisí…
Ale opakovaný prodej už se nedá posuzovat jako příležitostný, na který ŽL nepotřebuješ…
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
29366
18.8.13 16:11

@Elinečkaaa a ještě asi takto… první rok se zálohy na pojištění a daně neplatí… při ročním daňovém přiznání se pak vyplní formuláře pro soc. a zdr. pojišťovny a na základě toho ti pak případně stanoví zálohy na další rok… je to podle zisku a vypočítaných plateb pojistného, takže v případě nízkých příjmů nemusíš platit žádné zálohy, pokud budeš mít příjmy vyšší, tak už třeba ano…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
478
19.8.13 08:18

@Regina Hero Děkuji moc za podrobné info. Už tomu rozumím více. Jen bych měla ještě jednu takovou otázku.. Jak jsem psala, že původně jsem byla přesvědčená, že k prodeji nafleru nepotřebuji živnosťák, tak už tam jsem asi rok zaregistrovaná a za tu dobu jsem prodala pár výrobků (tedy příjem opravdu minimální). Ať už si tedy zvolím jakoukoli možnost (na sebe nebo na přítele), nevím si jaksi rady s tím, co již bylo prodáno.. Jedině mě napadlo, že bych musela svůj profil na fleru smazat a založit nový, jinak by s tím nejspíš byly problémy, že?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
29366
19.8.13 08:24

@Elinečkaaa k tomu, co jsi už prodala, bys měla dát daňové přiznání a uvést to tam… na Fleru je nějaký klub, kde se přímo řeší tahle problematika, co se týká finančního úřadu… a příště už to budeš mít na živnostenský list… když vymažeš profil a založíš nový, tak je to asi jedno, protože podklady o prodeji bude mít Fler archivované… nevím, jestli by sis tím pomohla, zvlášť jeslti ti jde o prodej a jsi už zajetá a známá…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
478
19.8.13 08:31

@Regina Hero Taky bych to radši tak udělala, aby to bylo v pořádku. Ale jde mi o to, že by asi mohlo vadit, že živnost budu mít např. od září, ale výrobky jsem prodávala už v lednu. Jak z toho?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat