Prodej pozemku - Bytové potřeby a daň z přijmu

5
26.3.21 01:03

Prodej pozemku - Bytové potřeby a daň z přijmu

Ahoj, dobrý den,
jsem trošku zoufalec a chtěla bych poprosit pokud tu je nějaký daňař…
Budu prodávat pozemek za cca 600.000,– (nesplňuju osvobození od daně z dědictví ani „časový test“ na 10 let), ale získané peníze chci vrazit do baráku - tzn. rekonstrukce - nové topení, zateplení domu, výměna oken + nový nábytek do ložnice.
Můj dotaz dní - abych byla osvobozená od daně musím využít celou tu částku na rekonstrukci domu? Nebo se bude osvobození týkat jen skutečně vynaložených nákladů?
Jde mi o to, že předběžnou kalkulaci mám cca na 500.000,–.
(pravda těch 100.000,– mám i na tu daň a byla bych ráda, kdyby zbylo i na nějakou „rezervu“…)

díky, jakýkoliv názor mi pomůže :) zatím to nechci řešit s FÚ, protože kdoví jak to bude a kdy to bude, zatím jen dojednáváme podmínky…

Týna

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
6756
27.3.21 07:25

Pokud jsi pozemek nabyla před 1.1.2021, pak ti použití na bytové potřeby nepomůže. To by jsi tam musela mít bydlet.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5
27.3.21 10:23

@Hanula1212
No ale zákon říká, že jo… Když to využiju na ty bytové potřeby…
Když prodávám pozemek, který nevlastním 10 let a použiju to na ty bytové potřeby…
Cituji ze zákona

§ 4 odst. 1 písm. b)
příjem z prodeje nemovitých věcí nebo z vypořádání spoluvlastnictví k nemovitým věcem neosvobozený podle písmene a), nepřesáhne-li doba mezi nabytím vlastnického práva k těmto nemovitým věcem a jejich prodejem nebo vypořádáním spoluvlastnictví k nim dobu 10 let a použije-li poplatník získané prostředky na obstarání vlastní bytové potřeby

§ 4b
Bytová potřeba

e) údržba a změna stavby bytového domu, rodinného domu, bytu v nájmu nebo v užívání nebo jednotky, která nezahrnuje nebytový prostor jiný než garáž, sklep nebo komoru,

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6756
27.3.21 11:09

@Tynus789 ano, toto sice zákon říká, ale říká to až od účinnosti daňového balíčku od 1.1.2021. Před tím to tam nebylo. A v přechodných ustanoveních je napsáno, že na nemovitosti nabyté před účinností zákona se použije znění zákona platné před 1.1.2021.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5
27.3.21 11:47

@Hanula1212
A můžeš mi prosím říct zdroj?
Dle toho co jsem v zákoníku dohledala se to týká pouze toho, že když jsem to nabyla do 31.12.2020 - musím to vlastnít pět let a od 1.1.2021 - 10 let.
Bytová potřeba se nezměnila… :)

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6756
27.3.21 12:26

@Tynus789 Zdroj? Zákon o daních z příjmů.
Přechodná ustanovení :
13. Na hmotný majetek pořízený přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona se použije zákon č. 586/1992 Sb., ve znění účinném přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona.

A znění par. 4 zákona 586/1992 ve znění platném do 31.12. :
b) příjem z prodeje nemovitých věcí nebo z vypořádání spoluvlastnictví k nemovitým věcem neosvobozený podle písmene a), přesáhne-li doba mezi nabytím vlastnického práva k těmto nemovitým věcem a jejich prodejem dobu 5 let; doba 5 let se zkracuje o dobu, po kterou byly tyto nemovité věci prokazatelně ve vlastnictví zůstavitele v případě, že jde o prodej nemovitých věcí nabytých děděním od zůstavitele, který byl příbuzným v řadě přímé nebo manželem, nebo o dobu, po kterou prodávající vlastnil pozemek, jenž byl předmětem výměny v rámci pozemkových úprav, v případě prodeje pozemku nabytého výměnou od pozemkového úřadu, tato doba se započítává i do doby, která běží od vyřazení vyměněného pozemku z obchodního majetku; osvobození se nevztahuje na příjem z…

Tady nic o tom, že by bylo osvobozeno v případě vlastnictví méně než 5 let s tím, že by byly získané prostředky použity na vlastní bytovou potřebu, nebylo. To bylo pouze u písm. a) ale tam bylo, že je osvobozeno v případě, kdy poplatník bydlel méně než 2 roky a získané prostředky byly použit na vlastní bytovou potřebu. Což u pozemku asi těžko.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5
27.3.21 14:03

@Hanula1212
Děkuju. Já to právě nemohla nikde dohoedat. Ještě na to pořádně juknu. ;)

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5
27.3.21 17:22

@Hanula1212
Prosím prosím, mám ještě jednu otázku, poslední

  • jestliže tedy pro mě platí ta verze daňového balíčku, která platila do 31.12.2020 - to znamená, že když s prodejem počkám ještě rok a budu tedy pozemek vlastnit pátým rokem, tak bych daň neplatila vůbec? Potřeby, nepotřeby…

A ještě jednou moc dekuju!! A omlouvám se Ti ;). Jsem natvrdlý blbec :zed:

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat