Prodej přes Aliexpress- musím mít ŽL ?

Anonymní
13.3.21 22:01

Prodej přes Aliexpress- musím mít ŽL ?

Chci se zeptat - asi 2 roky se věnuji výrobě drobných dekorací nebo dárečku jakou jsou háčkovaní medvídci, drátkované náramky, čelenky atd. Živnostencký list nemám a jelikož ta poptávka není velká tak si ho dělat ani nebudu. Občas se mě podaří něco prodat ale to třeba za 200 kč výrobek tak jednou za pul roku. Spíše to dělám, protože mě to baví a ty výrobky věnuji třeba do aukcí na postižené děti nebo utulky na pejsky atd.

S tím souvisí to, že ráda nakupuji věci na to potřebné a mám toho mraky a přítel trošku už zuří, že to zabírá místo a strojí to dost peněz. Navíc jsem začala sama sobě dělat i gelové nehtíky a když se na přítele vysypali třpytky, tak se naštval a chtěl to vyhodit. Když zjistil že košíček co chtěl vyhodit má hodnotu asi 3 tisíc chytil ho amok a musím to prodat.

Už jsem to začala prodávat na FB - jedná se částečně o věci značkové např (stoklasa, swarowski atd) a třeba i čínu jako Aliexpress a věci od vietnamcu.

Problém je ten, že mě na FB obvinila jedna paní z přeprodeje a udajně mě udala na finanční uřad. Byla totiž naštvaná, že ode mě něco koupila a pak to někde našla levněji - konkrétně na aliexpressu.

Já prodávám za normální ceny ne na výdělek - za ceny co koupím, když si pamatuju nebo přiměřeně a bud osobní předání a nebo prostě poplatek za poštu.

Jelikož se spíše zbavuji věcí, které mám navíc, tak nemám nikde učty, spíš prostě nechci, když jsem do toho dala spousty peněz to prodat pod cenou vyloženě.

Bohužel se to obrátilo proti mě.

Chci se zeptat je třeba, když prodávám něco co sama nechci, tak na to mít ŽL? Případně kde je ta hranice toho co už je prodej an zisk a je třeba odvést daně a co je OK?

Případně jak se bránit na FU pokud to na mě ta ženská skutečně to udání dala?

Jde o to, že jsem nasyslila těch věci fakt dost a mám v tom dost peněz a je jasný, že prostě to tak vypadá, ale svědomí mám čisté, ale jak je to oficiálně?

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
19683
13.3.21 22:11

Pokud jsou to věci, které jsi sama používala, tak na to nepotřebuješ ŽL. Nesmíš to deklarovat jako novou věc, ale použitou. U věcí z aliexpresu bych viděla spíš problém v tom, že to nemá potřebný atesty, ale pokud opravdu prodáváš zbytky, tak by neměl být problém ani v tomhle. Spíš bych viděla problém v tom, že se musíš chlapovi zpovídat z toho, že si občas něco koupíš pro radost. Tady hledej problém.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25024
13.3.21 22:15

Vzhledem k tomu, že výrobky prodáváš - sice občas, ale prodáváš, tak bych si ŽL udělala. K tomu si může přihodit ten prodej a bude v klidu a nebudeš muset řešit závistivé ženské.
Co vím, tak prodej přebytků je dovolený, ale pokud to máš ve větším množství, tak už to může někomu připadat jako přeprodej a na tobě bude to vysvětlit finančáku. Takže za mě radši zaštítit papírem a máš klid. Pokud máš stálou práci někde jinde, tak ani povinné odvody se tě nebudou týkat a max. zaplatíš něco málo z toho co jsi prodala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3908
13.3.21 22:15

Tady je to o obhájení si to před FU. Pokud tvá činnost má charakter soustavné činnosti a za účelem zisku, pak by si to měla dělat na živnost. Jako pokud prodáš jednu věc za měsíc a nebude to za účelem zisku, tak bych se nebála, pokud je toho ale více a máš z toho zisk, pak už bych se trochu bála. Jako tohoto se nejvíc obávám, že někdo nakupuje na ali šunty a prodává to za normální ceny obvyklé v ČR. :roll:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
13.3.21 22:25

@Janli @Aspera @e008

jde o to, že spousta věcí je fakt nových ani nevyzkoušených. Prostě mě to chytlo a baví mě nejen ty věci vyrábět, ale sleduju i výrobky jiných sleduju na instagramu ruzné návody a sjíždím ruzne eshopy a prostě si nakoupím vždy a vždy prostě me to nedá a pár věcí koupím jen třeba proto, že jsou v akci.

Chlap je už naštavný, protože je pravda, že je to uskladnněé všude po bytě a je pravda, že v tom mám spousty tisíc a spousty věcí jsem ani nevybalila z obalu.

A nejedná se prodej par kousku za měsíc… jen od stoklasy jsem si odhadem spočítala, že mám korálku, peříček a stužek tak asi za 5 tisíc materiál…

tak mě zajímá jestli když třeba potřebuji prodat věci něco nové, něco vybalené a něco párkrát použité asi v hodnotě cca 10 tisc zda je to problém či není…

• Citovat
  • Nahlásit
19683
13.3.21 22:27
@Anonymní píše:
@Janli @Aspera @e008

jde o to, že spousta věcí je fakt nových ani nevyzkoušených. Prostě mě to chytlo a baví mě nejen ty věci vyrábět, ale sleduju i výrobky jiných sleduju na instagramu ruzné návody a sjíždím ruzne eshopy a prostě si nakoupím vždy a vždy prostě me to nedá a pár věcí koupím jen třeba proto, že jsou v akci.

Chlap je už naštavný, protože je pravda, že je to uskladnněé všude po bytě a je pravda, že v tom mám spousty tisíc a spousty věcí jsem ani nevybalila z obalu.

A nejedná se prodej par kousku za měsíc… jen od stoklasy jsem si odhadem spočítala, že mám korálku, peříček a stužek tak asi za 5 tisíc materiál…

tak mě zajímá jestli když třeba potřebuji prodat věci něco nové, něco vybalené a něco párkrát použité asi v hodnotě cca 10 tisc zda je to problém či není…

To záleží na konkrétním člověku z finančáku a jak se vyspí… :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25024
13.3.21 22:35
@Anonymní píše:
@Janli @Aspera @e008

tak mě zajímá jestli když třeba potřebuji prodat věci něco nové, něco vybalené a něco párkrát použité asi v hodnotě cca 10 tisc zda je to problém či není…

Dle zákona by to problém být neměl, ale dokaž, že jsi to měla nakoupené na tvoření, když danou techniku neděláš a prodáváš to v takovém množství a nové. O to jde. Lidi jsou závistiví a ty to pak budeš těžko obhajovat. Osobně bych se toho bála a radši tu 1000Kč (myslím, že se to nezměnilo) za ŽL zaplatila a měla bych klid.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10654
13.3.21 22:39
@Anonymní píše:
@Janli @Aspera @e008

Ten „příběh“ těch tvých obchodů je takový kostrbatý, že bych ho snad ani na finančáku vyprávět nechtěla :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1049
14.3.21 08:21

ZL tě bude stát 1000 kč. Případná pokuta mnoho víc. Pokud prodáváš věci úplně nové nerozbalene a v takovém množství, máš toho plný byt, navíc ne za ceny „potřebuju se toho zbavit, jsou to zbytky“, tak ti nikdo tu tvoji bachorku neuvěří. Pokud je to fakt pravda, prodala bych chlapa, ne věci na svůj koníček.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
420
23.3.21 09:38

Pokud opravdu prodáváš zbytky, ŽL bych si nedělala. Jasně, založení živnosti stojí jen 1000 Kč, ale jsou s ní spojeny další povinnosti. Takže když si zivnostak založís, počítej s tím, že musíš každý rok odevzdat daňové přiznání (jakmile máš zivnostak, tak musíš sama). Dal budeš odevzdávat přehledy na OSSZ a zdravotní pojišťovnu. Pokud bys přišla o práci, tak musíš platit zdravsoc (aktuálně cca 5000 Kč měsíčně). Pořádně si promysli, jestli ti to za to stojí. Jinak zivnostak by člověk měl mít, pokud neco dělá trvale za účelem zisku. Co je trvale, je otázka :nevim:
Partnera si doma srovnej :zed:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat