Prodej přes internet - faktura

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
8
16.1.22 13:12

Prodej přes internet - faktura

Zdravím všechny,

měl bych dotaz na zdejší podnikající osoby - jaké doklady jsem povinen vystavit, pokud budu mít OSVČ jako vedlejší činnost k HPP? Půjde o nákup a následný prodej zboží s marží, vše bude přes bankovní převody (po obdržení peněz zasílám zboží, případně je další možností dobírka). Prodej bude přes sociální sítě nebo skupiny, takže z 99% vše soukromé osoby. Jde mi především o to mít podklady v případě možné budoucí kontroly ze strany FÚ. U sebe si budu evidovat co a za kolik jsem nakoupil/prodal ale s vystavováním dokladů si nevím rady.

Předem díky za jakékoliv info, už v tom mám guláš :).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
16.1.22 13:14

Myslím, že zálohové faktury vystavovat nemusíš, to jim vždycky pošleš jen platební info e-mailem, ale po obdržení platby už fakturu vystavit myslím musíš. Jestli nejsi plátce DPH, tak na nich bude napsáno, „nejsem plátce DPH.“

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13319
16.1.22 13:15

Musíš každému normálně vystavit fakturu/doklad. Stejně jako tobě ji vystaví jakýkoliv eshop. Doporučuji tohle směřovat do účetního programu, kde se generují a pokud si netroufáš, tak přesměrovat na účetní rovnou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8
16.1.22 14:13

Děkuji za odpovědi. Na hodně portáleh jsem totiž našel info, že „Soukromým osobám v ČR nejste povinni vystavit fakturu. Zákazník ji nepotřebuje ani pro reklamační nebo záruční řízení – stačí mu doklad o platbě v určený den (např. výpis z účtu).“ Proto jsem z toho trochu zmatený. Zároveň pokud faktura musí být, nejsem si jistý, jestli mi zákazník dá adresu, když skrz zásilkovnu mi stačí jméno a kontakt. Na živnostenském/finančním úřadu by to snad mohli vědět jistě :)).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
444
16.1.22 14:24

@PetrKre mas nekolik moznosti:

• na internetu si najdes vzor faktury (pozor aby byla pro neplatce dph) a normalne ji budes ve wordu prepisovat
  • na netu nekteri nabizeji fakturovani online (treba idoklad, atd…) - driv byli zadarmo, ted se myslim plati. Vyhoda je, ze mas vsechno online a muzes to lidem poslat na email.
  • koupit si vlastni ucetni program - nevyhoda je, ze je to drahe, pro tebe asi zbytecne a musis se s tim naucit. Ale zase ti to pomuze pri danovem priznani-nemusis nic pocitat a prehledy ti vyjedou samy.
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5288
16.1.22 14:31

Stačí vystavit zákazníkovi paragon a nechat si kopii.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
444
16.1.22 15:04

@Semtex paragon myslim nemuzes pouzit pri bezhovotostni platbe

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5288
16.1.22 15:22
@kateka.1 píše:
@Semtex paragon myslim nemuzes pouzit pri bezhovotostni platbe

Já to tak dělala :nevim: na příjem bezhotovostních plateb se nevztahovalo ani nařízení o eet, člověk to nemusel mít, neb vše je evidováno u banky. A paragon určitě stačí, pro malé podnikatele, kteří nemají povinnost vést klasické účetnictví :think: Třeba nějaké matky na mateřské, co prodávají vlastnoručně vyrobené hrnecky na Fleru apod. I pokud chce dotyčný pouze vedlejšak k zaměstnání - maly e-shop, nebo nějaké služby. Muže použit paušál a pak nemusí účetnictví vést vůbec, pouze evidovat příjmy. Pokud chce uplatňovat skutečné výdaje, stačí jednoduchý účetní deník.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8
16.1.22 15:27

Každý právě tvrdí něco jiného. Někdo tvrdí, že faktury musí být, někdo že nemusí být nic a stačí výpisy z účtu, někdo říká že paragon… a pak se v tom vyznat a komu věřit :).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1751
16.1.22 15:50

Pro takovéto podnikání není potřeba vést účetnictví. Stačí daňová evidence. U ní není forma předepsaná. Nejjednodušší je koupit si nějakou příručku. Pro začátek bohatě stačí peněžní deník pro neplátce z papírnictví. Když se ukáže potřeba, tak se založí další kniha. Přijaté a vydané faktury, pokladna, sklad, kniha jízd a pod.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
444
16.1.22 15:59

@PetrKre doklad musis vystavit vzdy (pro sebe), zakaznik si ho nemusi vzit. Pokud neznas jmeno a adresu, tak tam napises do policka odberatele jednoduse napr. : „drobny prodej“ a adresu nechas volnou. Vypis z uctu urcite nestaci, ptz muzes mit platbu hotove-ikdyz ji nepouzivas, tak porad je tam ta moznost.
Kazda faktura musi mit sve cislo a musi navazovat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8
16.1.22 16:29

@kateka.1 Bude u položky odběratel stačit i jméno, příjmení a třeba kontaktní telefon/mail? Budu prodávat ubozí např. za 8-10 tisíc.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8
16.1.22 16:34

Jinak už asi rozumím podmínce „Soukromým osobám v ČR nejste povinni vystavit fakturu“. Tudíž já si ji pro své potřeby musim vytvořit a uchovat, ale už ji nemusím posílat. Chápu to doufám správně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
444
16.1.22 16:35

@PetrKre ano, samozřejmě. Klidně tam nemusí být uvedené ani to jméno. U tak drahých věcí bych fakturu posílala určitě - vyhneš se problémům ze strany zákazníků (není totiž nic příjemného si číst v recenzích na netu, že jsi podvodník, že v balíku nebyla faktura :nevim: ). To budeš prodávat koncovým spotřebitelům, nebo firmám?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8
16.1.22 17:28

@kateka.1 Koncovým osobám nepodnikatelům, jde o oblečení, respektive přeprodej, takže já budu mít fakturu za nákup a pak tedy pošlu na přání i zákazníkům moji. Chci všechno dělat samozřejmě podle pravidel. :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat