Prodej RD, 2 majitelé a zástavní právo

Anonymní
6.3.21 20:55

Prodej RD, 2 majitelé a zastaví právo

Dobrý večer, potřebovala bych poradit. Zdědili jsme s bratrem rodinný dům, každy ideální polovinu. Bratr ma hypotéku na svůj být a ručí tímto domem už několik let. Teď budeme dům prodávat a dnes jsem slyšela, že se hypoteka doplatí bance a zbyla částka se rozdělí na polovinu. Přijde mi to jako blbost, když hypoteka je na bratruv byt, přece mu ho nebudu platit. Máte s tím prosím někdo zkušenost? :nevim:

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
2599
6.3.21 21:02

A slyšela jsi to kde?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7869
6.3.21 21:04

S tím bych nesouhlasila. Ať si dá zástavu na ten byt na který je hypotéka. Dům se prodá a rozdelite si peníze na půl.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
993
6.3.21 21:04

To je pěkná blbost, bratr Tě chce oškubat. Najdi si dobrého právníka, budeš ho potřebovat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5110
6.3.21 21:16
@Anonymní píše:
Dobrý večer, potřebovala bych poradit. Zdědili jsme s bratrem rodinný dům, každy ideální polovinu. Bratr ma hypotéku na svůj být a ručí tímto domem už několik let. Teď budeme dům prodávat a dnes jsem slyšela, že se hypoteka doplatí bance a zbyla částka se rozdělí na polovinu. Přijde mi to jako blbost, když hypoteka je na bratruv byt, přece mu ho nebudu platit. Máte s tím prosím někdo zkušenost? :nevim:

Dědictví je zatíženo zástavním právem, tedy nemá hodnotu nezastaveného domu.
Nicméně zástava není protihodnota, ale zajištění.
Takže po prodeji domu by každý měl dostat půlku, zástavní právo by se mělo odstranit a brácha by měl ze své půlky uhradit hypotéku, jinak je to vyčůránek.
Nicméně, pokud si postaví hlavu, tak přestaně platit hypo, banka pošle dům do nucení dražby, z té uspokojí svou pohledávku a zbytek vám zůstane skutečně napůl. Ale je to prasárna. Pak by bylo nutné zablokovat bratrovi dispozici s bytem a domáhat se náhrady škody. Což je akce na dost dlouho. Možná by pomohl mediátor.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26
6.3.21 22:19

Taky by mě zajímalo, kde jsi to slyšela 8o Nicméně je to samozřejmě hloupost.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
16135
7.3.21 10:30

Proč se ptáš na emiminu a ne právníka?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
7.3.21 11:39

Taky mi to přijde jako blbost, ale upřímně se v tom nevyznám. Nikdy jsem nic takového neřešila je mi 19let. Jinak mi to včera řekla známá. Moc děkuju za odpovědi.

• Citovat
  • Nahlásit
2238
7.3.21 15:14
@Anonymní píše:
Taky mi to přijde jako blbost,

Ona to blbost být nemusí. Vy jste vlastně zdědila polovinu zástavy (rozumím tomu dobře?), tedy nebude-li dlužník plnit, může se zástavní věřitel hojit na zástavě, bez ohledu na to komu patří a dluh může být klidně i vyšší než hodnota zástavy, tedy připadne věřiteli celá, takže nemusíte dostat nic. Takže právníka jste si měla vzít dřív, než jste dědictví přijala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2238
7.3.21 16:03
@canaglia píše:
Nicméně, pokud si postaví hlavu, tak přestaně platit hypo, banka pošle dům do nucení dražby, z té uspokojí svou pohledávku a zbytek vám zůstane skutečně napůl. Ale je to prasárna. Pak by bylo nutné zablokovat bratrovi dispozici s bytem a domáhat se náhrady škody. Což je akce na dost dlouho. Možná by pomohl mediátor.

Souhlasím s vámi až na to, že v tomto případu nejde bratra zakladatelky právně nějak donutit (domnívám se, že by bylo i obtížné to napasovat na dobré mravy). Škoda podle mne zakladatelce nevznikla - nic jí neubylo. Zakladatelka přijala dědictví jaké je, tj. „zadlužené“ s tím, že to bylo (a je) zapsáno v Katastru, tedy o tom vědět mohla.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2427
7.3.21 16:15
@canaglia píše:
Dědictví je zatíženo zástavním právem, tedy nemá hodnotu nezastaveného domu.
Nicméně zástava není protihodnota, ale zajištění.
Takže po prodeji domu by každý měl dostat půlku, zástavní právo by se mělo odstranit a brácha by měl ze své půlky uhradit hypotéku, jinak je to vyčůránek.

Souhlas až po to vytučněné.

Hypotéka visí i na bratrově bytě a bratr je osobní dlužník. Banka spíš začne prodejem zástavy byt, bude tam mít jen jednoho účastníka řízení.

Spoluvlastník není zavázaný k jakékoliv součinnosti při prodeji a při řízení o prodeji se bude bránit.

A i kdyby k tomu došlo, tak to nebude náhrada škody, ale regres.

Taky to může bance vyplatit a požadovat vstup do její smlouvy včetně zajištění.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2238
7.3.21 16:39
@aquarian píše:
Hypotéka visí i na bratrově bytě a bratr je osobní dlužník. Banka spíš začne prodejem zástavy byt, bude tam mít jen jednoho účastníka řízení.

Z dotazu zakladatelky nevyplývá, že i bratrův byt je také zastaven (je to napsáno nejasně) a i kdyby byl, tak to, že zástavní věřitel začne prodejem tohoto bytu je jen spekulace - může ale nemusí a případným prodejem tohoto bytu se nemusí uspokojit celá pohledávka a tedy stále v úvahu připadá i dům zakladatelky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2427
7.3.21 16:49
@Luboš P píše:
Z dotazu zakladatelky nevyplývá, že i bratrův byt je také zastaven (je to napsáno nejasně) a i kdyby byl, tak to, že zástavní věřitel začne prodejem tohoto bytu je jen spekulace - může ale nemusí a případným prodejem tohoto bytu se nemusí uspokojit celá pohledávka a tedy stále v úvahu připadá i dům zakladatelky.

Bratr ma hypotéku na svůj být, od kdy by banka nepožadovala zástavu na nemovitosti, kterou úvěruje. Jiné nemovitosti akorát dorovnávají zajištění.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5110
7.3.21 17:51
@aquarian píše:

Spoluvlastník není zavázaný k jakékoliv součinnosti při prodeji a při řízení o prodeji se bude bránit.

Byt nemusí být zárukou, např. družstevní. Je docela běžný postup, kdy se za byt ručí jinou nemovitostí, ať už právě pro typ vlastnictví, nebo i poměr hypotéky a zajišťovací nemovitosti. Lze tak dosáhnout lepších úroků.
@aquarian píše:
Bratr ma hypotéku na svůj být,

Tato formulace ale neříká, že jím taky ručí, jen že účelem hypotéky bylo profinancovat byt.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5110
7.3.21 17:58
@aquarian píše:

Jinak tohle si nejsem úplně jistý, nedělám to, ale podle mě by se měla domáhat spíše náhrady škody (bratr by byl přímým škůdcem), případně i vydání úmyslného bezdůvodného obohacení. Ale jak říkám, tohle jsem ještě nedělal, ta bych to musel víc prozkoumat a na to čas nemám.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat