Prodejce nechce opravit fakturační údaje na faktuře

def
224
30.5.20 15:15

Prodejce nechce opravit fakturační údaje na faktuře

Na faktuře mi chybí DIČ a firemní účetní to odmítá zaúčtovat (s tím prostě nic neudělám) a prodejce (Alza) je nechce opravit, protože jsem se prý ozval pozdě a odkazují se na své obchodní podmínky. Co mám dělat? Můžu si opravu vynutit za pomoci nějakého kontrolního orgánu?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

2476
30.5.20 15:34

Pokud to je opravdu pozdě, a mají to v obchodních podmínkách tak zřejmě nezmůžes nic.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6777
30.5.20 16:01

Pokud je to do 10.000 Kč, tak DIČ na faktuře nepotřebuješ, ale pokud je to nad 10.000 Kč s DPH a ALZA již podala kontrolní hlášení, tak máš smůlu. Platba na nad 10.000 Kč pro plátce DPH jde do kontrolního hlášení a křížově se ověřuje. Když to ALZA neuvede, ale Ty jo, tak je problém na světě a ALZA riskuje kontrolu a asi pokutu, proč Tě neuvedla v kontrolním hlášení. Opačně nic nehrozí, Ty si nákup na DIČ můžeš, ale nemusíš dávat do účetnictví.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
71919
30.5.20 18:15

@jege No, pokud ho nemá na faktuře, tak to není nákup na DIČ…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
720
30.5.20 18:29
@def píše:
Na faktuře mi chybí DIČ a firemní účetní to odmítá zaúčtovat (s tím prostě nic neudělám) a prodejce (Alza) je nechce opravit, protože jsem se prý ozval pozdě a odkazují se na své obchodní podmínky. Co mám dělat? Můžu si opravu vynutit za pomoci nějakého kontrolního orgánu?

A kdo je kupující - ty jak fyzická osoba nebo „firma“, to jako právnická osoba?

Pod deset tisíc není ani prodávající povinen vystavit daňový doklad, taky pokud jde o zaúčtování ve firmě, tak daňový doklad lze nahradit jinými průkaznými doklady.

A co tím vlastně myslíš „odmítá zaúčtovat“ - že ti (zaměstnavatel) ve firmě nechce proplatit výdaje nebo že tvoje vlastní účetní se staví na zadní?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
def
224
30.5.20 21:19

@reincarnate

je to přes 10.000 a není tam DIČ a firma to teď nechce vzít do nákladů (což chápu). Účetní nechce řešit jiné dokazování a já nejsem v pozici, abych ho mohl přesvědčovat. Je to jeho odpovědnost a já mám smůlu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18401
30.5.20 21:21

A pozde znamena co? Nemuzes zbozi vratit v zakone lhute?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
def
224
30.5.20 21:21
@jege píše:
Pokud je to do 10.000 Kč, tak DIČ na faktuře nepotřebuješ, ale pokud je to nad 10.000 Kč s DPH a ALZA již podala kontrolní hlášení, tak máš smůlu. Platba na nad 10.000 Kč pro plátce DPH jde do kontrolního hlášení a křížově se ověřuje. Když to ALZA neuvede, ale Ty jo, tak je problém na světě a ALZA riskuje kontrolu a asi pokutu, proč Tě neuvedla v kontrolním hlášení. Opačně nic nehrozí, Ty si nákup na DIČ můžeš, ale nemusíš dávat do účetnictví.

Je to přes 10.000,– Kč a když tam chybí DIČ, tak to účetní nechce zaúčtovat, protože tam to DIČ prý u této částky musí být.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
def
224
30.5.20 21:22

@Cuddy Ne, bohužel.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
720
30.5.20 21:34
@def píše:
je to přes 10.000 a není tam DIČ a firma to teď nechce vzít do nákladů (což chápu). Účetní nechce řešit jiné dokazování a já nejsem v pozici, abych ho mohl přesvědčovat. Je to jeho odpovědnost a já mám smůlu.

Ale to není tvůj problém s účetním, že to nelze zaúčtovat. Tohle je na řešení s tvým nadřízeným.

Ty jsi vynaložil peníze za zaměstnavatele, předpokládám s jeho souhlasem. Takže máš nárok na jejich náhradu podle zákoníku práce.

A teď jsou dvě možnosti:
první - nevěděl jsi, že je potřeba mít daňový doklad.
Pak je to problém zaměstnavatele, protože blbost nepoučeného zaměstnance jde k tíži zaměstnavatele.

druhá - zaměstnavatel tě prokazatelně poučil, že musíš při nákupu uvádět údaje pro vystavení daňového dokladu, např. je na to vnitřní předpis a podobně.
Pak je to problém tvůj a způsobil jsi zaměstnavateli škodu ve výši nemožnosti uplatnit DPH na vstupu.
Ale jen to DPH.

Tedy dostaneš proplacenou tu věc v plné výši a nahradiš škodu ve výši DPH.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6777
30.5.20 21:36

https://www.podnikatel.cz/…ez-ic-a-dic/

Čistě teoreticky si můžete uplatnit odpočet i v případě, kdy doklad DIČ neobsahuje, neboť podle ustanovení § 73 odst. 5 zákona o DPH je možné v případě chybějící náležitosti daňového dokladu prokázat nárok na odpočet jiným způsobem (například vaším osvědčením o registraci). Tento postup nicméně nedoporučuji, neboť pokud na daňovém dokladu nebude vaše DIČ uvedeno, dodavatel tuto transakci s největší pravděpodobností nevykáže (jako samostatný řádek) v kontrolním hlášení a finanční úřad nebude moci váš nárok na odpočet daně vykázaný ve vašem kontrolním hlášení „spárovat“ s dodavatelem. Výsledkem bude to, že budete finančním úřadem vyzván ke změně, doplnění nebo potvrzení údajů v kontrolním hlášení.

Teoreticky to řešit lze, prakticky nikoliv, jelikož ani Tvůj zaměstnavatel a ani ALZA nechce mít zbytečné problémy s finančním úřadem.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
def
224
31.5.20 08:57

Díky všem za rady, prostě mám smolíka :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama