Prodlení se splácením

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.03.18 19:45
Prodlení se splácením

Prosím o radu nejlépe od někoho, kdo se vyzná. Jestliže je v kupní smlouvě uvedeno: „Jestliže bude kupující v prodlení s více než třemi po sobě jdoucími splátkami, má prodávající právo od smlouvy odstoupit…“
Jak tohle chápat?
Jedná se o koupi domu formou měsíčních splátek, kdy má prodávající zástavní právo. Stalo se nám, že jsme jeden měsíc splátku neposlali, a dlužnou částku dodatečně doplatili až po několika měsících. My výše uvedenou citaci z kupní smlouvy chápeme tak, že bychom museli více než tři měsíce po sobě neuhradit splátky, aby měl prodávající právo od smlouvy odstoupit, a proto jsme byli v klidu (dlužnou částku jsme se samozřejmě snažili zaplatit co nejdříve). Prodávající nám ovšem tvrdí, že je to jinak: Nezaplatili jsme za měsíc květen, v červnu jsme již splátku poslali - z našeho pohledu se jednalo o splátku za měsíc červen, z jeho pohledu se jednalo o dodatečnou splátku za květen, a tudíž jsme se podle něj dostali do prodlení se splátkou i za červen, protože další splátku jsme poslali až v červenci,… atd. a tímto způsobem jsme se dle jeho názoru dostali do prodlení se splácením několik měsíců po sobě, a on teď má právo od smlouvy odstoupit…
Jsme u konce splácení, příští měsíc by měl být dům splacený. Prodávající dosud nic neřešil, a až teď, když jsme u konce, začal vymýšlet, jak nás „natáhnout“. Nejprve nám zapřel jednu větší jednorázovou sumu, co jsme mu poslali hned na začátku, to jsme se hned bránili a na základě výpisu z účtu mu dokázali, že jsme mu částku řádně uhradili… A dnes tady přišel s tím, že mu dlužíme ještě nějaké další splátky, přitom to není pravda… Vysmívá se nám, ať si nemyslíme, že už máme splaceno, a cítí se na koni, že on vlastně může kdykoliv odstoupit od smlouvy, protože jsme v prodlení se splácením, jak jsem psala výše… A já se obávám, že má pravdu… Nevím vůbec, co od něho čekat. V případě, že by od smlouvy odstoupil, musel by nám sice vrátit veškeré peníze, ale my bychom mu zase museli vrátit dům, do kterého jsme za tu dobu navráželi spoustu peněz, takže má už možná i dvojnásobnou hodnotu než jak jsme do toho šli…
Co si myslíte, kdo úryvek ze smlouvy chápe správně? Děkuji.

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
 
lasička1
Echt Kelišová 8038 příspěvků 28.03.18 19:49

Tři po sobě jdoucí splátky jsou, že by jste neplatili např. květen, červen a červenec. A v srpnu by mohl majitel odstoupit od smlouvy.Ale ve vašem případě ne.

 
BaMaK
Závislačka 2815 příspěvků 40 inzerátů 28.03.18 19:53

Chápu to stejně jako ty, ale ono je úplně jedno kdo to tady jak chápe? Jestli máte pocit, že od vás neoprávněně žádá peníze, pak budete muset najmout právníka a řešit to s ním. Pán v tom asi umí chodit.

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.03.18 19:57

@lasička1 Děkuji za názor, taky to tak chápu. Ale je otázka, jestli by ve smlouvě nemuselo být uvedeno „v případě neuhrazení tří po sobě jdoucích splátek“, tam je „v případě prodlení…“ :nevim:

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.03.18 20:00

@BaMaK Hm, právníka… toho chci až jako poslední možnost… Ale je fakt, že už to začíná zavánět vydíráním… Vlezl nám i v zabahněných botech až domů a choval se velice arogantně…

 
Janli
Kelišová 6001 příspěvků 9 inzerátů 28.03.18 20:13
@Anonymní píše:
@BaMaK Hm, právníka… toho chci až jako poslední možnost… Ale je fakt, že už to začíná zavánět vydíráním… Vlezl nám i v zabahněných botech až domů a choval se velice arogantně…

Tak právník by měl být první možnost :roll:. Obávám se, že má majitel pravdu. Takže nehledej rozumy tady, ale mazej k právníkovi. Předpokládám, že nejde o pár tisíc, tak proč chceš šetřit na právníkovi. Na způsobu úhrady dležné částky jste se měli dohodnout okamžitě a ne čekat, jak to dopadne!

 
Uživatel je onlinenozu
Extra třída :D 11674 příspěvků 28.03.18 20:15
@Anonymní píše:
@BaMaK Hm, právníka… toho chci až jako poslední možnost… Ale je fakt, že už to začíná zavánět vydíráním… Vlezl nám i v zabahněných botech až domů a choval se velice arogantně…

hele, najmi si fakt právníka. tohle podle mě už sami neuhádáte.

 
entropy
Závislačka 2668 příspěvků 28.03.18 20:30

Souhlasím, chce to právníka. Poskytne vám to i psychologickou výhodu, majitel zjistí, že se nenecháte jen tak bez boje zastrašovat.

 
Tunrida
Hvězda diskuse 47799 příspěvků 28.03.18 20:37

Sice to chápu stejně jako ty, ale interpretace prodávajícího má taky svůj smysl. Opravdu právníka. Pro začátek to s ním alespoň zkonzultovat.

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.03.18 20:46

OK, tak zkusím ukecat manžela… Teď mě napadlo zkonzultovat to přímo s tím právníkem, který nám smlouvu psal. Ren by měl vědět nejlíp jak je to myšleno… Zároveň ale pořád doufám, že prostě jenom doplatíme zbytek, potvrdíme si že nic nedlužíme a vše je v pořádku, uzavřeme to a hotovo… Fakt se mi nechce celé to komplikovat nějakými dohady… Možná se i přímo prodávajícího zeptám, o co mu vlastně jde. Původně to vypadalo, že jde o vstřícného člověka, že mu můžeme věřit, že chápe proč jsme tu jednu splátku poslali se zpožděním (a i on sám nám tenkrát říkal, že se nic neděje, že to chápe…). V životě by mě nenapadlo, že se až teď ke konci začne takhle kroutit a kličkovat…

 
neila
Extra třída :D 10496 příspěvků 28.03.18 20:47
@Anonymní píše:
@lasička1 Děkuji za názor, taky to tak chápu. Ale je otázka, jestli by ve smlouvě nemuselo být uvedeno „v případě neuhrazení tří po sobě jdoucích splátek“, tam je „v případě prodlení…“ :nevim:

nechápu, vždyť v tom úvodním příspěvku píšeš, že ve smlouvě je uvedeno cituji: „Jestliže bude kupující v prodlení s více než třemi po sobě jdoucími splátkami, má prodávající právo od smlouvy odstoupit…“… takže nevím co je tady k řešení. Vynechání a následné uhrazení jedné splátky není rozhodně důvodem k odstoupení od smlouvy.

 
Janli
Kelišová 6001 příspěvků 9 inzerátů 28.03.18 21:17
@neila píše:
nechápu, vždyť v tom úvodním příspěvku píšeš, že ve smlouvě je uvedeno cituji: „Jestliže bude kupující v prodlení s více než třemi po sobě jdoucími splátkami, má prodávající právo od smlouvy odstoupit…“… takže nevím co je tady k řešení. Vynechání a následné uhrazení jedné splátky není rozhodně důvodem k odstoupení od smlouvy.

Pokud by dlužnou částku uhradili v následujícím měsíci a navíc v tom měsíci příslušnou splátku tak ano, ale oni mu tu jednu splátku dluží nejspíš do dnešního dne. No, zavařili si pěkně…

 
Ivan PPZ
Kelišová 5671 příspěvků 28.03.18 21:23

Běžně je to tak, že splátky se vždy používají na uhrazení nejstaršího požadavku. Z logiky věci vyplývá, že nejbližší splátkou jste zaplatili dluh a vše ostatní je již opožděno. Mám tedy opačný názor, než zde převládá. Což je jedno, záleží, jak to pojme případný soud.

 
Ivan PPZ
Kelišová 5671 příspěvků 28.03.18 21:26
@Anonymní píše:…Možná se i přímo prodávajícího zeptám, o co mu vlastně jde. Původně to vypadalo, že jde o vstřícného člověka, že mu můžeme věřit, že chápe proč jsme tu jednu splátku poslali se zpožděním (a i on sám nám tenkrát říkal, že se nic neděje, že to chápe…).

Proto se smlouvy uzavírají písemně, aby bylo jasné, co bylo dohodnuto. Že vám někdo něco říká je k… Čistě teoreticky- stačilo jen nepřestat platit. Nenastala náhodou situace, že jste koupili za cenu X a nyní je cena X + zajímavé navýšení?

 
BaMaK
Závislačka 2815 příspěvků 40 inzerátů 29.03.18 17:36

Jednoduché, buď zaplatíš, co požaduje prodávající, nebo si najmeš právníka a zjištíš „jak to funguje“ v praxi a jestli vás chce obrat, nebo jen vymáhá svůj oprávněný dluh. Argument „holky na emiminu říkaly, že…“ asi nebude dostatečný :think:. Tady není o čem přemýšlet. Pokud po vás navíc nechce pár korun, tak běž k právníkovi.

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nádherná proměna: Kuchyně se díky odborníkům stala skutečným srdcem domova

Paní Jana si ve svém životě prožila mnoho těžkých chvil. Příběh dvakrát... číst dále >

Podzimní čtení: Tyhle knihy vás v klidu nenechají

Podzim je ideální na to uvařit si čaj (nebo nalít dvojku červeného), zavrtat... číst dále >

Články z Expres.cz

Plekanec se sice vrátil, aby rodina byla spolu, syny ale nechal v Kanadě

Vracím se do Čech, abych mohl být se svými syny, tak se dají parafrázovat... číst dále >

Daisy Lee chce větší prsa a rty. „Máma zůstává v nemocnici,“ vzkázala mimochodem

Je to už několik dní, co bývalou přední příbramskou političku Alenu... číst dále >

Články z Ona Dnes

Úsporná variace na svatomartinské menu. Hustá polévka i kuře jako husa

Svatý Martin se k nám sice chystá spíš na bílém bicyklu než na koni, ale... číst dále >

Pro lidi je jednodušší se dál trápit, než si krizi přiznat, říká psycholog

Většina vztahů zažije krizi, není možné se jí vyhnout. Znamená jak ohrožení,... číst dále >