Prodloužení RD a povinnost zaměstnavatele

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
brkatka
Závislačka 3269 příspěvků 14.04.14 15:13
Prodloužení RD a povinnost zaměstnavatele

Ahoj holky,
obracím se na vás s dotazem. Řeším dilema ohledně mého návratu do práce.
V červnu (7.6.) bych se měla po RD vrátit do práce. Jenže je to červen a já pro dceru samozřejmě nemám hlídání, do školky u nás jí nevezmou, tak jsem se s nadřízeným domluvila na návratu až 1.9. Mám ověřeno, že stačí pouze kontaktovat zdravotní pojišťovnu a tím by to mělo být v pořádku.
Jenže mi jde o zaměstnavatele.

1)Měla bych po něm chtít nějaké písemné potvrzení, že mi návrat 1.9. odsouhlasil?

2)Jelikož se na mé místo nastoupila jiná slečna, je možné, že pro mě nebudou mít práci. Mám i přes opožděný návrat na místo nárok?

3)Neměla bych raději vyhledat chůvu a do práce nastoupit v řádném termínu? Nerada bych kvůli nějaké hlouposti o místo přišla.

1. Jaké jsou vůbec povinnosti zaměstnavatele vůči lidem po RD? Kdyby mě i přesto chtěl vyhodit, mám nárok na odstupné?

Omlouvám se za možná nejapně položené otázky, ale červen se blíží a já nevím co si počít :(.

Všem moc děkuji za odpovědi! :kytka:

Příspěvek upraven 14.04.14 v 15:20

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
sagina
Echt Kelišová 8080 příspěvků 14.04.14 15:17

Tak jasně, pokud tě zaměstnavatel bude chtít vyhodit, máš nárok na odstupné. ovšem pokud ty nebudeš moct nastoupit, tak nárok na odstupné nemáš. neplacené volno po skončení rodičovské dovolené ti dát nemusí, záleží na tom, jak se spolu domluvíte. pokud se na něm domluvíte, tak ano, taky bych to chtěla písemně.

brkatka
Závislačka 3269 příspěvků 14.04.14 15:22

Znamená to, že na odstupné bych měla nárok pouze v případě, že nastoupím v řádném termínu? Nebo bych na něj měla nárok i v tom září? Mám strach, že mi v září řekne, že jsem hrubě porušila kázeň tím, že jsem nenastoupila a tím odstupné nedostanu.

matkabagristy
Vesmírná mluvilka 34590 příspěvků 14.04.14 15:25

Podejte písemnou žádost o neplacené volno, potvrzenou kopii si uschovejte.

brkatka
Závislačka 3269 příspěvků 14.04.14 15:29

Děkuji za odpovědi! :palec:
A mám i po neplaceném volnu nárok na místo jako po 3 leté RD?

geilens
Závislačka 4621 příspěvků 14.04.14 15:32

@brkatka Zaměstnavatel má povinnost Vám držet místo do tří let dítěte… potom už ne. Tudíž pokud nastoupíte v září, na místo už podle mě nárok nemáte… Pokud to nemáte se zaměstnavatelem domluveno ideálně písemně

sagina
Echt Kelišová 8080 příspěvků 14.04.14 15:36
@brkatka píše:
Děkuji za odpovědi! :palec:
A mám i po neplaceném volnu nárok na místo jako po 3 leté RD?

jj, POKUD neplacené volno zaměstnavatel povolí a po něm dá výpověď, tak ano, na odstupné nárok je. na druhou stranu jestli pro tebe nemá práci a počítá s vyhazovem, tak proč by povoloval neplacené volno? to by spíš spoléhal na to, že když ho nepovolí, odejdeš na vlastní žádost, tedy bez odstupného.

edit - čtu blbě :mrgreen: jo, pokud povolí neplacené volno, tak i po něm je nárok na místo dle pracovní smlouvy (stejně jako po skončení rodičovské dovolené).

Příspěvek upraven 14.04.14 v 15:37

Lana222
Závislačka 4569 příspěvků 14.04.14 15:36

@brkatka
ano ano, je to jen po dobu 3let od narozeni ditka. neplacene volno -neni povinen Ti ten 4ty rok doma drzet misto a dat Ti praci po navratu a je jedno jestli prekrocis jen 1 mesic.
Ale pokud Ti to da pisnemne tak by nemel byt problem :nevim:

smisek24
Nováček 7 příspěvků 14.04.14 15:59

Ono to je jedno, protože ze zákona stejně stejné místo musí držet pouze po dobu mateřské, po dobu tří let jen místo ve firmě, ale může být nabídnuté klidně jiné místo.
Určitě si nech potvrdit písemnou žádost o neplaceném volnu

jan.ny17
Závislačka 4263 příspěvků 14.04.14 16:30
@smisek24 píše:
Ono to je jedno, protože ze zákona stejně stejné místo musí držet pouze po dobu mateřské, po dobu tří let jen místo ve firmě, ale může být nabídnuté klidně jiné místo.
Určitě si nech potvrdit písemnou žádost o neplaceném volnu

Presne to jsem chtela napsat…musi ti dat misto, jakekoli, nemusi ti dat to stejne, cos mela predtim. Muze ti dat klidne i hur placene.

myskalucka
Echt Kelišová 8115 příspěvků 14.04.14 16:34
@smisek24 píše:
Určitě si nech potvrdit písemnou žádost o neplaceném volnu

To není přesně, nemusí ji dat „stejnou“ židli jako mela před tím, ale musí ji dat na pozici, jakou ma psanou ve smlouvě. Takže pokud ma ve smlouvě asistentka, tak ji nemůže dat na pozici uklízečka bez souhlasu.

myskalucka
Echt Kelišová 8115 příspěvků 14.04.14 16:36
@jan.ny17 píše:
Presne to jsem chtela napsat…musi ti dat misto, jakekoli, nemusi ti dat to stejne, cos mela predtim. Muze ti dat klidne i hur placene.

Bez souhlasu ji nemůže dat mít penez, pokud běží smlouva, tak ona nastupuje za penize, co ma ve smlouvě. To jedine, ze by podepsala novou smlouvu.

brkatka
Závislačka 3269 příspěvků 14.04.14 18:00

Díky holky za odpovědi. U nás pozic mnoho nemáme, všechny jsou kancelářské, takže zmiňovaná uklízečka nehrozí. Jen má náš zaměstnavatel ve zvyku zaměstnávat lidi na dobu neurčitou a to i když se jedná o zástup. Proto pak vznikají situace, ve které se ocitám já. Takže buď vytvoří místo nové, nebo půjdu. Napíšu žádost o neplacené volno, nechám si ho potvrdit a v září se uvidí :nevim:.

eumedon
Extra třída :D 14608 příspěvků 14.04.14 21:22
@geilens píše:
@brkatka Zaměstnavatel má povinnost Vám držet místo do tří let dítěte… potom už ne. Tudíž pokud nastoupíte v září, na místo už podle mě nárok nemáte… Pokud to nemáte se zaměstnavatelem domluveno ideálně písemně

No takhle, držet místo: Zaměstnavatel jí držet místo nemusí, může jí z určitých důvodů dát výpověď. To, že se se zaměstnavatelem dohodla na neplaceném volnu, není výpovědní důvod. A pokud bude mít výpovědní důvod, tak výpověď jí může dát, ať se s ní na neplaceném volnu dohodne, nebo ne.

@brkatka
Ale tu dohodu o neplaceném volnu bych doporučoval kvůli důkazní situaci hodit na papír - ať z toho není áčko (tedy to hrubé porušení pracovní kázně a okamžité ukončení PP z toho důvodu).

eumedon
Extra třída :D 14608 příspěvků 14.04.14 21:29
@smisek24 píše: … ale může být nabídnuté klidně jiné místo.

Jiný druh práce nebo jiné místo výkonu práce, než je uvedeno v pracovní smlouvě, lze nabídnout vždycky, ale zaměstnanec je není povinen přijmout: Šlo by o změnu pracovní smlouvy. Druh a místo výkonu práce jsou podstatnými náležitostmi pracovní smlouvy.

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama