Prodloužení rodičovské dovolené - sociální pojištění + rizikáč

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

markytka3
Ukecaná baba ;) 2085 příspěvků 23.08.11 23:40
prodloužení rodičovské dov. - social-ojisteni + rizikac

ahojky maminy, prosim nemate nektera zkusenost s moji soucasnou situaci.

1. v pulce zari mi konci 2leta rodicovska dovolena, rozhodla jsem si ji prodlouzit na 3letou s tim, ze mi nebude vyplacen zadny prispevek. mam zjisteno, ze zdravotni pojisteni mi bude platit ma pojistovna ale na socialce (pracovnim urade) mi tvrdi, ze socialni pojisteni si musim hradit sama nebo vubec. je to pravda? prislo mi, ze pani co mi to tvrdila byla zmatena nad mym dotazem jak prvni jarni vcela bo hodne dlouho premyslela co mi ma odpovedet. :zed: dotaz do plena tak zni: pri prodlouzeni rodicovske dovolene mi stat nebude platit zadne socialni pojisteni?pokud ano, musim nejak o svem rozhodnuti o prodlouzeni rodicovske dovolene a neplaceni pojistneho (nemam platit z ceho) o tom informovat pracovni urad?

2. dotaz - snazime se ted otehotnet, jak se zadari, zazadam o na nemocenskou - dotazek: nevite, z jakeho zakladu se mi bude nemocenska pocitat? z poslednich platu zamestnavatele nebo z priju z nemocenske pri predchozim tehotenstvi?

dekuju moc za radu, hodila bych to do poradny, ale ta je do
zari zavrena a me cas uz strasne tlaci. :zed: :zed:

jeste jednou dekuji vsem za vase zkusenosti - markytka

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 63568 příspěvků 3 inzeráty 23.08.11 23:52

Předpokládám že si stále zaměstnaná…

RD můžeš bez problémů prodloužit, pokud si tedy opravdu žádala zaměstnavatele pouze o 2 roky, pokud si v práci písemně o 2 roky nežádala, tak máš automaticky RD na 3 roky. Jinak sociální a zdravotní nemusíš řešit, budeš stále na RD, pobírání či nepobírání rodičáku na to nemá vliv.

A na nemocenskou nebudeš mít v průběhu RD nárok, protože ti neuniká žádný plat. Na nemocenskou bys měla nárok až po ukončení RD a počítala by se z platu před první mateřskou.

markytka3
Ukecaná baba ;) 2085 příspěvků 24.08.11 09:31
j.a.n.i1 píše:
Předpokládám že si stále zaměstnaná…

RD můžeš bez problémů prodloužit, pokud si tedy opravdu žádala zaměstnavatele pouze o 2 roky, pokud si v práci písemně o 2 roky nežádala, tak máš automaticky RD na 3 roky. Jinak sociální a zdravotní nemusíš řešit, budeš stále na RD, pobírání či nepobírání rodičáku na to nemá vliv.

A na nemocenskou nebudeš mít v průběhu RD nárok, protože ti neuniká žádný plat. Na nemocenskou bys měla nárok až po ukončení RD a počítala by se z platu před první mateřskou.

s tou socialkou jsem si to taky myslela, ale ta pani na pracaku mi tvrdila, ze kdyz jsem mela zazadano u nich na 2 roky, tak pokud budu RD pokracovat, tak si musim socialku platit sama, ze stat mi nic platit nebude :nevim: :nevim:

ad nemocenska) jakmile se mi podari otehotnet, RD prerusim a po vybrani dovolene pujdu na nemocenskou, slo mi jen o ten vypocet z jakeho zakladu,diky

Raduš.ka44
Kelišová 7193 příspěvků 24.08.11 10:28

Sociální pojištění je vázáno na pracovní poměr, ty si ho sama platit určitě nebudeš.

Mikulová 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.08.12 14:05

Ahoj, já to také řešila a odpověď je na
https://www.emimino.cz/…t-v-dobe-rd/

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 63568 příspěvků 3 inzeráty 28.08.12 15:37
@Mikulová píše:
Ahoj, já to také řešila a odpověď je na
https://www.emimino.cz/…t-v-dobe-rd/

Až na to, že ta odpověď je blbě… a není to na téhle poradně poprvé :-(

markytka3
Ukecaná baba ;) 2085 příspěvků 28.08.12 19:38
@j.a.n.i1 píše:
Až na to, že ta odpověď je blbě… a není to na téhle poradně poprvé :-(

Příspěvek upraven 28.08.12 v 23:53

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 63568 příspěvků 3 inzeráty 28.08.12 21:07

@markytka3 Podle toho co píšeš si byla do 30.11. na RD a pak samozřejmě máš po ukončení RD nárok na nemocenskou, ale ne v jejím průběhu, tudíž pokud si někdo prodlouží RD do 3 let věku dítka, tak nemůže třeba ve 2,5 letech nastoupit na neschopenku, ale až v těch 3 letech.

markytka3
Ukecaná baba ;) 2085 příspěvků 28.08.12 23:12
@j.a.n.i1 píše:
@markytka3 Podle toho co píšeš si byla do 30.11. na RD a pak samozřejmě máš po ukončení RD nárok na nemocenskou, ale ne v jejím průběhu, tudíž pokud si někdo prodlouží RD do 3 let věku dítka, tak nemůže třeba ve 2,5 letech nastoupit na neschopenku, ale až v těch 3 letech.

n

Příspěvek upraven 28.08.12 v 23:53

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 63568 příspěvků 3 inzeráty 28.08.12 23:14

@markytka3 Ale ty si pleteš co je rodičák a RD, plus to čemu ty říkáš péče o dítě je z pohledu zaměstnání neplacené volno, při kterém (když ti ho zaměstnavatel povolí) taky nemáš na neschopenku nárok.

markytka3
Ukecaná baba ;) 2085 příspěvků 28.08.12 23:16
@j.a.n.i1 píše:
@markytka3 Ale ty si pleteš co je rodičák a RD, plus to čemu ty říkáš péče o dítě je z pohledu zaměstnání neplacené volno, při kterém (když ti ho zaměstnavatel povolí) taky nemáš na neschopenku nárok.

a jak ti to zamestnavatel zakaze? a jaky je rozdil mezi rodicakem a rodicovskou dovolenou?

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 63568 příspěvků 3 inzeráty 28.08.12 23:22
@markytka3 píše:
a jak ti to zamestnavatel zakaze? a jaky je rozdil mezi rodicakem a rodicovskou dovolenou?

Co jak ti zaměstnavatel zakáže? Jako neplacené volno, úplně normálně, prostě ti ho nepovolí a pokud nedorazíš do práce, tak ti napíše áčko a pak tě vyhodí za hrubé porušení poviností.
To je právě rozdíl mezi RD a neplaceným volnem, že RD ti zakázat nemůže, na tu máš do 3 let nárok ze zákona.

A rozdíl mezi rodičákem a RD je ten, že RD je nárokové volno z práce a rodičák jsou peníze od UP, ale nemá to spolu vlastně nic společného, můžeš pobírat rodičák, ale nebýt na RD, stejně jako být na RD bez pobírání rodičáku.

markytka3
Ukecaná baba ;) 2085 příspěvků 28.08.12 23:29
@j.a.n.i1 píše:
Co jak ti zaměstnavatel zakáže? Jako neplacené volno, úplně normálně, prostě ti ho nepovolí a pokud nedorazíš do práce, tak ti napíše áčko a pak tě vyhodí za hrubé porušení poviností.
To je právě rozdíl mezi RD a neplaceným volnem, že RD ti zakázat nemůže, na tu máš do 3 let nárok ze zákona.A rozdíl mezi rodičákem a RD je ten, že RD je nárokové volno z práce a rodičák jsou peníze od UP, ale nemá to spolu vlastně nic společného, můžeš pobírat rodičák, ale nebýt na RD, stejně jako být na RD bez pobírání rodičáku.

diky za osvetleni rd :mavam:

Příspěvek upraven 28.08.12 v 23:54

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 63568 příspěvků 3 inzeráty 28.08.12 23:34
@markytka3 píše:
jj vsak ja pisu, ze zamestnavatel je povinnen ti drzet misto do 3 let veku, takze klido si borka muze nechat 2 letou variantu a pak jit na tu peci o dite a cekat jak se zadari tehu a sup na neschopenku. :-) holt pokud to nestihne do tech 3 let, tak ma smolika, nejen ze ji zamestnavatel muze propustit, ale i kdyby ji to povolil, tak ztraci narok na dalsi materskou a dostane jen rodicak.diky za osvetleni rd :mavam:

Ale tohle právě není pravda, ty vždy musíš nahlásit do kdy chceš být doma a pře datem které nahlásíš prostě na neschopenku nárok nemáš. Takže po těch 2 letech nemůžeš říct zaměstnavateli já teď budu doma, ale nevím jak dlouho, ten datum musíš vždy udat - a do toho udaného datumu nárok na neschopenku není.
A vůbec není pravda, že se po 3 letech ztrácí nárok na mateřskou, pokud zaměstnavatel povolí neplacené volno, tak nárok na mateřskou trvá stále.

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 63568 příspěvků 3 inzeráty 28.08.12 23:36

Zákon o nemocenském pojištění

§ 28

(5) Nemocenské se nevyplácí zaměstnanci za dobu, po kterou mělo trvat pracovní volno bez náhrady příjmu nebo služební volno, za které nebyl poskytnut služební příjem nebo plat, pokud dočasná pracovní neschopnost vznikla nebo karanténa byla nařízena nejdříve dnem, který následuje po dni nástupu na takové volno. Ustanovení věty první neplatí v případě, kdy pojištěnka nemá nárok na peněžitou pomoc v mateřství z žádné pojištěné činnosti, a případě, kdy pojištěnec byl uznán dočasně práce neschopným podle § 57 odst. 1 písm. e) a f) a v případě pracovního nebo služebního volna poskytnutého z důvodů ošetřování nebo péče uvedených v § 39 odst. 1 písm. a) nebo b).

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Konec ftalátům i salmonele. Co přináší Evropa vašemu miminku?

Slýcháte kolem sebe občas lamentování, že přivést děti do dnešního světa je... číst dále >

5 receptů na rychlé vánoční cukroví

Taky se vám nechce zbytečně stát za plotnou ještě před Vánoci? Nebo nestíháte... číst dále >

Články z Expres.cz

Introvert Vetchý ukázal manželku. Sexbomba s odzbrojujícím úsměvem!

Ondřej Vetchý bezesporu patří k nejlepším českým hercům, také ale k těm... číst dále >

Milion donesla v igelitce do baru! Svědek vypověděl, jak Řepka prodával auto, které mu nepatřilo

Ostře sledovaný soud s bývalým fotbalovým reprezentantem Tomášem Řepkou (44)... číst dále >

Články z Ona Dnes

Rodinu trápí rakovina tříleté dcery i plesnivý dům. Teď mají nové bydlení

Aby šestičlenná rodina neměla málo starostí se zchátralým domem plným plísní,... číst dále >

Anorexii jsem schovávala za vysílení z baletu, říká tanečnice

Megan Brewerovou (22) podezřívali z anorexie mnoho let, ale vždy tvrdila, že... číst dále >