Prodloužení rodičovské dovolené - postoj zaměstnavatele

21.6.15 19:35

Prodlouzeni rodicovske dovolene - postoj zamestnavatele

Dobry den, mate nekdo zkusenost s prodlouzenim rodicovske dovolene z 2 let na 3 roky? U zamestnavatele mam nahlasenou rodicovskou do 2 let ditete. Zamestnavatele jsem pred nekolika mesici informovala o tom, ze se chci vratit. Vedel to v podstate od zacatku meho nastupu na materskou. Ted pri mem navratu, mi zamestnavatel nabizi pozici, ktera si myslim, je pro mne sestup dole, a take osobne o tuto pozici nestojim. Zamestnavatel proto na mne tlaci, ze tuto pozici mam prijmout, nebo dat vypoved. A resi to tak, ze mne kontaktoval jeho pravnik, ktery si to se mnou zacal resit a posila mi doporucene navrh smlouvy o rozvazani pracovniho pomeru. Proto jsem se rozhodla, ze bych rada prodlouzila rodicovskou dovolenou ze 2 let na 3 roky. Muze mi zamestnavatel zamitnout tuto moji zadost proto, ze jsem se predtim chtela vratit do prace uz po 2 letech? Neni v mem zajmu ted rozvazat pracovni pomer i z toho duvodu, ze nemam jinou praci, a taky nechci pracovat na pozici, kterou nechci. Mate nekdo podobnou zkusenost? Muzete prosim poradit?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

2815
21.6.15 19:39

Rozhodně nedávej výpověď ty, ale ať ti dají výpověď oni z důvodu zrušení pozice nebo nadbytečnosti.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13038
21.6.15 19:43

@Ali12345 podle zákoníku práce ti musí umožnit čerpat rodičovskou dovolenou až do tři let věku dítěte. takže bych poslala doporučeným dopisem s dodejkou oznámení, že si rodičovskou dovolenou prodlužuješ a uvedla datum do kdy. předpokládám, že jsi ještě nenastoupila a zatím vyjednáváte o podmínkách návratu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
68983
21.6.15 19:43

@Ali12345 Prodloužení RD do 3 let věku musí zaměstnavatel akceptovat. A ad ta pozice, záleží jak přesně ji máš specifikovanou v pracovní smlouvě, pokud se do toho i ta nová vejde, tak je „v právu“ zaměstnavatel a přijmou ji musíš neb se jedná o zaměstnávání v souladu s tvoji pracovní smlouvou (nebo dát tu výpověď, nebo si v tvém případě prodloužit RD), naopak pokud se to do specifikace nevejde, tak je to změna smlouvy a tu přijímat nemusíš a pak je na zaměstnavateli, aby ti buď našel odpovídající pozici nebo dal výpověď pro nadbytečnost.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
21.6.15 19:45

Souhlas, prodloužení do 3 let věku dítěte musí zamtel akceptovat :hug:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
21.6.15 19:51

@j.a.n.i1 Tomu rozumim. Ale jde mi o to, zda musim prijmout tu pozici, kdyz teda zamestnavatel je „v pravu“. Nebo mi zamestnavatel musi vyhovet me zadosti, ze chci prodlouzit dovolenou do 3 let, nebo v tomto pripade nikoli, jelikoz jsem se chtela vratit? Dekuji za odpoved.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Meha
21.6.15 20:01
@Ali12345 píše:
@j.a.n.i1 Tomu rozumim. Ale jde mi o to, zda musim prijmout tu pozici, kdyz teda zamestnavatel je „v pravu“. Nebo mi zamestnavatel musi vyhovet me zadosti, ze chci prodlouzit dovolenou do 3 let, nebo v tomto pripade nikoli, jelikoz jsem se chtela vratit? Dekuji za odpoved.

Zaměstnavatel Ti musí vyhovět a prodloužit RD na 3 roky i v této situaci.
A pozice, kterou Ti nabídli, je v souladu s pracovní smlouvou?

• Nahlásit
  • Citovat
21.6.15 20:07
@Meha píše:
Zaměstnavatel Ti musí vyhovět a prodloužit RD na 3 roky i v této situaci.
A pozice, kterou Ti nabídli, je v souladu s pracovní smlouvou?

Ja jsem zamestnavateli rekla, ze si myslim, ze to nesouhlasi s tou pozici, nacoz mi bylo receno, ze to neni pravda, a ze se to vejde do pozice, kterou mam specifikovanou ve smlouve. Bohuzel v reale jsem delala praci, ktera mi nebyla oficialne zahrnuta do smlouvy, coz je chyba, a ted zpetne si to dobre uvedomuju. Takze v dobre vire, jsem se spolehala na zamestnavatele, ze to pozdeji nezneuzije. Mohu to jenom prokazat starsi emailovou komunikaci, kde jsem byla oficialne jmenovana do nove pozice, ale ve smlouve to neni. Takze tak.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
68983
21.6.15 20:15

@Ali12345 S prodloužením RD ti musí vyhovět každopádně… na druhou stranu to je pouze odsunutí problému, proto jsem psala i ten zbytek.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9500
6.8.15 17:45

Dobrý den, mám dotaz- Původně jsem měla u zaměstnavatele nahlášenou RD do cca poloviny srpna, pak jsem se po mailu ptala, jestli mi povolí prodloužení o 10 dní, bylo mi řečeno že není problém a můžu nastoupit až v přípravném týdnu (školství). Nicméně jsem pro jistotu samozřejmě poslala písemnou žádost a na tu mi bylo odepsáno, že žádosti se nevyhovuje a mám žádat o čerpání řádné dovolené. Dcera bude mít v září teprve 2,5 roku. Měla jsem pocit, že zaměstnavatel by měl žádosti vyhovět, nebo se pletu? :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4176
6.8.15 17:58

@Veve79 ano až do tří let věku můžete opakovaně žádat o prodloužení RD a zaměstnavatel musí vyhovět…otázka je jakel pak budou vztahy na pracovišti…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
68983
6.8.15 17:59

@Veve79 Ano, do 3 let je povinen vyhovět, takže bych odepsal, že dle paragrafu 196 zákoníku práce na to máš nárok.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9500
6.8.15 18:02

@yweta @j.a.n.i1 Opravdu? Já si to myslela. No potěš koště… :roll: O co mu jde…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
68983
6.8.15 18:05

@Veve79 Osobně tipuju, že účetní je pak a netuší, že je na to nárok a jak to má řešit, tak je pro ně jednodušší dovolená, neb s tou ví co a jak, primárně bych v tom nehledala zlý úmysl.

Příspěvek upraven 06.08.15 v 18:06

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9500
6.8.15 18:06

@j.a.n.i1 No s mzdovou jsem to řešila a ta mi sama napsala, že mám žádost poslat každopádně písemně… no tak teď nevím jak se k tomu postavit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama